ביבס22.10.18
אנטיביוטיקה וחיידקים חסינים - מה אתם צריכים לדעת?

אנטיביוטיקה וחיידקים חסינים - מה אתם צריכים לדעת?

אנטיביוטיקה היא למעשה שמה של קבוצת תרופות שמיועדת להתמודדות עם סוגים שונים של זיהומים חיידקיים. למרות שכיחותה הגבוהה, רבים לא ממש יודעים כיצד היא עובדת ומתי צריך להפסיק את הטיפול. הנה המדריך המלא

קבוצת התרופות המיועדת לטיפול בזיהומים חיידקיים ונקראת "אנטיביוטיקה" נמצאת בשימוש כבר משנות ה-40 של המאה הקודמת, אך רבים עדיין לא יודעים כיצד היא עובדת. ראשית, חשוב לציין שאנטיביוטיקה פועלת רק נגד זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים והיא לא יעילה נגד זיהומים שנגרמים על ידי וירוסים. היות ונגיפים מן הסוג הזה הם אלו שגורמים בין היתר להצטננות, שפעת, שיעול וכאבי גרון, שימוש באנטיביוטיקה פחות נפוץ מכפי שנהוג לחשוב.

יתרה על כך, וירוסים וחיידקים הם מיקרואורגניזמים זעירים שנמצאים בכל מקום ועלולים לעבור בין אנשים לפני שהם גורמים למחלות שונות. וירוסים הם בעלי מבנה שונה מאשר חיידקים, מה שגורם להם להיות עמידים בפני אנטיביוטיקה. מהאמור לעיל אפשר להבין למה רק רופא מוסמך לתת טיפול באנטיביוטיקה ומדוע ברוב המחלות אין טעם להשתמש בה.  

מתי מפסיקים את הטיפול באנטיביוטיקה?

עוד שאלה חשובה שעולה בקרב גברים ונשים שמתעניינים לגבי שימוש באנטיביוטיקה היא מתי אפשר להפסיק ליטול את התרופה. באופן עקרוני, ההחלטה על תחילת הטיפול ועל סיומו היא רפואית בלבד ומיועדת למקרים שבהם יש זיהום חיידקי מוכח. הבעיה היא שטיפול חלקי או לא מספק עלול לגרום יותר נזק מתועלת, לעודד את חזרת המחלה או לגרום להתפתחותם של חיידקים עמידים.

מצד שני, טיפול שמיועד נגד מקור חיידקי ובהמשך מתקבלת אינדיקציה לכך שמדובר במחלה ויראלית, או לחילופין כאשר המוקד החיידקי כבר חוסל, לא אמורה להיות מניעה להפסקת הטיפול באנטיביוטיקה לאחר התייעצות עם הרופא המטפל. במילים אחרות, חשוב להמשיך להשתמש באנטיביוטיקה לאורך כל הזמן הרשום על מנת למנוע התרבות של חיידקים חסינים, למעט מקרים יוצאי דופן ובאישור הרופא.

איך אנטיביוטיקה משפיעה על הגוף?

אנטיביוטיקה עלולה לגרום לתופעות לוואי ובהן אלרגיות, שלשול והשפעה על תרופות אחרות הנלקחות, אפילו אם המדובר הוא בדברים כמו ויטמינים, תרופות נגד דיכאון או תוספי תזונה. אם אתם נוטלים על-בסיס קבוע כל דבר (כן, אפילו ויטמינים), מומלץ לוודא שהרופא מודע לכך. יש גם אנשים שאלרגיים לחומרים הפעילים בתוך קבוצת התרופות שנקראת אנטיביוטיקה ואותם אמור הרופא להזהיר מראש. השאיפה היא בכל מקרה להשתמש בחומרים הפעילים בתוך אנטיביוטיקה כדי להשמיד חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים, או להאט את פעילותם.

לכל חומר אנטיביוטי צורת פעולה ייחודית. אנטיביוטיקה מסוימת עשויה להיות יעילה נגד חיידקים מסוימים אך לא אפקטיבית לחלוטין נגד חיידקים אחרים, ולכן נהוג לבדוק את "טווח הפעולה" של התרופה. במקביל, יש מקרים שבהם מומלץ ליטול פרוביוטיקה כתרופה מלווה לאנטיביוטיקה ולהכניס לגוף חיידקים טובים שנמצאים באופן טבעי במערכת העיכול, במעי הדק ובמעי הגס. החיידקים שנמצאים בתוך פרוביוטיקה מרפדים את דפנות המעיים ומפרקים את שאריות האוכל באופן המשמש את הגוף ומחזק אותו.

יאיר דנון