"שופרסל שברו אותי"
ביבס חינוך 2.8.18
"שופרסל שברו אותי"

"שופרסל שברו אותי"

עדי בר צדק סוגר את חנות הירקות "מכופף הבננות" במודיעין סנטר – אותה ביקשה רשת המרכולים לסגור והפסידה לדון קישוט המקומי בבית המשפט • לדבריו, "ההוצאות המשפטיות הכריעו אותי"

בשנה האחרונה מצא את עצמו עדי בר צדק ממודיעין במרכזה של דרמה שבה הוא תיפקד כדון קישוט שנלחם לבדו בקונצרן ענק. בתפקיד תחנות הרוח – רשת "שופרסל". בר צדק פתח במרכז המסחרי "מודיעין סנטר" חנות לפירות וירקות וגילה כי רשת המרכולים מנסה לחייב את המרכז המסחרי לסגור אותו, מתוקף טענה שהיא "חנות עוגן".

בר צדק, בעל השם הסמלי, נלחם ברשת בבית המשפט בשתי ערכאות וניצח. אך השבוע הודיע כי הוא סוגר את עסקיו במקום. וכך כתב ברשתות החברתיות: "בצער רב אני מודיעי על סגירת החנות שלי 'מכופף הבננות' בסוף החודש. אתם מוזמנים לבוא ולהנות מסחורה טריה עד היום האחרון, בהנחות. מחכה לראות אתכם. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל מי שתמך בי עודד, ייעץ, קנה, ועזר לי במלחמה בשופרסל שרצו לסגור אותי ובסוף הצליחו.

לצערי למרות הניצחון בשני דיונים בבית המשפט, ההוצאות המשפטיות הכריעו אותי ועל זה הם בנו. אז שופרסל החל  מינואר 2018 יוכלו לחזור ולהעלות את המחירים שלהם כמו שהיה לפני שפתחתי את החנות, ככה זה שאתה מונופול".

כאמור, לפני כשנה דחה שופט השלום מוטי פירר את בקשת שופרסל להוציא צו לסגירת חנותו של בר צדק. פרקליטו, עו"ד שמואל גרנאי, אמר אז: "מה קרה? מדוע השופרסל מקבל כזאת פריבלגיה שלא יאפשרו לאף אחד להתחרות בו? מדוע במודיעין סנטר יכולות לחיות ביחד חמש-שש מספרות ויש תחרות וכולם מתפרנסים? ויש שלושה המבוגרים שחיים בשלום זה עם זה? רק השופרסל לא יכול להתחרות בחנות ירקות של ארבעים מטרים? עד כדי כך אני מאיים עליהם?". בר צדק סיפר אז: "רק אחרי שפתחתי את החנות גיליתי שיש דבר כזה שנקרא חנויות עוגן, שהן יכולות להציב תנאים שלא יכניסו להם מתחרים. רצתי לרשות להגבלים עיסקיים והם אמרו לי במפורש שהסכמים כאלה מנוגדים לחוק. השופרסל לא אהב שבאתי והם מיד ביקשו צו לסגירת החנות בטענה כי בהסכם שלהם עם הנהלת מודיעין סנטר כתוב שלא יוכנסו חנויות שיתחרו בהם".

בפסק הדין כתב השופט: "לטעמי המבקשות (שופרסל – י.ג) לא הבהירו די הצורך מהו הנזק הבלתי הפיך אשר עלול להיגרם להן בעקבות הפעלת חנות 'מכופף הבננות' ובפני איזו שוקת שבורה הן ימצאו את עצמן בסיומו של התהליך המשפטי. יש לזכור כי מדובר מצד אחד בחנות סופרמרקט המשתרעת על שטח של 1,400 מטרים מרובעים ומנגד בחנות קטנה בשטח של ארבעים מטרים מרובעים, לפיכך אין להגזים בעצמת הפגיעה".

גם הפעם, תגובת "שופרסל" לא התקבלה.

יאיר דנון