ביבס22.10.18
תלויים זה בזה

תלויים זה בזה

אחוז עיסקאות הנדל"ן במודיעין באמצעות מתווכים כפול מחלקם בכלל המדינה • ראש לשכת המתווכים בעיר סבור שזה קורה בזכות שיתוף הפעולה בין משרדי התיווך

מדוע יש במודיעין כל כך הרבה מתווכי נדל"ן? בעיר פועלים כיום כארבע מאות מתווכים וכל מי שמעיין בעמודי הנדל"ן מגלה עשרות מודעות של משרדים ומתווכים שונים. חלקם משתייכים למשרד וחלקם פועלים במסגרת רשת ארצית או בינלאומית, ויש גם שעובדים מביתם באופן עצמאי.

"תושבי מודיעין הם אנשים עסוקים שיודעים להעריך את העבודה הקשה של המתווך", אומר המתווך הוותיק זאב שומכר. "לכן אחוז העסקאות שנסגרות במודיעין על ידי מתווכים אמנם נמוך מהנתון הנהוג בעולם, אבל גבוה מאחוז העסקאות הנסגרות באמצעות מתווכים בערים אחרות בישראל".

תסביר למה הכוונה.

"בארצות הברית מעל תשעים אחוז מעסקאות הנדל"ן נעשות בתיווך מתווך. באירופה הנתון מעט נמוך יותר ועומד על כשמונים אחוז. בישראל, רבע מהעסקאות נעשות באמצעות מתווכים. במודיעין הנתון הוא כפול מהממוצע הארצי וכמחצית מהעסקאות בעיר נסגרות עם מתווכים".

ומה הסיבה?

"אני תולה את הנתון הגבוה הזה בשלוש סיבות עיקריות. האחת היא איכות המתווכים, השנייה היא איכות התושבים והשלישית היא שיתוף הפעולה הקיים בין המתווכים בעיר".

שומכר מסביר שכשיש ריבוי משרדים וקיימת תחרות, המתווכים עושים מאמץ כדי להעניק שירות מיטבי, ובעלי הנכסים יוצאים מורווחים. וכאשר קיים שיתוף פעולה בין מתווכים ובין משרדי תיווך, הדבר רק משפר את השירות המוענק לתושבים: "במודיעין, רוב העסקאות שנסגרות באמצעות מתווכים הן פרי שיתוף פעולה בין מתווכים. מאז שהקמנו את לשכת המתווכים בעיר, שיתופי הפעולה רק גברו והתחזקו. מרגע שהתחילו הדיונים על הקמת הלשכה, המתווכים נכנסו לחדר אחד והתחילו לדבר באופן מסודר זה עם זה, והדבר זלג גם לעסקאות. היום אנחנו רואים שברוב העסקאות שנסגרות בעיר, מעורבים לפחות שני משרדים".

ממש אידיליה...

"המתווכים של מודיעין הם לא מתווכים קלאסיים. הסטריאוטיפ המקובל של מתווך הוא של 'מאכער' שחושב רק על הכיס שלו. אצלנו במודיעין המתווכים באמת חושבים על הלקוחות שלהם ושמחים לגבות עמלה רק מצד אחד של העסקה, כי העיקר הוא לתת ללקוח (בין אם הוא קונה ובין אם הוא מוכר) את מה שהתחייבו לתת לו – את העסקה הכי טובה שאפשר במינימום זמן ומינימום כאב ראש".

יאיר דנון