(new)לייזר ליין 24.1.19
קווים לא בטיחותיים?

קווים לא בטיחותיים?

שישה אוטובוסים של חברת קווים במודיעין הורדו ביום שלישי מהכביש בשל ליקויי בטיחות, זאת לאחר פעילות אכיפה של משטרת ישראל

בתמונה: אחד האוטובוסים שעוכבו לבדיקה (צילום: דוברות משטרת ישראל)

בפעילות שנערכה בעיר נבדקו 18 אוטובוסים של חברת התחבורה, במהלכם התגלו ליקויי בטיחות חמורים בחלקם. מלבד ששת האוטובוסים שהורדו מהכביש עד לתיקון הליקויים, ניתנו מספר קנסות לנהגים בגין ליקויים נוספים אחרים.

פעילות אגף התנועה של משטרת ישראל אתמול, הגיעה כזכור לאחר ששבועיים מוקדם יותר בוצעה פעילות נוספת, הפעם כנגד הנהגים ועבירות התנועה שחלקם מבצעים. בחודשים האחרונים הגיעו למשטרה לא מעט תלונות מצד תושבי מודיעין על כך שנהגים בחברת האוטובוסים שמחזיקה בזכיון להפעלת התחבורה הציבורית "מצפצפים" על חוקי תנועה ומסכנים את חיי הנוסעים. הדיווחים על עבירות מצד הנהגים הלכו והצטברו עד שהגיעו למסה הקריטית שבה החליטו באגף התנועה לשים קץ לתופעה ולהתחיל לאכוף את החוק על הנהגים העבריינים תוך פגיעה קשה בכיסם.

המשימה הוטלה על אנשי היחידה המרכזית של אגף התנועה ובתחילת השבוע הגיעו למודיעין עשרות בלשים, לבושים אזרחית וללא סימני זיהוי משטרתיים. הבלשים התפזרו בתחנות האוטובוסים השונות בעיר, כשכל בלש מצוייד כמובן באמצעי צילום כדי לתעד את התנהגות הנהג בעת הנהיגה.

מרגע שנפלה ההחלטה התארגנו באגף התנועה למבצע רחב ההיקף, הגדירו את אורכו ליומיים שבהן הצטוו הבלשים לנסוע שוב ושוב באוטובוסים, לתצפת על הנהג ולצלמו בעת ביצוע העבירות. השבוע בתדרוכים האחרונים הוכנו תוכניות חלוקת העבודה לפי קווים עירוניים ובין עירוניים. כל בלש קיבל את גזרת הפעולה שלו, והם תודרכו לשבת במושבים הסמוכים לנהגים כדי שניתן יהיה לראות בבירור את ביצוע העבירות.

ביומו הראשון של המבצע עלו עשרות בלשים באותה שעת בוקר מוקדמת על אוטובוסים של "קווים" מבלי שאף נהג או נוסע משער שבמקום מתנהל מבצע משטרתי רחב היקף. ואכן – העבירות של נהגי האוטובוסים החלו להצטבר במהירות וכמובן לזכות לתיעוד. השלב הבא היה לא פחות מפתיע לנהגים ולנוסעים, כאשר הבלש הסמוי קם ממקומו, הציג לנהג את תעודת השוטר והורה לו לעצור בצד כדי לקבל דו"ח.

כך זה חזר על עצמו יותר מעשרים פעם – למרות שחשאיות המבצע כבר התגלתה והנהגים היו יכולים להזהיר זה את זה. לפי דיווח המשטרה, השוטרים שהתחזו לנוסעים תמימים תיעדו במספר מקרים לא מועט נהגי אוטובוסים שמבצעים עבירות תוך שהם מסיעים אזרחים השמים את מבטחם בנהג להגיע ליעדם בשלום. באגף התנועה הדגישו כי "הפעילות הסמויה והשימוש באמצעי תיעוד טכנולוגים, מהווה גורם מרתיע במאבק בקטל בדרכים וכי בסיום הפעילות שנמשכה עד ליום שלישי השבוע נרשמו נגד הנהגים למעלה מ-20 דו"חות בפירוט עיקרי העבירות".

ומה היו העבירות העיקריות? שלושה נהגים נתפסו משתמשים תוך כדי נהיגתם בטלפון סלולארי. כמובן שניתנו להם דו"חות והם נקנסו כל אחד באלף שקלים ושמונה נקודות. ארבעה דו"חות נוספים נרשמו לארבעה נהגי אוטובוסים שלא צייתו לתמרור עצור במהלך נהיגתם באוטובוסים. חמישה נהגים נוספים ספגו דו"חות על עבירת אי מתן זכות קדימה ונהג אחד גם תועד כשהוא חוצה בנסיעה רמזור אדום בעיר. במשטרה ציינו כי "פעילות זו מתווספת לפעילות אכיפה נוספות הממוקדות נגד עבירות מסכנות חיים ובריונות כביש, נפעל בכל מקום בו נידרש להגביר את תחושת הביטחון של האזרחים בכבישים".

מחברת קווים טרם התקבלה תגובה.

יאיר דנון