(newנגריית עין ראפה 2/12/18
אין אכיפה של תקנות המזון במזנוני בתי הספר

אין אכיפה של תקנות המזון במזנוני בתי הספר

בשנתיים האחרונות בדק "מודיעין News" פעמיים את הנושא וגילה התעלמות מוחלטת מהוראות משרד החינוך. השבוע התברר שהמצב הזה יימשך גם הלאה, עם בורקסים וקולה לכל דורש. בתמונה מזנון בית ספר. צילום פרטי

לפני כשנתיים פרסמנו בעיתון זה תחקיר על ההתעלמות הגורפת של מפעילי המזנונים בתיכוני העיר מחוזר מנכ"ל משרד החינוך האוסר על מכירת מוצרים שהוגדרו כלא בריאים. מאז עברו הרבה מים בירדן והרבה קולה בבקבוקים אך הפרת החוק לאור היום נמשכת. אשתקד בדקנו את הנושא והרשויות הבטיחו כי יטפלו בו. בדיקה חוזרת שביצענו השבוע גילתה, קשה להאמין, שמאומה לא השתנה.

על פי הוראות משרד החינוך (שגובשו יחד עם משרד הבריאות) נאסרה באופן גורף מכירתם של מוצרים כגון: בורקס, חטיפים וממתקים, שתייה ממותקת ועוד. בחוזר המנכ"ל אף הוגדר במפורש כי כריכים הנמכרים במזנונים יורכבו אך ורק מלחם מלא ולא לחם לבן רגיל. גם בחוזר המנכ"ל משנת 2013 וגם בהודעת שר החינוך אשתקד נקבעו קנסות של עד ל-6,000 שקל לזכיינים שיפרו את ההנחיות.

התפריט לא משקר. מזנון בתיכון מקומי (צילום פרטי)

ומי אחראי על הפיקוח על המזנונים בבתי הספר התיכוניים? תת סעיף ה' באותו חוזר מנכ"ל מפרט את האחראים: "הנהלת המוסד החינוכי, התלמידים וההורים יקפידו שהרכב המזון והשתייה הנמכרים במוסד יהיו על פי ההנחיות כאמור ועל פי כל דין, וזאת בתיאום עם ספק המזון (שיידרש ממנו לעמוד בכללים האמורים) ו/או עם הרשות המקומית (אם חוזה ההתקשרות הוא בין הרשות לזכיין(". במקרה של מודיעין, האחריות על הפיקוח על המזנונים שייכת בלעדית לעיריית מודיעין. שם לא טרחו לאכוף את הנהלים מסתבר.

בינואר 2016 גילינו שכל מה שאסור למכור – בפועל נמכר לתלמידים. בכל המזנונים שבדקנו מצאנו שתייה ממותקת, חטיפים, בורקסים ועוד. פנייתנו אל העירייה ואל משרד החינוך הולידה תגובות לאקוניות ש"העניין ייבדק".

עשרה חודשים מאוחר יותר, בנובמבר 2016, שבנו לשטח וגילינו שהמצב נותר בעינו. אותם מוצרים ממשיכים להימכר באותם מזנונים מבלי מפריע. פנינו שוב אל העירייה, שם טענו כי "בימים אלה נמצאת העירייה לקראת כניסתם של מפעילי מזנונים למספר בתי ספר בעיר. המפעילים החדשים זכו במכרזים הכוללים דרישה לעמוד בתנאי חוזר מנכ"לית משרד החינוך בנושא זה. אם יגיעו לעירייה טענות על מפעיל שאינו פועל בהתאם לתנאי ההסכם, תפעל העירייה לפי הדין".

באותו מועד פנינו גם אל מערך ההסברה של שר החינוך עצמו, שם הסבירו כי שנת הלימודים החולפת הייתה השנה בה תתחיל "מהפיכת" המזון בבתי הספר ולא כפי שניתן היה להבין שהחל מ-1 לספטמבר לא יימכרו יותר המוצרים האסורים. עוד העבירו את התגובה הבאה: "חוזר מנכ״ל תזונה הוא תהליך חינוכי ארוך טווח, תהליך ערכי שנועד להקנות הרגלי תזונה בריאים, והוא אינו תהליך לעומתי שנועד כדי להטיל קנסות. המטרה היא שיפור הרגלי תזונה, ובשלב זה, לפני מתן קנסות ושימוש באמצעי אכיפה, אנחנו משקיעים בהטמעה, בהסברה ובחינוך". יחד עם זאת, כי הממונה על תחום הבריאות במחוז ירושלים תבדוק את הנושא לאלתר אל מול עיריית מודיעין".

כאמור, השבוע התברר כי ההבטחות של משרד החינוך ועיריית מודיעין לא קויימו ובמזנוני בתי הספר ממשיכים למכור מוצרי מזון שהוגדרו מפורשות כמזיקים לבריאות ואסורים לממכר לתלמידים, זאת לאחר תהליך ממושך שנערך במשרד הבריאות.

גורם בעיריה הודה בפנינו כי למעשה העיריה אינה מסוגלת לכפות את הנושא, בידיעה שקטה שמי שינסה להפעיל מזנון לפי התקנות – יסגור אותו במהירות בשל חוסר פעילות. באופן רשמי העבירה העיריה את התגובה הבאה: "במזנון בית הספר 'יחד' יש ממכר של מזון בריא המוצע לתלמידים שכולל כריכים מקמח מלא עם ירק וסלטים. כמו כן, בבית הספר פועלת קבוצת תלמידים 'מקדמי בריאות' אשר לומדת על תזונה נכונה ואורח חיים בריא. זהו רק חלק מתהליך הטעמת אורח חיים בריא בקרב התלמידים. תהליך, שדורש שינוי מעמיק תפיסתי והקניית הרגלים חדשים, אותם יש לעשות דרך חינוך בכיתות ובדרכים נוספות. בנוסף, העירייה הפעילה צוות ייעודי בהשתתפות נציגי משרד החינוך, מנהלי בתי הספר, וועד ההורים ומומחי תזונה, שמטרתו תהיה להטמיע את הרגלי התזונה הבריאים באופן מושכל, נכון ומיטבי לתלמידים".

יאיר דנון