(new)מחלקים באמצע עמוד הבית
מועצת העירייה אישרה הגשת בג"ץ נגד משרד הפנים לאחר ישיבה סוערת

מועצת העירייה אישרה הגשת בג"ץ נגד משרד הפנים לאחר ישיבה סוערת

אילן בן סעדון שוב נטש מספר דקות לפני ההצבעה את ישיבת המועצה והצליח לפזר ערפל קרב סביב עמדתו בנושא פתיחת עסקים בשבתות • ביבס התעמת עם סגנו, שגם החליף "מחמאות" עם אלעד שמעונוביץ • בן סעדון: "זה קרקס פוליטי"

בשבוע שעבר כשאילן בן סעדון התבקש לספק תגובה לגבי עמדתו לפתיחת עסקים בשבתות, הבטיח דוברו כי "עמדתו של בן סעדון תובא בישיבת המועצה ביום ראשון".

אז יום ראשון הגיע, המועצה התכנסה לישיבה שלא מן המניין שעסקה בנושא העתירה לבג"צ נגד שר הפנים אריה דרעי בנושא חוק המרכולים, אבל עמדתו של בן סעדון לגבי פתיחת עסקים בשבתות בעיר נותרה עמומה ומעורפלת, כשלפני הישיבה הוא נטש בזעם את חדר הישיבות ולא הצביע כלל.

לפני שעזב את הישיבה סיפק בן סעדון נאום בחירות ארוך שבמהלכו התעמת עם ביבס וגם עם אלעד שמעונוביץ, שקרא לעברו: "מה אתה מיתמם, אתה רוצה לסגור עסקים בשבתות. אתה הולך לבתי כנסת ומספר שאתה בעד סגירת עסקים". בן סעדון לא נותר חייב לשמעונוביץ וענה: "אתה בכלל סיעת בת של הליכוד, מה עשית בכלל? מה אתה שווה?" קרא לעברו. שמעונוביץ בתגובה גיחך והזכיר ששני חברי סיעת אילן למודיעין {דן ליכטמן וגבי אדרי – י.ג) הם אנשי ליכוד בכלל.

אבל מכל הדקות הארוכות שבהן נאם בן סעדון לא יכלו הנוכחים להבין בצורה חד משמעית האם הוא בעד פתיחת עסקים בשבת והגשת עתירה נגד דרעי או להיפך. 

כשביבס הקניט אותו "ברחת פעם אחת מההצבעה והנה עכשיו יש לך הזדמנות לתקן" ותבע ממנו חד משמעית לומר את דעתו "בלי סיפורים! תגיד אתה בעד או נגד? אל תלך סחור סחור, כן או לא?? תגיד את זה בצורה ברורה", איבד בן סעדון את שלוותו והטיח בביבס: "אני לא אכנס למשחקים האלה שלך!", הוא קרא בזעם, קם ועזב את הישיבה לפני ההצבעה, כשבאולם המועצה נותרים ישובים שני חבריו לסיעה שהודיעו כי לא ימשיכו איתו בקדנציה הבאה (דן ליכטמן ובוריס פרלמן שתמכו חד משמעית בהצבעה בהגשת העתירה).

"הערב זימנו לנו ראש העיר, יחד עם שותפו (במסווה של סיעה נפרדת) אלעד שמעונוביץ, מופע לולייני במליאת המועצה, שכול כולו נועד לפגוע בסטטוס-קוו בעיר, במרקם החיים המשותפים שבנינו בעמל רב. מכיוון שהתרגיל הפוליטי היה ידוע מראש, מסרתי את תמיכתי בהליכה לבג"צ בנושא פתיחת בתי עסק בשבתות ובמועדי ישראל על-מנת לשמור על עצמאות המנהיגות המקומית ונבחרי הציבור", כתב בן סעדון בדף הפייסבוק שלו. 

בן סעדון ציין עוד כי "חשוב לי להדגיש, כי הבעתי את התנגדותי הנחרצת לחוק העזר העירוני, עקב מתן ההיתר לפתיחת מרכולים בלב השכונות בעיר, שכן לא אתן ידי לפגיעה בוטה ברגשות הציבור ולכפייה מכל סוג. בתום דבריי יצאתי יחד עם חבריי מהישיבה כאקט מחאה לקרקס הפוליטי, שלא צלח".

בן סעדון הדגיש כי הוא מתנגד לפתיחת בתי אוכל ומרכולים בתוך השכונות, לא כאלה שפועלים באזורי המסחר והתעסוקה וביקש לבטל את סעיף 2 ט' בחוק העזר העירוני, המאפשר פתיחת מרכולים בתוככי השכונות. ביבס הקניט אותו שוב: "אתה בכלל לא יודע שיש כבר שנים שישה מרכולים שפתוחים בתוך השכונות. כדאי שתדע את זה". בן סעדון הודיע כי יימנע בהצבעה, למרות שכמה דקות אחר כך עזב את הדיון תוך הבטחה שבקדנציה הבאה יפעל לביטול סעיף 2 ט' בחוק העזר העירוני.

הישיבה כאמור עסקה בשאלה האם העירייה אמורה להגיש את הבג"צ נגד שר הפנים. בסופו של דבר ההצבעה היתה ברורה ורוב חברי המועצה הצביעו בעד הגשת העתירה, מלבד ג'וני קליין וברוך בוחניק שהתנגדו. בתום הישיבה אמר נציג 'יש עתיד' שחר מי און: "בישיבת מועצת העיר, הצבענו בעד פנייה לבג"צ כנגד שר הפנים, אריה דרעי, שהחליט שלא לאשר את חוק העזר העירוני שחוקק בהובלתנו, בשיתוף ראש העירייה.  חוק העזר העירוני שמר על הסטטוס קוו ונתן לו תוקף, בעוד החלטת שר הפנים מתעלמת לחלוטין מרצון תושבי מודיעין מכבים רעות ונציגיהם במועצהאנחנו נדרוש מראש העירייה חיים ביבס להתחייב כי לא יכניס לקואליציה העתידית את הסיעות שברחו ו/או התנגדו לחוק המרכולים ותמכו בכפייה דתית בעיר  במועצה זה יהיה או אנחנו או כפייה דתית".

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ הגיב אף הוא: ״לא נסבול יותר תירוצים של נבחרי ציבור אצלנו בעירייה. בלי סיסמאות ופוליטיקה ישנה של להגיד משהו אחד ולהצביע ההפך. זה בחירות וזו דמוקרטיה: להצביע עבור מי שמייצג אותך וחושב כמוך. בלי מילים יפות על סטאטוס קוו, בלי להתחבא מאחורי סיסמאות ׳סוציאליות׳ או ׳דאגה לכולם׳. אם יסגרו כאן עסקים בשבת לא יישארו כאן צעירים, ובטח לא נוכל להחזיר הביתה את אלה שעזבו. רשימת הצעירים ׳הדור הבא׳ מתגייסת למאבק על אופיה ודמותה של העיר שלנו. בכל מה שצריך. וכשצעירים שואלים אותי למה צריך לבוא להצביע בבחירות- זו הסיבה. זה הבית שלנו".

עיריית מודיעין קיץ מודיעינ