(new)ויקטורי
הכל בראש!

הכל בראש!

במועדון עוצמה הבינו שמה שטוב לשחקני ה-NBA הכרחי גם כאן • התוצאה: סדנאות באימון מנטלי שמעביר המאמן אורי צין  • הגישה: "מדובר בעיקר בתרגול עם הראש ולא תרגול פיזי. בסדנאות שלי השחקנים אפילו לא מחזיקים כדור ביד"

הנהלת מועדון כדורסל עוצמה מודיעין הכריזה לא מכבר על כניסת ה"אימון המנטלי" לסיליבוס של שחקני המועדון בעונת 2017-18. לצד עבודה מקצועית על שיפור היכולת הטכנית ואימוני אתלטיקה לשחקנים ושחקניות ב-24 קבוצות הליגה של מודיעין, מדווח המנהל שמעון סלל רוה רודריגז על הרחבת תחום האימונים גם לאימון מנטלי. "מהשנה אנחנו מתחילים להשקיע מאמצים גדולים עוד יותר בבניית הפן המנטלי של השחקנים", הוא מגלה, "מתוך הבנה שזהו היבט חשוב מאד בבנייתם של שחקנים מצוינים".

המאמן אורי צין הוא שנבחר לרכז ולהוביל את הנושא בקרב השחקנים והמאמנים, במטרה לממש את הפוטנציאל האישי של כל אחד ואחת מהם. צין, בן 32, נשוי ואב לילד בן שנה, הוא מהנדס תעשייה וניהול ובוגר קורס מאמנים בווינגייט, שעובד בחברת היי-טק כמנהל פרויקטים, במקביל להיותו מאמן כדורסל. את דרכו בענף הכדורסל הוא החל כשחקן שצמח בעיר, מקט-סל עד נוער, תחת המאמנים של עוצמה מודיעין, ואף אימן במועדון לאחר השירות הצבאי שלו. כעת הוא חזר אליו כבוגר, ולצד היותו מאמן של שחקנים בכיתה ה', במסגרת קבוצת קטסל ב', הוא גם מוביל את הפרויקט הטרי.

צין מעיד על עצמו שעבר הרבה השתלמויות וקורסים כדי להעשיר את הידע שלו בתחום המנטלי, כולל גם קורס בפסיכולוגיה חיובית במרכז הבינתחומי: "אני מאמין שצריך לקחת את כל החוויות שאנחנו עוברים בחיים ולהפיק מהן את המיטב. להסתכל על חצי הכוס המלאה זו לא קלישאה. ובמהלך הסדנה אני נותן לשחקנים כלים להפוך מחשבות שליליות למחשבות שבונות אותם כשחקנים וכאנשים. אני מעביר להם נושאים כמו ניהול עצמי בעולם מוכוון מטרות, הישגיות ומימוש הפוטנציאל של כל אחד מהם".

הרעיון הוא לשלב בין שני עולמות. האחד הוא "פסיכולוגיה חיובית", באמצעותה מרגילים לדפוס מחשבה חיובית ובונה. והשני - התנהלות עצמית של ספורטאי מקצוען מוכוון מטרות והישגים. המטרה היא ש"כל אחד מהשחקנים יגיע למימוש עצמי שלו כשחקן הכי טוב שהוא יכול להיות".

העולם על פי צין גורס כי יש תכנית סדורה ומבנית לבניית חוסן מנטלי של שחקנים, הכוללת טווח רחב מאד של נושאים. הסדנאות שלו בנויות מהרצאה פעילה בה הוא מעביר את החומר ולאחר מכן נחלקים השחקנים לקבוצות קטנות לצורך תרגול. "תרגול ועבודה עצמית הם קריטים להצלחה", לדבריו. "מדובר בעיקר בתרגול עם הראש ולא תרגול פיזי. בסדנאות שלי השחקנים אפילו לא מחזיקים כדור ביד. העבודה המנטלית מותאמת באופן פרטני לכל שחקן ועובדת על החוזקות שלו, כמו גם על האתגרים שעימם הוא מתמודד".

לביא חלפי, רכז חברתי ומנהל תפעול במועדון, מוסיף: "בין הנושאים בהם יגעו השחקנים שיעברו את הסדנאות האלה יש טווח רחב מאד של נושאים, ביניהם ניתן למנות אחריות אישית וניהול זמן, בניית תכנית עבודה והגדרת מטרות, חשיבה חיובית, התמדה ונחישות, מסוגלות ואמונה ביכולת, תקשורת מול חבר לקבוצה, שופט, מאמן והורים, התמודדות עם לחץ ופחדים, מנהיגות וקבוצתיות. כל אלה בונים את החוסן המנטלי של שחקן".

התכנית המנטלית של עוצמה מודיעין יצאה לדרך בתחילת העונה הנוכחית עם שחקנים תלמידי כיתה ח' בפרויקט הכדורסל בתיכון עירוני א', עם תוכנית "הקול בראש" לשחקני קטסל א' וב', כחלק ממערך האימונים האישיים הנוספים בימי שישי, וכן כסדנאות לשחקני "סגל הזהב - האקדמיה לכדורסל", כמו גם במפגשים אישיים עם שחקנים, שחקניות, מאמנים ומאמנות.

תכנית מיוחדת הופעלה במחנה חנוכה 2017, בו השתתפו שחקנים ושחקניות מכיתה ד' עד ח', כאשר כל יום אימונים נפתח במפגש עם צין. במסגרת זו עסקו צין והשחקנים במגוון נושאים כגון מקצוענות, אחריות אישית, הצבת מטרות וביצוען, ניהול זמן, חשיבה חיובית ועוד. תכנית זו מתוכננת לפעול מעתה בכל מחנות הכדורסל של עוצמה מודיעין במהלך השנה - חנוכה, פסח ומחנות הקיץ, ובכלל זה גם במחנה בגראן קנריה 2018, אליו כל שחקן יצא עם תכנית העצמה אישית, ניתנת למדידה ובפיקוח ומעקב צמוד לפני, במהלך ואחרי המחנה.

"את הכלים שהשחקנים והשחקניות מקבלים במסגרת האימון המנטלי הם יוכלו ליישם ברמה האישית ובמסגרת הקבוצה, וגם בכל תחומי החיים שלהם מחוץ למגרש", מנבא רודריגז.

צין: "היום בספורט העולמי העבודה המנטלית תופסת חלק נכבד. בארץ, עוצמה מודיעין הוא מהמועדונים הראשונים שזיהו את הצורך בעבודה מנטלית קבועה ואחידה במסריה לכל המועדון. לצד האימונים המעשיים, הצבנו לעצמנו מטרה לשלב את הנושא באופן תשתיתי במועדון. לא הכל קשור לפרקטיקה של הכדורסל, אבל את הדברים שאנחנו מעבירים בסדנא, כמו מה מניע אותנו ומה יגרום לנו להיות הכי טובים שאנחנו יכולים, אפשר ליישם גם בכדורסל וגם בכל תחומי החיים, כמו לימודים, צבא ועבודה בהמשך".

צין הגיע לתחום המנטלי בגיל מאוחר יחסית, לאחר ניסוי וטעייה אישיים. "הבנתי שאם אני קובע מטרה, עובד קשה ומכווין את עצמי אני יכול להשיג את היעדים שלי". העובדה שאביו היה גנרל בחיל האוויר ונתן לו הכוונה ככל הנראה עזרה לו ללמוד לפגוע במטרה. לדבריו, בספורט העולמי כיום, עבודה מנטלית תופסת נפח משמעותי, וגם בארץ כבר רואים ניצנים של שינוי גישה בנושא. "זה בסיסי שיש עבודה מנטלית, שמותאמת לכל שחקן באופן פרטני. אחד לוקה בניהול זמן, לאחר חסר בטחון עצמי, והשלישי צריך ללמוד איך להפסיד. לא הכל קשור לכדורסל ולפרקטיקה. כשאנחנו שואלים מה מניע אותנו ומה יגרום לנו להיות הכי טובים שאנחנו יכולים זה נוגע לכל תחומי החיים, ולא רק לכדורסל".

למה דווקא כדורסל?

"כדורסל זאת האהבה הישנה שלי. כשהחלטתי לחזור אליה השנה, שאלתי את שמעון ולביא אם יש במועדון מתודה או תכנית שמכתיבה לשחקנים את החזון של המועדון, ואיך מיישמים אותו ומביאים אותו לידי ביטוי. כשהמשכנו לדון בנושא היה לנו ברור שצריך תכנית רב שנתית מוסדרת, עם מטרות ויעדים לכל שחקן ושחקנית, ואיך מלווים אותם בתהליך הפיכתם לספורטאים מקצועיים לאורך שנות הילדות שלהם. בראייה שלי, אימון מנטלי הוא לא פחות חשוב מלטפח את היכולות בכדורסל. צריך לדעת לכדרר, אבל גם אם שחקן לא מכדרר טוב, הוא יכול לתרום בדרכים אחרות. הרי לכולם יש חוזקות. היופי בקבוצת כדורסל הוא היכולת להביא לידי ביטוי את החוזקות של כל אחד. המטרה שלנו היא להביא את החוזקות האישיות של כל אחד מהשחקנים לידי ביטוי. האמצעי לכך הוא האימון המנטלי".

בעזרת הבשורה החדשה שחקנים יצאו מעוצמה מודיעין ל-NBA?

"המתודה שבנינו בעוצמה מודיעין היא דבר שאין היום כמעט בארץ. חלק מהחזון של עוצמה מודיעין הוא שהשחקנים והשחקניות יהיו קודם כל אנשים טובים יותר ורק אחר כך שחקנים טובים יותר. מאד התחברתי לגישה הזאת, שבונה אנשים טובים שהם בראש ובראשונה בני אדם, ונגזר מכך שהם גם שחקנים טובים יותר. את כל הכלים שאנחנו מקנים לשחקנים אפשר, ללא שום ספק, להשליך ללימודים, לצבא ולהמשך החיים. גם אם השחקנים של היום לא יהיו שחקני כדורסל מקצוענים בעתיד, אני בטוח שהם יהיו אנשים מצוינים".

ורודריגז מסכם: "הנהלת המועדון וסגל המאמנים שואפים להגיע לטופ של הכדורסל בישראל. לשם כך אנחנו מעסיקים את טובי המאמנים ובונים את התכנית המיטבית, הן בהיבטים המקצועיים בתחום הכדורסל והן בהיבטים הרגשיים והמנטליים, כדי לבנות שחקנים טובים ואיתנים יותר, שימשיכו להצטיין ולייצג את מודיעין והמועדון בליגות הגבוהות ביותר בארץ. אנחנו גאים להיות בין המועדונים הראשונים בארץ שמטפחים את ההיבט המנטלי של השחקנים שלנו. נמשיך להוביל בחדשנות ובחשיבה מקורית, גם על המגרש וגם לפני ואחרי שהשחקנים עולים על הפרקט. תודה רבה לאורי שמעלה את רף המקצועיות במועדון, ושם אותנו בליגה של הגדולים".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20