(new)ויקטורי
"פתאום הוא קפץ עלי מאחורה, חנק אותי והסתכל עלי בפנים של רוצח"

"פתאום הוא קפץ עלי מאחורה, חנק אותי והסתכל עלי בפנים של רוצח"

אירוע חסר תקדים בחומרתו של תקיפת קשישים התרחש במרכז העיר, לאור היום • נער היכה בן 78 באכזריות, ולאחר מכן תקף אישה בשנות השישים לחייה בחדר מדרגות סמוך, עד שנעצר בידי השוטרים • ראש אגף השירותים החברתיים בעירייה: "במודיעין יש עשרות קשישים שסובלים מאלימות, רובם בתוך המשפחה"

(צילום אילוסטרציה: ThinkstockPhotos)

כתב אישום הוגש השבוע נגד נער בן 16 ממודיעין, שנעצר לאחר שתקף קשיש בן 78 ואישה נוספת ביום שישי שעבר בשדרות עמק החולה. הנער מואשם ב"תקיפה הגורמת חבלה של ממש", "תקיפה סתם" ו"היזק לרכוש במזיד".

על פי כתב האישום, האירוע החמור והנדיר החל כאשר הנער, ששהה בסמוך לבניין מגורים ברחוב, ניגש אל הקשיש ש', לפת אותו בצווארו וניסה לגרור אותו אל ספסל ציבורי בפארק הסמוך למקום האירוע. בהגיעם לספסל הורה הנער לקשיש לשבת ולא לזוז ממקומו. עוד עולה מכתב האישום כי לאחר מכן נכנס הנער לבניין סמוך, שם נתקל באישה בת 60 שירדה במדרגות. על פי החשד עמד הנאשם מולה, צעק עליה ותפס אותה בשתי ידיה. כתוצאה ממעשיו של הנער נפלו השניים במדרגות הבניין, כשהנער תולש צמיד זהב מידה ומפיל מאוזנה את מכשיר השמיעה שנשאה. כאשר צעקה האישה לעזרה היכה אותה הנער ושכב עליה כשהוא מנסה לחנוק אותה. כוחות משטרה שהגיעו למקום בעקבות דיווח של עדי ראיה לתקיפת הקשיש ברחוב, השתלטו עליו.

מעצרו של הנער, שהסיבה למעשיו עדיין לא ברורה, הוארך במספר ימים עד להגשת כתב האישום בעניינו ביום שלישי. המשטרה ביקשה מבית המשפט את הארכת מעצרו של הנער עד לתום ההליכים.

בראיון לגלי צה"ל סיפר הקשיש המותקף כך: "חשבתי אולי הוא רוצה תרומה או משהו. פתאום הוא קפץ עלי מאחורה, חנק אותי והסתכל עלי בפנים של רוצח".

נכדתו של הקשיש שהותקף העלתה השבוע פוסט נרגש באחת מקבוצות הפייסבוק המודיעיניות, בו סיפרה על האירוע כך: "בסביבות השעה 10:45 ביום שישי ה- 11/05/18 סבי בן 78 המתגורר באיזור, יצא מביתו בכדי לערוך קניות בסופר קאנטרי סנטר מודיעין. בדרכו חזרה לביתו בעוד הוא הלך במדרכה, רץ לעברו נער שככל הנראה מסומם, אלים, שיכור, לקוי בנפשו. הנער גרר אותו אל עבר הפארק הסמוך. שם חנק אותו, הלם אותו ואף ניסה לחנוק אותו עם אביזר חד. סבי נכנס להלם ולא הצליח להשתחרר מזרועותיו של הנער. בעודו נאבק עברה ברחוב ממול לפארק אישה בת 63. הנער עזב את סבי ורץ לעברה, הכה אותה, גרר אותה למדרגות הבניין שם הפשיט אותה וניסה לאנוס אותה" (הערת המערכת: טענה זו אינה מוזכרת בכתב האישום).

עוד הוסיפה הנכדה: "אני לא נוהגת לפרסם דברים אישיים ברשתות חברתיות, אך המקרה הזה קומם אותי ועורר בי כל כך הרבה רגשות שהייתי חייבת לשתף ולעורר את תשומת לבכם. אני חושבת שרבים מאיתנו חיים בבועה, העיר מודיעין מכבים רעות נחשבת לעיר בה האוכלוסיה טובה. אני בטוחה שרובנו מרגישים ביטחון ברחבי העיר. כעת, לאחר המקרה המזעזע בו סבי ואותה אישה הותקפו, אני כבר לא מרגישה בטוחה בעירנו. בואו ניקח כולנו את המקרה הזה לתשומת ליבנו, נהיה ערניים, נגלה אחריות ונצדיק את תחושת הביטחון".

מיגל הרף, יו"ר העמותה למען הקשיש במודיעין, הגיב השבוע על האירוע: "אחד הדברים המדהימים בחיים במודיעין מכבים רעות היא העובדה שאנחנו גרים כאן בביטחון יחסי. זו עיר בטוחה, עם אנשים נהדרים, ורמת אלימות נמוכה ביותר. נכון, תמיד יש מה לשפר. תמיד יש ביקורת, וטוב שכך, תמיד יש לאן לשאוף. אבל אני גר כאן כבר שנים רבות, מעולם לא חששתי ללכת ברחוב, ולא חששתי שילדי יסתובבו בעיר.

"המקרה שקרה השבוע הוא קיצוני וחריג. בנוסף, המקרה הזה לא לגמרי ברור עדיין. לא ידוע לנו מדוע הנער תקף אזרחים ותיקים. לא ברור האם זו היתה המטרה שלו, או שהאזרח הוותיק פשוט היה הראשון שראה ברחוב והתקיפה לא היתה מכוונת אליו אלא מקרית.

"לא ידוע מה הניע את הנער לתקיפה. לכן, אני עדיין לא יכול לראות במקרה הזה יריית אזהרה. אני לא יודע מה הביא לתקיפה, וזה יהיה לא אחראי מצדי להתלהם עכשיו. ברור לחלוטין שאסור לנו לתת למקרים כאלה לקרות. המציאות היא שעד היום הם לא קרו, ואני מקווה שגם לא יקרו. אני מקווה שזה היה מקרה חריג ונגלה שהנסיבות שלו חריגות. ואם נגלה בעיה, אני מאמין שנדע איך לטפל בה.

"תקיפה של החלשים בחברה, קשישים, אנשים עם מגבלויות, ילדים ועוד, היא תמיד מעשה שיש לגנות. ואני מאמין, ורוצה להמשיך להאמין, שמודיעין מכבים רעות תמשיך להיות עיר בטוחה שנעים ללכת בה ברחוב. אני קורא לכל האזרחים הוותיקים בעיר להירשם לשירותי קהילה תומכת, המעניקה שירותים מגוונים לכולנו, בבית שבו אנחנו גרים. כך, גם אם במקרה קורה מקרה חריג וקשה, האזרחים הוותיקים יקבלו טיפול עוטף, חם ומחבק.

"אני גם קורא למשפחתו של האזרח הוותיק שהותקף לפנות לעמותה למען הקשיש במודיעין. נשמח לבקר אותו בביתו, להעניק לו שירותי אוזן קשבת לתמיכה רגשית, ולעשות כל שנוכל כדי לסייע לו לעבור תקופה קשה וטראומטית זו עם הרבה תמיכה ואהבה".

 יעקב אלמוג, ראש אגף השירותים החברתיים בעירייה, מגלה כי במודיעין מטופלים כחמישים קשישים שנפלו קורבן לאלימות והזנחה. "מדובר בעיקר במקרים של אלימות במשפחה והזנחה קשה שלדאבוני אנו עדים לה כתופעה ארצית", הוא אומר. "משרד הרווחה אף יזם בנושא מערך טיפולי. לא מוכרים לנו מקרים של אלימות עבריינית פיזית של גורמים חיצוניים. במובן זה המקרה הנוכחי הוא חריג ונדיר".

לדברי אלמוג העירייה מכירה את המקרה הקשה וקיבלה כמובן דיווח פרטים מהמשטרה לגבי האירוע עצמו. אלמוג סירב לחשוף פרטים שקיבל מהמשטרה ואמר: "צר לי אך מאחר ומדובר בקטין לא אוכל למסור פרטים אודותיו. לגבי האירוע עצמו הנושא נמצא כרגע בחקירת המשטרה ולכן אין בידי מידע מפורט על המקרה הספציפי".

מה עושה האגף לשירותים חברתיים בנושא אלימות המופעלת נגד קשישים בעיר?

 "האגף מפעיל באופן ישיר והן באמצעות העמותה למען הקשיש, מגוון של פרויקטים חברתיים כגון קפה אירופה, מועדון מועשר, 'בתים חמים' ועוד. כל זאת על מנת לייצר מסגרות תומכות למאות קשישים בעיר וייצירת רשת חברתית תומכת להפגת הבדידות וכן פעילויות תרבות"

לגבי המאבק באלימות נגד קשישים במודיעין סיפר אלמוג כי "בנוסף, האגף מפעיל תכנית ייחודית למניעת אלימות כלפי קשישים שמטרתה טיפול בקשישים נפגעי אלימות. בד"כ מדובר על אלימות בתוך המסגרת המשפחתית ולא מקרה חריג מעין זה".

יחד עם זאת אלמוג סיפר כי גם בקצה השני של הסקאלה, כלומר מול צעירים שמפעילים אלימות, מנסה האגף להפחית את עוצמת האלימות: "במודיעין מופעלת תוכנית 'עיר ללא אלימות' המקיימת לא מעט פעילויות הסברה ומניעה בנושא. בכל אופן המקרה שאירע השבוע הוא חריג ביותר ולא נתקלנו במקרה שכזה בשנים האחרונות. בנוסף, מבחינת אחריות מדובר באחריות של המשטרה על מניעת פשיעה.

אבל בסופו של דבר הנתונים מצביעים על עלייה, אם כי לא חדה, במספר מקרי האלימות נגד קשישים במודיעין. ההסבר לדברי אלמוג הוא ש"יש עלייה מתונה הנובעת באופן טבעי בשל הגידול הכללי במספר התושבים. שוב, מדובר באלימות בתוך המשפחה ולא במקרה של אלימות חיצונית".

ראש העיריה חיים ביבס הגיב על המקרה הקשה כך: "אירוע תקיפת הקשישים הוא מקרה חמור ביותר וחריג בעיר שלנו. צריך לזכור שמדובר באירוע נקודתי, שאינו מייצג את התושבים שלנו, ובטח לא את בני הנוער שלנו. "אנחנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת למנוע הישנות של מקרה דומה בעתיד. אני בטוח שהארכת מעצרו של החשוד והטיפול המהיר של השיטור העירוני והמשטרה יביאו להרתעה בעתיד. כמו כן הנחיתי את השיטור העירוני להגביר את הסיורים ברחבי העיר כדי לחזק עוד יותר את תחושת הביטחון והמוגנות של התושבים הגמלאים תוך יצירת הרתעה ומסר ברור שמקרים כאלה לא יתרחשו במודיעין מכבים רעות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20