(newנגריית עין ראפה 2/12/18
ביבס נגד דרעי ובעד עסקים בשבת

ביבס נגד דרעי ובעד עסקים בשבת

ראש העיריה חיים ביבס, שהוא גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, מצא את עצמו בראש המתנגדים ל"חוק המרכולים", שכבר עבר השבוע בקריאה ראשונה בכנסת • "אם החוק הזה יעבור – נשנה את חוק העזר העירוני כך שהעסקים יוכלו לפעול בשבת בכל העיר – עם דגש על המע"ר החדש"

(בצילום: התור הארוך בשבת בגלידריה במרכז קייזר)

מודיעין נגד שר הפנים. ואם תרצו - חיים ביבס נגד נגד אריה דרעי. ראש העיריה, שמזכיר תמיד כי הוא מגיע ממשפחה מסורתית, הודיע בישיבת המועצה האחרונה כי לא יהסס לפעול נגד חוק המרכולים ששר הפנים אריה דרעי מקדם בכנסת וכבר עבר בקריאה ראשונה השבוע.

נושא חוק המרכולים עלה בישיבת המועצה בשבוע שעבר, במהלכה אמר ביבס כי "אם חוק המרכולים יעבור, אני אביא למועצת העיר תיקון לחוק העזר העירוני כך שהעסקים שפתוחים היום בשבתות ובחגים יוכלו אם ירצו להמשיך ולפעול בשבתות בעיר מודיעין".

ביבס ניצל את הדיון והנושא הטעון שעלה למתקפה חזיתית על שר הפנים ואמר: "מה שהיה הוא שיהיה!" כלומר – שהוא לא ייתן יד לשום שינוי לרעה בסטטוס קוו הדתי בעיר.

"למודיעין יש חוק עזר עירוני שמאפשר פתיחת עסקים בשבתות. ואם חוק המרכולים יעבור נביא תיקונים לחוק העזר כבר בישיבת המועצה הבאה", אמר. "לא יהיה מצב שבעתיד נסכן ולו עסק אחד! אני רוצה לחדד את הנקודה, כדי שלא יהיה מצב שביום שאחרי מישהו יוכל לעתור. אנחנו ננעל את הפינה הזאת לחלוטין".

ביבס הפנה אצבע מאשימה לשר הפנים דרעי: "החוק הזה, מי שמנסה לדחוף אותו, הוא רק גורם נזק ואם הוא חושב שהוא ישמור כך על הסטטוס קוו אז נהפוך הוא". בכך הצביע ביבס על דרעי כמי שעלול לשבור את הסטטוס קוו בין החילונים לדתיים והוסיף: "זה בדיוק כמו שקרה עם חוק החמץ, ברגע שיכפו משהו, יספגו בצד השני יותר, וברגע שינסו לכפות פה על העסקים בשבת, הם יקבלו יותר, אני אגן על מי שנמצא וחי כאן כיום ושזו זכותו לעבוד בשבתות".

המצב כיום הוא שהחוק קובע כי בכל רשות מקומית שבה התקבלה כבר החלטה לאפשר לעסקים להיות פתוחים בשבת (כמו תל אביב למשל)  - הרשות המקומית תהיה פטורה מהחוק. לכן כיום במודיעין, שבה התקבלה כבר החלטה לאפשר לעסקים לפעול בשבתות, החוק למעשה לא אמור להשפיע על המצב הקיים שבו מותר לבתי עינוגים לפעול בשבתות, אלא אם כן במהלך אישור החוק יוכנסו שינויים שייכפו על הרשויות המקומיות את סגירת העסקים.

במקרה כזה יביא ביבס את התיקון לחוק העזר העירוני כדי לאפשר את המשך פתיחת העסקים בשבתות, מעבר לבתי העינוגים, גם בחנויות מכולת ומינימרקטים. לביבס הנושא "בוער בעצמות" לאחר שהתחייב בפני תושבי העיר ויזמי נדל"ן כי במע"ר החדש העסקים יהיו פתוחים ללא הפסקה, עם דגש על סופי השבוע (כמו גם בשעות הלילה המאוחרות). מבחינתו - אי עמידה בהבטחה כזאת ייחשב לכישלון צורב, במיוחד בשנת בחירות.

בעירייה ניסו להמעיט מיוזמת דרעי ואמרו כי "הצעת החוק שאושרה השבוע בקריאה ראשונה למעשה אומרת שלכל חוק עזר עירוני חדש בנושא פתיחת מרכולים, במידה ויוגש לשר הפנים - יחייב את אישורו.  מדובר בהצהרה ריקה מתוכן, משום שמדובר רק ברשויות שיגישו חוק עזר חדש ו/או תיקון".

"לפני כמעט שלוש שנים אישרנו את החלת חוק העזר העירוני גם על המע"ר החדש שאנחנו בונים היום", מסביר ביבס ל"מודיעין News". "לכל אורך שלבי תכנון מרכז העסקים והמגורים החדש הודענו שהוא יפעל כל ימות השבוע, בהתאם לרצון בעלי העסקים בלבד. תכנון זה לא השתנה וימשיך גם שם. במודיעין קיים מרקם יחסים מצוין בין חילונים לדתיים ולא ניתן לאף אחד לפגוע בו. בעיר מתגוררות אוכלוסייה חילונית בכפיפה אחת עם אוכלוסייה דתית ומסורתית. זה נהנה ולזה לא חסר".

לדעתך יש סכנה לפעילות בשבתות של דברים אחרים שיש היום?

"מה פתאום. גם המתקנים העירוניים כמו היכל התרבות, הבריכה העירונית פועלים בשבת ובהמשך הדרך גם פארק הספורט והנופש וגם בתי הקפה והמסעדות המוקמים בשדרה המרכזית במע"ר – הכל יוכל לפעול בסופי שבוע".

אתה גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, וזה בעצם המאבק שלך בשר הפנים...

"החוק, כפי שעבר השבוע, אין בו שום דבר חוץ מדקלרציה חסרת משמעות. באופן אבסורדי, מי שלא יגיש כלל חוק עזר - החוק לא יחול עליו אלא על הפיקוח העירוני אשר על פי חוקי העבודה אינם יכולים לעבוד בשבתות. אבל זה נכון. השלטון המקומי מתנגד נחרצות להצעת החוק. קראנו להימנע מקידום כל הצעת חוק שיש בה שינוי של מערך היחסים שבין השלטון המרכזי לבין השלטון המקומי בעניין התקנתם של חוקי עזר, וביחוד בתחום רגיש זה. זהו חוק שמלאים את חוקי העזר העירוניים ומהווה פגיעה חמורה בתושבי מדינת ישראל, באמצעות פגיעה בסמכויות נבחריהם בשלטון המקומי, ובשינוי דרסטי של הסטטוס קוו הקיים. הוא מלאים את סמכויות הרשות המקומית לחקיקה בנושא פתיחת עסקים בימי המנוחה, כאשר הוא קובע כי לא ניתן יהיה לפרסם חוק עזר בנושא ללא הסכמת השר. וחמור מכך - השר כלל לא רשאי לאשר חוק עזר שכזה, אלא במקרים חריגים".

יאיר דנון