(new)דיור מוגן 1/7/18
לראשונה במודיעין - תווי חנייה במרכז העיר

לראשונה במודיעין - תווי חנייה במרכז העיר

לאחר שכשלו כל הנסיונות למתן את תנועת האורחים שמציפים פארק ענבה בחופשים וימי חול המועד משתמשת העיריה בנשק האחרון: חנייה חינם באיזור לתושבי העיר בלבד. התווים יחולקו במהלך חודש נובמבר ובעתיד ישרתו גם את איזור המע"ר. הנפגעים העיקריים: תושבי מודיעין עילית ומזרח ירושלים, ש"אימצו" את הפארק. צילום דוברות העיריה

מודיעין נכנסת לעידן חדש בתחום החנייה. ככל שהעיר גדלה ומתפתחת גדל גם הצורך במקומות חניה נוספים. גם האטרקציות שמתווספות לעיר הולכות ומושכות אליה מבקרים רבים מבחוץ, והמרכזית שבהן היא פארק ענבה. השינוי מחייב את העירייה להפעיל מנגנוני ויסות לתנועת כלי הרכב במרכז העיר, שברובם יש אנשים שהיעד שלהם הוא הפארק.

כך הגיע לעולם הרעיון לאפשר חנייה סביב הפארק ובמרכז העיר רק לתושבי העיר. לאחר היערכות שקטה וללא פירסום הפיקה העיריה תווי חנייה מיוחדים, שיחולקו בקרוב לתושבי העיר ויאפשרו רק להם לחנות במגרשים הבאים: מגרש החנייה העליון של הפארק עצמו ושני מגרשי החנייה הגדולים מול קפה קפית. מגרש החנייה המרכזי שמול הקניון אינו בתמונה, מכיוון שהוא מושכר לרכבת ישראל עבור נוסעיה.

תווי החנייה שיונפקו לתושבי מודיעין בלבד

ההסדר החדש ייכנס לתוקפו החל מסוף חודש נובמבר. למעשה זוהי רק תחילת המיפוי המחודש, מכיוון שמה שמוגדר כעת כ"מרכז" העיר מתייחס לחלקקטן, אך עם הקמת המע"ר הוא ישתרע על שטח גדול בהרבה. לחלק מהבניינים במע"ר יהיו חניונים תת קרקעיים עבור הציבור, ובנוסף ייבנה בו חניון ציבורי גדול שיכלול 400 מקומות. אך מטרת העיריה היא שרק תושבי הרחובות המרכזיים יגיעו למע"ר במכונית והשאר יעשו זאת ברגל או בתחבורה ציבורית. בדיוק כפי שמקובל במרכזי ערים גדולות כמו תל אביב, שבהן הביקוש לחניה גדול בהרבה מההיצע.

כדי לקבל את תו החנייה החדש יש למלא טופס מקוון הזמין באתר העירייה, או באפליקציה העירונית, או באמצעות הדואר. לבקשה יש לצרף צילום של תעודת זהות וצילום של רישיון רכב או צילום של אישור קצין רכב על רכב שבחזקת התושב (מיועד עבור בעלי רכב בליסינג).

בעירייה ציינו כי תושבים שישלחו את הבקשות לקבלת תו חנייה יוכלו לבחור אם לקבל את התווים תוך חמישה ימי עבודה במשרדי מחלקת הגבייה של העירייה בקניון או לקבל אותם בדואר רשום לביתם במהלך חודש נובמבר.

במקביל לתהליך זה תציב העירייה בחניונים האמורים תמרורי הנחייה המפרטים את הסדרי החנייה החדשים. את התשלום עבור החנייה בחניונים ניתן יהיה לבצע באופן מקוון באמצעות האפליקציות "פנגו" ו"סלופארק" או באמצעות המכשיר "איזיפארק". החנייה בתשלום, עבור מי שאינו תושב העיר תהיה בתעריף של 2.81 שקלים לשעת חנייה.

* * *

עד שהמע"ר יחל לפעול, ה"מגנט" שמושך למודיעין מבקרים מבחוץ הוא פארק ענבה. הפארק המושקע שודרג באחרונה ויחד עם האגם הגדול והסירות ומתקני השעשועים והמשחקים הוא בהחלט מתפקד כאבן שואבת ליחידים ומשפחות. הפארק הפך לכה פופולארי בשנים האחרונות בקרב תושבי מודיעין עילית, עד שהדבר גרם לחיכוכים וטענות מצד תושבי מודיעין על כך ש"גנבו להם את הפארק". עיקר הטענות מתרכזות בימי חול המועד של סוכות ופסח, בהם ניתן לראות שיירות ארוכות של משפחות חרדיות בדרך אל הפאר וממנו (רובם, אגב, מתניידים ברגל או באמצעות אוטובוסים והסעות). אך העומס על הפארק גובה בתקופות האלה מחיר יקר, שמתבטא בערימות של אשפה, שקיות ניילון, שיירי אוכל, בקבוקים ועוד שאינם מושלכים לפחים. במספר מקרים השחיתו מבקרים כמה מפסלי הדינוזאורים ושברו נדנדות ומתקנים.

החרדים ממודיעין עילית אינם היחידים שפוקדים את הפארק בהמוניהם. שלא לציטוט אומרים גורמים בכירים המכירים היטב את הנושא כי מדובר בניסיון גם למנוע מתושבי מזרח ירושלים מלהגיע לכאן. לפי אחד ההסברים, הפארק המפותח של מודיעין, שנמצאת "בדיוק באמצע המדינה", הפך למקום מפגש ובילוי פופולארי של בני מיעוטים, שאוהבים לערוך בו כינוסים ופגישות משפחתיות. "זה לא פוליטיקל קורקט להגיד את זה, אבל אין לנו ברירה", מסביר הבכיר, שיודע כי הדרכים החוקיות להצר את צעדי ה"אורחים מבחוץ" אינן רבות. הדרך היעילה היחידה שעומדת גם במבחן החוק וגם אינה גוררת טענות על קיפוח היא הגבלת האורחים מבחינת חנייה.

גורם אחר מספר כי הזרז לביצוע התוכנית היה בפסח האחרון, כאשר תינוק בן שנתיים - בן למשפחה חרדית שנשאר בלי השגחה בפארק - נפל למי האגם וניצל בנס לאחר שעוברי אורח ופקחים הבחינו בו והצילו אותו מטביעה. לאחר המקרה העלה חבר המועצה ברוך בוחניק הצעה לגדר את האגם, אך ראש העיריה חיים ביבס התנגד: "יהיה סדר ותראו איזה יופי זה יעבוד. יהיה פיקוח וכשיתחילו לתת דו"חות, תהיה אכיפה מסודרת".

ביבס התייחס אז לעובדה שמדובר במשפחה חרדית כשאמר: "מעניין שהמקרים האלה מתרחשים רק בימי חול ומועד ולא במהלך שאר ימות השנה".

באשר לתוכנית החדשה הודיע ביבס באמצעות דובר העיריה: ״בערים רבות בארץ קיימת קדימות בתחום החנייה לתושבי אותה העיר, וכך יהיה מעתה גם אצלנו. החניונים בעיר נבנים ומתוחזקים מכספם של תושבי העיר ולכן הם יקבלו עדיפות. החניונים במרכז העיר מיועדים לשימוש יום יומי ולא לתקופות ארוכות וחניוני לילה של היוצאים לחו״ל בנתב״ג".

יאיר דנון