(new)דיור מוגן 1/7/18
גובשה תוכנית חירום לטיפול בגל הפריצות בשכונת הכרמים

גובשה תוכנית חירום לטיפול בגל הפריצות בשכונת הכרמים

בעירייה ובמשטרה החלו בשבועות האחרונים בפעילות גלויה, אך גם חשאית בניסיון לעצור את גל הפריצות. ביישובי הסביבה הפריצות נמשכות ואף מתגברות. בתמונה החל משבוע הבא יותר מחסומים ובידוקים. צילם דובר העיריה

בעיריה ובמשטרה הבינו שגל הפריצות שפוקד את מודיעין ויישובי הסביבה מתגבר וכינסו ישיבת חירום עם המשטרה כדי למצוא פיתרון. יש כבר לקחים ודרכי פעולה כתוצאה משורת הדיונים שהתקיימו. את חלקם ניתן לפרסם ואת חלקם כמובן גם בעירייה וגם במשטרה מעדיפים לשמור כרגע בגדר מידע חסוי.

מכת הפריצות קשה במיוחד בשכונת הכרמים, שבאופן אירוני בה נמצאת התחנה החדשה של המשטרה הקהילתית. בשבוע שעבר התפתח דיון בקבוצת הפייסבוק של השכונה בעקבות המצב, בו פירטו תושבים רבים את הפריצות להן נפלו קורבן. מסתבר שהתופעה מתרחשת לא רק בשעות הלילה כמצופה, אלא גם נרשמו פריצות לכלי רכב בשעות היום. עוד מתברר כי פעילותן של אותן חוליות גנבים עניפה למדי, כאשר על פי דיווחי התושבים בלילה שבין שבת לראשון בשבוע שעבר, נפרצו מספר רב של כלי רכב בכמה בניינים ורחובות סמוכים.

כך למשל סיפרה ר' כי רכב העבודה של בעלה נפרץ באמצעות שבירת השמשה ונגנבו ממנו כלי עבודה יקרי ערך. עוד סיפרה כי גם בבניין השכן לה נפרץ רכב נוסף בשיטה דומה. ט' דיווחה על פריצה לדירה בבניין בו היא מתגוררת, פריצה שאירעה במהלך שעות הבוקר.

גם דיירת ברחוב ירח אב סיפרה כי דירה בבניינה נפרצה ולאחר מכן נגנבו שני כלי רכב ברחוב הסמוך. תושבים נוספים סיפרו כי במהלך לילה אחד נפרצו לא פחות מעשרה כלי רכב לאורך שדרות עמק האלה.

מי שחווה על בשרו את התופעה הוא י', המתגורר ברחוב שבט בשכונה. במוצאי שבת שעברה נפרצה דירתו בעת שהוא ובני משפחתו ישנו. "הם נכנסו כשישנו, כנראה איפשהו בין השעות אחת בלילה לחמש וחצי לפנות בוקר. על פי שוטרי הזיהוי הפלילי הם נכנסו דרך הגינה שלנו. התריס היה מוגף לא עד הסוף ואת דלת הזכוכית הם פרצו בקלות. השוטר הראה לי איך עושים את זה בדקה. אגב, אותו שוטר אמר לי שעל פי טביעות הרגל שנמצאו במקום הם זיהו שאותו פורץ נכנס באותו לילה לדירה אחרת בבניין לידי וגנב רכב".

מה נגנב במקרה שלך?

"הם לקחו את מפתחות הרכב שלי ואת התיק של אשתי".

נשמע מפחיד לדעת שהסתובבו לך בבית פורצים.

"זה באמת מפחיד ומצער, במיוחד בהתחשב בכך שידוע הרי שמודיעין יושבת באזור שקרוב לכפרים הפלסטינים מהם יוצאים הגנבים. יש להם שתי אפשרויות מילוט: דרך מחסום מכבים או מחסום מודיעין עילית. אני לא מבין למה לא מבצעים בדיקות במחסומים האלה אם יודעים שיש כאן מכת פריצות בשעות הלילה. גם לעירייה יש לי טענות. אנחנו משלמים אגרת שמירה כל חודש, למה העירייה לא מקימה כל לילה מחסום ביקורת ביציאה מהעיר? זה נראה כאילו כולם יודעים על המצב אבל אף אחד לא עושה כלום. אני חושב על כך שבחור ערבי נכנס אלי הביתה ועד כמה קצר יכול להיות המרחק בין סתם פריצה לניסיון פיגוע. איפה הביטחון שלנו?"

* * *

כאמור, לא מדובר רק על תושבי שכונת הכרמים הסובלים מהתופעה. אם לפני שנתיים שטף גל פריצות את היישובים מכבים ורעות, הרי שבשנה האחרונה פועלות אותן חוליות פורצים גם בתוך העיר ללא הפסקה. לפני מספר חודשים הבאנו כאן את סיפורם של תושבי שכונת אבני חן, שהקימו בעצמם משמר שכונתי לאחר שמאסו במצב הקיים.

מכת הפריצות בשכונת אבני חן החלה בפריצה המתועדת לביתה של חברת מועצת העירייה הילה שי-וזאן, שלאחריה הגיע שש פריצות נוספות בתוך חודש, ארבע מהן באותו רחוב. באותה כתבה סיפרו לנו תושבי השכונה כי במשטרת מודיעין הציעו להם להצטרף לפעילות המשמר השכונתי, אולם לא סיפקו להם מענה נקודתי לבעייה שנוצרה אצלם ברחוב. כתוצאה מכך התארגנו התושבים ומדי לילה התחלקו שתי משפחות בפטרול הלילי לאורך הרחוב. אגב, במשטרת ישראל הגיבו לשאילתא בנושא בטענה כי הם אינם מודעים ל"גל פריצות" בשכונה.

כאמור, גם היישובים הסובבים את מודיעין סובלים קשות מהתופעה. רק לפני כשבועיים הבאנו כאן את סיפורו של שמעון שלג, בעליה של "חוות בראשית" השוכנת ביער בן שמן בסמוך לנאות קדומים. לאחר ששני סוסים נגנבו מחוותו בערב סוכות והוחזרו בתמורה לתשלום של קרוב לעשרת אלפים שקל, נפרצה החווה שוב לפני מספר שבועות ואותם שני סוסים נגנבו בפעם השנייה. לדברי שלג, שאף הציג תמונות המוכיחות את טענתו, גדר ההפרדה המשתרעת מהיישוב חשמונאים ועד לכביש 6 פרוצה לחלוטין כאשר הנוכחית המשטרתית/צה"לית במקום כמעט ולא קיימת.

שלג הוא לא היחיד מבעלי העסקים באזור עוטף מודיעין הסובלים מהתופעה, כאשר גם בכפר רות נרשמו מספר מקרים של פריצות וגניבת ציוד וכלי עבודה. במושב שילת נרשמו עשרות מקרי פריצות במהלך השנה האחרונה, כאשר פורצים חדרו בשעות הלילה לבתים, כלי רכב ומחסנים. במושב הוקמה סיירת מתנדבים כוננים, שאף הוקפצו במהלך הלילה מספר פעמים וניהלו מרדפים אחרי הפורצים שנמלטו. עוד החליפו במושב את חברת האבטחה ותגברו את השמירה, אולם ללא הועיל. למרות שהמושב מוקף גדר והכניסה דרך השער מופעלת באמצעות מספרי הטלפון של התושבים, נמשכת מכת הפריצות גם גם בשבועות האחרונים אירעו מספר מקרים.

עוד יישוב שסבל לאחרונה מהתופעה הוא לפיד, בו בוצעו צעדים רבים במטרה להפחית את התופעה למינימום. בעקבות מקרי פריצות רבים החליט וועד היישוב על ביצוע שורת צעדים בעניין. מצלמות מעקב הוצבו ביישוב ולתושבים הוצעה התקשרות במחיר מוזל עם חברת אבטחה, הכוללת חיבור למוקד וסיורים ליליים של סיירי החברה. עוד בלפיד הקימו התושבים עצמם משמר שכונתי, הכולל מתנדבים המסיירים בלילות ברחובות היישוב. השבוע דווח גם בלפיד על שתי פריצות, בלילה אחד, לבתי תושבים.


המשטרה והעיריה: "אנחנו מנסים"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הוגשו תלונות ונפתחה חקירה לבירור נסיבות המקרים. משטרת ישראל משקיעה מאמצים רבים במאבק נגד עבירות הרכוש וגם במקרה זה לא תשקוט עד להבאת העבריינים לדין".

מהעיריה נמסר בתגובה: "בעקבות התעוררות מקרי הפריצות בשכונה נערכה בתיאום ובשיתוף עם המשטרה הערכת מצב ובהתאם לכך גם תכנית פעולה ממוקדת, גלויה וסמויה, למניעה וצמצום מקרים אלו. בין השאר מתבצע תגבור נוכחות ובולטות של כוחות השיטור העירוני בשכונה והצבת מחסומים ביציאות ובכניסות לשכונה יחד עם ניידות הביטחון של העירייה. יחד עם זאת, חשוב לציין שמבחינת נתוני פשיעה ארציים, מודיעין מכבים רעות נמצאת בתחתית הדירוג עם נתוני פשיעה נמוכים מאוד העירייה תוסיף לפעול במלוא המשאבים יחד עם המשטרה, לצמצום התופעה ומיגורה בשכונה זו".

 

יאיר דנון