(new)ויקטורי
ח"י שנים הגיעו אל סופן

ח"י שנים הגיעו אל סופן

במשך 18 שנה התרגלו תושבי העיר לראות את הקבלנים והמתווכים במקום מרוכז אחד • בהתחלה בקרוואנים בשדרות החשמונאים ואחר כך במתחם המיוחד שהוכשר ליד רחוב תלתן • השבוע, עם התקדמות עבודות המע"ר, המתחם פונה סופית

הסתיימה תקופה: "מרכז הקבלנים", המתחם שליווה את מודיעין כמעט 18 שנה, פונה השבוע סופית מדייריו ובתוך מספר ימים יחלו בפירוק המתקנים והצריפים שאיכלסו עשרות חברות בנייה, קבלנים ומשרדי תיווך שפעלו במקום. המתווך מנשה צורי, שהעביר את משרדו לביתו הפרטי, מזכיר שבתחילת הדרך הציבו הקבלנים קרוונים לאורך שדרות החשמונאים ושם בעצם התנהל ענף הנדל"ן המקומי ושווקו הדירות הראשונות. בשנת 2002 החליטה העירייה שהקרוונים מכערים את הנוף והמתחם נדד דרומה וקיבל איזור משלו עד שהגיעה העת לבנות את המע"ר.

לפני מספר חודשים קיבלו השוכרים הודעה שעליהם לפנות את המתחם עד ל-30 לאפריל, לאחר שבשנתיים האחרונות הצליחו בעלי המתחם רן אלאלוף ושותפיו בחברת טורקיז לדחות את הקץ. לפני כשנה וחצי פונה מגרש החנייה של המתחם לצורך עבודות המע"ר. הקץ נדחה עד לשניות האחרונות ממש והשבוע, כאמור, זה קרה.

זאב שומכר, יו"ר משותף של לשכת המתווכים במודיעין, מספר: "הייתי כאן שמונה שנים והתחושה קשה ועצוב לי מאד. ביום ראשון השבוע פינה את משרדיו והעביר את החפצים למשרדו החדש במתחם רמי לוי במרכז עינב. "מבחינתי היתה כאן פיסת היסטוריה אבל לא הופתענו ושיערתי שזה יקרה בערך בחודש אפריל-מאי, כי עבודות המע"ר מתקדמות בקצב לכיוון שלנו וידענו שנצטרך לפנות את המקום".

איך היה לך כאן?

"הייתי שמח להישאר כאן במרכז הקבלנים. אהבתי את המקום. אני יודע ששם אצל רמי לוי התנאים טובים יותר, רק חבל על הכסף שהמעבר הזה אילץ אותנו להוציא על שיפוצים והעברות. מדובר בעשרות אלפי שקלים".

בחודשים האחרונים ניסו החברות הקבלניות והמתווכים לשכנע את העירייה להקצות להם מקום סמוך לשכונת נופים כדי להציב שם קרוונים ובעצם להקים "מתחם קבלנים" חדש, אולם הדבר לא יצא אל הפועל. בסופו של דבר הציע רמי לוי שטח של כמה מאות מטרים רבועים בקומה השנייה של בניין המשרדים שלו בעינב (שם פעלה סוכנות רכב גדולה עד לא מזמן) ושם ישלמו השוכרים דמי שכירות של כמאה שקלים למ"ר ועוד 15 שקלים דמי ניהול למטר מרובע. מחיר מעט יקר לעומת מחירי השכירות ששילמו במרכז הקבלנים.

שלא לייחוס אמרו מספר מתווכים כי "העירייה כמי שדחפה בתחילת הקמתה של מודיעין להקים את מרכז הקבלנים ולרכז בו את משרדי הנדל"ן ששכנו בקרוונים לאורך שדרות החשמונאים, היא זו שצריכה לקחת עכשיו אחריות ולמצוא מקום חלופי לשכן בו את משרדי חברות הנדל"ן".

כאמור המהלך לא הבשיל וביוזמתו של שומכר שמכהן כיו"ר לשכת המתווכים בעיר, נסגרה עיסקת שכירות עם רמי לוי: "הצענו הצעות לעירייה אבל הם דחו אותנו, ביקשנו לקבל היתר להשתכן בינתיים בשכירות בדירות מגורים כצעד חריג אבל אמרו לנו במחלקת ההנדסה שאין שימוש חורג במודיעין אלא רק לבתי כנסת וגני ילדים".

החברות והמשרדים שידלגו למתחם רמי לוי בעינב הם לפי שעה חברת זילברמינץ, אפיקי אלרון המשווקת את פרוייקט נופים בגבעה שבשכונת נופים, חברת הבניה דונה, חברת שפיר הנדסה, חברת פרץ בוני הנגב, חברת שיאון ומשרד התיווך שומכר נדל"ן.

אחד המשרדים הותיקים במקום הוא משרד עורכי הדין של עו"ד צביקה אבנון, פרקליט מוכר במודיעין שפעל במשך 12 שנה ממרכז הקבלנים וגם הוא פינה השבוע את משרדיו. לדבריו "זה מצער אבל התפתחות העיר מחייבת את פינוי המתחם. ניקח הכל בפרופורציות, לא מדובר באסון חס וחלילה". עו"ד אבנון יעביר את משרדו למשרד זמני ברחוב שבט, "אבל יכול להיות שגם אני אעבור לבסוף למתחם של רמי לוי בעינב".

מתחם הקבלנים אמור לחזור לידי העירייה ורשות מקרקעי ישראל כמגרש עפר נקי מכל מבנה או חפץ. בעלי המגרש, משפחת אללוף, מכרה את המתחם "לפירוק" וכבר השבוע יחלו בפירוק המבנים, הרעפים, עמודי התאורה, הריצוף וכל מה שאפשר למכור ולמחזר.

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20