(new)ויקטורי
אקולוגיה – הגישה הרווחית

אקולוגיה – הגישה הרווחית

הכנס הרביעי של קהילת הפרמקאלצ'ר הישראלית יתקיים בחווה האקולוגית ביום שלישי הבא. קהל היעד: בעלי הגינות, החצרות והמרפסות שרוצים ללמוד איך לחיות בשלום עם הטבע, וגם לקבל הרבה בתמורה. צילומים: החווה האקולוגית

החווה האקולוגית במודיעין תארח בחג סוכות הקרוב את כנס קהילת הפרמקלצ'ר (Permaculture) הישראלית. נושא הכנס השנה הוא "תזונה בת קיימא". הכנס יתקיים ביום שלישי הבא (10/10) בין השעות 10-18. מכירת הכרטיסים תתבצע מראש דרך אתר האינטרנט של החווה.

בפרסום שהפיקו אנשי החווה לקראת הכנס הם מתמצתים את גישת הפרמקלצ'ר בצורה יפה: "איך אומרים במילה אחת תרבות, קיימות וחקלאות אורגנית? פרמקלצ'ר". על פי החווה, הגישה היא למעשה שיטת תכנון/גישה לחיים המלמדת איך ליצור מערכות מורכבות העובדות בשיתוף פעולה זו עם זו, עם הסביבה ועם בני האדם בצורה מיטבית.

שלושה עקרונות אתיים יש לגישת הפרמקלצ'ר: א. דאגה לאדמה: מניעת זיהום והפרעה באזורי בר בלתי נגועים ושיקום עדין של מערכות אקולוגיות שנפגעו. ב. דאגה לבני האדם: אפשור גישה לכל בני האדם למשאבים הבסיסיים הדרושים להם כמומים נקיים, אוויר נקי, מזון ללא רעלים, מחסה ומידע רלוונטי. ג. הגבלת הצריכה וחלוקת עודפים על ידי מניעת ריכוז משאבים בידי מיעוט והקצאת משאבים לטובת פרויקטים סביבתיים.

גישת הפרמקלצ'ר נולדה באמצע שנות השבעים (של המאה הקודמת) כאשר שני אקולוגים אוסטרליים פיתחו רעיונות לגבי חקלאות "על בסיס מקיים": כזו שאינה מדלדלת את המשאבים הדרושים לה, בעקבות דאגתם משימוש הולך ונרחב בכימיקלים המזהמים את המים והאדמה ומפרים את האיזון האקולוגי. ספרם הראשון permaculture one התפרסם ב-1978. לאחר מספר שנים של עיסוק מעמיק בשיטה פתחו השניים קורס אשר נלמד מאז בעשרות מדינות בעולם. הקורס הראשון‎ ‎בישראל‎ ‎נערך בשנות ה-90 בקיבוץ גזר והמורים הראשונים בארץ היו מייק קפלן וטליה שניידר. השפה המיוחדת של שיטת הפרמקלצ'ר קיבלה גרסה עברית בספר "גן עדן בפתח הבית" והיא משמשת היום אלפי אנשים בישראל. בארץ קיימות קהילות פרמקלצ'ר בקיבוצים צבעון וחוקוק שבגליל, ומשקים ברחבי הארץ בהם ניתן ללמוד, לעבוד ולהתנדב.

אז מה צפוי לבאי הכנס? בעלות של מאה שקל לכרטיס (ילדים נכנסים ללא תשלום) יוכלו המבקרים להיכנס לשלל הדרכות, סיורים וסדנאות בכמה מתחמים. בין ההרצאות יילמדו נושאים כמו תזונה בת קיימא, אפיית לחם מסורתית, צמחי מרפא בתזונה, שימור מזון, תבואה, תרבות קנה הסוכר ועוד.

במתחם הסדנאות יהיו סדנאות מעשיות בנושאים כמו שימור מזון, סיורי ליקוט וסיור בנושא חקלאות אקולוגית. לילדים תוצע תכנית מיוחדת שתכלול הצגת תיאטרון, סדנאות יצירה באדמה וסדנת צמחי מרפא. במהלך הכנס יתקיים גם פורום מומחים בנושא פארמקלצ'ר ומשבר המזון העולמי, לצד הפנינג החלפת זרעים ומופעי מוזיקה.

אז מה אומרת הגישה באופן מעשי? שיטת הפרמקלצ'ר משתמשת בתבניות טבעיות, בשיטות עתיקות שנמצאו יעילות, במשאבים מקומיים ובעקרונות פיזיקליים כדי לתכנן וליצור מערכות רבגוניות, יצרניות ויעילות מבחינה אנרגטית. לדוגמה, מערכת השקיה המבוססת על תבנית הסתעפות (בדומה לעץ או לריאות) ועשויה מאבן מקומית ומשקה על ידי כוח הכבידה.

כרמל צדיק, מנהלת השיווק של החווה האקולוגית, מספרת: "זו השנה הרביעית שאנו מאחרים את הכנס. היות והרבה ממה שאנחנו עושים בחווה הוא בגישה ובחשיבה של פרמקאלצ'ר, לכנסים קודמים הגיעו 500 איש וזאת קהילה מאוד חזקה בארץ. זה מפגש שהוא גם חברתי וגם מלמד. בקהילה מאוד מחכים לכנס וכל הזמן נשאבים לזה עוד ועוד אנשים".

מיהם בעצם אנשי הקהילה?

"אנחנו מכוונים לקהילת הפרמקאלצ'ר, אבל זה מעניין לכל אדם מהיישוב. כל אחד לוקח מכאן את מה שתאים לו ומדבר אליו ולא חייבים להיות עמוק בתחום. רוב אנשי הקהילה הם בעלי משקים פרטיים שסביבם נבנתה קהילה קטנה שמארחת סדנאות ומתנדבים. היות ואנחנו לא גוף פרטי אלא עמותה/ארגון עם חווה גדולה והמון מקום, החלטנו שננסה להפוך את אירוח הכנס אצלנו למסורת שנתית".

אז מה זה בעצם פרמקאלצ'ר מבחינתכם?

"מדובר בעצם על גישה לחיים, תפיסת עולם שנוגעת בכל הרבדים הנוגעים לאדם עצמו ולמעגלים שסובבים אותו. מדובר על מעגל רבגוני – צמחים, בעלי חיים, אוויר, אדמה ומים, כך שהגישה נוגעת בכל רבדי החיים מתוך התפיסה שדבר משפיע על דבר ואין משהו שעומד בפני עצמו. הכל קשור אחד לשני".

 

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21