(new)ויקטורי
מה ההדתה הזאת לכם?

מה ההדתה הזאת לכם?

מאז החלה שנת הלימודים מתייצב חבר המועצה אבי אלבז בשערי בתי ספר ומחלק להורים דף מודפס, המצביע על מה שנראה לו כעודף תכנים דתיים בחומר הלימוד. בתמונה אלבז בשער בית ספר מקומי.(צילום פרטי)

מאז פתיחת שנת הלימודים מתייצב מדי בוקר בשערי בתי הספר בעיר אורח לא שגרתי, הלו הוא אבי אלבז, חבר מועצת העירין שמחלק להורים דף מודפס בנושא הדתת מערכת החינוך ומעודד אותם להתנגד באופן אקטיבי לחדירת תכנים דתיים לחומרי הלימוד בבתי הספר. אלבז, יו"ר תנועת "מודיעין חופשית", מספר כי עד כה התייצב כבר בכניסה לעשרים בתי ספר.

וזו לשון הדף: "מערכת החינוך הממלכתי עוברת בעשור האחרון תהליך הדתה אגרסיבי חסר תקדים, באמצעות הכתבת תוכניות ליבה חדשות, מתן תמריצים למנהלים שיכניסו תכניות העשרה דתיות, שיכתוב ספרי לימוד ועידוד עמותות דתיות וגרעינים תורניים לחדור למערכת כדי ללמד את התוכניות החדשות... תחת כסות של 'קירוב לבבות' ועיסוק עמום ב'זהות יהודית', העמותות הדתיות רוצות לעצב מחדש את התפיסה של הציבור החילוני בדמותו של המיעוט הדתי. המשמעות של 'קירוב לבבות' על פי העמותות הדתיות היא תמיד התקרבות חד־צדדית של הרוב החילוני חסר הערכים אל עבר המיעוט הדתי־לאומי שערכיו מלאים עד להתפקע".

חבר המועצה אלבז - חקרת את הנושא? בדקת באמת מה המצב במודיעין?

"אין לי ילדים בגילאי בית הספר אבל יש לי נכדה בכיתה ג', שבספרים שלה אני רואה את התופעה ברמה מתונה. בהחלט נחשפתי למקרים כאלה גם במודיעין. ההורים ברובם לא מודעים לזה, לא פותחים את הספרים של הילדים, אבל אני חבר ב'פורום החילוני' ומקבל מהם את הנתונים".

עובדה היא שלא קמו הורים בעיר והתרעמו על הדתה בבתי הספר שלהם.

"אני חוזר ואומר שאת כל המידע הזה על תכנים לא הולמים או מורות דתיות, כל זה קיים. בפורום החילוני אספנו המון חומר ואתה מוזמן להיכנס לאתר ולראות. גם במודיעין יש הרבה דוגמאות כאלו. יש כאן את עמותת 'נחלת ש"י' שמעבירים בבתי הספר בעיר תכנים שקשורים בדת".

ואיך אתה מתייחס לטענות הנגד שסותרות את נתוני הפורום החילוני?

"יש ועוד איך הדתה מכוונת של מערכת החינוך. כל אחד יכול להסתכל על זה איך שהוא רוצה. בנט פועל כאן בתחכום רב והדברים נעשים עם הכוונה מגבוה. זה התחיל כבר בתקופה בה שי פירון היה שר החינוך ואולי עוד לפניו. לא המצאנו את זה".

אילו תגובות אתה מקבל מההורים במודיעין?

"כמעט כולם מגיבים באופן חיובי, מבינים ואומרים שתומכים. יש הרבה רוח גבית, לצד אלה שלא מבינים מה אני רוצה ושואלים 'מה רע בקצת דת?' ".

ומה תשובתך להם?

"שאני לא נגד יהדות ומסורת יהודית. צריך לדעת איך לעשות את זה. מי שרוצה ללמוד על תפילות שיילך לבית ספר דתי. פה זה בית ספר חילוני ובשנים האחרונות הורידו הרבה תכנים משמעותיים בנושאים כמו היסטוריה ומדע לטובת תכנים שקשורים למורשת ישראל".

על מה אתה מבסס את הטענה הזאת?

"זה ידוע. אנחנו רוצים תכנים חילוניים וליברליים. כאשר מביאים בספרי הלימוד דוגמה של חקלאי שמתפלל לגשם במסגרת לימודי גיאוגרפיה, זו הדתה. זה מגיע גם ברמזים, כמו שמוסיפים כיפה לדמויות מאויירות. אני חושב שההורים צריכים להיות מודעים לזה, להשפיע ולדרוש ממנהלי בתי הספר לפעול בעניין".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21