ביבס 2.10.18
מתוך שלא לשמה בא לשמה

מתוך שלא לשמה בא לשמה

מדוע מגיע לאריה דרעי קומפלימנט על "חוק המרכולים"? משום שהוא ניער היטב את המערכת וגרם לה לעשות צעדים חשובים קדימה

"רק חמור אינו משנה את דעתו" אמר פעם משה דיין ובכך ציווני לבחון שוב את סוגיית "חוק המרכולים". הפעם בנסיון לתת קרדיט דווקא לשר הפנים אריה דרעי.

ובכן – המשימה הצליחה. דרעי בהחלט פעל טוב. בשיא הרצינות.

כשהתפזר האבק וחברי הכנסת העבירו "על חודו של קול" את החוק התברר מה טיב החיה שמונחת לפנינו. אמנם יש לה ריח וצליל של "כפייה דתית" אך בפועל היא אינה חוק פעיל אלא סמכות שניתנת לשר הפנים, בה יוכל לעשות או לא לעשות שימוש. בתכל'ס – עניין פרוצדורלי לגמרי שאינו שונה באופן מהותי מיכולת הממשלה כיום לפעול בניגוד לאינטרס ורצון של רשות מקומית.

ברור שאני לא אוהב את זה ובחלומותי כל אחד עושה מה שהוא רוצה בכל ימות השבוע, אבל מדובר, בכל זאת, בעניין דקלרטיבי. וחוץ מזה אלה כללי המשחק.

אז מדוע מגיע לאריה דרעי קומפלימנט על "חוק המרכולים"? משום שהוא ניער היטב את המערכת וגרם לה לעשות צעדים חשובים קדימה. במודיעין כמו גם ברשויות אחרות הזדרזו בשבועות האחרונים להתכנס ולדון ולתקן ולחוקק ולהסדיר את נושא ה"עבודה בשבת" מכל היבט אפשרי. שאלות שהיו מתחת לשטיח אווררו וקיבלו תשובות. במודיעין לבדה יש כעת סעיפים ברורים שגם מבטיחים את עתידה כעיר חופשית, אך גם שומרים על צביון השבת, כפי שרוצים רוב תושביה. לא רק הרבע שחובש כיפה.

דרעי הוא עבריין שישב בכלא ולמרבה הבושה שב לשמש כשר בממשלה. אבל גם שעון עומד מראה פעם ביממה את השעה הנכונה ולכן כשמגיעה לו מחמאה, הוא יקבל אותה.

יאיר דנון