ביבס22.10.18
גיבור מתוצרת מודיעין

גיבור מתוצרת מודיעין

רב"ט יובל גרינברג, המשרת כלוחם מעברים, מנע השבוע פיגוע לאחר שחשף סכין בכליה של פלסטינית שהגיעה למעבר בקבר רחל בו הוא משרת

(צילום: דובר צה"ל)

רב"ט יובל גרינברג, תושב מודיעין המשרת כלוחם מעברים, מנע השבוע (ראשון) פיגוע לאחר שחשף סכין בכליה של פלסטינית שהגיעה למעבר קבר רחל בו הוא משרת.

השבוע סיפר גרינברג על אותם רגעים: "אני משרת בפלוגה ג' של גדוד ארז שיושבת בהר גילה. הפלוגה אחראית על מעבר קבר רחל, זה מעבר שמשרת את האוכלוסיה הפלסטינית שנכנסת לשטחי ישראל"

ומה קרה באותו בוקר?

"זה התחיל שיגרתי למדי. עליתי למשמרת בוקר בעמדת השיקוף, שנמצאת בשרוול כזה שבו עוברים הפלסטינים. העיניים שלי היו ממוקדות במסך של מכונת השיקוף, כשלפתע ראיתי סכין גדולה בתוך תיק של אישה"

מה זאת אומרת?

 "כל פלסטיני שמגיע לשרוול, בתורו מניח את כל חפציו על המסוע ואנחנו עושים שיקוף ואם הכל בסדר הוא עובר. אצלה ראיתי פתאום סכין, ועל פי הסימנים של השיקוף, הצבע והמרקם ראיתי שזה חפץ מתכתי. המכונה מסמנת שזה מתכת כך שגם אם הסכין היתה עטופה בנייר או בד, המכונה היתה מסמנת לי שזה משהו מתכתי"

ומה עשית באותה שניה?

"פשוט עבדתי לפי הנוהלים במקרה כזה"

שמה זה אומר?

"ראשית עוצרים את השיקוף ועוצרים את הסרט הנע של החפצים במסלול השיקוף, כדי שהמחבל לא יוכל להגיע לסכין ולבצע פיגוע בתוך השרוול עצמו. דבר שני: לחיצת כפתור נוערת את השער קדימה ואחורה כך שהמחבל ליד מכונת השיקוף לא יוכל לברוח ודבר שלישי מיד הזעקתי כוחות למקום"

זה לקח הרבה זמן?

"לא. עניין של שניות. נעילת השערים, כפתור עצירת המכונה וקריאה בקשר לחמ"ל 'מצאתי סכין'. זהו. מיד הגיעו מאבטחים ושוטרים"

ובכל אותו זמן המחבלת בעצם לכודה בין השערים בתוך השרוול"

"נכון"

והיא מראה סימני עצבנות? היא יודעת שתפסו אותה?

"אני מניח שברגע שהיא ראתה את המאבטחים ושמכונת השיקוף עצרה, היא הבינה כנראה שמשהו השתבש ושאולי גילו את הסכין, אבל היא לא יכלה לברוח ולא להגיע לסכין שהיתה בתוך הבטן של המכונה"

ומה עשו המאבטחים?

סימנו לי לשחרר את תיק היד מהמסוע, הם פתחו והוציאו את הסכין ומיד לקחו ועצרו את הפלסטינית"

איך היא היתה לבושה?

"היא כבת ארבעים, לבשה בגדים מסורתיים כלומר גלביה ארוכה והחזיקה את תיק היד שלה אצלה. זהו"

מה עוד אתה יודע עליה?

"לא הרבה. אחר כך שמעתי שהיו עליה אתרעות לבצע פיגוע"

והסכין? היתה גדולה?

"בוא נגיד שזו סכין שלא יושבים כחלק מסכו"ם לאכול איתה. זו סכין מטבח אבל גדולה יותר, כזאת שמשמשת ככלי עבודה לחיתוך ירקות או בשר. הסכין ממש לא מביישת סכינים שמשמשים לדקירות של מחבלים"

קיבלת פרס על גילוי הסכין?

"כן, אפטר נחמד וברכות מהמג"דית שלי. אמרו לי שאקבל גם תעודת הוקרה"

יאיר דנון