(new)ויקטורי
כך יראה מוזיאון "מרכז מורשת החשמונאים"

כך יראה מוזיאון "מרכז מורשת החשמונאים"

חשיפה ראשונה: כך ייראה מוזיאון "מרכז מורשת החשמונאים" שיוקם במרכז המע"ר. התכולה: תערוכות קבע בנושאים היסטוריים מקומיים, ממצאים ארכיאולוגים שנחפרו כאן וייחשפו לראשונה, אמפיתיאטרון, תערוכות מתחלפות של אמנים מקומיים וארציים. וגם עיצוב יוצא דופן. בתמונה הדמיית הבניין. תים אדריכלים

בעוד מספר חודשים תחל הקמת המוזיאון ההיסטורי של העיר מודיעין, ששמו הרשמי יהיה "מרכז מורשת החשמונאים". אנו חושפים כאן לראשונה את כל הפרטים על המוזיאון וכן את ההדמיות של הקומפלקס הענק שישתרע במרכז המע"ר. הוא יכלול מוזיאון היסטורי מתקופת החשמונאים, "מנהרת זמן" שתעביר את המבקרים מתקופה לתקופה עד ימינו וכן גלריות לתצוגת אומנות מודרנית של אמנים תושבי העיר ואמנים ידועים מבחוץ. האחראית על הפרוייקט היא החברה הכלכלית של מודיעין ומי שתיכנן את המתחם הוא האדריכל צבי תמרי, תושב העיר ובעלי משרד האדריכלים "תים" שפועל בעיר.

לפני מספר שבועות התחוללה מהומה זוטא כשלחוגים הדתיים בעיר התברר כי העירייה החליטה לבטל את הקמת בית הכנסת שהיה אמור על פי התיכנון הראשוני לשכון בתוך מבנה מוזיאון המורשת. אז היה גם אמור שמו של המתחם להיות "מתחם מורשת ובית הכנסת העירוני", אלא שבדיקות חוזרות של אדריכלים ואנשי מקצוע העלו כי השטח שבית הכנסת צפוי לנגוס מהמתחם גדול ולא ישאיר מספיק שטח למוזיאון עצמו ולתצוגות המתוכננות בו. ראש העיריה חיים ביבס פסק לפיכך כי המרכז יכלול רק את המוזיאון, ואילו בית הכנסת אותו אמורה היתה העירייה להקים לא יוקם במע"ר.

כך יראה המוזיאון. הדמייה. תים אדריכלים.

גבי אדרי, חבר מועצת העיר חובש הכיפה שדחף להקמת בית הכנסת, זעם על ההחלטה ותקף את ביבס, אך זה לא נכנע: "אנשים התבלבלו כאן. אני הבאתי את הרעיון להכניס בתיכנון הראשוני בית כנסת למתחם מורשת החשמונאים, אבל אחר כך המתכננים אמרו לי שלא ניתן לבצע את זה ושאי אפשר גם וגם ולכן הייתי צריך להחליט והחלטתי שנקים מוזיאון בלבד. אני שלם עם זה. העירייה בונה מספיק בתי כנסת בעיר, אז במע"ר לא יהיה בית כנסת. התפקיד שלי הוא לבנות את העיר וכאן יהיה לנו מרכז מורשת גדול ויפה, שיציג את ההיסטוריה של מודיעין והסביבה. כמו שלכל עיר שמכבדת את עצמה יש מוזיאון היסטורי, גם אנחנו ניקח את האורחים החשובים שיגיעו לעיר לבקר במוזיאון היפהפה הזה".

 

המהומה שככה במהרה, למרות שהשאירה פה ושם טעם רע. אבל בשורה התחתונה מודיעין תקבל מרכז תרבותי והיסטורי עשיר ואיכותי ברמה גבוהה. כך לפחות נראה מהשרטוטים שהגיעו לידנו ומתוכניות העירייה להפוך את המקום לנקודת ציון חשובה של העיר.

* * *

המוזיאון יוקם על מגרש 111 במע"ר - המגרש הצמוד למבנה של תחנת המשטרה העתידית שנמצא כבר בשלבי בניה מתקדמים (שבו ישכנו גם אירגוני החירום מד"א וכיבוי אש). שטח המבנה של מרכז מורשת החשמונאים יהיה כ-550 מ"ר והוא ישתרע על פני שתי קומות.

מרכז מורשת החשמונאים שואב כמובן את השראתו בראש ובראשונה מהמקורות ההיסטוריים ומהסביבה של האזור ומהסביבה הארכיאולוגית העשירה והמרתקת, שהעידה על קיום חיי תרבות יהודית ענפים לאורך שנות ההיסטוריה, באזור שהיה מאוכלס מאד ופעיל מאד לאורך אלפי שנים.

מתכנני המוזיאון לא מיקמו את המוזיאון סתם כך במע"ר. היתה כאן כוונה ברורה למקמו במרכז המע"ר החדש, ממש בתוך מרכז העסקים והבילוי של העיר, לצד מטה המשטרה כשמסביב בנייני משרדים, בתי קפה ומסעדות ובכך ליצוק תוכן תרבותי עשיר למרכז העיר עצמו.

המתכננים מסבירים כי התצוגה תיבנה סביב "מוביל מרכזי ראשי" לאורך ציר הזמן, מתקופת מתתיהו ובניו החשמונאים ועד ימינו. התצוגה תתבסס למעשה על "מנהרת זמן" שבה יעברו המבקרים מהעת העתיקה וימי החשמונאים ומלחמות המכבים, דרך התקופות המאוחרות יותר ועד העת החדשה שבה הוקמה מדינת ישראל, ולסיום עשורים האחרונים שבהן הוכרז על הקמת העיר מודיעין. לחלק היסטורי זה יוקדש כמובן מבט רחב וכולל, על שלבי התפתחותה של העיר החדשה והמודרנית.

* * *

בנוסף לתצוגות יפעל במקום גם אודיטוריום שבו יוקרנו סרטים בנושא התקופות הנדונות. מחוץ למבנה יוקם אמפיתיאטרון. במרכז המבנה, בקומה השנייה, יהיה חלל גדול שבו גלריה לתערוכות מתחלפות של אמני העיר ואמנים מחוץ לעיר שיציגו בה.

המבנה יהיה בנוי משורת קורות בטון שמחוברות ביניהן ולא במקרה. הרעיון המרכזי הוא לשוות למבנה צורת שלד ענק, היסטורי-ארכיאולוגי, שכביכול התגלה בחפירה. כפי שניתן לראות בהדמיות - צורת המבנה כשלד עתיק מהווה רמז ברור לעברה העשיר משל העיר מתקופת החשמונאים. ה"שלד" הענק יילך וישתפל עד לקרקע ויוביל את המבקרים הישר לשביל גישה שיוליך אותם לתוך המבנה.

התצוגה ההיסטורית המרכזית של המוזיאון תישען כמובן על הממצאים הארכיאולוגים שרשות העתיקות תספק. הסכם על כך כבר הושג ומאות ממצאים שנחפרו והתגלו בסביבת העיר יוצגו במוזיאון. חלקם הגדול ייחשף לציבור לראשונה, לאחר ששכנו במחסני רשות העתיקות במשך שנים רבות.

מקור חלק גדול מהממצאים מהחפירות בגבעת התיתורה ומהחפירות בחירבת א-שון והסביבה, ומעוד אתרים ארכיאולוגיים שנתגלו בסביבות העיר הקדומה מודיעין, שהיתה למעשה כפר גדול. היא היוותה מרכז חקלאי לעשרות חוות חקלאיות שקמו סביבה ובהן עסקו בעיקר בייצור יין לטובת עולי הרגל לבית המקדש בירושלים, שהיו צריכים לטהר עצמם ביין ובשמן הזית שהופק ממטעי עצי הזית שבאזור.

בנוסף לתקופת החשמונאים יוצגו במוזיאון ממצאים מהתקופות המאוחרות יותר, בעיקר מהתקופה הביזנטית - שהיתה תקופה עשירה מאד בסביבת העיר. וכמובן תקופות מאוחרות יותר, מימי הממלוכים ועד העות'מאנים, עד הקמת מדינת ישראל והתקופה המודרנית של היום.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21