(new)ויקטורי
היעד – חמישים חברות במתחם הטכנולוגי

היעד – חמישים חברות במתחם הטכנולוגי

מתנאל שלום, יזם סדרתי ותושב מודיעין, הקים מתחם חברות חדש בפארק הטכנולוגי במקום "מאש" שנסגר לפני מספר חודשים • המתכונת: השכרת שטחים ליזמים וחברות או כניסה לשותפות איתן תמורת מניות

SHELL TECH"  היא לא ממש חממה טכנולוגית אלא מתחם טכנולוגי שיש בו שילוב של כמה גורמים שעושים את המקום טוב יותר ויעיל יותר מחממה טכנולוגית". כך מסביר מתנאל שלום, תושב מודיעין ויזם, שמחזיק בשליטה בחברת השקעות בתחומים רבים ובאחרונה הקים את מתחם העבודה החדש בפארק הטכנולוגי – בדיוק באותו חלל שבו פעלה במשך מספר שנים "מאש" של היזם משה פורת. גם במתכונת החדשה יש במקומות יזמים ששוכרים את השטח בלבד, אבל בשונה מתקופת "מאש" – חלק מהם פועלים במקום מתוקף השקעה של SHELL TECH בהם תמורת מניות.

חברת ההשקעות SHELL CAPITAL שבה שולט מתנאל שלום מחזיקה בשורת חברות בתחומי הנדל"ן, היזמות העסקית וההשקעות. במסגרת הזרוע היזמית מחזיקה shell capital בחברת SHELL TECH. "הקמנו מתחם טכנולוגי אבל המקום הוא הרבה יותר מזה ואסביר", אומר שלום. "חברת SHELL CAPITAL הוקמה בשנת 2005 ועוסקת בנדל"ן בהשקעות וביזמות עסקית. הסמל שלנו הוא אגד קנים שמסמל את החוזק ביחד, וכך מי שפועל ביחד חזק יותר מאשר יפעל לבד. מבחינת היזמות העסקית, מפנים אלינו לקוחות מכל מיני מקורות כי מכירים ביכולות שלנו ואנחנו נותנים להם את כל מה שהם צריכים מסביב. איש המקצוע, היזם, בעל החברה, האיש מאחורי הרעיון או הפטנט, ממשיך להתעסק בעבודת הליבה שלו מבלי לבזבז זמן על התעסקות בכל מה שמסביב".

מי מפנה אליכם לקוחות?

"בנקים, חברות ביטוח וגופים עסקיים אחרים שנמצאים בקשר עם אותם יזמים וחברות, כדי שנעזור לאותם יזמים שבאו אליהם לצורך קבלת אשראי או פתיחת חשבון ובכל הדברים שמעבר, שאותם גופים לא יכולים לסייע להם. לכן הם מפנים את הלקוחות אלינו".

מה בעצם אתה נותן להם כאן מעבר לחלל עבודה כמו שהיה במאש?

"זה שונה לגמרי. מעבר לכך שיש כאן מתחם טכנולוגי, יש עוד אלמנטים שאנחנו מעמידים לרשות העסקים כאן שזה ערך מוסף אמיתי".

כמו מה למשל?

"אני נותן להם כאן מעטפת פיננסית ומעטפת שיווקית, ומעטפת אדמיניסטרטיבית, שמסייעות להם מעבר למקום שהם מקבלים כאן. כלומר אני עושה עבורם את כל מה שצריך בעבודה מסביב, כדי לשחרר אותם להתעסק בעבודה שלהם נטו. אם זה איש מקצוע בתחום האופטיקה למשל, שיתעסק באופטיקה. אני כבר אדאג לצד הפיננסי שלו, או לאישורים מהעירייה או לכל דבר אחר שהוא זקוק לו בעסק".

תמורת חלק ממניות העסק? או תשלום חודשי קבוע?

"לא. אין אצלנו תשלום חודשי קבוע עבור השירותים הללו. אנחנו לוקחים לכאן חברות ועסקים שאני מאמין בהם ואנחנו מתחלקים בהצלחה. אנחנו מסבירים היטב לחברות שלנו ש'אתם היזמים, אתם בעלי המניות ואתם שולטים בחברה שלכם. אנחנו אף פעם לא לוקחים יותר מחצי ממניות העסק, אבל אנחנו כ'של קפיטל' ו'של טק' יודעים לפתוח לכם שווקים בארץ ובחו"ל. אתם תתעסקו רק בפיתוח, ביזמות שלכם ובעבודה בתחום המקצועי שלכם. אתם תעשו את ה'הארד קור' ואנחנו את כל המסביב'".

וזה עובד?

"הנתונים מלמדים שכן ועוד איך. נכנסנו למתחם בראשון לאוגוסט השנה וחתמנו על הסכם שכירת המקום לחמש עשרה שנים עם חברת מגה אור ונובולוג - בעלי הנכס. התחלנו לשפץ ולהכין את המתחם שגודלו 1,750 מטרים רבועים. בראשון לנובמבר המקום נפתח רשמית ויש לנו כבר עשר חברות ויזמים שעובדים פה שנכנסו לכאן בחודשיים האחרונים. לדעתי זו הצלחה וזה מוכיח שהקונספט הזה עובד".

איך זה עובד בעצם?

"אני מחזיק אנשי מקצוע בתחומים רבים שמלווים את העסקים שיושבים אצלנו. אם אלה יועצים פיננסיים, או מומחים לניהול, עורכי דין, רואי חשבון, יועצי השקעות, אנשי נדל"ן, כך שכל עסק מקבל סיוע מקצועי בתחומים שהוא צריך. בנוסף כמובן אנחנו מספקים את המסגרת האדמיניסטרטיבית, חדרי ישיבות, עמדות עבודה מצוידות, מה שנקרא 'הכל כלול'. חברה או יזם עצמאי יכול לבוא, להיכנס, להתחבר מיד לאינטרנט וזהו - הוא יכול להתחיל לעבוד מיד. לקיים ישיבות, לקבל את כל הסיוע בחדרי עבודה נוספים לפי הצורך או משימות נקודתיות, שירותי מינהליים, הכל".

אתם גם תלכו איתו לבנק לקבל הלוואה טובה יותר עבורו?

"גם. לנו יש את יתרון הגודל ואת הידע היכן להשיג את התנאים הטובים ביותר. אנחנו נעזור לו בכל מה שהוא צריך, היועץ הפיננסי שלנו יילך עם המנכ"ל או היזם למנהל הבנק וינהל עבורו את המו"מ עם הבנק, או עם כל גוף אחר שצריך"

ומי שלא רוצה שתיכנסו לו לעסק?

"הוא יכול להיכנס לכאן ולשכור מקום ולעבוד. זה לא מפריע לנו. הוא יקבל את כל מה שהוא צריך כמו חיבור אינטרנטי, חשמל, קפה, כיבוד, וישלם עבור השירותים האלה תשלום חודשי, בכך אנחנו גם מאפשרים חלל עבודה בשיטת ה-WE WORK שהפכה אופנתית בשנים האחרונות".

מי נמצאים היום במתחם הטכנולוגי?

"חברת סייבר ותשתיות שעברה מהר חוצבים אלינו, חברת 'פיקו' שמשווקת אקדחי גז להגנה עצמית ועוד מוצרים בתחום ההגנה האישית, יזם שמשווק פתרונות לתחזוקת בתים בארצות הברית ואגב עובד בשעות של ארצות הברית כלומר מאחר הצהריים עד מאוחר בלילה, איש טלוויזיה בעברו שמייצר פלטפורמות מדיה ופירסום למגזר החרדי, יזם מדרום אפריקה שמשווק כאן שולחנות פנאומטיים מיוחדים לעבודה משרדית, חברת משאבי האנושINFONETO  שהקים תושב העיר רועי אלמוג ושעוסקת בסיוע ללקוחות המחפשים עבודה בכתיבת קורות חיים, ועוד ועוד".

מה היעד שלך?

"יש לנו מקום להכניס לכאן כחמישים חברות ויזמים וזה היעד שלנו במתחם במודיעין. השאיפה היא להגיע לתמהיל עסקים של שמונים אחוז בהייטק או משיקים להייטק ועוד עשרים אחוז נותני שירותים, אבל עם אוריינטציה לכיוון ההייטק".

איפה המימשק שלך עם העיר מודיעין?

"בהרבה נקודות יש לנו מימשק עם העיר. למשל, הגענו להבנות עם מינהלת אופק לגבי מחירים שיקבלו תושבי העיר שיבקשו לשכור כאן משרד או עמדת עבודה. בוא נאמר כך: אני תושב העיר ומאמין בעיר מודיעין ובתחום הזה של עבודה ובמיוחד בהייטק, צריך לתת פיתרון ומענה להרבה מאד אנשים כאן שלא רוצים להיגרר כל בוקר בפקקים הכבדים לגוש דן כדי לשבת מול מחשב ולעבוד. אז יש כאלה שיכולים לעבוד מהבית וזה בסדר גמור, אבל יש לנו כבר עובדים של חברות הייטק שאמרו 'ניקח חדר במתחם הטכנולוגי והעובדים ממודיעין יוכלו לעבוד מכאן במקום לבזבז שעתיים נסיעות לעבודה וחזרה לרמת החיל או מקום אחר'".

במקרה כזה כבר כדאי למעביד שירשה לעובדים שלו לעבוד מהבית. מדוע שייכנסו לרכב, יסעו חמש דקות לכאן והמעביד ישלם לך שכירות חודשית?

"כי יש מעבידים שמבינים שעבודה מהבית זה פחות שעות. הילדים באים בצהריים ומפריעים, יש סידורים, זה לא עבודה נטו וחוץ מזה יש מעבידים שרוצים לראות את העובד שלהם עובד במקום מסודר, כי כך התפוקה תהיה גבוהה יותר. הוא רואה שהעובד פותח מחשב מכתובת IP שונה מהבית שלו וזה כבר עושה את ההבדל".

איך עוד מתחזק הקשר עם מודיעין?

"יש כאן בהקמה מספר פרויקטים שרובם מיועדים לתושבי מודיעין והסביבה, למשל אנחנו מקימים כאן בית ספר להכשרה מקצועית שיעסוק בעיקר בתחום בניית אתרים באינטרנט ובעוד במספר תחומים והוא יפעל בימי שישי. פרט לכך אנחנו במו"מ מתקדם עם מכללה טכנולוגית מאזור גוש דן שתפתח אצלנו שלוחה ונקצה להם כיתה או שתיים ללימודים טכנולוגיים. אלה יהיו לימודי תעודה, כך שלא נצטרך את אישור המל"ג. פרט לכל אלה אנחנו מקיימים כאן כינוסים בתחום הרובוטיקה, כינוסי הדרכה שבועיים, וכמה קבוצות נטוורקינג שמקיימות את המפגשים שלהם פה אצלנו במתחם הטכנולוגי. כל אלה מבוססים כמעט כולם על תושבי מודיעין והסביבה הקרובה. בנוסף לכך יש לנו פרוייקט ייחודי שיצא כבר לדרך שנקרא 'בדרך לפיסגה' שמקדם נשים".

שזה מה?

"הרעיון הוא לסייע לנשים יזמיות ונשים בעלות עסק עצמאי. בפרוייקט משתתפות שש נשים תושבות מודיעין שלומדות כיצד לקדם את העסק שלהן. הן שומעות הרצאות, מקבלות הדרכה מהיועצים העסקיים שלנו ומקיימות שיתופי פעולה ביניהן".

ויש כבר תוצאות?

"בהחלט כן. אפשר לומר שהן עושות היום יותר עסקים מאשר בעבר לפני שהן הגיעו אלינו. אני מתכנן להגיע לעשרים נשים בפרוייקט 'בדרך לפיסגה' וכן - יש לכך פוטנציאל גדול, כי יש במודיעין הרבה נשים בעלות עסקים קטנים".

נשמע מבטיח.

"בנוסף לכל אלה אנחנו מאפשרים לגופים עסקיים להשכיר כאן על בסיס יומי ואפילו שעתי חדרי הרצאות, חדרי ישיבות וחללים לפעילות חברתית של מקומות עבודה. למשל היה כאן לפני שבוע מבצע גיוס עובדים של חברה שלקחה שני חדרים כדי לערוך את ראיונות הקבלה של המועמדים מאזור מודיעין. היו כאן פעילויות של דינמיקה קבוצתית שעשו כאן גופים עסקיים לעובדים ועוד".

כמה עולה דבר כזה?

"הפעילות במתחם היא 24/7. כלומר מי שיש לו כאן עמדת עבודה קבועה יוכל לבוא גם באמצע הלילה או בשבת לעבוד".

בוא נדבר מחירים...

"חדר ישיבות ליום יעלה מאה  שקלים לשעה או 800 שקלים ליום שלם. חדרי עבודה לא קבועים יעלו 400 שקלים ליום או שישים שקלים לשעה".

ומעבר לכל זה מה היתרון שלך מעבר למתחמים אחרים שפזורים בארץ?

"הקשר הצ'כי שלנו. חברת SHELL CAPITAL עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם קונצרן צ'כי ענק בשם KKCG שיש לו קרן השקעות גדולה והיתרון שלנו הוא בפתיחת שווקים חדשים באירופה באמצעות הקונצרן הזה. יש לנו הסכמים שאנחנו שולחים יזמים מהמתחם שלנו לשבת שבועיים במשרדי הקונצרן בצ'כיה ומשם לקבל קשרים עסקיים כל אירופה. כדי להכיר את המנהלים ואת הגופים השייכים לקונצרן הזה".

ומה הם מרויחים מזה?

"גם הם באים לכאן ואנחנו מאתרים להם חברות ועסקים בארץ. הם מעוניינים מאד בטכנולוגיה הישראלית. למשל בשנת 2016 קרן ההשקעות שלהם השקיעה בשתי חברות ישראליות, בשנת 2017 הם השקיעו בעוד שתי חברות בישראל ובשנת 2018 הם ישקיעו בארבע חברות ישראליות שאנחנו יצרנו להם את הקשרים איתן".

איפה אתם בעוד שנה שנתיים?

"עם שמונה מתחמים טכנולוגיים דומים ברחבי גוש דן בעיקר בעוטף תל אביב, ועם סניף בפראג".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20