(new)ויקטורי
כמה שכר לשלם? כגודל הטרחה

כמה שכר לשלם? כגודל הטרחה

עורכת הדין שירה אביטל ממודיעין משנה את כללי המשחק בכל מה שקשור לשכר טרחת עורכי הדין בייצוג בעסקאות נדל"ן

בעולם הנדל"ן בישראל, בו פעילים עורכי דין ומתווכים רבים מספור, נהוגה מאז ומתמיד השיטה על פיה בעל המקצוע הנ"ל מתוגמל באחוז קבוע מראש משווי ההעסקה. מי שטוענת כיום שניתן לשנות את אותם סדרי עולם נושנים, היא לא פחות מעורכת דין העוסקת בתחום בעצמה.

שירה אביטל, שמשרדה שוכן בבית שמעון שבקניון עזריאלי בעיר, היא בת 35, נשואה ואם לשניים. את לימודי המשפטים סיימה בשנת 2009 וכיום היא מתמחה במקרקעין וייצוג בעסקאות נדל"ן. כמו כן, אביטל שותפה במחלקת "התחדשות העירונית" במשרד עורכי הדין רז כהן, פרשקר ושות'. משרדה של אביטל מלווה חברות מובילות רבות בפרויקטים של פינוי-בינוי, עיבוי-בינוי, תמ"א 38 ומהצד השני ליווי של מאות דיירים בפרויקטים שונים ברחבי הארץ. כמו כן מלווה המשרד גם לקוחות פרטיים בעסקאות נדל"ן פרטיות: עסקאות מכר ורכישה, מיסוי מקרקעין, רכישה מקבלן, רכישה בפרויקטי תמ"א 38 וקבוצות רכישה, ליווי בהצעת הצעות וייצוג ברכישת נכסים מכונסי נכסים, רישום זכויות, עסקאות מתנה ועוד.

עו"ד אביטל, מה הטענה שלך נגד שיטת התמחור הנהוגה כיום?

"אם אתם בעסקי המקרקעין, או אם רכשתם או מכרתם בעבר דירה או נכס מקרקעין, ודאי ידוע לכם כי שכר טרחת עורך הדין בעסקה הינו אחוז מסוים משוויה, כשלעיתים מדובר על עשרות אלפי שקלים ואף יותר. התמחור הנ"ל נהוג גם אם מדובר על עסקת נדל"ן 'צנועה'. הטענה שלי היא ששווי העסקה לא רלוונטי לתמחור שכר הטרחה של עורך הדין. אני שואלת האם ישנה משמעות למידת ההשקעה של עורך הדין יחסית לשכר הטרחה שלו? האם בהכרח כשמדובר בעסקה ה'שמנה' הוא עובד קשה יותר מאשר בעסקה ה"רזה"? ובכן, ממש לא. אין שום קשר בין שעות העבודה בפועל ומידת ההשקעה והמאמץ, לבין התמחור".

ומה שיטת התמחור שצריכה להיות לטעמך?

"אני מדברת על שכר טרחה הוגן, ללא קשר לשווי העסקה. מה שאני מציעה הוא מאוד פשוט - לתגמל אותנו נטו עבור ההשקעה שלנו, שעות העבודה בפועל ולא פחות חשוב מזה, האחריות והחשיפה שלנו בכל עסקה ועסקה. כלומר, במקום ששווי העסקה ישפיע על שכר הטרחה, הוא ייקבע על פי סוג העסקה ומידת המורכבות".

מה פירוש "מידת המורכבות"?

"אני מדברת על נושאים כגון אם יש או אין משכנתא, האם יש או אין מיסוי בעסקה, האם ישנן הערות/עיקולים, איפה הנכס רשום? צריך להבין שלא דומה עסקה בטאבו לעסקה ברשות מקרקעי ישראל ובחברה משכנת למשל. בהתאם לכך מספר השעות שיידרשו בפועל ומידת האחריות להשלמת העסקה".

נשמע שזה מתכון עבור עורכי הדין להפסד כספי?

"זה נכון שאחרי הכול אני עלולה להפסיד נתח נאה מאד של רווחים. ובכן, אני עשויה אולי להישמע לכם נאיבית מדי עבור עורכת דין, אבל זו בדיוק הסיבה שהניעה אותי מלכתחילה לבחור דווקא במקצוע הזה. אני לא מכחישה שכסף הוא מניע חשוב ובאמת במקצוע שלי מרוויחים יפה, אבל כסף זה לא הכל בחיים. יש גם את תפיסת העולם האישית וה'אני מאמין', שהם מתווים את הדרך האישית והמקצועית. מה גם שאם חושבים על זה, הגישה שלי הרבה יותר נכונה ומדויקת כלכלית ועסקית לעסק, ויעידו על כך עשרות עורכי הדין שהשתתפו בהרצאות שלי ונחשפו לגישה שלי ולאחר שביססו אותה במשרדם גם הצליחו לגבות שכר טרחה גבוה יותר בעסקאות מורכבות וגם המשרד הפך להיות יעיל ורווחי יותר. החולשה היא שתשעים אחוז ממשרדי עורכי הדין בארץ לא יודעים את עלות שעת העבודה שלהם, וגרוע מזה כמה שעות עבודה והשקעה בפועל יש להם בכל עסקה ועסקה. אז במצב הזה תימחור לפי אחוזים בצורה שרירותית לא משרת את ההיבט הכלכלי של המשרד".

מהו באמת ה"אני מאמין" המקצועי שלך?

"מבחינתי להיות בעמדה של כוח ולא לנצל אותה כדי להיטיב לאחרים, זו כפיות טובה לשמה. כך גדלתי וכך חונכתי להאמין וזו גם האג'נדה שמלווה אותי לאורך דרכי המקצועית ובהרצאות שאני מעבירה למאות סטודנטים לעריכת דין מדי שנה. את מה שמגיע לי אקבל, אבל בדרך הכי חשוב שלא אשכח להיות בנאדם. כעו"ד מקרקעין, כאשר אני מייצגת רוכש או מוכר נכס או דייר בבית משותף, אני מקפידה לשאול את עצמי איך ומה היה סוג הטיפול שהייתי מצפה לקבל כלקוח ואיך הייתי רוצה להרגיש בסיום העסקה. זאת ההרגשה שמנחה אותי בעבודתי מול כל אחד ואחד מהלקוחות שלי וכך אני תמיד יוצאת לדרך, לאחר שהבנתי אותם ואת צרכיהם ולאחר שבניתי את הפתרון המשפטי והחוקי הנכון להם. הבנת האינטרסים שלהם חשובה לא פחות מהבנת המורכבות והפתרון המשפטי והכל ביושרה, אמונה בדרך, זמינות גבוהה, שיתוף ושקיפות".

איך שומרים על ייחוד כאשר השוק מוצף בעורכי דין?

"אני חושבת שייחודו של המשרד שלי בא לידי ביטוי בשני היבטים: בהיבט הראשון - בראיית תפקידו של המשרד כמשרד אשר מעניק ללקוח ערך מוסף ממשי בכך שהשירות לא מצומצם לשירות משפטי גרידא, אלא גם כזה שכולל ליווי עסקי ומקיף של כלל היבטי העסקה תוך בחינת הכדאיות הכלכלית של כלל ההיבטים הנדל"ניים, המיסויים, המימונים, התכנוניים והאחרים וליווי בשיטת 'צעד אחר צעד' בכל היבט שכזה. בהיבט השני – באופי הענקת השירות במשרד, כאשר המאפיין הבולט הוא זמינות גבוהה והקשבה מלאה ללקוח ותמלול צרכיו, יצירת מערכת יחסים של אמון מלא שטובת הלקוח היא מעל הכל ורק היא".

בשנים האחרונות נשמעות טענות רבות נגד מתווכי הנדל"ן ותיאום העמלות ביניהם. את מכירה את הנושא?

"בעניין הזה יש לי גילוי נאות: את רוב לימודי המשפטים שילבתי עם עבודה כסוכנת נדל"ן באחת הרשתות המוכרות והמובילות בארץ. יש עסקאות נדל"ן שבהם המוכרים כל כך מעורבים רגשית במכירת הבית שלהם, שזה ממש פוגע בכלכליות של העסקה אם הם ינהלו את העסקה בעצמם. מתווך מביא איתו ערך מוסף רב מאוד, אך ישנן עסקאות (לרוב מכירות של נכסים בידי משקיעים) בהן בעלי הנכס מנהלים את ההליך הזה לא רע, כך שזה מאוד אינדיבידואלי לאדם ולעסקה. בדומה לנו עורכי הדין, גם אצל המתווכים אני חושבת שיש לקיים מחשבה נוספת בעניין התמחור של השירותים. הרי לא דומה שירות של מכירת דירה לצורך העניין שנמשך חצי שנה ואף יותר וכלל עשרות מבקרים בנכס וטיפול באינספור פונים, לעסקה מהירה ויעילה שהמבקר הראשון בדירה סגר עסקה".

לאתר האינטרנט של עו"ד אביטל  - לחצו כאן

(new)שלומי תבלינים 18.5.20