(new)לייזר ליין 24.1.19
"זה לא נכון למורים לשתוק"

"זה לא נכון למורים לשתוק"

יפעת בן דב, מורה לספרות בתיכון מו"ר, כתבה לראש הממשלה מכתב מחאה על הכוונה לגרש מבקשי מקלט ומהגרי עבודה • על המכתב חתמו כבר 150 מורים

ׁ(ילדי הפליטים במהלך הפגנה בגן הוורדים בירושלים. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

בשבועות האחרונים הולך ומתרחב מעגל המחאה הציבורית כנגד כוונת המדינה לגרש מהארץ אלפי נתינים זרים מסודן ואריתראה השוהים כאן באופן בלתי חוקי.

לאחר מכתבי המחאה של אנשי הרוח, טייסים, נוער וניצולי שואה, כעת מגיע תורם של אנשי החינוך למחות נגד המהלך ולקרוא לממשלת ישראל לחזור בה. בין החותמים על המכתב ניתן למצוא גם לא מעט מורים מבתי הספר במודיעין ובראשם את יפעת בן דב, מורה לספרות בתיכון מו"ר. היא  וחברתה טלי מזרחי המלמדת בבאר שבע, יזמו מכתב כזה ועד כה חתמו עליו כבר למעלה מ-150 אנשי חינוך בכל הארץ.

וזה תוכן המכתב: "אנו, מורים ומורות, מחנכים ומחנכות קוראים בזאת לראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, לשר החינוך מר נפתלי בנט, לחברי הממשלה, לחברי הכנסת: לשנות את החלטת הממשלה לגרש את מבקשי המקלט מישראל. בתור פליטים לשעבר שסבלו מרדיפות אנחנו אמורים ומחויבים לשמש דוגמה בעזרה ובהצלה של ילדים ומבוגרים המחפשים הגנה. מדינת ישראל צריכה לאפשר למבקשי המקלט לעבוד ולהתפרנס בכבוד. עלינו, המורים והמורות, לשמש דוגמה לתלמידינו, אותם התלמידים שאנו מחנכים למעורבות חברתית ולשמירה על כבוד האדם וחירותו".

יפעת בן דב, מה הניע אותך?

"בשבועות האחרונים יש באז רציני בנושא. נחשפתי יותר ויותר לעניין, כולל למכתב של מנהלי בתי הספר, ואמרתי 'יאללה, נעשה מעשה'. אני מאוד מוטרדת וחושבת שלנו כאנשי חינוך יש תפקיד להגיד משהו בנושא".

יש לך חשש, כמורה, להביע עמדות פוליטיות?

"החתומים במכתב מופיעים בכוונה בשמם ובשם בית הספר בו הם מלמדים, מתוך המחשבה שתהיה נראות והם לא יחששו להביע את דעתם. זה לא נכון למורים לשתוק, יש לנו תפקיד כאנשי חינוך שמחנכים את התלמידים להיות מעורבים חברתית ולקחת אחריות. אם כך, אז קודם כל אנחנו צריכים להראות דוגמה אישית. אני יודעת שיש מורים שלא רוצים לחתום מחשש מתגובות המנהלים או משרד החינוך, אבל אני לא חוששת. זה קו אדום מבחינתי ואני מרגישה מחוייבת לעשות מעשה".

איך הגיבו ההורים ומנהלת מו"ר?

"המנהלת שלי תומכת בי. היא לא הביעה התנגדות אלא להיפך. אם יהיו תלונות או ביקורות אז אני חושבת שאוכל לעמוד מול זה. אני לא חוששת למשרה שלי, במיוחד שכל כך הרבה מורים חתמו שאי אפשר להתנכל לכולם".

והתלמידים?

"השנה אני לא מחנכת אז עדיין לא יצא לי, אבל בעקבות המכתב כן אדבר עם תלמידי י"ב שלי. זה נושא מספיק חשוב כדי להעלות אותו לדיון גם אם לא במסגרת שיעור חינוך".

מה תשובתך לטענה שלגיטימי ונכון לגרש את מי שנכנס לכאן באופן בלתי חוקי?

"המדינה אוהבת להשתמש במילה 'מסתננים', אבל הגיע הזמן שהמדינה תבדוק מי מהם הוא מסתנן ומי פליט. בעוד במדינות אחרות אחוזים מאוד גבוהים מהמהגרים מאריתריאה וסודן זכו למעמד של פליטים, אצלנו אישרו רק 11. אני חושבת שיש כאן גם אלמנט של גזענות, עובדה הרי שאת עשרות אלפי העובדים הבלתי חוקיים ממזרח אירופה אף אחד לא מגרש. גם הטיעון לגבי הנזק לדרום תל אביב, הרי המדינה לקחה אותם ושמה בשכונות האלו. אפשר לפזר אותם ברחבי הארץ במקומות שזקוקים לידיים עובדות. זה בסדר לעודד אותם לעזוב מרצונם, גם בסדר לבנות את הגדר בגבול, אבל לגרש אנשים בכפייה זה מעשה אכזרי, גזעני ולא הומני".

יאיר דנון