(new)ויקטורי
"לאורתודוכסים יש דרך אחת. אנחנו מחנכים לפלורליזם"

"לאורתודוכסים יש דרך אחת. אנחנו מחנכים לפלורליזם"

הרבה הקונסרבטיבית דבי ויינברג, מנהלת גני יזמ"ה של התנועה הרפורמית במודיעין, מאמינה שהשינוי בקבלת הרפורמים בישראל ייעשה באמצעות החינוך - מלמטה • בינתיים היא מתכוננת לפתיחת פעוטון חדש של התנועה, שכבר הופכת לרשת

דבי ויינברג (44) לא נראית ממש כמו רבה, או בכלל כמו אישה דתית. מכנסי ג'ינס וחולצה די רגילה לא מסגירים את העובדה שמדובר במי שעברה הכשרה לרבנות במוסד קונסרבטיבי, אבל מנהלת כיום את מערכת גני יזמ"ה (יהדות זמננו מורשת העם) של התנועה הרפורמית במודיעין, הכוללים כיום שישה גני ילדים שהביקוש להם גבוה מאד.

את חינוכה התורני קיבלה דבי בארגנטינה ארץ הולדתה, שם גדלה כילדה יהודייה בקהילה יהודית חזקה ודומיננטית. את ההכשרה כרבנית סיימה במכון תורני של התנועה הקונסרבטיבית ובשנת 2005 עלתה לישראל. הגורל, שהפגיש אותה עם בן זוגה ובעלה ממוצא ברזילאי, ניתק אותה מישראל לחמש שנים כשהמשפחה יצאה לשליחות של הסוכנות היהודית לסן פאולו שבברזיל, שם קיבל בעלה ג'וב כשליח הסוכנות.

למי שלא מכיר את התרבות הדרום אמריקנית, חובה לספר שבין ברזיל לארגנטינה יש יריבות מרה וארוכת שנים על ההגמוניה והשליטה ביבשת הלטינית, "זה מים ושמן" אומרת דבי, אבל בני הזוג הסתדרו יפה וגם דבי הארגנטינאית התרגלה לאורח החיים הברזילאי, "פרט לתקופת המונדיאל האחרון",

למה? מה קרה במונדיאל האחרון?

"נבחרת ברזיל ספגה הפסד צורב 7:1 נגד גרמניה ובעלי היה בדיכאון ממש. אני, כאוהדת ארגנטינה כמובן, יצאתי מגדרי מרוב שמחה. בעיקר בגלל ההפסד הברזילאי כי גם אנחנו כלומר נבחרת ארגנטינה לא היינו מי יודע מה בטורניר הזה. אז אותם ימים של מונדיאל ריו היו ימים קשים אצלנו בבית".

אבל הסתדרתם?

"כן, אנחנו משפחה. הילדים נולדו שם וכשחזרנו לישראל אחרי תום השליחות, חיפשנו מקום שיהיה מקום טוב עבור הילדים הקטנים, כלומר חינוך הפך להיות המטרה העיקרית שלנו בבחירת מקום. עשינו בדיקות וגילינו שמודיעין היא העיר בשבילנו. הגענו לכאן והתחלנו לחפש מסגרת לילדים שמדברים פורטוגזית. כך הכרתי את הרב ניר ברקין, מקהילת יזמ"ה והתחברתי אליהם"

איך זה להיות מנהלת מערך הגנים של יזמ"ה?

"אתגר לא פשוט שמעלה הרבה מאד שאלות וחששות, אבל גם מאוד מספק".

חששות ממי?

"הרבה הורים לא מכירים את הנושא לעומק ושואלים 'האם הילד יהיה במסגרת כזו או אחרת'. אנחנו מסבירים מהי התנועה שלנו ומהו החינוך שאנחנו מעניקים, הורים שואלים 'האם הילד ישים כיפה על הראש בקבלת שבת?' כשהם שומעים את ההסברים החששות נעלמים לגמרי. עובדה שיש לנו גם הורים חובשי כיפה סרוגה שרשמו את הילדים שלהם לגנים שלנו".

מה המוטו שלך בתפקיד הזה?

"שהחינוך לפלורליזם ביהדות יבוא רק דרך החינוך מלמטה. מהגיל הרך, מגן הילדים. רק כך נחדיר סובלנות וערכיות ונכונות לקבל את כולם".

מולך נמצאות מערכות חינוך אורתודוכסיות שלא ממש דוגלות במה שאתם עושים...

"אני יודעת. אי אפשר להסתתר מהעניין שבארץ יש כפיה דתית. התנועה שלנו לא ממש נמצאת בעדיפות של המפלגות. ולכן אם אנחנו רוצים לחזק את היהדות הזאת של פלורליזם וקבלת האחר, אנחנו חייבים להעמיק את החינוך לכך מגיל גן הילדים דרך החינוך. אני חושבת שהיהדות שלנו שהיא פלורליסטית, יש לה מקום ביהדות, אנחנו מחנכים לפלורליזם לעומת האורתודוכסים שיש להם דרך אחת בלבד".

הורים חילוניים מקבלים את התפיסה הזאת?

"מי שמגיע אלינו לקהילה ומתחיל להכיר אותנו, מהר מאד הוא מתחבר לעקרונות שלנו ומחבק אותנו ומתחיל להבין את התרבות ולהיות חלק מהתרבות שלנו".

הרפורמים וגם הקונסרבטיבים מכוונים בעיקר ליהודים החילונים. איך מתקרבים אליהם?

"מראים להם שיש גם דרך אחרת, ושיהודים חילוניים שצמאים למידע על יהדות ובכלל לקבע את היהדות שלהם במידה כזו או אחרת, יוכלו לעשות זאת במסגרות שלנו".

מה למשל ההבדלים בינך ובין אורתודוכסים? את למשל צמה ביום כיפור?

"ודאי. אני צמה ביום כיפור ומתפללת והולכת לבית הכנסת, אבל אני גם מכבדת מי שלא עושה את זה. הילדים שלנו עוברים בר מצווה ועולים לתורה, הבנים הולכים עם כיפות, גם הרבנים של הקהילה חובשי כיפות אבל זה בסדר אם ילד בגן לא ירצה לחבוש כיפה בקבלת שבת. מותר לו. הוא ינהג איך שהוא רוצה ואם ילדה תרצה לברך מותר לה. אין הדרת בנות אצלנו. כולם שווים".

כמה גני ילדים יש לכם?

"יש לנו שישה גני ילדים, ארבעה כאן במתחם ברחוב  חטיבת גבעתי שזה המתחם המרכזי שלנו ובו גם נמצא בית הכנסת שלנו ועוד שני גני ילדים שהם גני חובה שנמצאים ברחוב חשוון. בשנת הלימודים הקרובה אנחנו פותחים גם פעוטון לקטנטנים מגיל שנה וחצי, כך שתהיה לנו מערכת חינוך רציפה מפעוטון ועד לבית ספר יסודי (כולל) ובתוכניות שלנו בשלב מסויים גם להקים חטיבת ביניים".

מה החזון של יזמ"ה?

"אנחנו עמותה רשומה ללא מטרות רווח המקיימת פעילויות ברוח היהדות המתקדמת במטרה לגבש מרכז ישראלי השואף לתיקון עולם ולצדק חברתי, ליזום שירותים חברתיים, חינוכיים, רוחניים ותרבותיים על בסיס ערכים יהודיים. התנועה מבקשת להציע דרך יהודית, מתקדמת ופלורליסטית אשר תעודד את הציבור לקחת יוזמה ולהגדיר את זהותו היהודית".

מי קהל היעד שלכם?

"ישראלים חופשיים המבקשים בית וקהילה יהודית שדוגלת בחינוך יהודי ופלורליסטי, שמשלבת לימוד ואורח חיים יהודי רחב עם פעילות צדק חברתי. יש לנו כיום כאלף משפחות באיזור מודיעין, כולל 550 תלמידים במערכת החינוך היומית של העמותה, כמאתיים מבוגרים ונערים/ות במעגלי הלימוד הבלתי-פורמליים, כמאתיים משפחות מתפללות בבית הכנסת הרפורמי בעיר ועוד מאות מתנדבים בכל שבוע בפעילות הצדק החברתי".

ספרי על גני הילדים שלכם.

"מערך גני הילדים שלנו מופעל על-ידי העמותה בשיתוף עם מנהל החינוך של עיריית מודיעין ומשרד החינוך. גני יזמ"ה מציעים גישה חינוכית להורים שמעוניינים לפתוח בפני הילדים צוהר לעולם היהודי, באמצעות התייחסות למסורת ולתרבות ישראל, כך שבגנים משלבים בין המסורת והתרבות היהודית לבין אורח החיים המודרני".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21