(new)ויקטורי
רחפנים בשירות הביטחון

רחפנים בשירות הביטחון

השבוע התקיים בעיר "האקתון" יזמות לתלמידי חטיבות הביניים, שהעלה שלל יוזמות מקוריות עבור העשור השלישי למודיעין

(צילום: ארכיון)

תלמידי שכבה ט'  מכל חטיבות הביניים בעיר השתתפו ביום אתמול (ראשון) ב"האקתון" יזמים (מרתון רעיונות ומיזמים), בו הציגו רעיונות לתכנון העשור השלישי של העיר מודיעין.

הפרויקט מתקיים במסגרת תכנית "זהות ומקום" לבתי הספר העל יסודיים בעיר, שנוצרה מתוך מטרה לחזק את תחושת השייכות לעיר, למורשת ולמדינה. ההאקתון התקיים בספרייה של תיכון עירוני ה' בהשתתפות  מויש לוי, סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, דלילה אשכנזי , מנהלת המחלקה לחינוך על יסודי, שמובילה את התכנית בעיר בשיתוף מנהלי בתי הספר,  נציגי  משרד החינוך, מינהל חברה ונוער, מכון הרטמן ושותפות רוצ'סטר.

נבחרות התלמידים הציגו רעיונות עליהם עמלו במלוא המרץ לקראת ההאקתון, הקשורים לחינוך, תרבות, חברה וקהילה, איכות הסביבה, ביטחון ועוד. כך למשל, הציגו תלמידי תיכון עירוני א' מיזם לקידום תהליכי חינוך סביבתי וחינוך לקיימות, בדגש על צמצום השימוש בחשמל והפחתת זיהום האוויר וכן מיזם חינוכי – חברתי תחת השם "תיקון עולם", שמטרתו להעלות למודעות את היחס לצעירים עם מוגבלות בחברה הישראלית. על פי מיזם זה, הפונה לתלמידים ולבתי ספר, הם ייחשפו בשיעורי חינוך לערך ההתנדבות, הנגישות ולאנשים עם מוגבלויות. בנוסף, יקבל כל תלמיד יומן מסע אישי המתאר את חוויותיו העולות מתוך המפגשים והשיעורים.

תיכון עירוני ב' הציגו מיזם השואף להקים מרכז תעסוקה ומועדון חברים לאנשים עם מוגבלויות ואילו תיכון עירוני ג' לקחו את המיזם שלהם לטובת ציבור ההולכים על ארבע, כשלפי המתווה שיצרו יש לתכנן הקמת ברזיות ציבוריות נמוכות למען הכלבים והחתולים ולשים כלי מים ליד כל ברזיה.

ישיבת בני עקיבא "לפיד" תכננה מיזם הנוגע בהיבט הביטחוני, לפיו יש להפעיל רחפנים להגברת תחושת הביטחון. בית הספר הדמוקרטי החליט על מיזם חברתי לו קראו "האנשים השקופים", שכולו מוקדש למען פועלים ומנקי הרחובות ובמסגרתו יערכו מחוות משותפות עם התושבים והתלמידים של הכרות תודה לאנשים אלו, כמו למשל משלוחי מנות בפורים ועוד. מיזם מקורי במיוחד הציגו תלמידי תיכון אורט עירוני ד', שמציע לטפל במורכבות החברה הישראלית על מגזריה השונים. על פי המודל שהציעו יתוכנן חדר בריחה ייחודי שכולו עוסק בחשיפת המבקרים לנושא הרב תרבותיות, כשבסופו של דבר, יועבר מסר של אחדות וסובלנות כלפי האחר.

תיכון יחד התייחס ביוזמה לפיתוח מקומות בילוי ופנאי לבני נוער, אולפנת אורות מודיעין תכנן יוזמה שנקראת "עולמות נפגשים" לקירוב דתיים וחילונים ותלמידות אמי"ת בנות ביקשו לקדם מיזם של מערך התנדבות אינטרנטי מתקדם בעיר. תיכון מו"ר יזם יוזמה לשינוי המרחב הלימודי של כיתות הלימוד ואילו תלמידי אמי"ת בנים פיתחו יוזמה שמאפשרת רכישת טלפונים סלולאריים שעלותם שווה לכל כיס.

באירוע נערכו גם הרצאות השראה לתלמידים בסגנון TED ובהם מושבים שונים שנועדו לתת להם כלים מקצועיים ומוטיבציה בכל הקשור לנושא היזמות, סודות הפרזנטציה, עבודת צוות וגיוס משאבים. בימים אלה מופקת חוברת דיגיטאלית שמאגדת את כלל היוזמות של תלמידי בתי הספר בעיר.

מויש לוי, סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, אמר: "אי אפשר להפסיק להתפעל מהיזמות והיצירתיות של הנוער שלנו. הרעיונות המקוריים שהעלו במסגרת התכנית העירונית של "זהות ומקום" חשובים במיוחד, כי הם נעשו מתוך הסתכלות של פרויקטים לטובת העיר, עם כניסתנו לעשור השלישי של מודיעין. במסגרת ההאקתון ניסינו לתת לתלמידים כלים נוספים כדי שיוכלו לפתח ולשווק את הרעיונות שלהם, ואין לי ספק שבסופו של דבר נוכל להעביר חלק מהמיזמים לפסים אופרטיביים בפעילות העירייה".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21