(new)ויקטורי
"מחירי הנדל"ן באזור הכפרי של מודיעין ימשיכו לעלות"

"מחירי הנדל"ן באזור הכפרי של מודיעין ימשיכו לעלות"

המתווכת סופי ימיני מכפר האורנים, המתמחה ביישובים שמצפון לצומת שילת, מגלה כיצד החוק לפיצול צמודי קרקע מושך את המחירים כלפי מעלה

סופי ימיני מכפר האורנים מתמחה בעיקר באזור הכפרי שמצפון לכביש 443. כלומר ביישובים כפר רות, שילת, לפיד, חשמונאים ומקום מגוריה כפר האורנים. גם ניל"י ונעלה שנמצאים ממש מעבר למחסום צה"ל, בשטחי יהודה ושומרון, מוכרים לה היטב.

"מחירי הנדל"ן באזור הכפרי של מודיעין ימשיכו לעלות לפחות בשנים הקרובות" אומרת סופי, שמחזיקה בבעלותה את משרד הנדל"ן MY HOME, שאגב - מעסיק רק נשים.

למה רק נשים?

"כי נשים מתאימות יותר לתפקיד התיווך. הן עובדות בצורה הוליסטית ומבינות טוב יותר את הצרכים של משפחה וילדים בתחום הנדל"ן. לנו הנשים יש יכולת לעגל פינות ולמנוע חיכוכים מיותרים ואני רואה את זה בתוצאות היומיומיות של העיסקאות שלנו".

בואי נדבר על האזור הכפרי של מודיעין שעומד בצל של השכונות הגדולות כמו נופים, מורשת והמע"ר. מדוע המחירים שם ימשיכו לדעתך לעלות?

"מכמה סיבות: קודם כל יש למקום יתרון אסטרטגי ענק והוא המיקום במרכז הארץ, ממש על צירי התנועה הראשיים קרוב לכביש 6 קרוב לנתב"ג, באמצע בין ירושלים לתל אביב, ויחד עם זאת, הסביבה עטופה בשקט ושלווה. אין דברים כאלה במרכז הארץ וזה מושך לכאן עוד ועוד אנשים".

מה היום רמות המחירים ביישובים הכפרים של מודיעין?

"זה שונה מיישוב ליישוב אבל בגדול ניתן לומר שסביב 2.5 מיליון שקלים עד ארבעה מיליון שקלים, בממוצע כמובן".\

סופי ימיני. המחירים ימשיכו לעלות (צילום: גלית יוסיפוב)

איך זה שונה מיישוב ליישוב?

"בכפר רות, שהוא מושב, כמעט ואין עסקאות כי אנשים לא מוכרים היום נחלות חקלאיות במרכז הארץ. בשילת שממול יש חלק של הרחבה, ושם יש עיסקאות של רכישת בתים צמודי קרקע בהרחבה והמחירים נעים סביב שלושה מיליון שקלים ויותר לבית. אלה בתים חדשים, חלקם עם בריכות שחייה. הביקוש העיקרי שם מגיע דווקא מזוגות צעירים".

זוגות צעירים? איך?

"יש זוגות צעירים, בעיקר בקרב אנשי הייטק שעשו אקזיט, או שבאו ממשפחות עשירות ויש להם כסף לקנות בית צמוד קרקע במקום. תחשוב כמה זה נוח לאיש הייטק לצאת מהבית ותוך רבע שעה להיות בנתב"ג בדרך לטיסה לעסקים בחו"ל. אז יש שם אוכלוסיה צעירה. בלפיד, לעומת זאת, שהוא יישוב קהילתי, חתך האוכלוסיה הוא גבוה וכיום מחירי הבתים הדו-משפחתיים נעים סביב 3.6 מיליון שקלים. אם הבית משופץ ואם זה בית בודד חד קומתי שזקוק לשיפוץ, או להריסה ובנייה של בית חדש, אז המחירים נעים סביב 3.5 מיליון שקלים".

וכפר האורנים?

"כפר האורנים נוסד בשנת 1996 ואני מראשוני העמותה שהקימה את היישוב. בגדול אפשר לומר שכיום הקרבה לכפר האורנים העלתה את ערך הנדל"ן בלפיד, שהיה נמוך יותר. אבל מה שמאפיין את כל היישובים האלה ולא משנה אם זה יישוב קהילתי או מושב, היא העובדה שהמחירים שם יציבים ומגמת העלייה נמשכת ונמשכת בגלל הביקוש הגובר".

חשמונאים, שהוא יישוב חרדי, מן הסתם שונה וזול יותר...

"במעט. אבל גם שם יש וילות ענקיות ומאד איכותיות. בעיקר של החלק האנגלו-סכסי. יש הרבה חרדים עם כסף, עשירים מהבית ויש להם הרבה ילדים. אז לבנות וילה בחשמונאים מאד קורץ להם. ראיתי שם בתים איכותיים וענקיים ותתפלא כמה בריכות שחייה פרטיות יש שם".

בריכות שחיה במגזר החרדי?

"כמובן. הבריכות מחוממות וסגורות ובנויות בתוך הבתים, בעיקר בקומת המרתף שחס וחלילה לא יראו חלקי גוף שלא לצורך. בהרבה בתים יש גם חדרי כושר מצויידים היטב. הווילות שם גדולות, בנות חמישה שישה ויותר חדרי שינה עבור הילדים והמחירים שם גם בהתאם, כי יש ביקוש".

איך משפיע החוק החדש לפיצול צמודי קרקע שעבר בכנסת לאחרונה על הביקוש וההיצע ביישובים הכפריים?

"החוק החדש שיזם שר הכלכלה אלי כהן מאפשר בעצם לפצל בית צמוד קרקע ששטחו מעל 120 מטרים רבועים, ואלה כמעט כל הבתים כאן ביישובים שמסביב, ולהוסיף יחידת דיור שמיועדת להשכרה של עד 45 מטרים רבועים, עם כניסה נפרדת שירותים ומטבח נפרדים. זה מקור הכנסה מעולה".

איך זה משפיע על מחירי הנדל"ן כאן?

"זה העלה את הביקוש לנדל"ן צמוד קרקע באזור. מאז שהחוק הזה נכנס, השאלה הראשונה שאני נשאלת על-ידי לקוחות היא 'האם הנכס עומד בתקנות החוק החדש?' קונים שיודעים שיוכלו להוסיף יחידת דיור להשכרה מבינים שזה מייצר להם הכנסה נוספת וזה מעניק ביטחון לקחת משכנתא גדולה יותר. זו שרשרת המזון של הנדל"ן, כי כל קונה חדש כאן מכר דירה או בית במקום אחר וככה זה מתגלגל".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21