(new)ויקטורי
עזריאלי שילמה פי 5 ממחיר המינימום וזכתה במגרש עליו יוקם בית מלון

עזריאלי שילמה פי 5 ממחיר המינימום וזכתה במגרש עליו יוקם בית מלון

הקבוצה שילמה לרשות מקרקעי ישראל 101.5 מיליון שקל, אך כשליש מהסכום יוחזר לה ממשרד התיירות • בתוכנית: 50 חדרי מלון לתיירות פנים, אורחים, אנשי עסקים וגם תיירים מחו"ל

(בצילום: הדמיית מרכז העיר העתידי)

שוק הנדל"ן במודיעין שובר שיאים. כשלכולם כבר היה נדמה שמחירי הנדל"ן נעצרים והטירוף עומד בפני עצירה, או לפחות התמתנות בעליית המחירים, באה חברת עזריאלי ושמה על השולחן לא פחות מ-101 מיליון שקל (ועוד 555 אלף) כדי לקחת לידיה את מגרש 21 במע"ר החדש של העיר, עליו היא תקים בניין שיכלול בית מלון, דירות מגורים ושטח מסחרי.

המכרז הוא של רשות מקרקעי ישראל ומשרד התיירות שמשתתף בעלות של כשליש מערך הפרוייקט בצורת תשלום מענק לזוכה במגרש, כך שחברת עזריאלי צפויה לקבל כ-33 מיליון שקל כמענק לעידוד תיירותי ממשרד התיירות.

בפרוייקט ייבנו 50 חדרי מלון ועוד 30 יח"ד למגורים, ובנוסף גם שטחי תעסוקה ומסחר, כשעל פי התיכנון ניתן לבנות במקום לגובה של עד 12 קומות. הזוכה היא חברת קנית השלום השקעות בע"מ, השייכת לקבוצת עזריאלי.

המעניין במחיר שבו נקבה הקבוצה הוא שמדובר בפי חמש ממחיר המינימום שביקשה רשות מקרקעי ישראל (20.86 מיליון שקל). בנוסף תצטרך עזריאלי לשלם עוד 20.3 מיליון שקל עבור הוצאות הפיתוח של המגרש כך שתג המחיר הסופי של המגרש עוד לפני תחילת בנייתו של המלון עומד על  121.8 מיליון שקל.

המגרש, בשטח של 5.3 דונם, ממוקם במיקום הכי טוב בעיר. צמוד לקניון לתחנות האוטובוס והרכבת והעיקר – בתחילת השדרה המרכזית של המע"ר ומול המרכז הרב-תכליתי הנבנה בימים אלה. המיקום הזה הופך את המגרש לכזה שימשוך לאנשי עסקים, מעבר לכך שהוא ישמש גם בני משפחות שיבואו להתארח במודיעין, טיילים שיבקשו לטייל בסביבה בעיקר ביערות בן שמן ובאתרי המורשת של החשמונאים, ואולי גם נוסעים מנתב"ג, שימצאו מלון איכותי קרוב לשדה התעופה – בדיוק בין תל אביב וירושלים.

בחברת עזריאלי ציינו כי החברה תחזיק בבעלותה את הדירות והן תושכרנה בשוק החופשי לדיירים, כפי שנעשה בקניון הצמוד. על פי תנאי המכרז ניתן יהיה להסב את יחידות הדיור לחדרי מלון ובכך להגדיל את מספר חדרי המלון. מה שנראה כרגע היא העובדה שחברת עזריאלי תנסה להגדיל כמובן את זכויות הבניה במתחם, כדי לנסות ולמזער את ההוצאות הגבוהות ששילמה על המגרש.

במשרד התיירות מרוצים מהתוצאות ושם מייחסים את הצלחת המכרז בעיקר בזכות השילוב של זכויות למגורים עם זכויות למלונאות. זאת, כחלק מתכנית המשרד להגדלת היצע חדרי המלון ולהגברת התחרות.

גם בעירייה הביעו סיפוק רב מתוצאות המכרז של רמ"י כאשר ציינו כי העובדה שההצעה הזוכה היתה גבוהה במאות אחוזים הן ממחיר המינימום והן מהמחיר שקבע השמאי הממשלתי למגרש שאליו הצמיד תג מחיר של 40 מליון שקל, מעידה על האטרקטיביות העולה של העיר. עוד ציינו בעירייה כי בימים אלה מרכז העסקים החדש של העיר הולך ונבנה ואין ספק כי עם השלמתו יהפוך גם בית המלון לגורם משמעותי בהתפתחות העסקית והמסחרית של העיר.

ראש העיר חיים ביבס: "מודיעין מכבים רעות, העיר המתוכננת ביותר בישראל, הממוקמת במרכז הארץ, הפכה, מיום הקמתה לפני שני עשורים, לעיר גדולה ומובילה ונחשבת למבוקשת לתושבים ולבעלי עסקים. טבעי ומתבקש שבעיר שמתפתחת בקצב מהיר ושקיימים בה ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים עוד מימי החשמונאים, נפעל להשקיע גם בתחום התיירות. תוצאות המכרז ומספר ההצעות שהוגשו מעידות יותר מכל על האטרקטיביות של העיר והפוטנציאל הרב הגלום בה. אני בטוח כי המלון, אשר ייבנה במרכז העסקים החדש שנבנה בימים אלה, יהווה מוקד משיכה תיירותי לתושבי הארץ ולתיירים מחו"ל."

״בניית המלון תאפשר לנצל את המיקום של מודיעין והקרבה של העיר למרכז, לירושלים וגם לנתב״ג, ותתרום להפיכתה של העיר למוקד תיירותי", אמר שר התיירות יריב לוין, בעצמו תושב מודיעין. "זאת תוצאה ישירה של ההחלטה שקיבלנו, לפיה גם מודיעין תהיה חלק ממפת העדיפויות, באופן שמי שמקים בה מלון יכול לקבל מענק של כ-30% לבניה, דבר שללא ספק היווה תמריץ לבניית המלון. אני משוכנע שהמהלך יתרום לכלכלת העיר ולרווחת תושביה".

דנה עזריאלי, יו"ר קבוצת עזריאלי: "כבר כשבנינו את הקניון הראשון במודיעין זיהינו את הפוטנציאל הטמון במגרש בו זכינו היום, המצוי בסמיכות לקניון שלנו. המגרש מאפשר בנייה במגוון ייעודים והחברה תבחן אפשרות להגדלת זכויות הבנייה בו, באופן שימצה את הפוטנציאל והתמהיל הנכון במגרש. בכוונת הקבוצה לפעול לכך שהמלון שיוקם במגרש יציע מגוון רחב של שירותים בהם: קיום אירועים בסדרי גודל שונים עבור תושבי מודיעין, מתן שירותים לצוותי תעופה בשל הסמיכות לנתב"ג ועוד. מלון הבוטיק יופעל על ידי גורם חיצוני שתאתר החברה, במתכונת דומה לזו שכבר קיימת בהצלחה במרכז עזריאלי תל אביב".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20