ביבס22.10.18
המצב קשה, הרבה יותר ממה שחשבנו

המצב קשה, הרבה יותר ממה שחשבנו

בשנת 2017 נפתחו במודיעין 368 תיקי רווחה חדשים • בעיר דווחו 437 מקרים של ילדים שנמצאים בסיכון, טופלו 80 מכורים לסמים, 286 משפחות בעיר מתמודדות עם אוטיזם ובסך הכל - 2,755 משפחות טופלו באגף השירותים החברתיים ושירותי הרווחה • אחד הנתונים המדאיגים: "מתגברת התופעה של מקרי אלימות נגד קשישים"

סיכומי שנת 2017 הוצגו בשבוע שעבר בדיון שקיימה ועדת הרווחה העירונית ומהם עולה כי התמונה בעיר ממש לא ורודה. מי שחשב שמודיעין היא עיר עשירה, מבוססת ולא סובלת מקשיים וחוליים כמו ערים אחרות – טעה ובגדול.

בשנת 2017 טופלו באגף הרווחה 2,755 משפחות, שהן כעשרה אחוז מכלל בתי האב בעיר. במהלך השנה נפתחו 368 תיקי רווחה חדשים בעיר ונסגרו 314 תיקים שהטיפול בהם הסתיים. כלומר -  העיר "גדלה" במהלך 2017 בעוד 54 תיקים. באגף הרווחה ציינו כי  השנה נרשם גידול גבוה יותר של כ- 9% במספר התיקים המטופלים באגף, לעומת ממוצע גידול של 6%-7% שנרשם מדי שנה.

בתחומי הטיפול העיקריים שבהם מטפל האגף בתושבי העיר הנזקקים לסיוע ניתן לציין כי אלימות נגד ילדים מהווה 6% מכלל התיקים המטופלים, אלימות במשפחה – 2%, תיפקוד הורי – 8%, מצוקה כלכלית – 4%, יחסי הורים ילדים – 5%, בעיות הנובעות מזיקנה וסיעוד – 35%, נוער וצעירים במצוקה – 5%, בעיות בין בני זוג וגירושין – 6%, התמודדות נפשית – 1%, מצוקה על רקע מחלות ובדידות – 1%, שיקום ואוטיזם – 20%, ומשפחות חד הוריות – 6%.

באגף איפיינו את חתך המטופלים וציינו כי הגיל הממוצע של ראש משפחה הפונה לבקשת סיוע הוא 55.9 שנים, הגיל הממוצע של קטינים המטופלים באגף הוא 10.8 שנים, והגיל הממוצע של קשישים המטופלים באגף הוא 79.9 שנים. באגף מטופלות 580 משפחות חד הוריות, 478 מהן נשים, כלומר 82% מהמשפחות החד הוריות במודיעין - בראשן עומדות נשים.

מה שמדאיג יותר מהנתונים עצמם הן המגמות הקיימות. כלומר הכיוון שאליו צועדת העיר בתחום הרווחה וכאן התמונה לא מעודדת. לפי אנשי אגף הרווחה מורגשת עליה קלה באחוז המשפחות המוכרות ברווחה מ- 8% ל-10% אולם המספרים ממשיכים לעלות והמגמה בעליה. לדוגמה: בסוף 2016 טופלו באגף 2,494 בתי אב. בסוף 2017 – 2,755 בתי אב.

עוד נתון מדאיג על מגמה ההולכת וגדלה מתייחס לכך שיש מספרים גדולים של דיווחים על ילדים בסיכון שמגיעים ליחידת הנוער. ביחידה מדברים על "מאות דיווחים בשנה". עוד תופעה גוברת והולכת היא של מקרי קיצון של אלימות נגד קשישים.

יחד עם זאת נרשמת עזיבה של משפחות חלשות כלכלית לערים אחרות. לגבי משפחות חד הוריות מדברים באגף הרווחה על "תופעה נרחבת".

בניסיון לסייע בטיפול בנזקקים מעודד האגף את העצמת היכולות של עמותות מקומיות בנתינת שירותים כמו עמותת "אקדם" או העמותה למען הקשיש ועוד. לגבי קשישים באגף החליטו על תגבור מאסיבי של שירותים הניתנים לקשישים ע"י משרד הרווחה.

עוד מאפיינים בולטים מדיווחי האגף: "כיום מתבצע טיפול כוללני בכ-500 משפחות בשנה הנמצאות במשבר זמני או מתמשך. בתוך כך בתחום סדרי הדין מתקבלים כ-300 תסקירים בשנה מבית המשפט בנושאי משמורת, וזמני שהות של ילדים אצל הוריהם שהתגרשו או נפרדו וכן בתחום האפוטרופסות. מרכז 'קשר' – מקום מפגש של הורים גרושים עם ילדיהם – במקום נפגשות כעשרים  משפחות עם ילדיהן.

המרכז לשלום המשפחה, המטפל בתחום האלימות במשפחה, מסייע לכ-50 משפחות. המרכז לטיפול זוגי ומשפחתי מסייע ל-45 משפחות בטיפול השוטף. בתחום הסמים מטפל האגף בכ-80 מטופלים נוער ומבוגרים, שרבים מהם מוגדרים כ"מכורים".

בתחום הנוער: לאגף מגיעים בשנה בממוצע כ-400 דיווחים על ילדים בסיכון לשנה, אבל השנה נרשם זינוק בנתונים כאשר בסוף 2017 טיפלו באגף ב-437 דיווחים על ילדים בסיכון. אנשי האגף ביצעו השנה טיפול פרטני וקבוצתי בכ-150 בני נוער. בוועדות לתכנון תכניות טיפול לילדים ומשפחות נרשמה עלייה משמעותית של 60% במספר הילדים המגיעים לדיון.

יש עדיין מיעוט ילדים ובני נוער שמצליחים למצוא להם סידור חוץ-ביתי במוסדות ופנימיות: 26 במהלך 2017. ניכרים מאמצי הצוות במציאת מענים בקהילה ועדיין נרשמת מגמת עליה בצורך.

בתחום השיקום והנכויות טיפל האגף בשנה האחרונה ב-644 משפחות, מתוכן 286 משפחות מתמודדות עם אוטיזם והשאר עם נכויות שונות ומוגבלויות אחרות.

לגבי שנת 2018 מבין משימות האגף, ניתן לציין שלוש משימות מרכזיות שעליהן יושם דגש רב השנה והן: טיפול ייעודי בפגיעות מיניות, טיפול ייעודי בנוער להט"ב וטיפול בצעירים.

יאיר דנון