(new)ויקטורי
מני גיא מציג אפליקציה שתשנה את עולם פידיון צ'קים

מני גיא מציג אפליקציה שתשנה את עולם פידיון צ'קים

גיא מני עבר מסע ארוך מהיום בו נפצע וספג שישה כדורים במהומות פתיחת מנהרת הכותל. היום הוא מבעלי חברה המגלגלת מחזור שנתי של 100 מיליון שקלים, ומייסד אפליקציה מהפכנית בעולם הצ'קים. צילום אינגריד מולר

גיא מני בן ה-40 ממודיעין, הספיק לעבור בחייו הקצרים תהפוכות והרפתקאות שלא היו מביישים אדם כפול מגילו שחרש את כל יבשות תבל. הוא כבר מגלגל בעסקיו מחזור שנתי של 100 מיליון שקלים, השיק אפליקציה שעל פי כל הסימנים עומדת לכבוש את שוק הצ'קים בישראל, ובנקים ובתי השקעות מחזרים אחריו בניסיון להשיג שיתופי פעולה עם החברה שבבעלותו. על גופו הוא נושא צלקות של שישה כדורים שספג בעזה, ועם נכות של 100% ועיטור האומץ של מפכ"ל המשטרה על מעשה גבורה בלתי רגיל, הוא מגדל שתי בנות שיר ועדי ביחד עם אשתו שני.

הבייבי שלי

כשהוא נתמך בקב, גורר רגל ומנסה ליישר את עמוד השדרה הנטוי שלו, קשה להתעלם מהעובדה שגיא עבר בחייו הרבה סבל, טיפולים ושיקום ארוך שחישלו אותו ואת רוחו. אבל בפגישה שלנו הוא מתעקש דווקא להתחיל את הסיפור מעסקיו הכלכליים, "כי זה מרתק וזה קורה עכשיו וכאן, לעומת זאת, הפציעה והחילוץ, הם משהו שקרו לפני עשרים שנה" הוא מסביר ומתנצל.

 

גיא מני. "האפליקציה זוכה לעניין רב מחברות טכנולוגיות מובילות בעולם". צילום אינגריד מולר

ויתרתי לו והתחלנו לדבר על האפליקציה שלו, "הבייבי שלי" כפי שהוא מכנה את אפליצ'ק, שתופסת תאוצה בעולם העיסקי עד כדי כך שבנקים וחברות השקעה כבר לוטשות עיניים לטכנולוגיה "אני לא יכול לפרט עם מי אני מנהל כיום מו"מ אבל מדובר בגופים פיננסיים גדולים מאד" הוא צוחק במבוכה.

אז מי אתה מני גיא?

"אני מייסד אפליצ'ק, יזם ואיש העסקים, מבעלי חברת פאי פתרונות מימון, בעל ותק של למעלה מ- 15 שנים בתחום המימון והפיננסים. אחרי הפציעה בצבא והשיקום הארוך, נסעתי לארצות הברית לחבר ושהיתי שם כמה שנים. כך נחשפתי לעולם הפיננסיים, למרות שאז הייתי כבר בתהליך מיון לעבודה בשב"כ".

ומה קרה?

"במהלך עבודתי רבת השנים עם עשרות לקוחות עסקיים ופרטיים, הבנתי שתהליך העבודה עם צ'קים מסורבל ומיושן. וכשחזרתי לישראל והקמתי את פאי פיננסיים שבבעלותי, התחיל להתבשל הרעיון של אפליקציה מתקדמת, אשר תפחית באופן משמעותי את מקרי ההונאה בענף בארץ ובעולם. האפליקציה זוכה לעניין רב מחברות טכנולוגיות מובילות בעולם ומבנקים שונים הודות לאלגוריתם המהפכני שלה, כשעבדתי עליו ארבע שנים".

עוד לא הבנתי מהי למעשה האפליקציה אפליצ'ק?

"אפליצ'ק היא האפליקציה הטכנולוגית הראשונה בעולם המאפשרת בדיקה לניכיון והבטחת פירעון צ'קים בטאץ' אחד ובזמן אמת. כלומר אפשר יהיה בלחיצת כפתור על הסמארטפון, לדעת בתוך כמה שניות האם הצ'ק שקיבלת ממישהו הוא צ'ק "טוב" שלא יחזור בבנק ויכובד, כך שהאפליקציה מקטינה מאד את מרווחי הסיכונים שאנשים לוקחים על עצמם ברגע שהם מקבלים ליד צ'ק ממישהו"

למה מיועדת בעצם האפליקציה?

"השירות החדשני אותו מציעה אפליצ'ק, אמור לשים סוף להונאות הקיימות בענף הצ'קים, לסייע בעיגון הענף ובהנחלת הרגלי צריכה חדשים בעבודה עם צ'קים בין אם מדובר בלקוח פרטי ובין אם מדובר בלקוח עסקי בעל עסק קטן, או בינוני".

איך זה עובד?

"הטכנולוגיה החדשנית, נשענת על אלגוריתם ייחודי שפותח כאמור במשך 4 שנים, האפליקציה למעשה מאמתת בזמן אמת האם הצ'ק תקין בפעולה פשוטה דרך הנייד. זהו מרכיב אידיאלי ללקוחות פרטיים, כמו למשל משכירי דירות, וגם כמובן עצמאים העובדים על בסיס פרילנס, או ועדי בתים, וכן, ללקוחות עסקיים בעלי עסקים קטנים ובינוניים כגון: עורכי דין, רואי חשבון, בעלי חנויות ועוד".

איך נולד הרעיון?

"כמו הרבה רעיונות אחרים, גם כאן נוצר צורך ובעקבותיו ביקוש ומישהו, במקרה הזה אני וחברת פאי שבבעלותי, פיתחנו את האפליקציה כמענה לצורך. האפליקציה למעשה מובילה היום מהפכה בענף וחוסכת בזמן ובמשאבים יקרים".

כיצד?

"אין צורך יותר לרוץ לבנקים ולבצע את הפעולות לניכיון צ'קים או להבטחת תשלומים דחויים. ולא צריך את הפגישות עם מנהל הסניף ואין את החשש המכרסם בעת לקיחת צ'קים, שאולי נותן הצ'ק איננו מהימן מספיק מבחינה כלכלית שכן היום יש להם כיסוי, אך אין לדעת מה יעלה בגורלו הכלכלי של נותן הצ'ק בעוד מספר חודשים. על כן, אפליקציה זו מבטיחה את קבלת המידע המקדים והבטחת הפירעון בלחיצת כפתור פשוטה".

איך האפליקציה יכולה לומר לי האם יש כיסוי מספיק בחשבון הבנק של הלקוח?

"האפליקציה איננה יכולה כמובן לחדור לחשבונות הבנק של מיליוני אזרחים, אבל האלגוריתם הבלעדי אשר פותח על ידי החברה, יודע לנתח ולבסס מידע מהימן ומדויק בזמן אמת אודות הצ'ק בשקלול מספר משתנים המעוגנים בפטנט. המודל אשר פותח בהתבסס על ניתוח עשרות אלפי צ'קים הנו מהמתקדמים בעולם וזוכה לעניין רב מחברות טכנולוגיה בינלאומיות וכן, מארגונים פיננסיים מובילים".

הכיסוי עלינו

איזה עוד שירותים האפליקציה נותנת?

"אפליצ'ק, פועלת בשלושה רבדים מרכזיים: ראשית - בדיקת צ'קים באופן פשוט ונוח: צילום הצ'ק דרך הטלפון הנייד, הזנת הפרטים באפליקציה וקבלת תוצאת בדיקת הצ'ק האם הוא תקין, או לא באופן מידי על גבי המסך. השני - האפליקציה מספקת הבטחת פירעון צ'קים, האפליקציה תבדוק את הצ'ק ותבטיח את פירעונו גם במידה והצ'ק יחזור, תמורת עמלה לא גבוהה. כך יכול מקבל הצ'ק להעביר את האחריות לפירעון הצ'ק לחברה שלי ולישון טוב בלילה, היה ולצ'ק אין כיסוי, מחזיק הצ'ק יקבל למרות הכל את הכסף מהחברה".

ומה השירות השלישי שאתם מספקים?

"השירות השלישי שהחברה מעניקה באמצעות האפליקציה הוא שירות ניכיון צ'קים, במידה וקיים צורך של לקוח לממש צ'ק דחוי, נציג ממוקד השירות של החברה יוודא שהצ'ק אינו גנוב ויאשר את הפעולה בתוך דקות, ללא כל צורך בבזבוז זמן יקר להגעה פיזית למשרדים, המתנה ארוכה בתורים בבנק, או כל בירוקרטיה מסועפת אחרת. עם קבלת האישור, סוכן מטעם החברה יגיע לאסוף את הצ'ק מכל נקודה בארץ ובמעמד זה תבוצע העברה בנקאית לחשבון הלקוח באופן מיידי. לקוח חדש אשר יהיה מעוניין בניכיון צ'קים, יצטרך למלא טפסים באופן חד פעמי לצורך הקמתו במשרדי החברה ומתוך הבטחה שפעולותיו העתידיות יבוצעו באופן עצמאי לחלוטין. זהו פתרון מושלם לעסקים הנלחמים לא פעם על תזרים המזומנים במטרה לשלם משכורות לעובדיהם.

החברה לוקחת על עצמה סיכונים לא פשוטים בעניינים האלה. אתה לא חושש?

"לא. יש לנו את הכלים להבטיח שאחוז הסיכונים שניקח על עצמנו יהיה קטן בהרבה משל הבנקים למשל. הנה דוגמה: שוק הצ'קים בישראל מגלגל 3 מיליארד שקלים בשנה כאשר סטטיסטית 3% מהם הם צ'קים שנכשלו ולא כובדו, בגלל שלא היה כיסוי או שהם צ'קים גנובים, או מכל סיבה אחרת. אצלנו בחברה הסטטיסטיקה מראה שיש לנו פחות מחצי אחוז של צ'קים שנכשלו, אז מצבנו טוב בהרבה ואצלנו הסטטיסטיקה מתבססת על עשרות אלפי צ'קים שעוברים בחברה, כך שיש לי על מה לסמוך ולכן אנחנו יציבים מאד מבחינת הצ'קים שעוברים אלינו".

איך אתה מסביר את זה?

"כמובן בגלל הבדיקות המתקדמות שהאפליקציה יודעת לעשות וגם בגלל מערך בקרה וחיתום מקצועי. אנחנו לא מהססים לדחות לקוח אם משהו לא נראה לנו. לא נרוץ אחרי כל לקוח. גם כך החברה מגלגלת מחזור גדול של 100 מיליון שקלים ואנחנו במגמת התרחבות כל הזמן".

הבנקים לא מסוגלים להעניק את אותו שירות?

"ממש לא. שם זה מסורבל מאד ועם הרבה בירוקרטיה. כיום, בדיקת צ'קים כרוכה בהרבה מאוד אישורים ובירוקרטיה מסועפת ומכאן נבע הצורך למתן פתרון קל ומהיר המתאים הן ללקוח הפרטי והן ללקוח העסקי תחת אבחון מדוקדק ומהיר של בעל הצ'ק. הבנקים למשל לא מעניקים שירות של ניכיון צ'קים לאנשים פרטיים אלא רק לבעלי עסקים ואפליצ'ק, הנה המערכת היחידה בעולם המאפשרת ניכיון והבטחת פירעון צ'קים גם לאנשים פרטיים ולא רק לעסקים קטנים ובינוניים בצורה מעוגנת ותחת רגולציה קפדנית של הרגולטור".

האדם הפרטי שירצה להשתמש באפליקציה יוכל להסתדר איתה מבחינה טכנולוגית?

"ודאי. חווית המשתמש באפליקציה היוותה עבורנו ערך עליון, היה לנו חשוב להנגיש את השימוש בה לכלל האוכלוסייה ולספק מענה ממוחשב, מידי וללא כל תלות וצורך במענה אנושי. השימוש הוא מאד פשוט וידידותי ולמעשה הלקוח יוכל לדעת האם להסכים לעיסקה בזמן אמת במעמד קבלת הצ'ק. ואל תשכח כמובן שכל אדם יוכל להבטיח את פירעון הצ'ק בעלות סמלית, גם במידה ויתגלה בהמשך שאין לו כיסוי הודות לשירות הבטחת פירעון הצ'ק אותו אנו מציעים. כך שבסיכומו של דבר, האפליקציה מעניקה שקט נפשי ללקוחות הגובים צ'קים אפילו שנה מראש, כדוגמת משכירי דירות, שאין באפשרותם לשלוט במצבו הכלכלי של בעל הצ'ק במידה ויורע בעתיד ולהבטיח את הכנסתו לאורך כל השנה".

מה ההערכה שלך לגבי עתיד האפליקציה?

"אנו צופים כי החדרת האפליקציה לשוק הישראלי תוביל למהפכה ממשית בענף ותגדיל את השימוש הבטוח בצ'קים הודות לתכונות הייחודיות אותן מעניקה האפליקציה ותאפשר לנו להרחיב את הפעילות למדינות נוספות ברחבי העולם וגם עקב חקיקת החוק להגבלת השימוש במזומן שעתיד להרחיב מאד את השימוש בצ'קים".

על אומץ לב

בשנת 1997 קיבל מני את עיטור האומץ מהמפכ"ל ואת אות הנשיא לחייל מצטיין, לאחר שהציל מתקרית אש ברצועת עזה את צוות הצילום של ערוץ 2. הוא שירת בתפקיד חובש קרבי במשמר הגבול ובעת שהגן על הצוות נפצע מ- 6 כדורים והפך לנכה על כיסא גלגלים. לאחר שיקום ארוך וממושך, וכנגד כל הסיכויים הוא הוגדר כנס רפואי כשהצליח לקום מכיסא הגלגלים וכן, לסיים תואר אקדמי מאוניברסיטת בן גוריון.

בוא נדבר על הפציעה שלך בצבא.

"זה היה בחודש ספטמבר 1996 במהומות והפרות סדר שהחלו ביהודה ושומרון והתפשטו לעזה, אחרי פתיחת מנהרת הכותל באישורו של בנימין נתניהו שרק נבחר לראש הממשלה. הייתי חובש קרבי במשמר הגבול בשירות סדיר בגיל עשרים וכמה חודשים".

ומה קרה באותו יום?

"הייתי בגזרה הצפונית בעזה באזור בית להיה ליד מחסום ארז. הגיע צוות צילום של ערוץ 2 לצלם את המהומות. היו שם הכתב יוסי עין דור, הצלם חיים אסיאס והמקליט יניב שמואלי. הם רצו לעלות למגדל מים לתפוס זווית צילום טובה יותר. הזהרנו אותם שלא יעלו למגדל כי יש צלפים בסביבה אבל הם עלו ואז החלו לירות עליהם אש חיה. זו היתה הפעם הראשונה שהפלסטינים ירו אש חיה מאז החלו המהומות".

ואתה למטה למרגלות המגדל?

"כן. כח מג"ב ואני ביניהם נמצא בסביבה עד שצעקות חובש! חובש! מגיעות אלי. התברר שחיים אסיאס הצלם חטף כדור. צעקו לנו מהמגדל שיש פצוע למעלה. לא חשבתי פעמיים והתחלתי לטפס למגדל כדי לטפל באיש. טיפסתי עשרים מטרים והגעתי אליו. חיים שכב עם פצע כניסה בחזה ואיבד דם רב. ניסיתי לחבוש אותו אבל מיד התחבושת נספגה בהרבה דם והבנתי שהוא במצב קשה ובסכנת חיים".

מני פצוע על מגדל המים. צילום גדי קבלו

ומה קרה מסביב?

"הפלסטינים המשיכו לירות אש תופת על המגדל מים וניסו לפגוע בנו. לא היתה לי ברירה הורדתי את השכפ"ץ הקרמי שלבשתי והלבשתי אותו על הפצוע בניסיון לחסום את הדם. רכסתי חזק את השכפ"ץ ובאמת זרם הדם נחלש".

לא ניסו לחלץ אתכם?

"הביאו לשם כוחות מכל הכיוונים ומסוקי תקיפה עלו לאוויר וטנקים התחילו לירות על הצלפים, הכל כדי לרתק את הפלסטינים לקרקע שלא ירימו ראש ולא ימשיכו לירות על המגדל שעליו היינו. תוך כדי הירי המסיבי של כוחותינו הביאו למגדל כבאית עם סולם גבוה והם התחילו לחלץ את הצוות למטה. הורידו את חיים הצלם הפצוע אבל אז פתאום הרגשתי שנפצעתי, חטפתי כדור אחד בגב, הפלסטינים המשיכו לירות עלינו ומיד הרגשתי עוד שתי פגיעות בגב שלי. נפלתי ולא הרגשתי את הרגליים. שכבתי על רצפת מגדל המים, והפלסטינים המשיכו לירות. חטפתי עוד כדור בברך, עוד אחד בירך ועוד אחד בכף הרגל ליד הקרסול. הייתי מחורר כולי חטפתי שישה כדורים ואיבדתי הרבה דם"

 

על מה חשבת באותם רגעים?

"ידעתי שמורידים את הפצועים ואת אנשי הצוות ואז התחלתי להבין שאני לא יוצא מפה חי. שמעתי צעקות מלמטה "מני תחזיק מעמד!, אלה היו המג"בניקים מהכח שלי. הם המשיכו לעודד אותי בצעקות, ולאט לאט הקולות הפכו לעמומים יותר וחלשים יותר. ברגע מסויים איכשהו קצת התרוממתי והצלחתי לצעוק למג"בניקים למטה "תגידו לאמא שלי ולחברה שלי שאני אוהב אותן" ואז התעלפתי והתעוררתי אחרי שלושה ימים בבית חולים וסיפרו לי שחבר מג"בניק בשם עודד ועקנין חילץ אותי והוריד אותי למטה מהמגדל".

קיבלת על זה את עיטור האומץ של המשטרה?

"כן. זה העיטור המשטרתי שמקביל לעיטור העוז הצבאי. אסף חפץ המפכ"ל והשר לביטחון פנים אביגדור קהלני נתנו לי את העיטור. התחלתי תהליך ארוך של שיקום, ישבתי תקופה ארוכה מאד בכיסא גלגלים אבל החלטתי שזה לא בשבילי ולבסוף באמת אחרי תהליך ארוך הצלחתי לעמוד על הרגליים. זה היה הישג אדיר, והרופאים אמרו שאני נס רפואי אבל הנה אני כבר לא בכיסא גלגלים וזה הניצחון הפרטי שלי".

 

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21