(newנגריית עין ראפה 2/12/18
מהתיכון במודיעין ועד ל"היירספריי"

מהתיכון במודיעין ועד ל"היירספריי"

טירל יגוני גדלה במקהלה של בית הספר היסודי, הבשילה במגמת המוזיקה של עירוני ד' וסיימה בבית הספר למשחק "בית צבי" • עם הכנה כזו לקריירה, לא מפתיע שהנציגה המודיעינית ב"אקס פקטור" תגיע גם למחזמר הכי מצליח היום בארץ – "היירספריי"

(צילום: יח"צ)

גם אם אינכם נמנים עם חובבי הז'אנר, בוודאי שמעתם על הזוג המיוחד "טירל ואורי" שהתחרו בתוכנית "אקס פקטור ישראל". למרות שלא הגיעו לגמר, טירל ואורי השאירו חותם ונשארו היטב בתודעת הקהל בזכות הכישרון הענק והנועם שהקרינו. יש בית אחד במודיעין שעל גדרותיו עדיין מתנוססים כרזות עם תמונתם ולכך אחראית אמה של טירל.

"מגיל קטן אמרו לי שאהיה שחקנית"

מעבר להיותה מוכשרת מאוד, טירל יגוני (26) היא משלנו, מודיעינית. היא למדה במגמת תיאטרון ומגמת מוזיקה בתיכון עירוני א' אותה סיימה בהצלחה ואשר היוותה את נקודת ההתחלה לקריירה מפוארת בתחום המשחק.

"מגיל קטן אמרו לי שאהיה שחקנית", היא נזכרת. "היה לי ברור שזה מה שיהיה. קיבלתי אישור חריג לשלב מוזיקה ותיאטרון התיכון. בצבא לקחתי הפסקה ומיד לאחר מכן למדתי משחק בבית צבי".

הלימודים לא היו קלים: "מדובר בלימודים אינטנסיביים מתשע בבוקר עד 11 בלילה כל יום. זאת היתה תקופה מדהימה, חממה. אתה יכול לעשות את מה שאתה אוהב, אבל גם רכבת הרים רגשית על מנת להכיר את עצמך ולדעת מה אתה רוצה לעשות בחיים. בשנה שלישית השתתפתי ב-11 הצגות".

זה שינה אותך?

"אפשר להגיד שכן, אבל זה בדיוק הגיל בו אתה מגלה את עצמך. למדתי את המקצוע כמו שצריך. אומרים שלומדים משחק מפרקים אותך בשנתיים הראשונות ובשנה השלישית אתה מתקדם, מגלה את עצמך. אז כן, זה שינה אותי".

טירל עסוקה מאוד. גם את הראיון הזה אנחנו מקיימות בתקופה מאוד לחוצה של חזרות. "מהרגע שסיימתי לימודים, אני משחקת בכמה הצגות, מתוכן שתי הצגות של תיאטרון 'הספריה' ובקאמרי אני עושה תפקיד במחזמר 'פשוט לאהוב'". טירל גם מחליפה את השחקנית הראשית (רוני מרחבי) במחזמר המצליח "היירספריי". צירוף המקרים המשעשע הוא שכמו במחזמר שמגולל את סיפורה של בחורה שרצתה להתקבל לתוכנית ריקודים בטלוויזיה והפכה למפורסמת, גם טירל הפכה להיות מוכרת כמעט בכל בית בישראל בזכות השתתפותה ב"אקס פקטור". היא חיה ונושמת חזרות ועוברת תקופה אינטנסיבית מאוד.

איך הגעת למוזיקה? משהו מהילדות?

"אני שרה מכיתה ג' במקהלה של היסודי. תמיד התחברתי למוזיקה. המקהלה התנהלה ברמה מאוד גבוהה. בתקופה ההיא המקהלה היתה משהו מאוד רציני ולמדנו דברים לא פשוטים. זאת היתה חווייה של משהו מאוד מקצועי. בכיתה ד' למדתי פסנתר במשך שנתיים ואחר כך פיתוח קול. מוזיקה תמיד היתה סביבי. כשהכרזתי בכיתה ו' שאני רוצה להיות שחקנית, זה התקבל בסביבה שלי בהפתעה כי לא חשבו שזה מתאים לי מאחר והיתי מאוד ביישנית. אבל זה היה עבורי חלום אמיתי".

"הגענו לתוכנית בטעות"

המוזיקה היא גם אחד הדברים המשותפים לטירל ואורי מרקוביץ, בן זוגה בשלוש וחצי השנים האחרונות ("הכרנו דרך אפליקציית היכרויות. הוא הראשון שפנה אליי וכל השאר היסטוריה").

"אורי מוזיקאי ולומד מוזיקה בבית הספר למוזיקה 'הד' של הקריה האקדמית אונו", מספרת טירל. "הוא כותב ומלחין שירים כל חייו".

יחד הם השתתפו בתוכנית הפופולארית. "הגענו לזה די בטעות", צוחקת טירל. "היה איזשהו פרסום בפייסבוק ומישהו תייג אותי בפוסט. לא חשבנו שנעבור. ממש באנו בכיף, בלי לחץ. עשינו את הקטע שלנו באודישן ואיכשהו זה עבד. במהלך התוכנית למדנו להכיר את עצמנו כזוג שעובד ביחד ומצאנו איזשהו סגנון שמחבר אותנו. הופתענו שעברנו. לפני כן שמענו את האודישנים של האחרים וחשבנו שהם ממש טובים, לא חשבנו שאנחנו יכולים לעמוד אתם בתחרות. התייחסנו לזה כעוד דלת שתיפתח".

לפי פורמט התחרות, בשלב מסוים מחולקים המתמודדים לפי קטגוריות: כאשר עם כל קבוצה עובד אחד השופטים. המנטור של טירל ואורי היה הזמר סבלימינל. מאחר וסבלימינל עבד עם קבוצת הלהקות, טירל ואורי אוטומטית השתייכו אליו.

איך החוויה לעבוד אתו?

"כשהיתי נערה, סאב היה סוג של סטטיק ובנאל תבורי שהוציא המון שירים פופולרים. הכרתי את כל השירים שלו שהשמיעו במסיבות. מאוד אהבתי את העומק שלו בטקסטים ובנושאים עליהם כתב. מאוד שמחנו לעבוד אתו. חששנו שיקדם את ההיפ-הופ שפחות מתאים לנו, אבל היתה עבודה מדהימה ומאוד נהנינו. הוא היה מעורב בכל החלטה – איך ניראה על הבמה, איזה שיר נשיר. המלה האחרונה היתה שלו. ממש היתה הרגשה של בית, חממה, מלמד מאוד. גיליתי שהוא אחד הכי מצחיקים שהכרתי".

נוצרו קשרים גם עם שופטים אחרים כמו שירי מימון, משה פרץ ועברי לידר?

"כל השופטים היו מאוד נחמדים ולבביים. כיוון שהקשר אתם לא היה קשר של עבודה כמו עם סבלימינל, הקשרים היו פחות חזקים. אבל כולם אנשי מוזיקה בכירים שאנחנו מאוד מעריכים ומכבדים".

"לונדון כן חיכתה לנו"

אחרי כל ביצוע בתוכנית השופטים מביעים את דעתם על איכותו. לא תמיד חוות הדעת שלהם נעימה ולעיתים קרובות יש ביקורות לא פשוטות. טירל: "זה אכן מאוד מותח לשמוע מה שיש להם להגיד, אבל אין ברירה, אלה חוקי הפורמט. מאוד שמחנו שהם אהבו והתלהבו מהמוזיקה שלנו".

מה לגבי שאר המתמודדים? נוצרו קשרים מעבר לתחרות עצמה?

"בהתחלה לא חשבתי שממש נהיה חברים. אבל באיזשהו שלב זה כבר לא הרגיש שאנחנו בתחרות. בלונדון התגבשנו מאוד, למדנו להכיר אחד את השני ופתאום גיליתי שלכולם יש אותם פחדים. איכשהו יצא שאנחנו חברים של כולם, כמובן שהקשרים טובים יותר עם האנשים שהיו בקבוצה שלנו".

ללונדון טסו חברי "אקס פקטור" על מנת לפגוש את מפיק הלהקה one direction ג'וליאן בונטה. "הינו מאוד בלחץ מהפגישה עם המפיק", אומרת טירל. "לא ידענו מה הולך לקרות. אנחנו מאוד מעריכים את המוזיקה שלו וגילינו שהוא בן אדם מאוד נחמד שלא תופס מעצמו, מסתכל בגובה העיניים".

איך היה בלונדון?

"חוויה מאוד נעימה. היו הרבה שיחות בין המתמודדים ולונדון בכלל מדהימה. השיא היה כשהשתתפנו בגמר של אקס פקטור באנגליה שזה דבר מדהים בפני עצמו שאתה לא רואה כל יום. גם יצא לנו להכיר את המתמודדים שם".

לטירל חשוב להדגיש שבניגוד למה שחלק מהצופים חושבים, התוכנית אמיתית: "מספרים לך שהכל מבוים. בדיוק ההיפך. לא אמרו לי מה להגיד. כמובן שיש עריכות, אבל לא הכניסו לי טקסט".

היו לכם ציפיות?

"בכל פעם רק רצינו לעבור את אותו שלב. לא חשבנו שנגיע כל כך רחוק, נהנינו מאוד".

בשלב ההופעות החיות שבו לא עברתם ראו עלייך שאת לוקחת את זה מאוד קשה. מה הרגשת?

"מטבע הדברים כשאתה בתחרות, אתה רוצה להגיע כמה שיותר רחוק. כשלא עברנו, לקחתי את זה קשה לכמה שעות, אבל זה עבר לי כי יש לי עוד דברים בהם אני עסוקה ועובדת עליהם. זה היה עצוב אבל צריך להמשיך הלאה. קיבלנו את זה בצורה ספורטיבית, זה היה אמיתי. לא אתנצל על הרגשות שלי כי זה מי שאני וזה לא הרגיש כאילו אנחנו עושים את זה למצלמה. פשוט אלה אנחנו ו'במקרה' היתה שם מצלמה".

"הזדמנות של פעם בחיים"

טירל משתפת לגבי הזוגיות שלהם בזמן התוכנית: "יש לנו בסיס איתן בזוגיות. לאחר התוכנית חזרנו בדיוק לאותה נקודה בה הינו לפניה מבחינת מערכת היחסים בינינו. במהלך התוכנית הכל היה בווליום יותר גבוה. אנחנו לא זוג שרבים ובמהלך התוכנית קרה שטיפה התווכחנו. אבל הכי חשוב הוא שלמדנו שאנחנו טובים ביחד, גילינו את עצמנו בעיקר מבחינה מוזיקלית".

כידוע הזוכה של אקס פקטור היתה בסופו של דבר הנערה בת ה-17 וחצי עדן אלנה. "עדן היתה כמו הבת שלנו", מספרת טירל. "זה התחזק במיוחד בלונדון. היא זמרת מדהימה, עשתה דברים מטורפים ושמרה על קו איכות מאוד גבוה. לגמרי מגיע לה לזכות".

מה למדת על עצמך בעקבות ההשתתפות בתוכנית?

"שאני יכולה להגיע לדברים גבוהים ולהצליח. הכי חשוב זה להיות מי שאתה".

תוכניות לעתיד?

"יש כמה פרויקטים על הכוונת. אני משחקת בשלושה מופעים של 'היירספריי' בסינמה סיטי. מבחינה מקצועית זאת הזדמנות של פעם בחיים כי זה מחזמר מאוד מצליח בעולם. זה תפקיד מטורף, רוב הזמן אני על הבמה. מבחינתי זהו שיאה של תקופה. עשיתי אודישנים והוחלט שרוני מרחבי תעשה את התפקיד אבל קיבלתי הבטחה שכשיצטרכו מחליפה יכניסו אותי ועכשיו זה קורה".

ולשאלה הקלישאתית - איפה את רואה את עצמך בעוד עשר שנים?

"אני מקווה שאגשים את כל החלומות שלי מבחינה אישית ומקצועית, מתפתחת, ממשיכה לעשות מוזיקה ולשחק".

יאיר דנון