(new)ויקטורי
"אין אפלייה נגד ישראלים"

"אין אפלייה נגד ישראלים"

אספן קון ממודיעין הוא ישראלי ממוצא נורווגי שחברת התוכנה שלו עובדת בעיקר עם האיחוד האירופי • מעדותו עולה שהמגזר העסקי ביבשת ממש לא מתרגש מהפרסומים בתחום המדיני

אספן קון הוא ישראלי שאמו נורווגית ומכאן שמו המוזר. הוא תושב מודיעין כבר עשרים שנה, נשוי  לתמר ואב לרועי ונמרוד. במקצועו הוא איש מחשבים בוגר מדעי המחשב אבל גם כלכלן בעל תואר שני ובוגר תוכנית MBA של אוניברסיטת תל אביב. לקינוח גם גם למד פילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

מדוע איש מחשבים צריך ללמוד פילוסופיה?

"כי מי שעוסק בפילוסופיה מבין עד כמה התחום הזה מעניק לך ראייה הוליסטית על הקריירה ועל העולם העסקי ובכלל על החיים. אני היום ממרום גילי (55) יכול לומר באחריות מלאה שהפילוסופיה תורמת לי יותר לעבודה השוטפת שלי מאשר התואר במחשבים או במנהל עסקים".

עד כדי כך?

"כן. לימודי הפילוסופיה העניקו לי את ההבנה הדרושה לגבי מהות ניהול העסק, לגבי השאלות מה אתה רוצה להשיג מהעסק שהקמת וכיצד אתה משלב את הידע הזה לטובת העסק ולטובת הלקוחות שלך. הפילוסופיה משפרת מאד את איכות העבודה שלי ואת יכולת הראייה שלי לגבי התקדמות העסק  ולגבי הלקוחות והצרכים שלהם".

אספן קון יושב בחדר די קטן במתחם העבודה SHELL TECH שבפארק הטכנולוגי, משם הוא מנהל את החברה שפועלת בישראל ובמדינות אירופה ולא רק. היום בעידן האינטרנט זה ממש לא בעיה או מכשול פיזי לעבוד במודיעין ולקבל תוצאות באירופה או ארצות הברית, עובדה שרוב לקוחותיה של חברת EKON נמצאים באירופה ורובם לא ממש מודעים לכך שהחברה נמצאת במזרח התיכון, חצי שעה של נסיעה מרצועת עזה.

ספר לי על החברה שהקמת ושאתה מחזיק בבעלותך.

"אחרי השירות הצבאי, ואני מבוגרי מלחמת לבנון הראשונה כחייל בגולני, נסעתי ללמוד בנורווגיה וכשחזרתי הקמתי את חברת EKON שהיא למעשה חברה שמפתחת תוכנות מחשב שנותנת מענה ופיתרון לצרכי לקוחות במגזרים שונים".

מה למשל? דוגמה?

"למעשה התוכנות שלי מאפשרות לגופים, חברות ועמותות, בעיקר מהמגזר הציבורי, לתחזק מערכת שיתופית חברתית שמסייעת לקהילות שמשתמשות באותם גופים ולנהל בצורה יעילה מאד את הידע שלהם בתחום עיסוקם. למשל יש לנו לקוח מאירופה, תנועת נוער מסויימת, שכל המידע שלה, כל החומרים שתנועת נוער משתמשת, כל המסמכים, התוכניות, המסרים והתכתובות, הכל עובר באמצעות תוכנת הניהול שמאפשרת להם לנהל את תנועת הנוער על סניפיה ועשרות אלפי חבריה כיחידה עיסקית אחת".

אם היית מקים קבוצת פייסבוק זה לא היה אותו הדבר?

"לא. ממש לא. אני מייצר ללקוח סביבת עבודה ומערכת שיתופית שמאפשרת ללקוח לעבוד נכון, בעיקר כשמדובר בגופים שיש להם הרבה סניפים והרבה ענפי ומחלקות ואגפים וצריך תקשורת מחשבים מורכבת ביניהם".

ובכל זאת למה לא בעזרת דף פייסבוק?

"צריך להבין שאם הייתי מקים קבוצת פייסבוק ללקוח אז כל המידע שנמצא על עמודי הפייסבוק היה שייך לפייסבוק ובשליטת פייסבוק. לכן אני לא מעביר את הדברים דרך פייסבוק אלא מתכלל את הפרמטרים בתוך אתר אינטרנט שמשלב בתוכו גם שימושים ומימשקים של פייסבוק, גם של וואטסאפ, גם גוגל בעצם של כל מה שנמצא על הרשת באינטרנט. אבל הכל מתוכלל ליחידה עסקית אחת והמידע הוא בבעלות הלקוח ולא בשליטת גופי הענק כמו גוגל ופייסבוק".

ולמה דווקא גופים חברתיים? מה עם השוק הפרטי העיסקי?

"התוכנה מאפשרת למשתמש לארגן ולנהל את מערכות המידע שלו מול לקוחות, עובדי החברה או בין הסניפים ובין בעלי תפקידים, בעיקר בתחומים החברתיים, התוכנה מאפשר למי שמנהל את קבוצת היעד לשלב חומר מקצועי לתוך האתר שנבנה במיוחד לגוף שמשתמש בתוכנה. למה לא במגזר העיסקי? כי אנחנו עדיין לא שם אבל נגיע לזה. בינתיים אנחנו מתמקדים במגזר החברתי והציבורי וזה גם מושפע מכך שאנחנו עובדים הרבה עם האיחוד האירופי".

במה זה משפיע?

"כבר עשור שנים שאני עובד מול האיחוד האירופי במכרזים שלהם. האיחוד האירופי עובד בדגש על ארגונים ציבוריים וחברתיים ולכן מטבע הדברים אנחנו שם. אבל יש גם כוונה ברורה להיכנס למגזר העסקי ממש".

נוח לך כישראלי לעבוד עם האיחוד האירופי בתקופה שבה אירופה די עויינת את ישראל?

"אומר לך כך: אם אתה מקצועי, אז האירופאים מעריכים את העבודה שלך בלי קשר לכך שאתה ישראלי. דבר נוסף: השתתפתי בהרבה מאד פרויקטים מטעם האיחוד האירופי ויש פער עצום בין מה שהתקשורת באירופה מדווחת על ישראל לבין מה שהקהילה העסקית והאיחוד האירופי באמת רואים וחושבים עלינו".

אבל אנחנו שומעים את הקולות באירופה ורואים איך הם מקבלים את מה שקורה בעזה למשל.

"אני מארח כאן הרבה חבר'ה מאירופה, נציגי גופים באיחוד האירופי ובעלי תפקידים בגופים הציבוריים שאנחנו מנהלים עבורם את המערכת הממוחשבת וזה כולל מוסלמים אירופאים שבאים לכאן ושואלים שאלות. אני תמיד לוקח אותם לאזור לטרון ומראה להם את הים במערב ומסביר להם שזה הרוחב של מדינת ישראל. ואז אני אומר להם שעזה זה הפינה מצד שמאל בקצה, והם נדהמים לראות שלמעשה מחוץ לעזה החיים כאן מתנהלים בצורה רגועה יותר. זה משנה להם את התפיסה".

כשאתה ניגש למכרזים של האיחוד האירופי אתה מציג את עצמך כנורווגי?

"לא, ממש לא. אני ישראלי לכל דבר. אמנם נולדתי באוסטריה כי הורי נפגשו באוסטריה בלימודי רפואה והתחתנו שם, אבל אני ישראלי. שירתתי בגולני ולכן החברה שלי היא חברה ישראלית ובאירופה יודעים את זה".

איך אתה מתכנן את הכניסה לשוק העסקי?

"יש פרוייקט גדול שאני שותף לו שנעשה באמצעות האיחוד האירופי והוא יושק בעוד כשלוש שנים. אגב למי שלא יודע ישראל חברה באיחוד האירופי, לכן אנחנו משתתפים באירויזיון למשל. בכל מקרה האיחוד האירופי החליט להקים שוק וירטואלי ענק לחומרים מותכים ואנחנו זכינו בחלק מהמכרז להקמת מערכת המיחשוב של הפרוייקט הזה וזה יתן לנו כניסה גם למגזר הפרטי".

שוק של חומרים מותכים?

"כן. תחשוב שיצרן מכוניות מתכנן הגה לדגם חדש והוא צריך הגה מחומר מסויים שמורכב מסגסוגת של כמה חומרים. היצרנים צריכים להתיך כמה חומרים כדי לייצר עבורו את החומר המותך שיתאים להגה. זה שוק של עשרות מיליארדי אירו רק בגוש האירו, אז האיחוד האירופי רצה לייצר פלטפורמה וירטואלית שבה ייפגשו יצרנים ולקוחות ויקצרו את תהליכי האיתור. בשוק הוירטואלי הזה ייפגשו הצרכנים עם היצרנים ויעשו עסקאות. יהיו שם אלפי ועשרות אלפי מכרזים ושיתופי פעולה בין מדינות האיחוד. זה הולך להיות שוק ענק, עולמי, ואנחנו מקימים את המערכת הממוחשבת שלו בעזרת תוכנת ה- DKM שלנו".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21