כבר לא ישמח משה
ביבס חינוך 2.8.18
כבר לא ישמח משה

כבר לא ישמח משה

קבוצת הפייסבוק "מודיעין שלנו" החלה כפרויקט ללא כוונות רווח של תושב העיר בשם ליאור ישמח-משה, והפכה לענק עם 44 אלף משתמשים • אבל מבול של תלונות על בקשה לכאורה של כסף תמורת פרסום (בניגוד מוחלט לחוקי פייסבוק) הביא השבוע לקריסתו של המייסד • ישמח-משה לא גילה זאת לחברי הקבוצה אבל ל"מודיעין News" נודע כי בהיותו איש קבע בצה"ל הוא זומן השבוע לבירור עם מפקדיו, שם הודיע להם כי הוא פורש מהפעילות ברשת החברתית • עתיד הקבוצה לא ברור

(צילום: פרטי)

זה היה השבוע הקשה של ליאור ישמח-משה: מקים ומנהל קבוצת הפייסבוק הגדולה במודיעין – "מודיעין שלנו" עם למעלה מ-44 אלף חברים. למעשה, ישמח-משה סיים את פעולתו בקבוצה ועתידה לא ברור. ישמח-משה לא הודיע לחברים בקבוצה על כך אך ל"מודיעין News" נודע כי השבוע זומן ישמח משה לשימוע/בירור עם מפקדיו בצה"ל (הוא נגד בשירות קבע), שם מסר לממונים עליו כי הוא פורש מניהול הקבוצה. הסיבה לכך וכל השתלשלות העניינים – להלן:

הנפילה

"הקבוצה הפכה להיות 'כיכר העיר החדשה" - כך הצהיר ליאור ישמח-משה, מנהל קבוצת הפייסבוק הגדולה בעיר "מודיעין שלנו" – בראיון לעיתון זה לפני כשנתיים וחצי. אלא שמשהו השתבש בדרך ובמהלך השבוע האחרון הפכו ישמח-משה והקבוצה שהקים וניהל ביד רמה למוקד של תלונות לגבי התנהלותו במהלך השנים.

ישמח-משה חוגג עם חברי המועצה בוכניק ומעוז בימים טובים יותר (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ישמח-משה)

החל מסוף השבוע האחרון שוטף את הקבוצות המודיעיניות בפייסבוק גל של תלונות ועדויות מצד גולשים ובעלי עסקים בעיר אודות התנהלותו של ישמח-משה, גל שכבר הביא את מנהלה של "מודיעין שלנו" לשלוח שני מכתבי התרעה לפני תביעה: אחד לבעל עסק בעיר שפירסם פוסט המשמיץ אותו לכאורה ואילו המכתב השני נשלח לורד ארבל - מנהלת הקבוצה בה הועלה אותו פוסט. ארבל לא התרגשה מהמכתב ואף שרפה אותו בטקס רב רושם.

ביום שני העלה ישמח-משה בקבוצת "מודיעין שלנו" פוסט בו הוא פרש את גרסתו לעניין. הוא הכחיש בתוקף כי קיבל במהלך השנים טובות הנאה, כספיות ואחרות, מבעלי עסקים שביקשו לפרסם בקבוצה.

אלא שהמהלך של ישמח-משה, שהגיע שעות ספורות בלבד לאחר שקיבל מאיתנו רשימת שאלות נוקבות, גרר אחריו מבול של גולשים שהעלו בתגובות צילומי מסך בעייתיים,  מהם עולה תמונה מובהקת כי בקבוצת "מודיעין שלנו" התנהלה שגרה של בקשות תשלום מבעלי עסקים בתמורה לפרסום פוסטים בקבוצה. פעולה המנוגדת כמובן לחוקי פייסבוק (ראו מקרה אבי לן ו"סטטוסים מצייצים"). לידינו אף הגיע "מחירון" הפרסום המפרט את האפשרויות העומדות בפני אלו הרוצים לפרסם בקבוצה.

יש לציין כי בכל הפרסומים הרשמיים, וגם באלה שלא ניתן להם פומבי, נטען כאילו התשלום מיועד לפרסום באתר שנקרא "מודיעין שלנו". יחד עם זאת – הוסבר היטב למפרסמים כי התשלום לפירסום באתר יביאו עימו גם פרסומים וקידומים בקבוצת הפייסבוק.

בהתחלה – הכל יפה וטוב

תחילת הסיפור בסוף שנת 2012, אז הקים ישמח-משה את הקבוצה, שבמהרה הפכה לפופולרית ביותר בעיר. כיום מונה הקבוצה למעלה מ-44 אלף חברים, זאת לאחר שבעקבות אירועי סוף השבוע האחרון עזבו אותה גולשים רבים. כאמור, על פי חוקי פייסבוק נאסר על מנהלי קבוצות לדרוש תמורה כספית או אחרת עבור פרסומים בקבוצות. גם ב"מודיעין שלנו" נכתב בנהלי הקבוצה מפורשות כי הפרסום אסור בהחלט. אלא שלאט לאט נראה כי הדברים השתנו בקבוצה, עובדה אליה שמו לב גולשים רבים עם הזמן.

הטענות כלפי ישמח-משה והתנהלות "מודיעין שלנו" מתחלקות לשני רבדים: האחד נוגע ל"איפה ואיפה" באישור פוסטים הנוגעים לעסקים מקומיים - בין אלה ששילמו לו לכאורה ובין אלה שלא. הטענות בעניין רבות ואת כולן שמענו ממקורות רבים בעיר. הטענה השנייה נוגעת לעניין טובות ההנאה שדרשו וקיבלו לכאורה ישמח-משה ורעייתו מבעלי עסקים בעיר, כאשר השיטה הלכה והשתכללה עם הזמן. בנוסף, בתגובות לאותו פוסט התגוננות של ישמח-משה, העלתה אחת הגולשות צילום מסך (ראו תמונה) של התכתבות בין בעלת עסק קטן בעיר לבין רעייתו של ישמח-משה, ממנו עולה כי בני הזוג ישמח-משה נהגו להתנות לכאורה פרסום בקבוצה בתמורה לקבלת טובות הנאה.

ההתכתבות בה ביקשה לכאורה רעייתו של ישמח-משה טובות הנאה 

כך עבדה השיטה

קבוצת "מודיעין שלנו" אכן הפכה ל"כיכר העיר" החדשה כפי שציין ישמח-משה בראיון לעיתון זה, אולם באופן טבעי ראו בעלי עסקים בעיר את הקבוצה כפלטפורמה שימושית במיוחד לפרסום. בתחילת הדרך אכן נהג ישמח-משה להסיר ואף לחסום בעלי עסקים שפרסמו פוסטים פרסומיים ללא אישורו, כאשר לאחר מכן נהג בשיטה אחרת ובתמורה לאישור פרסום פוסטים מהסוג הנ"ל ביקש ממבקשי הפרסום להבטיח לגולשי הקבוצה הטבה ייחודית.

על פי העדויות שהגיעו לידינו נראה כי במהלך הדרך "גלש" ישמח-משה גם למחוזות רחוקים יותר והתעניין בדרכים להרוויח מניהול הקבוצה. במהלך שנת 2016 הקים ישמח-משה אתר אינטרנט החולק את אותו שם כמו הקבוצה, כאשר בעלי עסקים שפנו אליו בבקשה לפרסם פוסט פרסומי בקבוצה קיבלו ממנו את מחירון הפרסום באתר, שכלל באותה עסקה גם פרסום בקבוצה. אותו מחירון (ראו תמונה) הגיע לידינו ובו מפורט באופן בלתי משתמע לשתי פנים כי הדברים כרוכים זה בזה.

 

 

המחירון: פרסמו באתר וקבלו פוסטים בקבוצה - עבירה לכאורה על חוקי פייסבוק

כך למשל, עבור פרסום ב"מועדון הצרכנות" נדרשו בעלי עסקים לשלם 300 שקל לחודש (בעסקה שנתית בתשלום מראש) וכ"בונוס" יקבלו אישור לפרסם את בית העסק שלהם בקבוצת הפייסבוק פעמיים בחודש. על פי אפשרות אחרת המופיעה במחירון מי שירכשו עסקת פרסום ויפרסמו הטבה מיוחדת ישלמו 400 שקל ויקבלו אישור להעלות פוסטים לקבוצה פעם בשבוע.

מבול של צילומי מסך

השמועות על הנעשה ב"מודיעין שלנו" התפשטו בעיר בשנתיים האחרונות, גם בעקבות מקרה בו לתמונת הנושא של הקבוצה, המיקום הבולט ביותר בדף, הוצמד באנר פרסומי של מסעדה שפעלה בעיר ובינתיים כבר נסגרה. בשיחה שקיימנו השבוע עם בעלי המסעדה לשעבר הוא הכחיש את השמועות שהגיעו לידינו לפיהן שילם לישמח-משה סכום של אלף שקל וטען כי מנהל הקבוצה סייע לקידום העסק מיוזמתו וללא תמורה. על פניו מדובר בטענה תמוהה מעט, ולו בשל השווי הפרסומי הרב לו זכה ללא תמורה עם הצבת אותו באנר בראש דף הפייסבוק של הקבוצה למשך שבועות רבים.

לידינו הגיעו עדויות רבות מצד בעלי עסקים בעיר, כולל צילומי מסך של התכתבויות עם ישמח-משה, בהן כאשר ניסו להבין מדוע עליהם נאסר לפרסם בקבוצה בעוד בעלי עסקים אחרים מאותו תחום מפרסמים בקבוצה באופן קבוע. לדבריהם, המסתמכים כאמור גם על צילומי המסך של אותן התכתבויות, ענה ישמח-משה כך: "הם איתי בהסדר כלשהו. אם זה מעניין אותך נוכל לדבר".

התכתבות בין ישמח-משה למתווכת נדל"ן בעיר

צילומי מסך נוספים הכוללים התכתבויות באותה רוח קיבלנו מכמה וכמה תושבים ובעלי עסקים בעיר שכולם מספרים על אותה התנהלות מצידו של ישמח-משה.

הקשר עם "מודיעינט"

בשלב מסויים השנה החל ישמח-משה להפנות בעלי עסקים שהתעניינו בפרסום בקבוצה לשני פרופילים בפייסבוק, כאלה הנראים פיקטיביים למדי. אותם בעלי עסקים מתעניינים קיבלו מישמח-משה את התשובה כי "הוא אינו עוסק יותר בענייני פרסום בקבוצה" והפנה אותם אל "אבי לופו" ו"דני שלום", אותם הגדיר בכמה וכמה מקרים כמנהלים נוספים בקבוצה. זאת למרות שבדף ה"אודות" של הקבוצה הוא היה באותו זמן היחיד שמוגדר כמנהל הקבוצה.

"דני שלום" מפרט את אפשרויות הפרסום, הכוללות לכאורה פרסום גם ב"מודיעין שלנו"

בעלי עסקים שפנו בעקבות ההפנייה של ליאור אל שני ה"מנהלים" הללו גילו להפתעתם כי שחקן חדש נכנס לסיפור - דורון בן שמחון, מנהל האפליקציה ואתר "מודיעינט". כך למשל רפאל קייקוב, הבעלים של כמה עסקים בעיר, שקיבל שיחת טלפון (ההקלטה שמורה במערכת) מבן שמחון. זה טען כי הוא מנהל קבוצת "מודיעין שלנו" והזמין אותו להיפגש ולדון בדרכים לפתרון הסכסוך בין קייקוב לישמח-משה.

גם ר', בעלת עסק קטן בעיר שפנתה ל"אבי לופו" בעקבות הפנייתו של ישמח-משה, קיבלה שיחת טלפון מבן שמחון בה נאמר לה כי "הפרסום ב'מודיעין שלנו' עובר דרך מודיעינט". הדפוס הזה חזר על עצמו במקומות אחרים: עסקאות פרסום שמבצעים בעלי עסקים בעיר עם "מודיעינט" כוללות גם הבטחה לאישור לפרסום פוסטים ב"מודיעין שלנו".

תגובות ישמח-משה ו"מודיענט" – שתיקה רועמת

הפנינו השבוע לליאור ישמח-משה את השאלות הבאות:

1.         מאז עלותה לאוויר של קבוצת "מודיעין של כולנו" - האם התנית אישור פרסום פוסט/ים בקבוצה בתמורה לתשלום ו/או לטובין ו/או לקבלת שירות – ישירות אליך או למקורבים אליך או לאנשים הקשורים איתך באופן עסקי?

2.         האם מנעת/ביטלת פירסום פוסט/ים הקשורים לעסק מסחרי כלשהו לאחר שלא העביר תמורה כאמור?

3.         מאז עלותה לאוויר של קבוצת "מודיעין של כולנו" - האם אתה או מקורבים לך קיבלתם במישרין או בעקיפין תמורה כלשהי מבעלי עסקים ו/או מטעמם ו/או מגורמים פרטיים כלשהם – בהקשר של פירסום וחשיפת פוסטים שלהם בקבוצה?

4.         האם התבצעה בביתך התקנת פרקט מצד בעל עסק בעיר שפוסטים/פרסומים שלו מופיעים/הופיעו בקבוצה? אם כן – האם תמורת ההתקנה שולם מחיר מלא? (בכפוף להצגת קבלה/חשבונית תואמת).

5.         האם אותו בעל עסק ריצף את חצר בית הכנסת בו אתה מתפלל? אם כן – האם תמורת ההתקנה שולם מחיר מלא? (בכפוף להצגת קבלה/חשבונית תואמת).

6.         האם אתה או מקורבים לך קיבלתם במישרין או בעקיפין תמורה כלשהי מבעלי מסעדת (השם שמור במערכת) עבור הצבת באנר שלהם בתמונת הנושא של הקבוצה ו/או הבלטת המסעדה באופן אחר?

7.         האם אתה או מקורבים לך קיבלתם במישרין או בעקיפין תמורה כלשהי מחנות (השם שמור במערכת) בתמורה לפוסטים פירסומיים שלהם שהתפרסמו בקבוצה ו/או הבלטת החנות באופן אחר?

8.         האם יש בין הקבוצה ו/או אתה או המקורבים לך קשר לחברת "מודיעינט"? אם כן מהו?

9.         האם אתה או מקורבים לך קיבלתם במישרין או בעקיפין תמורה כלשהי מחברת "מודיעינט" במסגרת עסקת פרסום שלה עם בעלי חנות בשם (השם שמור במערכת) במודיעין?

10.       האם לחברת "מודיעינט" ו/או למי ממנהליה/עובדיה יש קשר כלשהו לקבוצה או יכולת להשפיע על המתפרסם בה?

11.       האם ידוע לך על הבטחה שניתנה לבעלי החנות (השם שמור במערכת) כי פרסום ב"מודיעינט" יביא לכך שיתפרסמו על החנות פוסטים אוהדים בקבוצה?

12.       בהתכתבות שלך עם מתווכת נדל"ן כתבת כי "יש לך הסדר כלשהו עם מתווכים המפרסמים בקבוצה". התבטאת באופן דומה גם בהתכתבות עם רפאל קייקוב. נא פרט מהו אותו "הסדר כלשהו".

13.       האם ידוע לך על פניה לחברת "פייסבוק" בטענה שניהול הקבוצה חורג מכללי החברה?

14.       האם חברת "פייסבוק" פנתה אליך עד כה בנושא זה?

15.       האם יש לך אישור מצה"ל / משהב"ט לניהול עסק פרטי לצד היותך במעמד של "איש קבע"?

ליאור ישמח-משה קיבל מאיתנו את רשימת השאלות ואישר את קבלתה. הוא הבטיח להעביר לעיתון תגובה אך למרות פניות חוזרות ונשנות לא עשה כך.

לדורון בן שמחון, מנכ"ל מודיעינט, הפנינו את השאלות הבאות:

1.         האם קיים קשר כלשהו בינך ו/או חברת "מודיעינט" לקבוצת הפייסבוק "מודיעין שלנו" ו/או מנהל הקבוצה ליאור ישמח משה ו/או מנהל אחר של הקבוצה?

2.         האם יש לך ו/או לחברת "מודיעינט" יכולת להשפיע על הפוסטים המתפרסמים בקבוצה או על רכיבים אחרים המתפרסמים בה?

3.         האם טענת בפני גורם כלשהו כי יש לך ו/או לחברת "מודיעינט" יכולת כזו, או שאתה ו/או גורם אחר מחברת "מודיעיניט" מנהל את הקבוצה?

4.         במידה וקיים קשר כלשהו בינך ו/או חברת "מודיעינט" לקבוצה – האם אתה ו/או גורם אחר בחברה אמר לגורם כלשהו כי פרסום ב"מודיעינט" עשוי להביא לפרסום אודותיו גם בקבוצה?

5.         האם הבטחה מסוג זה או דומה לה נמסרה לבעלי ו/או מי מטעם חנות בשם (השם שמור במערכת)?

6.         האם הפרופיל "אבי לופו" בפייסבוק מנוהל על-ידך ו/או גורם אחר בחברת "מודיעינט"?

גם בן שמחון קיבל מאיתנו את רשימת השאלות ואישר את קבלתה. גם הוא הבטיח להעביר לעיתון תגובה וגם הוא - למרות פניות חוזרות ונשנות - לא עשה כך.

יאיר דנון