(new)ויקטורי
אפי מלצר: 1956-2018

אפי מלצר: 1956-2018

עורכו לשעבר של "במחנה" ודובר העירייה בתקופתו של משה ספקטור הלך לעולמו במפתיע בשל דום לב • באחרונה עסק באיסוף חומר היסטורי על מודיעין עבור המוזיאון העירוני המוקם בימים אלה

(צילום: מתוך אתר האינטרנט "אפי מלצר בע"מ)

אפי מלצר, לשעבר דובר העיריה ועורכו הראשי של "במחנה", הלך השבוע לעולמו בשל דום לב בו לקה במפתיע. הוא הובא למנוחות ביום שלישי בבית העלמין של מודיעין.

מלצר, בן 62 במותו, היה סא"ל במילואים ואחד התושבים הוותיקים והמוכרים ברעות. את "במחנה" ערך עד שנת 1996 וכדובר העיריה שימש בתקופת כהונתו של ראש העיריה משה ספקטור, בין השנים 2003 עד 2008. מלצר הקים לאחר פרישתו מדוברות העירייה הוצאה לאור ועסק בכתיבת ספרים, בעיקר ספרים ביוגרפיים עבור אנשים פרטיים וכן ספרים עבור גופים ביטחוניים.

הידיעה על מותו התקבלה בצער גדול. ראש העיריה חיים ביבס אמר: "אפי חברנו הטוב היה דמות מוכרת בכל רחבי העיר והיה מאוהבי העיר ועשה רבות כדי לפאר אותה. אנו תושבי העיר מחזקים את ידיה של רעייתו שרי היקרה ושל ילדיו, סתוונית, חוף, צופית וצאלה ומקווים שלא ידעו עוד צער". יורם כרמון, מנכ"ל העירייה שעבד בצמוד למלצר, הוסיף: "רק לאחרונה ביקשתי ממנו להתחיל לאסוף חומר היסטורי על העיר מודיעין, חומר שישמש להצגת תולדות העיר במסגרת מוזיאון העירוני שיקום כאן".

יצחקי חן, לשעבר חבר מועצת העיר, אמר: "הכרתי את אפי כחניך בפנימייה הצבאית בת"א ואני הייתי מ"פ שלו. כבר בצעירותו בלט אפי בידענותו וסקרנותו. אפי לא היה חניך קלאסי ו'לוחם עם סכין בין השנים' אבל כושרו האנליטי ובקיאותו בהיסטוריה צבאית העמידו אותו בשורה הראשונה של חניכי בפנימייה. לאורך השנים העצים אפי את כישרונותיו אלו כיועץ בתחומים שונים והיה מהטובים שבהם מהסוג המשובח. עיסוקיו כעורך ביטאונים וספרים שונים בתחומי צבא, ביטחון ומנהיגות שמשו בערבוביה מקצוע ותחביב. אפי היה חבר של ממש. התרחק מרכילות, פרסום וסחבקיות אופיינית. היה ישר ואמין שהשכיל , תמיד, לתת עצה טובה. אפי אהבתי אותך. נזכור אותך תמיד".

יהורם גלילי, תושב העיר, סופר ומשורר, עבד בשנים האחרונות על כתיבת מספר ספרים היסטוריים עבור פי מלצר וההוצאה לאור "אפי מלצר בע"מ", והכיר אותו היטב עוד מהתקופה בה גלילי עבד כעורך העיתון "העיר ערי מודיעין" ומלצר שימש כדובר העירייה. לאחר מספר שנים בהן כל אחד מהם היה בצד השני של המתרס התקשורתי, שניהם החלו לעבוד ביחד על הפקת ספרים בין השנים 2018-2013. ב-2013 כתב גלילי עבור מלצר את "פרק אחד של הגשמה ב'הגנה' ובצה"ל" – ביוגרפיה על תושב מודיעין יונה מנדלמן שנלחם בהגנה ובקרבות הקשים במלחמת העצמאות.

במשך יותר מארבע שנים כתב גלילי את ספר ההיסטוריה המקיף ביותר על חיל הנדסה קרבית, בו הוא שירת בסדיר ובמילואים. את הספר ערך מלצר ובימים אלה הוא נמצא בשלבים סופיים של עריכה ועימוד גרפי. לפני כחצי שנה החל גלילי לכתוב ספר היסטורי נוסף עבור מלצר: סיפור חייו המרתק של פרופ' חיים אשד שאחראי על פיתוח מערך הלוויינים של מדינת ישראל.

"למרבה הצער אפי לא יזכה לראות את הספרים האלה יוצאים לאור", אמר השבוע גלילי. "אני עדיין המום ממותו הפתאומי. בשנים האחרונות היו לי מפגשים רבים ואינספור שיחות טלפון עם אפי. רק בשבוע שעבר דיברתי איתו בטלפון לגבי הספר האחרון שאני כותב עבורו, והוא התקשר אליי כמה פעמים כדי לשאול שאלות לגבי הטיוטה של הספר ששלחתי אליו במייל. אם יש נחמה קטנה, אם בכלל אפשר למצוא כזו ברגעים קשים אלה, היא נמצאת באירוע הספרותי שנערך לאחרונה בספרייה העירונית ואותו הנחו הספרניות תמי ירבלום, ארבל לדרמן וענת שטיסל. באירוע זה אני ושישה סופרים נוספים ממודיעין העברנו הרצאות קצרה על הספרים שכתבנו. אני העברתי הרצאה עם מצגת, בה הופיעו תמונות מהספרים שכתבתי ואני כותב בשנים האחרונות עבור אפי. שמחתי מאוד שהוא הגיע לאירוע, כמה דקות לאחר שהחל, הזכרתי את שמו ואת ההוצאה לאור שלו ואף חשפתי לראשונה עמודים חדשים מספר ההיסטוריה של חיל ההנדסה. לאחר האירוע הוא העיר לי על כך שלא ראו מספיק טוב את התמונות במצגת בגלל המסך".

מה תזכור ממנו?

"למדתי כל כך הרבה מאפי בכל הנוגע לעריכה וכתיבה ספרותית. הוא היה האדם הראשון שפתח לי דלת את עולם הספרות. למרות החזות הקשוחה שלו בשל עברו כקצין בצה"ל, הוא היה אדם עם לב ענקי ונדיב שתמיד הזכיר את אשתו, האמנית שרי ואת שלוש בנותיו ואת בנו, ונתן טיפים מקצועיים שעד היום עוזרים לי. בספר האחרון הוא התעקש להוסיף להסכם העבודה שעליו חתמנו סעיף, שאז נראה לי מוזר וכיום מצמרר מאוד לקרוא אותו. אותו סעיף דיבר על אפשרות שבה חס וחלילה אחד מהצדדים החתומים לא יוכל למלא את מחויבויותיו כתוצאה ממוות, מחלה או סיבה כלשהי. אני עדיין לא קולט שלא אוכל להרים אליו טלפון ולעדכן אותו בכל התקדמות הקשורה לאחד הספרים שאני כותב. אני מקווה שצה"ל והעיר מודיעין, שאותם הוא אהב כל כך, ידאגו להנציח את זכרו בדרך הראויה ביותר, ושהספרים הרבים שכתב וערך יהוו מורשת לדור הצעיר במודיעין ובמדינת ישראל".

העיתונאי איציק גרפל כתב: "כל שיחה איתו (ופגשתי בו לא מעט במרכז לב רעות) הייתה חוויה מלבבת והוא יחסר רבות בנוף המקומי, במיוחד זה של מכבים-רעות. לתפישתי הוא היה אדריכל הניצחון של חיים ביבס בבחירות 2008".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20