תאונות אישיות בחורף - מה עושים?
ביבס חינוך 2.8.18
תאונות אישיות בחורף - מה עושים?

תאונות אישיות בחורף - מה עושים?

הסיכוי לתאונות עבודה עולה בחורף וזה הזמן הנכון להכיר את הנושא מקרוב. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על ביטוח פרטי וביטוח לאומי

לפי דוח שהוגש למשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים וסוקר את מצב תאונות העבודה והתחלואה התעסוקתית בישראל, בשנת 2016 איבדו את חייהם 80 אנשים באירועים שונים שהתרחשו במקומות עבודה.

גם אם לא תמיד אירועים מן הסוג הזה נגרמים במוות, הם בהחלט מציבים את ציבור העובדים בישראל בקבוצת סיכון לאורך כל השנה ובעיקר בחורף.

למה תאונות אישיות נפוצות יותר בחורף?

תאונות אישיות נפוצות יותר בחורף בגלל כמה סיבות. קודם כל, ישראל היא מדינה שלא ממש רגילה להתמודד עם אקלים קיצוני שכולל רוחות סוערות, גשמים ומשקעים. כתוצאה מכך, התשתיות בישראל לא עומדות בעומס וניתן לראות זאת במערכות הניקוז בכבישים ובמדרכות. זה גורם להמון החלקות של אנשים בדרך אל או מהעבודה, לעלייה בכמות האנשים שמגיעים למיון בגלל תאונות ולפגיעה בתפוקת המשק. בנוסף, נזקי המים גורמים למפולות ומערערים את יציבות התשתיות במקומות העבודה ובבתים הפרטיים כאחד.

שנית, החורף מעלה את הסיכון לתאונות עבודה במתחמי עבודה ספציפיים כמו בענפי הבנייה, התעשייה והחקלאות. על קצה המזלג אפשר לציין רוחות שמפילות מנופים, מלגזות שיוצאות משליטה וארגזים שלמים שמתעופפים מקצה לקצה בנמלי יבשה וים, בשטחי אחסון לוגיסטיים ועוד.

חוץ מזה, ישנה רשלנות פושעת של חלק מהמעסיקים והיא מעלה עוד יותר את הסיכון להיפגע בחורף מתאונות עבודה כאלה ואחרות. בשנת 2016 למשל התמוטט חניון בתל אביב והביא למותם של 6 עובדים, בעיקר בגלל גורמים שקשורים לתכנון וביצוע בנייה. לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי, בשנת 2015 נפגעו כ-48 אלף עובדים והעלות השנתית בגין נפגעי עבודה היא 4.5 מיליארד ש"ח – וסביר להניח שבשנת 2017 הנתונים לא יהיו רחוקים מזה.

התמודדות ותחומי אחריות בתאונות עבודה

השאלה המתבקשת היא מי אחראי על הנושא ומה מעסיק אמור לעשות כדי למנוע תאונות עבודה, או מצד שני לדאוג למימוש זכויות העובדים לאחר שהן נגרמות.

בסקטור הפרטי ניתן להשתמש בביטוח  אובדן כושר עבודה כדי לקבל הגנה מקיפה. זהו ביטוח שמספק למבוטח הכנסה חודשית מחברת הביטוח כל עוד הוא לא יכול להמשיך לעבוד בתחום עיסוקו או במשלח יד שתואם את השכלתו, ניסיונו המקצועי והכשרתו הקודמת. הביטוח מומלץ לכל שכיר או עצמאי בגילאי 18-67 ורוב קרנות הפנסיה למשל כבר כוללות אותו בתוכן. במקביל, במקרה של אובדן כושר עבודה מקבלים אזרחי ישראל קצבה בהתאם לגורם הפגיעה, שיעור הנכות באחוזים, מספר ילדים, עבודה של בן זוג וכדומה.

בשורה התחתונה, המוסד לביטוח לאומי ומשרד העבודה הם הגופים המוסדיים שמקדמים את הבטיחות והבריאות במקומות העבודה ובמניעת תאונות ומחלות תעסוקתיות נוספות, אך זה לא תמיד מספיק.

יאיר דנון