(new)דיור מוגן 1/7/18
"זהו. אני מוכן!"

"זהו. אני מוכן!"

ביום ראשון יחזור יאיר לפיד למה שהוא קורא "המגרש הביתי" שלו, כאן בהיכל התרבות • בראיון ל"מודיעין News" הוא מסביר מדוע הסקרים הביאו אותו, לראשונה, להתמודד באופן רשמי על ראשות הממשלה

עם שוויון בסקרים מול הליכוד, יו"ר "יש עתיד" מרגיש שהגיע זמנו להיכנס לתפקיד ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. בגלוי הוא אומר ואפילו לא מחשש לעין הרע כי "הגיע הזמן שאחליף את ביבי בשלטון. הוא יותר מדי זמן בתפקיד וזה מגיע לאזרחי ישראל שהוא יוחלף, כי כל כך הרבה שנים בתפקיד זאת הסתאבות ממש".

בראיון ל"מודיעין News" לפיד מצייר את תמונת המצב לקראת הבחירות לכנסת ומצהיר לראשונה שהוא מתכוון להתמודד על תפקיד ראש הממשלה. אכן כן: מצד אחד ברור שלשם הוא מכוון ונדמה שכבר שנים הוא מצהיר זאת, אבל לדבריו זו באמת הפעם הראשונה שהדברים נאמרים ברצינות ובתכליתיות: "בניגוד למערכות הבחירות של 2013 ו-2015, הפעם אני מצהיר רשמית על מירוץ לראשות ראש הממשלה. זאת מערכת בחירות שלישית של יש עתיד וצברנו כבר קילומטראז' מדיני ופוליטי וכלכלי, כך שאני יכול לומר בביטחון שאני מוכן לתפקיד ומפלגת יש עתיד מוכנה".

אתה מרגיש שיש לך את מספיק הביטחון לקחת על עצמך את האחריות של ראשות ממשלה?

"אני אומר לך שוב: צברנו את הניסיון הנדרש. הייתי שר אוצר, אני כבר בפוליטיקה מספיק שנים. הייתי בקבינט ואני אומר לך שלאזרחי ישראל מגיע שינוי ומגיע ראש ממשלה לא מסואב ושתהיה כאן מערכת ניהולית ישרה והגונה".

ביבי מסואב?

"כל הפרשיות וכל השחיתות שסביב ביבי זה דבר שאסור להשלים איתו. לפני שלוש ארבע שנים זה לא היה קורה לביבי, אבל עשרים שנה בתפקיד עשו לו משהו והוא נהיה ראש ממשלה שחושב כנראה שהוא יהיה כזה כל חייו. זה לא נכון ואת זה צריך לשנות ולנו יש את האנרגיה  של אלה שלא יושבים על הכיסא עשרים שנה".

אתה ודאי יודע שבסופו של דבר רבים מאלה שצועקים "דפקו אותנו" מגיעים לקלפי ביום הבחירות ושמים מחל במעטפה...

"זה היה פעם. כל האגדות האלה שאנשים בעיירות הפיתוח ובפריפריה לא מסוגלים מצפונית שלא להצביע לליכוד - הימים האלה כבר עברו. נכון שהם לא היו מסוגלים להצביע עבור מפא"י והמערך, אנשים לא זוכרים אבל מצביעי הליכוד כבר הורידו את ביבי ל-12 מנדטים, לכן אני רואה מצב שיש עתיד היא בהחלט אלטרנטיבה עבורם. עובדה שאנחנו היום בשוויון בסקרים מול הליכוד. היום השיקול הוא 'נצביע עבור מה שטוב לילדים שלנו'. מה שתיארת היה בתקופת בגין. לשמאל הם לא יצביעו, אבל עבור יש עתיד אין להם שוב בעיה להצביע".

ועדיין, יש תמיכה גדולה בקרב הליכודניקים בביטן ואמסלם...

"זה שכמה אלפי אנשים עומדים וצועקים - זאת לא תמיכה. מ'לא להאמין' לא קרה שום דבר טוב. צריך להאמין שאפשר לנצח את הליכוד".

ניצחת ואתה ראש ממשלה. מה יהיה הרכב הקואליציה שלך?

"השאיפה שלי היא להגיע לאחדות לאומית, כלומר להקים קואליציה שבה יהיו איתנו גם הליכוד וגם המחנה הציוני. אחדות זה שם המשחק והעם צריך אחדות כי יש בתוכנו יש יותר מדי קרעים. האחדות הפוליטית תהיה שלב ראשון לקראת איחוי הקרעים בעם ובחברה הישראלית".

מרצ לא בתוכנית הקואליציונית שלך?

"כרגע אני חושב על הליכוד והמחנה הציוני כפרטנריות לשותפות קואליציונית עם יש עתיד".

בוא נדבר קצת על שחיתות בצמרת ו"חוק ההמלצות"...

"חוק ההמלצות הוא מקרה קלאסי של בן אדם, במקרה הזה ביבי נתניהו,  שלגמרי התבלבל. זו ממש התנהגות של מישהו שחושב שיש כאן בית מלוכה ואם יש לו בעייה עם המשטרה - אז הוא יחוקק חוקים שיגבילו את המשטרה. הוא נכנס לשנתו השישים ותשע והוא יותר מדי שנים ראש הממשלה והוא מתנהג כאילו הוא בבית מלוכה כאן. זה חוק שיפחיד את המשטרה כדי שהם יפסיקו לחקור אותו והם גם הודו בזה. זה חוק להפחדת המשטרה והם הפסידו כי אפילו בקואליציה שלהם יש אנשים הגונים שלא הסכימו לתמוך בחוק הזה ולכן החוק בינתיים לא עולה להצבעה".

ועדיין המכבש שלו יכול להפעיל לחץ על אותם ח"כים הגונים...

"ואנחנו נפעיל מכבש מהכיוון ההפוך. בוא הנה, יש כאן מדינה שיש בה עניינים חשובים מאד לטפל בהם ולא יכול להיות מצב שכל עיסוקה של הקואליציה שלו היא רק לנסות ולהציל אותו מהבעיות הפרטיות שלו. זה מופע מחפיר של השחתה ואנחנו ממשיכים להילחם. נייצר לחץ ברחוב הישראלי וגם כאן בכנסת".

נעבור לעניינים ביטחונים שאיכשהו קשורים לשחיתות – פרשת הצוללות. אתה כשר אוצר הכרת את פרטי העסקה היטב?

"פרשת הצוללות שונה באופן מהותי מכל הפרשיות האחרות, בעיקר בגלל שני גורמים: האחד - ההיקף הכספי האדיר כי מדובר כאן בעסקה היקרה ביותר בתולדות צה"ל מאז הוקמה המדינה, ומדובר בנשק אסטרטגי. שנית – השחיתות נכנסה לקודש הקודשים של הביטחון. פתאום מעורבים בעניין אנשי המועצה לביטחון לאומי, קציני חיל הים, אלוף בצה"ל, אנשים שלא היית מעלה על דעתך שיהיו נגועים בשחיתות. זאת שחיתות בקודש הקודשים, שלא נדבר על שני עורכי הדין הכי קרובים של נתניהו. השחיתות נגעה לביטחון הלאומי של מדינת ישראל".

אז כל דבר להפיל על ביבי?

"ביבי לא יכול לומר שהוא לא ידע על כך. אתה יודע למה? כי הוא ניהל באופן אישי את עסקת הצוללות. אני הייתי שם כשר האוצר. ישבתי מול ממשלת גרמניה על המחירים ועל המספרים. נתניהו ניהל את העסקה ועכשיו הוא אומר שהוא לא ידע מה מתנהל סביבו? זאת גירסה הרסנית. הוא לא יודע מה קורה בעסקה ביטחונית רגישה שהוא ניהל בעצמו? זה כמו להודות שהוא לא כשיר להיות ראש ממשלה".

יכול להיות שהכשילו אותו עם הפרטים הקטנים?

"מה פתאום. הוא ידע כל דבר. דבר כזה לא היה קורה לנתניהו לפני שלוש שנים. קרה שם משהו ואני אומר לך שזה קרה רק מפני שהוא יותר מדי שנים בתפקיד. זאת ההסתאבות. אבל מעבר לכך הוא חייב לעם ישראל תשובה למשהו מאד מהותי בעניין הצוללות ושנתניהו לא ענה לנו – האם הוא אישר למכור צוללות למצרים מבלי שאיש במשרד הביטחון ידע על כך? הוא עשה זאת דרך מולכו ואם הוא עשה זאת, מדוע הוא עשה זאת?"

בוא נזכיר לקוראים שלנו מה היה בדיוק...

"היו שתי מכירות של צוללות למצרים. הראשונה בשנת 2009 שהיתה מכירה שהתנהלה כרגיל. ישראל - על פי ההסכם עם גרמניה - אישרה לה למכור צוללות למצרים. אבל במכירה השנייה בשנת 2015, שם משהו השתבש אצל ביבי. המכירה השנייה היתה של צוללות הרבה יותר משוכללות ומתקדמות וכאן ביבי שלח את עו"ד מולכו, שהודיע לגרמנים שישראל מאשרת את המכירה למצרים. זאת מבלי שמשרד הביטחון, כולל שר הביטחון עצמו, בכלל ידעו על כך. ועל אישור המכירה הזאת ביבי חייב הסבר לעם ישראל".

אם כבר אנחנו בתחום הביטחון בוא נדבר על האיום האיראני.

"האיום האיראני הוא אבן הראשה של ביטחון ישראל  ובזה ביבי נכשל. ובכלל, זה כישלון שנרשם על שמה של מדיניות החוץ של מדינת ישראל, בין השאר כי אין שר חוץ כבר הרבה זמן".

במה הוא נכשל?

"נתניהו אמר שלושה דברים: אחד – הוא אמר 'לא יהיה הסכם גרעין עם איראן' ויש הסכם גרעין. שנית -  הוא אמר 'אני אדאג שטראמפ יבטל את הסכם הגרעין עם איראן' וטראמפ לא ביטל את ההסכם. ושלישית – הוא אמר 'אני אמנע התבססות איראנית על אדמת סוריה' ויש התבססות איראנית בסוריה. זה כישלון נורא של מדיניות החוץ שלנו, כי ההתבססות האיראנית בסוריה היא בחסות אמריקנית ורוסית. החברים הטובים של ביבי - טראמפ ופוטין שנתניהו הבטיח שהוא יבקש מהם למנוע את כניסת האירנים לסוריה - ברגע האמת הם זרקו אותנו והתעלמו מאיתנו".

אפשר היה לשנות את זה?

"המצב הוא ששר ההגנה האמריקני אמר לציטוט, ש'אין לנו (לארצות הברית) מדיניות אנטי איראנית בסוריה'. זה לא היה קורה אם היינו כמדינת ישראל מפעילים את יהדות ארצות הברית, אבל יהודי ארצות הברית היום 'חמים' על ביבי. הם ממש כועסים עליו. זו פעם ראשונה בתולדות המדינה שיהודי ארצות הברית לא רוצים לעזור לנו. כך שבשביל עניינים קואליציונים קטנים, נתניהו הפקיר את ביטחון מדינת ישראל".

וזה חלק מהמצב שבו שירות החוץ הישראלי קרס?

"אין שירות חוץ מסודר. סמכויות משרד החוץ חולקו בין שישה שרים שונים וכך זה נראה. בנושא הזה ביבי היה צריך להתעמת עם הממשל. לא עם טראמפ אישית אבל להתייצב בנחישות. הבעייה שביבי ניהל מריבה של שמונה שנים עם אובאמה והוא לא יכול להרשות לעצמו מריבה עם עוד ממשל. בצד הרוסי, אם פוטין חבר טוב שלו, אז למה פוטין הזמין את ארדואן ורוחאני לוועידה משולשת? נו אז פוטין חבר שלו, אבל עסקים הוא עושה עם האיראנים מעל הגב שלנו".

מה אתה היית עושה?

"אם היינו מעבירים את המסר שאנחנו נחליש את משטר אסד, הרוסים שרוצים לחזק את אסד היו מונעים את הכניסה של האיראנים לסוריה. אבל ביבי עסוק בחקירות שלו ולא מתפנה לעבודה המדינית החשובה הזאת, שעל הדרך גם הרסה את שירות החוץ שלנו".

נחזור אליך. מה היית עושה?

"כבר נפגשתי עם ראש ממשלת הולנד וראש ממשלת אסטוניה. אני מוביל מהלך שהאיחוד האירופי יגדיר את כל חיזבאללה כאירגון טירור ולא רק הזרוע הצבאית שלו. התחלתי לטפל בזה עוד כשהייתי שר אוצר והלילה חזרתי מאירופה ואמשיך לקדם את זה".

מה צריך לדעתך לתקן במערכת הפוליטית בישראל?

"כשנכנסתי לפוליטיקה חשבתי שיש מה לתקן. היום אני מתחיל לחשוב שאי אפשר לתקן, אלא פשוט צריך להרוס ולבנות את המערכת הפוליטית מחדש. וזה עוד לפני אמסלם וביטן. זה כל כך מושחת. צריך לשבור את המערכת הפוליטית, כי זו הבעייה המרכזית שלנו במדינה. אנחנו מגישים הצעת חוק שאומרת שאסור לתת תקציבים לחברי כנסת תמורת הצבעה כלשהי. מגיעה לנו מערכת פוליטית מתפקדת ולא מושחתת".

איך בכל זאת ממשיכים להיכנס לפוליטיקה אנשים מושחתים?

"זה ייפסק רק אם אזרחי ישראל יפסיקו להכניס אותם לכנסת. ולכן זו הקריאה שלנו, זה תלוי בכם אזרחי ישראל. אם הם לא ירצו לא תהיה לאזרחי ישראל ביטן, אמסלם ונתניהו. הפוליטיקאים צריכים לעבוד קשה למען האזרחים".

בוא נדבר קצת על מודיעין. בכל זאת, עיר שנחשבת לבסיס חזק שלכם...

"זה אחד המקומות הראשונים שהגעתי אליו בתחילת דרכי הפוליטית ומיד הרגשתי בבית. הבנתי שאני בעיר של מעמד הביניים האמיתי. בדיוק כך. מודיעין היא המקום של מעמד הביניים שעובד קשה, מביט סביבו ורואה שהוא עובד, שולח את ילדיו לצבא ובסוף הוא האחרון בתור לקבל מממשלת ישראל. לכן מבחינתנו זה מגרש הבית שלנו".

אז אתה בא לשכנע את המשוכנעים?

"לא. כי כל אחד ששיכנעת אותו יכול לשכנע אחר כך עוד שניים-שלושה. לכן חשוב לי כל פעם לבוא למודיעין, למרות שאת רוב זמני אני מבלה דווקא בפריפריה, אבל אני מקפיד לחזור למגרש הביתי שלנו כאן במודיעין. אנשים צריכים לדעת שאתה שם בשבילם".

מה החדשות שלך לתושבי העיר נכון לעכשיו?

"אני שואל - מה פתאום שאריה דרעי מירושלים יתערב במה שקורה בעסקים בשבת במודיעין? גם לי מסורת ישראל חשובה וגם לי יש שולחן שבת וליל סדר אבל צריך ללכת לפי העיקרון של חיה ותן לחיות. וכמו שאני לא אומר לחבר'ה בבני ברק איך לחיות, שהם לא יגידו לי איך לחיות במודיעין והאם לפתוח או לסגור עסקים בשבתות. בסופו של דבר זה לא מסובך. יש אווירת שבת במודיעין ולצד זה יש עסקים פתוחים בשבת וזה טוב בשביל כולם".

אז מה קרה לדרעי?

"עכשיו יש לו סיכסוך עם ליצמן וגפני, אז העיתונות החרדית משגעת אותו והוא מוציא את זה החוצה על החברה הישראלית ומאיים בסגירת מרכולים בשבתות איפה שלא צריך. זה לא קשור בכלל אליהם החרדים".

איך אתם נערכים לבחירות המוניציפליות הקרובות?

"כמובן שנרוץ לבחירות במודיעין. תהיה לנו רשימה מצויינת בראשותו של שחר מי-און ועוד אנשים ואנחנו מתארגנים עכשיו לקראת הפעילות בתחום המוניציפאלי. יש עתיד קיימת שש שנים ונתחזק בתוך מודיעין".

את ולדימיר בליאק חבר יש עתיד במודיעין אתה מכיר?

"ודאי. הוא במקום העשרים ברשימה שלנו ואם מחר מתקיימות בחירות לכנסת, ולדימיר בליאק יהיה חבר כנסת".

יאיר דנון