(new)מחלקים באמצע עמוד הבית
העתיד נמצא בקולקטיב

העתיד נמצא בקולקטיב

טרנד ה"האבים" התנחל במודיעין עם שלושה מרכזים בפארק הטכנולוגי, שמשכירים שטחים קטנים לעצמאים וחברות • שניים מתוכם מגדירים עצמם כ-HUB לכל דבר ועניין ומציעים גם מעטפת שירותים וקשרים • וכולם מכוונים למקום אחד: תושב מודיעין שרוצה לעבוד ליד הבית ולשכוח מהפקקים של גוש דן וירושלים

קשה להתעלם מהתופעה החדשה שמתפשטת במהירות ומאיימת על שוק המשרדים הקלאסי שעובר טלטלה – ה"האבים". המילה האנגלית HUB מתורגמת ל"רכזת" ואין לה עדיין חלופה עברית ראוייה. בעולם התעופה המונח מתאר שדות מרכזיים המהווים בסיסי יציאה של חברות ובעולם הנדל"ן של 2018 משמעותו דומה: מתחם גדול שמשכיר חללים קטנים לפרטים או חברות – וגם מאפשר קשר בין כל השוכרים. השם המוכר ביותר בתחום הוא חברת WEWORK, שפתחה את הטרנד לפני עשר שנים בברוקלין. בערך עליה בויקיפדיה מוסבר כי "החברה המספקת שירותים של שטחי עבודה שיתופיים, קהילות ושירותים ליזמים, סטארטאפים ועסקים קטנים".

מתחמי העבודה המשותפים כבר כאן ובגדול. מודיעין נסחפה לעניין כשלא פחות משלושה האבים שנפתחו לאחרונה פועלים בעיר, ובהם משתכנים עשרות יזמים, חברות ועצמאים שהעדיפו את ההאב על פי שכירת משרדים בשיטה הישנה בבנייני משרדים בעיר.

MESH, שהקים משה פורת בפארק הטכנולוגי, היה ההאב הראשון בעיר. הוא נסגר לפני חצי שנה. "MESH היה משהו ייחודי פורץ דרך", אומר פורת בנוסטלגיה. "זה היה בעצם המתחם הראשון בכלל שהחל לפעול בישראל, ושעבד בצורה חדשנית והכניס פעילות חינוכית מדעית וטכנולוגית שממנה נהנו מאות תלמידי תיכון בעיר. הוא העניק הפריה הדדית בין יזמים שישבו באותו חלל, עם שיטות עבודה ייחודיות כשאף אחד עוד לא הבין איך אוכלים את הדבר הזה".

MESH השתרע על פני יותר מאלף מ"ר אחרי שתפס תאוצה ועבר הרחבה. אלא שכמה אי הבנות עם בעלי הקרקע ולטענת פורת גם עם פרנסי העיר, הביאו את MESH למצב שבו הוא נאלץ לפנות את המתחם. החברות שפעלו בו נפוצו לכל עבר, כשפורת עצמו ממשיך במסגרת אחרת של יזמות עסקית. לאחרונה הוא חזר כיועץ המקצועי של Connect - ההאב החדש של קבוצת "תיקשוב" שנפתח בפארק הטכנולוגי. במקום שבו היה MESH פועל כעת האב שהקים מתנאל שלום ("קופיקס") ונקרא "של-טק". ויש גם האב נוסף, משרדי יותר, שפועל בבניין "אטרים" בפארק הטכנולוגי. על שלושת ההאבים העדכניים של מודיעין – בסקירה זו.

"של-טק" מקבוצת SHELL CAPITAL

מיקום: הפארק הטכנולוגי, בניין "ג'קי ליין", השדרה המרכזית

שטח: 1,650 מ"ר. קיבולת – 50 חברות ויזמים

הפתיחה היתה בנובמבר 2017.  "של-טק" נכנסה לאותו מתחם ממש שבו פעל MESH כך שההתאמה לתצורת העבודה הנדרשת היתה גבוהה למדי. התבצעה הרחבה לשטח של 1,750 מ"ר ושינויים תיכנוניים מינוריים והתאמות אישיות לא מסובכות לדרישות הלקוחות והמתחם החל להתאכלס במהירות בחברות וביזמים עצמאיים. במקרה זה – בעל ההאב לא רק משכיר ללקוחותיו שטחים ומעניק להם מעטפת שירותים אלא גם נכנס לעתים כשותף בפעילות עצמה.

"של-טק היא לא ממש חממה טכנולוגית אלא שילוב של כמה גורמים שעושים את המקום טוב יותר ויעיל יותר מחממה טכנולוגית", אומר מתנאל שלום, האיש מאחורי החברה. שלום, תושב מודיעין, הוא איש עסקים המושקע בין השאר ב"קופיקס" וחברת ההשקעות שלו SHELL CAPITAL מחזיקה בשורת חברות בתחומי הנדל"ן, היזמות העסקית וההשקעות.

"הסמל שלנו הוא אגד קנים שמסמל את החוזק ביחד וכך מי שפועל ביחד חזק יותר מאשר יפעל לבד", מסביר שלום את המוטו שלו ושל ההאב. "מבחינת היזמות העיסקית מפנים אלינו לקוחות מכל מיני מקורות, כי מכירים ביכולות שלנו ואנחנו נותנים להם את כל מה שהם צריכים מסביב כדי שאיש המקצוע  ימשיך להתעסק בעבודת הליבה שלו מבלי לבזבז זמן על התעסקות בכל מה שמסביב".

איך מגיעים שוכרים להאב שלך במודיעין?

"מי שמפנה אלינו לקוחות הם בנקים, חברות ביטוח וגופים עיסקיים אחרים. אני נותן להם כאן מעטפת פיננסית ומעטפת שיווקית ואדמיניסטרטיבית".

תמורת מה?

"אין אצלנו תשלום חודשי קבוע עבור השירותים הללו. אנחנו מתחלקים איתם בהצלחה. אנחנו לא לוקחים יותר מ-50% ממניות העסק ואנחנו יודעים לפתוח להם שווקים בארץ ובחו"ל. הם יעשו את ה'הארד קור' ואנחנו את כל המסביב"

ומי שלא רוצה שתיכנסו לו לעסק?

"הוא יכול להיכנס לכאן ולשכור מקום ולעבוד עצמאי. זה לא מפריע לנו. הוא יקבל את כל מה שהוא צריך כמו חיבור אינטרנטי, חשמל, קפה, כיבוד, וישלם עבור השירותים האלה תשלום חודשי, בכך אנחנו גם מאפשרים חלל עבודה בשיטת ה-WE WORK שהפכה אופנתית בשנים האחרונות".

מה היעד שלך?

"יש לנו מקום להכניס לכאן כחמישים חברות ויזמים וזה היעד שלנו. שהשאיפה היא להגיע לתמהיל עסקים של 80 אחוז בהייטק או משיקים להייטק והשאר נותני שירותים, אבל עם אוריינטציה לכיוון ההייטק".

CONNECT  מקבוצת "תיקשוב"

מיקום: הפארק הטכנולוגי, שדרות עמק האלה 250 (במתחם "נייר חדרה")

שטח: 1,200 מ"ר. קיבולת – 60 חברות ויזמים

מחירים: חדר ישיבות ליום – 700 שקלים

חדר ישיבות לשעה – 100 שקלים

משרד קטן ליחיד – 1,200 שקלים לחודש (מינימום 3 חודשים)

משרד לשניים-שלושה או ארבעה – 3,200 שקלים לחודש (מינימום 3 חודשים)

"Connect" הוא מתחם המספק סביבת עבודה מעוצבת ומאובזרת, המתאימה לצרכים הספציפיים עם סביבת עבודה דינמית, מתקדמת, ותוססת שבה נוצרה קהילה של חברים אנשי עסקים  המכוונים לפריצות דרך משמעותיות", אומרת יעל בטש המנכ"לית.

מה הרעיון?

 "אנחנו מציעים ליזמים ולבעלי עסקים בענפי השירות והתקשורת סביבת עבודה מיטבית. חברות המפתחות פתרונות שירות מתקדמים, חברות הזנק טכנולוגיות הפועלות בעולם של ביג דאטה וגם IOT   חברות השואפות ליצור דרכים חדשות לתקשורת ושירות לקוחות בעידן המודרני ולעמוד באתגרים של פתרונות החוסכים זמן, משאבים וכסף".

למה דווקא במודיעין?

"כי יש בעיר הרבה פוטנציאל לעבודה בהייטק. כאן, קרוב לבית, מי שיעבוד במתחם שלנו ייהנה משני העולמות: גם חיבור לעולם העסקי וגם מזעור הסיכונים הכלכליים. סביבת עבודה גמישה ומגוון אפשרויות למשרד פרטי או משותף, ללא התחייבות לתקופות זמן ארוכות ובמחיר משתלם. אפשרות להשכרה יומית, שבועית או חודשית, כולל כל השירותים הנלווים".

מה אתם מספקים ללקוחות?

"אפשרות לשכור חדרי ישיבות והדרכה, חדרי כיתות וחדרי סדנאות המאובזרים בכל המתקנים המתקדמים: מערכות הקרנה חדישות, מערכת הגברה, ציוד וידאו לשיחות ועידה, חדרים מצוידים בשלמות לפגישות עסקיות מרובות משתתפים, להדרכות ולפגישות אישיות וממגוון יתרונות נוספים: חדרים עם חלונות, חניה ללא תשלום, גישה למרכז חדשנות, נגישות למוקד - Call Center  אזור Lounge  עסקי מפנק הפתוח 24/6, קהילה עסקית, משרד מרוהט, וכמובן גם להשתתף בהרצאות ובסמינרים מעשירים".

מה זה "קבוצת תיקשוב"?

"קבוצת תקשוב מיישמת את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום מוקדי השירות והתקשורת הרב ערוצי. כך נפתחת בפניכם הדלת לשיתופי פעולה עסקיים, לידע העצום שיש ברשותה בתחום, להבנת השטח ולצרכניות התקשורת הגדולות במשק עמם היא בקשר. כמו כן, תוכלו לקבל שירותי גיוס והשמה CRM ,ועוד".

מה היתרון שלכם מול שכירת משרד בבניין משרדים רגיל בעיר?

"קודם כל המחיר. במשרד רגיל בעיר תשלם הרבה יותר. אצלנו, פרט למחיר האטרקטיבי, אתה כיזם או בעל חברה לא מתעסק בכלום. לא דואג לתשלום ארנונה, חשמל, אינטרנט, קפה למטבח, אפילו לא נייר טואלט לשירותים. זה הכל עלינו. דבר נוסף הוא היתרון של חברת תיקשוב שהיא החברה הגדולה בישראל בתחום מרכזי מענה ללקוחות CALL CENTER. יש לתיקשוב 26 מרכזים בישראל ועכשיו אנחנו נכנסים למודיעין, זה יאפשר ללוקחות שלנו סינרגיה עם היזמים והחברות במתחם העבודה וגם עם ספקים שלנו בארץ ובחו"ל. הניסיון של תיקשוב הוא הערך המוסף שנביא ל-CONNECT. יזמים פה במתחם שנזהה אצלם ערך מוסף, נחשוף אותם ללקוחות של תיקשוב בכל העולם".

כמה משרדים כבר איכלסת?

"התחלנו רק לפני שבוע וכבר רבע מהשטח אוכלס בלקוחות. כל יום אנחנו סוגרים הסכם הצטרפות של לקוח נוסף".

"פרונט דסק"

מיקום: בניין "אטריום" בפארק הטכנולוגי

מספר חדרים: 19

השלישי והוותיק ביותר שנוסד כבר בשנת 2015 הוא FRONT DESK, שלא מגדיר את עצמו כהאב אלא כמתחם משרדים. יהודה גולדברג, מנהל המתחם, מספר כי המקום משתרע על פני כ-500 מ"ר".

מה הייחודיות שלכם?

"שאנחנו לא האב במובן שאין לנו חלל משותף לכמה חברות שונות, אלא כל חברה וכל עסק נמצאים בחדרים נפרדים שלהם. הרעיון שלנו הוא לתת משרדים ברמה גבוהה עם מכלול השירותים ולאו דווקא להתמקד בעבודה בחלל משותף".

"פרונט דסק" נמצאת בבעלות שלושה שותפים יוצאי תחום ההייטק שעשו אקזיט ונותרו עם כסף להשקעה, אותו השקיעו במתחם המשרדים. "אבל למרות שהשותפים הם אנשי הייטק", אומר גולדברג, "אצלנו דווקא הדגש הוא על עסקים וחברות שלא בתחום ההייטק".

ואכן, מתוך 19 החדרים המאויישים במתחם, כשליש בלבד הם בתחום ההייטק והשאר בתחומי אחרים. "גולדברג: "יש לנו רואי חשבון, עורכי דין, חברת פירסום במדיה הדיגיטלית ואפילו חברת אנרגיה".

אז זה מה שמבדל אתכם?

"הבידול הוא חשוב מאד בתחום ההאבים ולכן אני לא מגדיר את עצמי האב אלא מתחם משרדים מאובזר. כל פירמה ממוקמת בחדרים שלה ואין קשרי עבודה בחלל אחד בין פירמות. אבל יש מתחמים משותפים כמו המטבח המאובזר ובעיקר חדר ישיבות מתקדם שבו ניתנת האפשרות לכל דייר במתחם המשרדים להשתמש בו. אנחנו כמובן מאפשרים גם לגורמים חיצוניים לשכור את חדר הישיבות פר שעה  או יום בשכירות רגילה".

איך אתה מסכם שלוש שנות פעילות?

"ההצלחה הכי גדולה שלנו היא שרוב הדיירים נמצאים כאן מהיום הראשון ולא התחלפו. זו הבעת אמון הכי טובה שקיבלנו".

ומה המחירים?

"לא ניכנס לסכומים כי זה עניין עסקי ותלוי מאד בגודל החדר, בכיוונים, ובעיקר באורך תקופת השכירות. לכן המחירים משתנים".

יסמין אוריה הירש, בעלת חברת פירסום דיגיטלי במדיה שבעבר שכנה ב-MRSH, עברה למתחם "פרונט דסק" והיא מספרת: "כתושבת העיר רציתי להישאר ולעבוד במודיעין ולכן החלטתי להיכנס למתחם ואני כאן בין הראשונות כי חיפשתי שירותיות ברמה גבוהה ביותר ואת זה אני מקבלת כאן".

לא היה משתלם יותר לשכור משרד בבניין משרדים רגיל?

"לא, כי לא רציתי לטפל בכל המסביב וגם לא היה לי עניין באינטראקציה עם פירמות אחרות כאן. לכן המקום התאים לי. אני ממוקדת בעבודה בתחום שלי והיה לי נוח יותר להיות כאן מאשר לשכור משרד בחוץ ולדאוג לכל האדמיניסטרציה שמסביב".

יאיר דנון