(new)ויקטורי
הקופות לא מפסיקות לצלצל

הקופות לא מפסיקות לצלצל

לאיש לא היה ספק שכל מסעדה או קיוסק שייפתחו במתחם התחנה המרכזית החדשה יהפוך במהירות ל"משאבת מזומנים" • ביקרנו השבוע את שלושת העסקים הראשונים שהתמקמו במתחם הנחשק והם אינם מכחישים: "אנחנו כבר מפוצצים בקונים" • מתנאל שלום שמשכיר את החנויות: "אפשר לומר שאנחנו הראשונים שחונכים את המע"ר"

השבוע נפתחו מספר עסקים חדשים במתחם התחנה המרכזית החדשה של מודיעין ובכך למעשה ניתן האות לתחילת שלב האיוש של החלק העסקי במע"ר החדש, שלמעשה גובל במתחם התחנה והקניון.

מתחם התחנה הוא החלק התחתון שבקצה רחבת הקניון מצידו של קפה ארומה, ממש צמוד לכניסה לתחנה המרכזית החדשה. סביב הרחבה הגדולה אמורים להתמקם שמונה עסקים, מהם שלושה כבר נפתחו השבוע: סניף נוסף של "קופיקס" (השני בעיר אחרי זה שבמרכז מרל"ז), פיצוציה בשם "מיקוס" והמבורגריה של רשת "שמונה" שבבעלות השף מושיק רוט – בה המוטיב המרכזי הוא המבורגר בשמונה שקלים.

השבוע ירדנו למפלס "מתחם התחנה" עם מתנאל שלום, זכיין "קופיקס" ומי שזכה במכרז של מנהלת אופק על כל המתחם ולמעשה השכיר את המקום בשכירות משנה לבעלי עסקים שפתחו ויפתחו עוד עסקים במתחם.

הרחבה הגדולה, שסביבה ממוקמת חגורת העסקים הקיימת והעתידית, תרכז פעילות תרבותית עשירה. שלום: "אני מתכנן כאן הרבה מאד פעילויות פתוחות תחת כיפת השמיים, כמו ערבי מוזיקה ושירה. יש כאן מקום נפלא ברחבה להרקדה המונית. אפשר לערוך כאן ירידי מזון ודוכני בישול של שפים, לא רק של מושיק רוט אלא של עוד שפים. היתרון במיקום הוא שזה ממש לצד הקניון ורחוק מבנייני מגורים מאפשר לנו לא להיות מוגבלים במוזיקה ובהופעות. יש כאן תנועה גדולה של אנשים שמגיעים לתחנה המרכזית והכניסה והיציאה לתחנת האוטובוסים וממנה היא דרך הרחבה הזאת"

שלום יודע שהזכייה במכרז שטחי מתחם התחנה היא סוג של "בול פגיעה" מבחינה עסקית: "נכנסים לכאן מאות אנשים בשעות הבוקר ובמהלך היום וכשחוזרים מהעבודה מגיעים שוב מאות רבות של אנשים. כבר היום אנחנו רואים את הערך המוסף של העסקים כאן".

יש כאן בסך הכל מקום לשמונה עסקים ורק שלושה מאויישים כיום...

"נכון, כי רק השבוע פתחנו כאן את 'קופיקס' ואת 'מיקוס' ובשבוע שעבר מושיק רוט פתח את 'שמונה'. אבל כבר רושמים נוכחות מוגברת בחנויות האלה ועוד חמישה עסקים בדרך להיכנס. כמובן שעדיין לא ניתן לחשוף אותם, אבל למעשה ככה בשקט בשקט המע"ר החדש של העיר מתחיל להתאכלס בעסקים".

אתה רואה את התחנה המרכזית החדשה כחלק מהמע"ר?

"ממש כך. התחנה המרכזית ולמעשה מתחם התחנה הם קצה המע"ר או התחלתו, בצמידות לקניון שמסמן את הפינה התחתונה של המע"ר. לכן בהחלט אני יכול לומר שהתחלנו לאייש את המע"ר, כי כיכר התחבורה היא חלק מהמע"ר".

ספר קצת על תהליכי ההכנה לפני הפתיחה.

"היו לנו שלושה חודשים קשים מאד בשלב הכשרת התשתיות. למרות שאנחנו במרכז העיר, ומסביב יש תשתיות חשמל מים וביוב, כולן של הקניון. לכן היינו צריכים לדאוג לקווים נוספים ונפרדים של חשמל ומים וניקוז וביוב וגז וזה נמשך כמה חודשים. אבל סוף סוף קיבלנו את כל האישורים והתחלנו לפתוח את העסקים".

אם לא שמות, מהו איפיון העסקים הבאים שיהיו כאן?

"נכניס לכאן עסקים מוטי מזון ומוצרי צריכה שבדרך כלל נדרשים על-ידי כל מי שמשתמש בתחבורה ציבורית. גם ניקח בחשבון שמדובר בציבור נוסעים כך שלמימד הזמן והמהירות יש חשיבות".

ואלמנטים יותר אלגנטיים יהיו כאן?

"ברור, אבל בשלב מאוחר יותר. מול הקניון יקום מגדל חדש על מגרש 21 ובו גם מלון, אז אצלנו תהיה מסעדה ברמה גבוהה שבאי המלון ולא רק הם יוכלו לשבת בערב על כוס יין וסטייק טוב. לא רק המבורגרים או פיצוציה".

מנהל הסניף הטרי של "קופיקס" הוא טל כהן, שמנהל גם את הסניף במרכז מרל"ז. הוא צופה שהמקום ימשוך פעילות רבה מאד ונבואתו מתגשמת מול עינינו. במשך מספר הדקות שבהן ביקרנו בסניף כבר פקדו אותו כעשרים צעירים. חלקם ירדו מאוטובוסים שהגיעו לתחנה המרכזית וחלקם היו בדרך לרציפים.

גם ההמבורגריה "שמונה" כבר כורעת תחת העומס, בעיקר בני נוער וצעירים אבל גם אמהות שהגיעו בימי החופשה עם הזאטוטים לארוחת צהריים. רועי פרץ, הזכיין המקומי של הרשת, אומר: "התחלתי בשבוע שעבר ואני נופל מעייפות. ברוך השם המקום מפוצץ. הצצה פנימה מגלה ש"שמונה" בהחלט כבר עמוס בעשרות לקוחות. פרץ לא חוסך מחמאות: "משפחה שלמה עם שניים שלושה ילדים יכולים לאכול כאן המבורגרים איכותיים וצ'יפס ושתייה בכמה עשרות שקלים. זה דיל נהדר, תראה מה הולך כאן".

גם מיקי אנטון, בעלי הפיצוציה "מיקוס", מרוצה מתנועת האנשים במתחם. "היתה לי פיצוציה בשכונה אחרת אבל כששמעתי שמתנאל פותח את המקום הבטחתי לעצמי את הלוקיישן", הוא אומר. "מכרתי את הפיצוציה הקודמת ופתחתי כאן. התחנה המרכזית זה המקום הסואן ביותר שיהיה בעיר. ככה זה".

מתנאל שלום מסכם: "עשינו עבודה יסודית על בחירת תמהיל עסקים נכון. כיום אני פועל בכמה מישורים להכניס שיפורים נוספים כמו מכונת כספומט להוצאת מזומנים בתוך התחנה המרכזית, שם כבר הוצבה גם מכונת לממכר משקאות וסיגריות. 'קופיקס' פתחה חלון מכירה גם לתוך אולם הנוסעים של התחנה המרכזית, כך שהמכירה ב'קופיקס' תהיה גם מבחוץ ברחבה וגם מבפנים בתוך אולם הרציפים. זה בונוס גדול מאד".

מה ימי השיא והשפל במקום?

"רק התחלנו אז קשה לומר אבל כבר רואים שבשבעות הבוקר התנועה אדירה, וכך גם בשעות אחר הצהריים כשכולם חוזרים מהעבודה. גם בערבים מתמלא פה, בדגש על ימי חמישי. המקום מפוצץ מבני נוער שבאים לפה להיות עד אמצע הלילה".

עשרים מטרים למעלה נמצא הקניון. אתה לא חושש מתחרות מול הקניון הממוזג והנוח יותר?

"לא, כי אנחנו מכניסים לכאן עסקים שאין בקניון. וגם המחירים, כמו ב'שמונה', זולים בהרבה מול כל המבורגריה בקניון. תראה כמה עשרות לקוחות יושבים בסניף 'שמונה' ואז תעלה למעלה לקניון ולא תמצא את זה".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21