(new)ויקטורי
מה שטוב לביטלס, טוב למשקיע הנדל"ן ממודיעין

מה שטוב לביטלס, טוב למשקיע הנדל"ן ממודיעין

 צניחת הליש"ט פתחה אפשרויות עיסקיות חדשות להשקעות נדל"ן באי הבריטי • אייל גוטמן, בעל סוכנות הנדל"ן "פיסגה" במודיעין, מספר על ההזדמנויות באזור ליברפול והסביבה

בתמונה: רציף אלברט בליברפול (צילום: ויקיפדיה)

ליברפול זה לא רק כדורגל ולהקת הביטלס. מסתבר שגם השקעות נדל"ן אטרקטיביות הן חלק מהעיר הצפונית של האי הבריטי. השקעות שבימים אלה הופכות להיות אטרקטיביות מאד לישראלים, כך לדברי אייל גוטמן – איש נדל"ן ממודיעין ובעלי סוכנות "פיסגה", המשווקת נכסים באי הבריטי.

מה הקשר שלך לאי הבריטי?

"לא נולדתי באנגליה ואין לי משפחה באנגליה, אבל אני מזהה הזדמנויות  עסקיות וכאלה צצו לא מעט בשנה האחרונה באי הבריטי".

מדוע? בגלל הברקזיט?

"גם. נזכיר שהברקזיט הוא תהליך הפרישה של אנגליה מהאיחוד האירופי, אנגליה בדלנית ואת התוצאה ראינו בצניחת שער המטבע האנגלי מרמה של שבעה וחצי שקל לפאונד לרמה של ארבעה וחצי שקל לפאונד אחד. זה הרבה וזה משחק לטובת הישראלים שיכולים עכשיו לקבל הרבה יותר עבור השקל שלהם".

אז מה אתה מציע להם בעצם?

"כיום אני משווק לישראלים במודיעין והסביבה פרוייקט בניה שכולל 350 יחידות דיור של מעונות לסטודנטים ב'רובע הידע' של ליברפול. מדובר ברובע מתפתח מאד של אוניברסיטאות ומכללות בעיר".

ליברפול היא עיר צפונית די רחוקה מלונדון. זה לא מוריד מהכדאיות להשקיע בה?

"בכלל לא. להיפך. האזור הצפוני של ליברפול-מנצ'סטר מתפתח במהירות אבל המחירים שם עדיין נמוכים יחסית. קח בחשבון שעכשיו סוללים באנגליה את מסילת הרכבת המהירה מלונדון לצפון, אז המרחק בין ליברפול ולונדון ירד משעתיים וחצי ברכבת לשעה בערך שזה כלום".

עוד יתרונות לפרוייקט מעונות הסטודנטים?

"העובדה שהממשלה הבריטית מעודדת יזמים לבנות מעונות סטודנטים, כי יש מחסור אדיר בחדרי מעונות ולעומת זאת יש ביקוש גבוה מאד ללימודים באנגליה מצד סטודנטים מהמזרח, בדגש על סין, אז תבין שאנחנו מדברים על הטבות שהממשלה נותנת ליזמים במחירי קרקע ובהיתרי בניה במסלול מקוצר וכל זה משחק לידי הרוכשים".

צוות "פסגה" (צילום: פרטי)

אם ישראלי ירכוש דירת מעונות הסטודנטים, הוא יצטרך לדאוג להשכרתה? איך זה הולך?

"לא. הוא יהיה פטור מכל הבירוקרטיה. יש חברת ניהול שתדאג לשוכרים סביב השעון לאורך כל השנה ולתחזוקה השוטפת".

מה התשואה הצפויה למשקע?

"התשואה כיום היא כשמונה אחוז לפני מס ולאחר הוצאות התחזוקה והניהול. זו תשואה מעולה, בהתחשב בכך שבישראל על דירות מגורים אתה מקבל תשואה שנתית מהשכרה של 3% אולי קצת יותר".

מה סכומי ההשקעה הנדרשים?

"זה מתחיל מ-250 אלף שקל. שטחי הדירות נעים מ-13 מטרים רבועים עד ל-25 מטרים רבועים לדירה כאשר לשטחים אילו מתווספים שטחים משותפים רבים כמו חדר כושר, חדרי אוכל משותפים, לובי גדול, פינות ישיבה ולימוד. בחלק מהדירות יש מטבחים פרטיים ולחלק מטבחים משותפים למספר דירות.  הדירות נמסרות מרוהטות קומפלט, והמחירים שלהן נעים החל מ-60 אלף ליש"ט ועד 80 אלף. תלוי בשטח הדירה".

תן דוגמה של מסלול הכנסות פיננסיות לדירה כזאת.

"בוא ניקח דירה שהשקעת בה 75 אלף ליש"ט. שכר הדירה השבועי שהסטודנט ישלם לך עומד על 160 ליש"ט, שזה 8,160 שטרלינג בשנה לפי 51 שבועות. דמי התחזוקה השנתיים הם 1,038 ליש"ט ודמי הניהול השנתיים הם 415 ליש"ט. בסך הכל, בניכוי עלות התחזוקה והניהול, נשארים לך כבעל הכנס 6,350 שטרלינג בשנה לפני תשלום המיסים. זה יוצא כ-8.5% תשואה שנתית".

מה עוד יתרונות הרכישה באנגליה?

"כמובן יתרון הכלכלה החזקה של בריטניה. ההיכרות שלנו כישראלים עם התרבות והשפה מקלים מאד. יש גישה חיובית לרכישת נכסי נדל"ן ע"י אזרחים זרים, בלי בירוקרטיה מיותרת. חכירה בבריטניה היא לתקופה של 250 שנים. כמובן שמדובר במדינה מבוססת, מערבית ודמוקרטית ללא הפתעות פוליטיות".

מה לוח הזמנים אצלכם?

"הפרוייקט, שנקרא 'פדינגטון וילג'', נמצא במרחק של מאה מטרים מקמפוס האוניברסיטה של ליברפול, יהיה מוכן למסירה במהלך 2018 ויתחיל להניב תשואה משכירות כשיש הבטחה לתשלום תשואה של 8% במשך שלוש שנים גם לפני שהנכס יהיה מוכן. בעלי הקרקע והיזמים מבטיחים תשלום שכר דירה עוד לפני שסטודנטים ישכרו את הדירות".

ומי שלא רוצה דווקא דירות סטודנטים?

"אנחנו משווקים גם דירות מגורים רגילות ברחבי העיר, במחירים שונים. אני יכול לומר לך שהליש"ט החלשה מאפשרת היום לרכוש דירת מגורים בשטח חמישים מטרים רבועים בכמאה אלף ליש"ט. דירת מגורים בשטח של כמאה מ"ר תעלה כ-150 אלף ליש"ט. כלומר אנחנו מדברים על סכומים שנעים סביב חצי מיליון שקל. תעשה לבד את חשבון הכדאיות הכלכלית".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20