(new)ויקטורי
חושבים אחרת, מדברים אחרת

חושבים אחרת, מדברים אחרת

השבוע יתקיים במודיעין כנס של תנועת "האמת שלי" – שנוסדה כמענה ל"שוברים שתיקה" ומבקשת להציג בארץ ובעולם את הדילמות של חיילי צה"ל בשטחים מזווית פחות ביקורתית. אחד הדוברים המרכזיים שהוזמן לנאום הוא חיים ביבס, אבל דווקא תושבת מודיעין אחרת הפעילה באירגון משכה את תשומת לבנו. הגר רופא, שמשפחתה פעילה בארגוני שמאל והחליטה לצאת נגד הזרם. בתמונה  פעילים מקבוצת "האמת שלנו" (צילום פרטי)

השבוע יתקיים באולם עינן שבקניון הכנס השנתי של "האמת שלי": ארגון שבמקביל לפעילות ארגונים דוגמת "שוברים שתיקה" מבקש להציג את המציאות הישראלית-פלסטינית באור שלדעת חבריו תואם יותר את המציאות המורכבת בשטח בה נתקלים חיילי צה"ל.

לכנס שיתקיים ביום רביעי הוזמנו סגן השר במשרד רה"מ מייקל אורן, העיתונאי בן דרור ימיני, ראש העיריה חיים ביבס, בני משפחת גולדין (שגופת בנם הדר מוחזקת בידי החמאס), ופרופסור אסא כשר. בכנס הוצג פרוייקט הדגל של הארגון, המביא עדויות לוחמי צה"ל לשעבר על הנעשה בשטחים בצל החיכוך היומיומי עם האוכלוסייה הפלסטינית.

הגר רופא. מקווה מאוד שיגיעו גם הלא משוכנעים (צילום פרטי)

אביחי שורשן, ממייסדי הארגון, פירסם בדף הפייסבוק של הארגון פוסט המתאר את המטרה העומדת מאחורי פרוייקט העדויות, אותה ניתן לתמצת במילים הבאות: "מול אלה שבאים לספר איך הכל שחור וכמה הכל חד צדדי וכמה אנחנו לא בסדר, 'פרויקט העדויות' נותן תמונת קולאז' המראה את מורכבות הלחימה בשטח אזרחי שארגוני הטרור כופים עלינו. בתוך המציאות הזו, שלפעמים בלתי אפשרית ללחימה, ניתן לראות מאוסף העדויות עד כמה צה"ל הוא צבא בעל נורמות לחימה גבוהות וצבא שמתמודד עם קשיים וסכנות שאין כמעט לאף צבא אחר בעולם".

אחת הפעילות בארגון ומי שמנהלת את פעילותו במדיות החברתיות היא הגר רופא, בת 26 ממודיעין, העובדת במחלקת הדוברות של האגודה למען החייל. "הגעתי אל 'האמת שלי' אחרי שפורסם הדוח שעל מבצע 'צוק איתן', כשאחד ממייסדי הארגון כתב בפייסבוק פוסט מאוד נוקב על השירות שלו בצה"ל", היא מספרת. "הפוסט הזה, אליו צורף ההאשטאג 'זוהאמתשלי', הפך ויראלי והיה למעשה הסימן להקמת הארגון. מספר חודשים לאחר מכן הם הקימו עמותה והזמינו אנשים לתת עדות בפרוייקט העדויות. יצרתי איתם קשר וקבענו להיפגש. זה לקח כמה חודשים, אבל בסופו של דבר נפגשנו בספטמבר אשתקד ומאז נכנסתי לארגון".

* * *

לפני שנגיע אל רופא ומניעיה שהביאו אותה להצטרף אל פעילות הארגון, נספר כי "האמת שלי" הוא ארגון בלתי מפלגתי המורכב מחיילים וחיילות במילואים, שמטרתו (על פי הצהרתו) היא לחנך בארץ ובעולם על פעילות צה"ל ועל הערכים שלאורם חייליו פועלים. לדברי אנשי הארגון, חיילי צה"ל מתמודדים עם סיטואציות מורכבות שאין להן אח ורע בעולם.

באתר הארגון מופיע הטקסט הבא המתאר את פעילותם: "בשנים האחרונות ישנה ביקורת הולכת וגוברת מהארץ ומהעולם על תפקודם של חיילי צה"ל, ביקורת אשר מתעלמת מהעובדות בשטח, מההקשר ומהתמונה הכוללת. הארגון נאבק על הוצאת האמת והצגת תמונה מאוזנת ונטולת אינטרסים פוליטיים של הסכנות, המורכבויות, הקשיים והדילמות המוסריות הניצבות בפני חיילי צה"ל בלחימה ובשגרה. ארגון 'האמת שלי' צמח בעקבות קול מחאה ציבורי שקרא להשמיע קול שפוי, מאוזן והוגן אודות פעילות צה"ל במציאות הסבוכה בה הוא פועל. ’האמת שלי’ הינו גוף אזרחי, אובייקטיבי, המייצג את חיילי צה"ל בעזרת עדויות גלויות ושקופות בהן חיילי מילואים מספרים בגוף ראשון על החוויות האישיות שלהם משירותם הצבאי. הארגון מחנך בארץ ובעולם על ערכי הלחימה בצה"ל מתוך אמונה כי מדובר ב'תיקון עולם' אשר יבטיח, יקדם וישמר את הנורמות הגבוהות של צה"ל ובא בעת יביא לשמירה על חוסנם ומעמדם של חיילי צה"ל.. פעילי הארגון רואים בחיילי צה"ל קונצנזוס חברתי ולאומי ויוצאים נגד אלו המקדמים אג'נדות פוליטיות באמצעות שימוש ציני בחיילי צה"ל והוצאת דיבתם ברחבי העולם".

פעילות הארגון מתבצעת כיום בארץ ובחו"ל. עיקר הפעילות בארץ הוא בבתי ספר תיכוניים, תנועות נוער ומכינות קדם צבאיות. לאחרונה הסתיימה תוכנית הכשרת דוברים שערכו אנשי הארגון, ששניים מבוגריה ייסעו לייצג את "האמת שלי" בארצות הברית. אנשי "האמת שלי" מגיעים אל קמפוסים ברחבי ארצות הברית ונפגשים עם קהילות יהודיות ולא יהודיות, במטרה להציג באופן הולם לתחושתם את פעילות וערכי צה"ל. "זה לא פשוט", מסבירה רופא. "יש מקומות בהם הקהל אוטם אוזניים ופעילי הארגון מסומנים ישר כ'חייל ישראלי פושע'. יש מקומות אחרים בהם הקהל יותר פתוח לשמוע. זה מעניין ומאתגר וחושב שישמעו אותנו בעולם".

בנוסף מתקיים כאמור פרוייקט העדויות, בו מספרים חיילים משוחררים את חוויותיהם מהשירות אשר מתורגמות ומופצות ברחבי העולם בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. כמו כן גם מקיימים אנשי הארגון סיורי שטח עם לוחמי מילואים, המשתפים את החוויות האישיות שלהם ממהלך השירות והלחימה בשטחים.

* * *

את שירותה הצבאי עשתה רופא כתצפיתנית במחנה מכבים, קרוב לבית. "אני חושבת שמאז שהשתחררתי אני מדברת על השירות הצבאי כנקודת המפנה בחיי", היא מספרת. "באתי מבית מאוד שמאלני. אמנם כזה שמכבד את צה"ל ומשרת בו, אבל מרקע פוליטי מאוד מסויים. בצבא גיליתי עד כמה המציאות שונה ממה שמספרים לנו".

איך זה התבטא בשטח?

"יכולים לספר לך אלך ואחד דברים לפני הגיוס, אבל דרך המצלמה הקטנה בגזרה הקטנה שלי ראיתי איך החיילים שלנו מתנהלים בסיטואציות שונות מול הפלסטינים והמתנחלים ועד כמה הדברים הם לא כפי שמציירים אותם. אני זוכרת את ההפגנות בימי שישי בבלעין ונעלין. זו הייתה סיטואציה מאוד שגרתית כאשר צה"ל היה מאפשר למפגינים להגיע עד לגדר. ראיתי את המפגינים מתנפלים על חיילי צה"ל ולאחר מכן היו מתפרסמים דברים שקריים לחלוטין. אני זוכרת שב'צוק איתן' האשימו את צה"ל בפשעי מלחמה וזה חירפן אותי. על מה אתם מדברים??! זה הוציא אותי מדעתי ובתור חיילת לא יכולתי לעשות או לומר דבר. אז מהרגע שהשתחררתי חיפשתי איך לייצג את הצבא כמו שהוא - צבא ערכי ולא איזה גוף לא מרוסן כמו שמנסים להציג אותו".

ציינת את ההאשמות לגבי צוק איתן, אבל אי אפשר להתווכח עם העובדות שמאות אזרחים וילדים נהרגו מהפגזות צה"ל.

"אני לא חושבת שמישהו בצה"ל מנסה להסיר אחריות ממה שקרה בעזה. חייבים להבין שאם לא היו אזרחים במקומות כמו בתי חולים ובתי ספר בעזה, מקומות שמהם הופעל טרור, אז לא היו נפגעים אזרחים רבים כל כך. אני בטוחה ויודעת שלא הייתה ברירה אחרת. אני לא מכירה את צה"ל כגוף שנכנס לכפר, שולף פלסטיני מביתו ויורה בו. המטרה שלנו היא להוציא את הצבא מהמשוואה הפוליטית. צריך להבין שצה"ל הוא גוף שמאוד חוקר ובודק את עצמו. כתצפיתנית אני זוכרת שעל כל תקרית מיד פתחו בחקירה. שום דבר לא נעלם ומאוד כאב לי לראות איך מכפישים את החיילים. אני לא חושבת שיש מדינה שביצעה פשעי מלחמה ואחר כך חקרה את עצמה כמו שישראל עשתה".

* * *

כאמור, אחת הסיבות להקמת הארגון היא פעילותם של ארגונים דוגמת "שוברים שתיקה". "אני לא חושבת שהעדויות ששוברים שתיקה מביאים הן שקריות", אומרת רופא. "אני לא חושבת שלחיילים שהעידו אצלם יש כוונה להכפיש. אבל הדרך שלהם נוראית. הבעיה הראשונה איתם היא המימון הזר לפעילותם. הם מקבלים מימון ממדינות שחלקן אנטישמיות וחלקן תומכות בארגוני ה-BDS. אלה התומכים של שוברים שתיקה. הבעיה השנייה היא שהם עושים את זה בקהילה הבינלאומית. אנחנו מנסים להוציא את צה"ל מהמשוואה הפוליטית. הוא מעולם לא היה צריך להיות קשור לעניינים פוליטיים. שוברים שתיקה לוקחים את כל הבעיות הפוליטיות והמדיניות שיש לנו ומשליכים על הצבא. מאוד קשה לי לשמוע יו"ר ארגון שאומרת חיילי צה"ל הם רוצחים ללא הבחנה".

אבל אם את אומרת שהעדויות הן לא שקריות, אז מה הבעיה בהצגתן?

"אני לא אומרת שצה"ל קדוש. כל חייל שטועה בדרך כלל מקבל בראש. אני לא עוצמת עיניים. אנחנו מראים עדויות של חיילים שנענשו על מעשים שעשו. אין עצימת עיניים אלא העדפה מאוד ברורה של איך רוצים להציג את הדברים. אי אפשר להציג את צה"ל כגוף שרוצח. אתה מכיר עוד צבא בעולם שפיזר כרוזים שקראו לציבור בעזה להתפנות לפני שהוא נכנס לשטח?"

אז הבעיה שלכם עם "שוברים שתיקה" היא שהם מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ?

"אני חושבת שצריכה להיות בחירה ברורה של מה אתה מספר בבית ומה בחוץ. חייל בן 22 עומד על בימת האיחוד האירופי ומספר שעשה כך וכך... אני חושבת שאפשר לסגור עניינים כאלה בפחות הכפשה. אנחנו לא מנסים לומר שצה"ל הוא טלית שכולה תכלת. אנחנו יודעים שהמצב שם מורכב ובחוץ בעולם לא מבינים את זה. לא יודעים שצה"ל זה לא חייל שבא להפגנה כדי להרוג. אני לא מכירה צבא כזה ומורשת כזאת. נכון שחייל בן 18 בכלל לא צריך להיות בסיטואציות כאלו, אבל מה לעשות שהמדינה שלנו קצת מתוסבכת יותר משאר העולם. אתה לא יכול לשכוח מי אתה ומה אתה צריך לעשות, שזה לא להרוג אלא לעמוד שם עם נשק".

* * *

בשנים האחרונות הפך השיח הציבורי בישראלי לשטחי יותר ויותר, כאשר תגיות מודבקות במהירות שיא לכל אחד מצדדי המפה הפוליטית. רופא מספרת כי ב"האמת שלי" ניתן למצוא את כולם ללא קשר להשתייכות הפוליטית. "יש בינינו מצביעי מר"צ וגם מצביעי הבית היהודי. אנשים מצפון תל אביב וגם מאלקנה. השיוך הזה למחנה פוליטי כאילו כל מי שמגן על צה"ל הוא חייב להיות ימני - זה דבר שמאוד קשה לי איתו. אני רואה בארגון הזה את כולם כחיילים לשעבר ולא כבעלי דעה פוליטית. אני לא חושבת שאנחנו באים להגן אלא לשמור על מה שקיים".

לערוך את הכנס במודיעין, "העיר המתגייסת", זה לא קצת לשכנע את המשוכנעים?

"זה נכון שמודיעין היא עיר מאוד מעורבת ומאוד צבאית, אבל אני חושבת שיש הרבה תושבים שישמחו לשמוע. אני מאוד מקווה שיגיעו גם הלא משוכנעים. סבא וסבתא שלי, שהם הכי רחוקים ממה שאני עושה והיו חברים ב'נשים עושות שלום' ו'שוברים שתיקה', יבואו לכנס לשמוע. אצלנו בבית השיח הוא מאוד פוליטי, אבל הם יבואו לא רק בגלל שאני הנכדה שלהם אלא גם כי כמו שאמרתי – חשוב לשמוע. לכן גם אני הלכתי בעבר לכנס של שוברים שתיקה".

 

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20