(new)ויקטורי
הירוק היום זמין מאוד

הירוק היום זמין מאוד

בשנה האחרונה השתלטה על שוק הקנאביס בישראל שיטת "טלגראס", שמאפשרת לצרכנים ולספקים להתקשר אלה לאלה הרחק מעיניה הפקוחות של המשטרה, בחסות האנונימיות של אפליקציית המסרים המיידיים "טלגראם" • בדקנו עד כמה קל לתושבי מודיעין לרכוש היום כמה גרמים של מריחואנה והתוצאה חד משמעית – קל מתמיד

גם מי שקנאביס אינו חלק מאורח חייו כנראה שמע בחודשים האחרונים את הביטוי "טלגראס". בפשטות ניתן לומר שזה מה שקורה כאשר שוק גדול ושוקק פוגש את טכנולוגיית המסרים המיידיים והרשתות החברתיות של 2017. התוצאה - זירת מסחר ותקשורת בין צרכנים לספקים, שנהנית מהמיידיות מצד אחד ומהחשאיות מהצד השני.

גם למודיעין הגיעה התופעה והסחר בקנאביס מתרחש בעיר כמעט באין מפריע. דרך אפליקציית המסרים "טלגראם" פועלים בעיר כמה סוחרים, המבצעים את עסקאות המכירה ממש ברחוב המודיעיני, כמעט מבלי להסתתר.

בשבועות האחרונים עקבנו אחר הפעילות באזור, יצרנו קשר עם כמה מהסוחרים וגילינו באיזו קלות ניתן היום לקנות מריחואנה. את המגעים לא הוצאנו לפועל: עם חלקם רק התכתבנו וביררנו לגבי המחירים ואופן המסירה ואילו עם אחרים הגענו אל המיקום אליו שלחו אותנו, אולם ביטלנו את הקנייה (למורת רוחם) ברגע האחרון. למותר לציין כי מאחורי הכתבה הזו אין שום המלצה לאדם כלשהו להשתמש בשום חומר מכל סוג. נזכיר גם כי חוקי מדינת ישראל אוסרים על שימוש בקנאביס ללא התוויית רופא.

מה זה "טלגראס?"

אפשר לומר כי שנת 2017 היא בהחלט שנת המהפכה של צמח הקנאביס בישראל, לפחות מבחינת הזמינות ונוחות הקנייה עבור צרכני המריחואנה בארץ. על פי הערכות הרשות למלחמה בסמים, שבינתיים כבר הוחלט על פירוקה, מאות אלפים מתושבי ישראל משתמשים בצמח הנ"ל בתדירויות שונות. עד כה, כדי "להתארגן" היה צריך צרכן הקנאביס הממוצע למצוא לעצמו "דילר", כאשר בפעמים רבות היה מדובר למעשה על התרועעות עם גורמים עבריינים. מאז חודש מרץ נראה שהכל השתנה.

מי שעומד מאחורי המהפכה הוא פעיל הלגליזציה עמוס דב סילבר, בן 33 מצפת השוהה בשנתיים האחרונות בארצות הברית. בתחילת השנה הנוכחית החל סילבר, שבעבר אף ריצה עונש מאסר בן שבעה חודשים בעוון סחר בכמויות קטנות של מריחואנה, לאפשר לסוחרי מריחואנה לפרסם את מרכולתם בעמוד הפייסבוק שלו בעזרת פרופילים פיקטיביים. מספר מועט של חודשים לאחר מכן, כשזרם הסוחרים והלקוחות הלך וגבר, הקים סילבר בעזרת כמה שותפים את קהילת "טלגראס", באפליקציית המסרים "טלגראם". האפליקצייה המוצפנת נחשבת לבטוחה ואנונימית יותר מאשר הוואטספ. לדברי מנהלי "טלגראס" פעילים בה כיום למעלה מ-70 אלף משתמשים וקרוב ל-1,500 סוחרים, המנהלים מדי יום אלפי עסקאות ברחבי הארץ. גם המשטרה כמובן ערה למתרחש, אולם נדמה כי אין ביכולתם לעצור את השיטפון.

אל הקבוצות לרכישת מריחואנה ב"טלגראס", המחולקות לאזורים (שרון, מרכז, ירושלים, צפון וכו') מצטרפות גם קבוצות לרכישת סמים פסיכדליים, קבוצה לדיונים על לגליזציה וקבוצת ביקורות שבה הלקוחות מספרים על איכות ה"חומר" וחוויית השירות מכל סוחר ומדרגים אותו. כדי שכל השירותים האלו יפעלו באופן סדיר (וכמובן חשאי) הקימה קהילת "טלגראס" מבנה ארגוני מסועף של מנהלי ענפים, סוחרים, לקוחות וחברי קהילה שמתמודדים באופן עצמאי עם גניבות, הטרדות מיניות, שיפוט ואכיפה.

איפה "מתארגנים" במודיעין?

כאמור, קהילת "טלגראס" מתנהלת בחלוקה לקבוצות לפי איזורים גיאוגרפיים. צרכני הקנאביס במודיעין משתמשים בשתי קבוצות: "כיוונים לוד, רמלה והסביבה" בה מפרסמים מדי יום סוחרים את המוצר שלהם וקבוצה שנייה שבה יכולים הצרכנים לשוחח ביניהם.

בקבוצת הקהילה מנויים למעלה מ-800 משתמשים, הבוחרים לעצמם שם משתמש ולא מופיעים כמובן בשמם האמיתי. רוב הדיונים בקבוצה, שבה נאסר על סוחרים לפרסם, עוסקים בחיפוש אחר סוחרים פעילים במודיעין, ביקורות על סוחרים מהם כבר רכשו מריחואנה וכו'. חלק מהמשתמשים בקהילה אף חוברים יחד כדי לבצע הזמנה למודיעין.

קבוצת הסוחרים "כיוונים רמלה, לוד והסביבה" פעילה הרבה יותר באופן טבעי. למעלה מ-5,000 משתמשים המבקרים בקהילה נחשפים מדי יום למאות הצעות מכירה מצד הסוחרים הפעילים. הסוחרים מעלים תמונות של המוצר שבידיהם, כאשר רובם אף יציינו מאיזה זן המריחואנה שהם מוכרים, מה כמות המינימום לקנייה ומה אופן המסירה. חלק מהסוחרים יזמינו אותך, לאחר שביצעו וידוא לזהות הפונה בעזרת צילום דף הפייסבוק שלו, תעודת הזהות וצילום סלפי, להגיע למיקום הקרוב אליהם שם ימסרו לך את הסחורה שביקשת. חלק מהסוחרים אף התארגנו בקבוצות, מעין "קרטלים" בזעיר אנפין, שמעסיקים שליחים ומבצעים משלוחים לכל האזור. כך למשל יכול תושב מודיעין להזמין כמה גרמים של מריחואנה שיגיעו אליו עד הבית בתוך פחות משעה. עבור שירות המשלוחים גובים בדרך כלל הסוחרים בסביבות 50 שקל, אולם יש כאלו המבצעים את המשלוחים ללא תוספת תשלום, במיוחד אם הקונה רוכש כמות גדולה יחסית כמו למשל עשרה גרם.

מחירי המריחואנה בארץ בכלל, כמו גם באזור מודיעין, נעים 80-100 שקל לגרם, כאשר ככל שגדלה הכמות יורדים המחירים בהתאם. חלק מהסוחרים מציינים במפורש כי אין מכירה לקטינים, אבל לא ברור עד כמה הם באמת מיישמים זאת.

יש לציין כי המצב במודיעין "יבש" יחסית, בעיקר בהשוואה לכמויות הסוחרים הפעילים ברמלה ולוד. אף על פי שלא מעט מהם יבצעו משלוחים גם למודיעין ויישובי הסביבה, בעיר עצמה פעילים מעט מאוד סוחרים. אחד מאותם סוחרים בודדים במודיעין עימם שוחחנו, בחר לעצמו את הכינוי student friendly. פנינו אליו בשבוע שעבר לאחר שפרסם בקבוצת הכיוונים. לאחר שביקש את צילום עמוד הפייסבוק של הכותב, תעודת הזהות שלי וצילום סלפי עם הנחיות ספציפיות, שאל כמה נרצה לרכוש. לאחר שענינו וסיכמנו על המחיר הורה לנו להגיע אל פינת הרחובות תכלת ובדולח בשכונת אבני חן. עשרים דקות לאחר מכן כבר היינו שם, הודענו לו שאנו במקום ובתוך פחות מחמש דקות דפק לנו בחלון הרכב בחור צעיר מלווה בכלב, ככל הנראה כדי שייראה כסתם אזרח תמים שירד לסיבוב ברחוב עם כלבו. הסוחר המודיעיני נראה בן לא יותר מ-25, ולמרות שביטלנו את העסקה בתירוצים שונים הוא נשאר אדיב ומנומס והמשיך בדרכו.

עוד באותו שבוע התכתבנו עם סוחר נוסף, שלאחר שהסכמנו על פרטי העסקה הורה לנו להגיע בשעת הערב אל צומת שילת ולהמתין במפרץ החנייה הצמוד לשלט "ברוכים הבאים למודיעין". מסתבר כי אותו סוחר משנע את הסחורה שלו ללקוחותיו בעזרת קטינים. כמה דקות מהרגע בו הגענו למקום הופיע נער צעיר, שנראה בן לא יותר מ-16, רכוב על אופניים חשמליים ובידו שלושה גרמים של מריחואנה עבורנו. הנער עצר ליד רכבנו, השליך פנימה אל מושב הנוסע שקית קטנה ובה מספר פרחי קנאביס וביקש את הכסף. גם הוא אגב, נשאר אדיב למרות שביטלנו את העסקה.

הסוחר (או סוחרת) השלישית עימם ביקשנו לערוך עסקת רכישת מריחואנה, קרוייה ב"טלגראס" על שמה של זמרת מזרחית מפורסמת. היא מפרסמת כמעט מדי יום כמה מודעות על המוצר שמציעה למכירה, כאשר בדרך כלל מדובר על יותר מזן אחד של מריחואנה. אם תרצו לאסוף ממנה את הרכישה תצטרכו לנסוע ליישוב כפרי מסויים באיזור, אולם היא מפעילה גם שירות משלוחים בעלות של 40 שקל למודיעין ויישובי הסביבה. פנינו אליה בשבוע שעבר ולאחר וידוא פרטים שגרתי וסגירת פרטי העסקה, סיכמנו כי שליח מטעמה יביא את הקנאביס עד אלינו לבית. בתוך פחות מארבעים דקות, ובדיוק בזמן שסוכם, שלחה לנו הודעה שהשליח נמצא אצלנו ברחוב. גם הפעם מדובר על בחור צעיר, אדיב וחייכן בשנות העשרים המוקדמות לחייו, שביקש מאיתנו מפורשות לפתוח את השקית ולבדוק אם הסחורה לשביעות רצוננו.

"זה כסף קל"

שלושת הסוחרים עימם היינו בקשר לא הסכימו לבקשתנו לקיים איתם שיחה נרחבת יותר, אולם אחד מהם הפנה אותנו אל סוחר לשעבר, שהתברר שאף הוא צעיר בשנות העשרים לחייו.

"תשמע אחי, זה כסף קל. מה יש להגיד", הוא מספר בהתכתבות ביננו. הוא תושב מודיעין המתגורר עם הוריו, השתחרר מהצבא לפני מעט פחות משנה וכעת אמור להמריא בקרוב לטיול הגדול בארצות הברית.

איך התחלת עם זה?

"תמיד עישנתי גראס, עוד מהתיכון, למרות שבצבא די הפסקתי עם זה כי פחדתי מהמשטרה הצבאית וגם בגלל שהתפקיד שלי דרש ממני להיות בפוקוס. כשהשתחררתי ידעתי שאני רוצה לטוס לטיול כמה שיותר מהר. התחלתי לחפש פה עבודה ובדיוק אז נחשפתי לטלגראס. זה היה פתרון מושלם איך לעשות הרבה כסף ומהר. אין פה במודיעין ברים כמו בתל אביב שהייתי יכול לעבוד קשה ולהרוויח הרבה מאוד כסף בכל משמרת. אם הייתי עובד כאן בעבודה רגילה וחוסך כל חודש, היה לוקח לי לחסוך את הכסף לטיול משהו כמו שנה".

לא פחדת מהסיכונים? הרי המשטרה פועלת נגד הסוחרים בטלגראס.

"ת'אמת אני יגיד לך, רק אחרי שהפסקתי הבנתי יותר את הסיכון. בהתחלה זה היה נראה לי כאילו אין סיכוי שהם יכולים להגיע אלי דרך הטלגראס, וגם נזהרתי. עשיתי וידוא כמו שצריך ולא מכרתי לכל אחד. אם משהו היה נראה לי לא רגיל או מוזר, הייתי מוותר וחוסם את מי שפנה אלי. תכל'ס, אם אתה עושה את זה כמו שצריך ולא מתפתה למכור לכל אחד, הסיכוי שיתפסו אותם הוא ממש קטן. וגם אם היו תופסים אותי, אז אמנם זה סחר וכאלה, אבל אני בן טובים מה שנקרא. אין לי עבר פלילי והייתי בתפקיד טוב בצבא, ככה שזה היה סיפור אם היו תופסים אותי אבל זה לא שהייתי יושב בכלא או משהו כזה".

מי היו הלקוחות שלך?

"מכרתי בעיקר לחבר'ה מבוגרים. מסתבר שיש במודיעין המון אנשים בני 30-40 שמעשנים ורוצים מישהו קרוב שיוכלו להתארגן ממנו בקלות, בלי להסתבך ולהתחיל לנסוע לכל מיני מקומות מפחידים ברמלה או בלוד. אז רוב הלקוחות שלי היו מבוגרים יותר, למרות שמכרתי גם ללא מעט חבר'ה בני 20 ככה. לקטינים לא מכרתי. ידעתי שאם יתפסו אותי על סחר וזה יהיה סחר לקטינים אז יזמברו אותי הרבה יותר".

כמה כסף הצלחת להרוויח מזה?

"את כל הכסף לטיול. אני חושב שכל יום הייתי עושה משהו כמו חמש-שש מכירות. בתקופות שהרגשתי פחות בטוח אז הפסקתי לאיזה שבוע ואחר כך חזרתי לתפקד. תוך חמישה חודשים הצלחתי לחסוך את כל הסכום שהייתי צריך שזה בסביבות 30 אלף שקל".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21