(new)ויקטורי
המתנדב הנצחי של מודיעין נכנס לפוליטיקה

המתנדב הנצחי של מודיעין נכנס לפוליטיקה

שבוע ממוצע של משה סדיה יכול להיפתח בטיפול בפצועים כפראמדיק, להימשך בחילוץ פצועים כקצין במילואים ולהסתיים במשימה הומניטרית בחו"ל כאיש "מצילים ללא גבולות" • הוא גם מתנדב ב"עמותה הצרפתית" של מודיעין ועכשיו גם מועמד למועצת העיר במסגרת "גשר" של ברוך בוחניק • את מה שיש לו לומר על פתיחת העסקים בשבת כדאי לכל אחד לקרוא

(צילום: פרטי)

מי לא מכיר במודיעין את משה סדיה? בודדים לא נתקלו בשמו או בו עצמו במסגרת אחת מהפעילויות החשובות שנעשות כאן בעיר וגם ברחבי העולם, אשר סדיה מעורב בהן. אם זה מתחיל מהעסק הפרטי שלו כאופטיקאי כשחילק 5,000 זוגות משקפיים בחינם לחיילים באזור חברון, בשיתוף כמובן עם עוד אופטיקאים, או בימים הקרובים כשהמבצע יחזור על עצמו גם ביישובי עוטף עזה, או בטיסות חטופות לאזורי אסון ברחבי העולם לחלץ בני אדם ולהציל ממוות.

כך היה  בפיליפינים בשנת 2013 וכעבור שנה וחצי בנפאל בעת רעידת האדמה הקשה, בהאיטי ובעוד מקומות. סדיה מגיע בין הראשונים במסגרת חברותו בהתנדבות באירגון הבינלאומי "מצילים ללא גבולות". ואם זה עדיין לא מספיק כדי להרגיש את זרם האדרנלין בדמו של סדיה אז הוא גם (כמתבקש) פראמדיק מתנדב במד"א ואחראי על המתנדבים בגזרת מודיעין וסביבתה.

ואם גם זה לא מספיק אז סדיה הוא גם מ"פ במילואים ביחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף (יחצ"א) שאנשיה כולם מתנדבים ושיכולים להיקרא בתוך דקות להתייצב בבסיסם בצריפין כדי להיות מוקפצים לאזורי אסון ברחבי העולם או לחילוץ כאן בארץ, כמו שהיה במקרה של אסון ורסאי ועוד מקומות.

ואם גם זה לא מספיק, אז סדיה גם מתנדב ב"עמותה הצרפתית" במודיעין שעוזרת בסיוע לנזקקים, אם זה באיסוף וחלוקת מוצרי מזון לקראת חגים ובמהלך ימי השנה, בגדים, ילקוטים לילדי בתי הספר ממשפחות במצוקה ובכלל בסיוע לכל מי שרק נזקק למשהו.

סדיה, נשוי ואב לארבעה, עלה מצרפת לפני שנים רבות והתיישב במודיעין, גם ממניעים ציוניים וגם כמובן מהכרת המציאות שאירופה בכלל וצרפת בפרט לא הולכות להאיר פנים ליהודים. מאז שהתיישב במודיעין הוא מעורב מאד בתהליך קליטת עולים מצרפת ומסייע כמלווה עולים ברגעים הראשונים והלא פשוטים בארץ חדשה ללא שפה ולפעמים ללא קרובים. כל זאת במסגרת "העמותה הצרפתית".

ואחרי כל הרזומה הארוך והמרשים הזה כנראה שהדברים לא ממש הספיקו לו ועדיין היתה חסרה לסדיה עוד קצת פעילות. אז הוא החליט "לסגור את הפינה" ולהיכנס לפוליטיקה המקומית, במסגרת רשימת "גשר" בהנהגת ברוך בוחניק.

אתה בטוח שתמצא זמן לפוליטיקה לצד כל תחומי ההתנדבות האחרים שלך?

"נכון שזה בניגוד לדי.אן.איי שלי. בכלל לא רציתי להיכנס לפוליטיקה ולא תיכננתי את זה, כי הפוליטיקה היא אנטי תיזה של עצמי".

אז מה קרה?

"שנים אני רואה מה קורה כאן בעיר, ורואה מקרוב. ואני אומר לך שלא הכל כאן ורוד ויש הרבה מה לשנות. אנחנו התרגלנו כאן שלעיר יש תדמית של עיר חיובית מאד ושכיף לחיות בה וזה נכון בגדול אבל יש הרבה דברים שניתן וצריך לתקן".

בוא נתחיל מהתחומים שלדעת צריך לפעול בהם לשינויים.

"אני סימנתי שלושה דברים שאני רוצה להתמקד בהם. זה לא אומר שאין עוד תחומים אבל אלה החשובים ביותר מבחינתי לפחות: האחד הוא תחום התחבורה הציבורית – לא צריך להכביר הרבה מילים ואני לא מגלה את אמריקה אבל מצב התחבורה הציבורית כאן הוא קטסטרופה והעירייה לא עושה מספיק בתחום".

אתה יודע שהעירייה טוענת שידיה כבולות כי מי שמחליט זה שר התחבורה?

"זה נכון עובדתית אבל לא מעשית כי העירייה כאן בשטח ואנשיה יודעים בדיוק מה המצב והיכן נקודות החולשה. במשרד התחבורה לא יודעים לפרטי פרטים מה שפקידי העירייה יודעים ושומעים מהתושבים. אז מישהו בעירייה צריך לדעת להעביר את המידע למשרד התחבורה ולדאוג שהדברים יבוצעו וזה לא מתבצע כפי שהיה צריך".

בעיות תחבורה ציבורית יש בכל הארץ. אולי שיטת ההפרטה והמכרזים לא עבדה נכון?

"יכול להיות, אבל הבעיה היא הבקרה והפיקוח. למשרד התחבורה יש מנוף יעיל מאד נגד חברות התחבורה הציבורית ואלה הקנסות שהוא כמשרד ממונה יכול להטיל. הם לא עושים את זה מספיק, ולמה? כי העירייה לא לוחצת אותם שיטילו קנסות. כל בוקר אני רואה שכנים שלי יושבים בתחנת האוטובוס ומחכים לאוטובוס. אני אוסף אותם ושומע מהם שאוטובוס עבר ולא עצר ושאוטובוס שהיה צריך להגיע לא הגיע בכלל. אישית אני על בסיס קבוע נאלץ להקפיץ את הילדים שלי לבתי ספר שלא יאחרו כי הם תקועים וזה לא צריך להיות כך".

אז מה צריך לדעתך לשנות בתחום התחבורה?

"צריך לעבור למערך היסעים שמבוסס על מיניבוסים ואוטובוסים קטנים. אני רואה כאן לא פעם אוטובוסים גדולים נוסעים ברחבי העיר ובהם שלושה ארבעה נוסעים בלבד. זה לא כדאי, מסורבל ולא יעיל. במיניבוסים קטנים אפשר לייעל את תדירות הקווים, ולא נראה עוד קשישים יושבים ומתייבשים בשמש הקופחת בתחנות האוטובוס ומחכים סתם".

מה התחום השני?

"התחום השני הוא רווחה. אני רוצה לטפל הרבה יותר בתחום הזה שהוא קרוב לליבי. מודיעין נתפסת כעיר אמידה ובמעמד סוציו אקונומי גבוה וזה נכון, אבל יש כאן נזקקים ויש כאן משפחות שזקוקות לסיוע. התחום השלישי שקרוב לליבי הוא תחום הקליטה. אני רוצה לסייע לעולים כאן בתהליכי הקליטה שלהם, מעבר למה שאני עושה במסגרת הפעילות בעמותה הצרפתית ואת זה אפשר לעשות רק מעמדת ביצוע בתפקיד במערכת".

למה הצטרפת דווקא לסיעת "גשר"? מדוע לא לבחור סיעה מהקואליציה שמעורבת בעשייה עצמה?

"עקרונית אתה צודק. הסיעה שבחרתי להצטרף אליה בראשות ברוך בוחניק היא סיעה אופוזיציונית. אגב אני מאד מעריך את חיים ביבס וחושב שהוא ראש עיר מצויין. אבל סיעת גשר התאימה לי מבחינת השקפת העולם שלי. אני אדם דתי חובש כיפה וגשר התאימה לי בעניין הזה יותר מסיעות אחרות".

אם כבר מדברים על השקפה דתית, מה עמדתך לגבי פתיחת עסקים בשבתות כאן בעיר?

"ברור שאני אהיה נגד פתיחת עסקים בשבתות ואם תהיה הצבעה כזאת אצביע נגד פתיחת עסקים בשבת. אבל, ויש לשים לב לעניין, אם ירצו לסגור עסקים קיימים שפתוחים בשבת - לא אתן יד לכך. למנוע פתיחת עסקים בשבת זה כן אבל לסגור עסקים שכבר עובדים זה לא. אני דוגל בדו קיום ו'חיה ותן לחיות'. לדעתי אנחנו עיר מעורבת ופלורליסטית ולא ארצה להפריע לתושבים אחרים כמו שלא ארצה שיפריעו לי לחיות את חיי לפי אמונתי".

כאן במודיעין הרגשת שלא ממש נותנים לך לחיות את חייך?

"היו מקרים בודדים שאנשים התנגדו לדברים".

כמו מה למשל?

"היתה בבוכמן תהלוכה של הכנסת ספר תורה לבית כנסת. זה היה לפני כמה שנים. בתיאום עם המשטרה התהלוכה צעדה ברחוב והמשטרה חסמה את הכביש לשעה בקטע של כמה מאות מטרים עד שהתהלוכה תעבור. מענייני בטיחות הצועדים. אבל היו תושבים שצעקו נגד זה וכעסו שחסמו את הכביש. אז מה קרה שהכביש היה חסום לשעה? זה לא פגע באף אחד לנו. באותה מידה גם אני הייתי יכול להתנגד לכל מיני דברים ולא עשיתי את זה".

כמו מה למשל?

"כמו מצעד הגאווה. זו דוגמה של חיה ותן לחיות".

בוא נחזור לסיעה. תהיו שם אתה ויוסי אביבי שגם הוא חובש כיפה סרוגה, תהיו נתונים למרות של ברוך בוחניק שהוא חובש כיפה שחורה כידוע לך...

"נכון. אבל חד משמעית - תהיה לנו עצמאית מחשבתית. אף אחד לא יכפה עלינו. אני יכול לגלות לך שעד כדי כך התיאום ביננו הוא טוב שבוחניק הציע לי בכלל להיות ראשון ברשימה".

ולא הסכמת?

"לא. אמרתי לך שבכלל לא רציתי להצטרף לפוליטיקה ואני ממש לא מחפש מקום במועצה. לכן סיכמנו לבסוף שאביבי ואני נהיה ברוטציה במקום השני ברשימה".

ולא חשבת בכלל להצטרף לסיעה ביצועית אחרת כמו זו מויש לוי חובש הכיפה למשל או הבית היהודי?

"לא באתי בשביל הכיפה לפוליטיקה ולא לפעול רק עבור המגזר הדתי, אלא עבור כל תושבי העיר. לכן אני מחזיר אותך לעניין המרכולים. לא אלחם בחוק הזה כמו שאחרים נלחמים".

אתה חושב שזה ריאלי בכלל שלושה מנדטים לסיעת גשר?

"אני חושב שכן ואני מקווה שנגיע לזה".

בוא נשמע מה דעתך בכלל על מועצת העיר?

"אחד הדברים שבגינם נגררתי לפוליטיקה הוא שאני רואה במשך שנים איך מועצת העיר מתפקדת כחותמת גומי. כולם כאיש אחד מרימים יד היכן שצריך לפי הוראות מלמעלה. אסור שיקרה דבר כזה. צריך חופש ביטוי לחברי המועצה ואין את זה לצערי היום. אני חושב שחבר מועצה לא צריך לפחד לומר את דעתו האמיתית ואני מקווה לשנות את זה".

איך המשפחה מקבלת את העובדה שאתה נעלם להם פתאום למבצעי חילוץ?

"יש לי תמיכה מלאה מהמשפחה. אנחנו מתנדבים כבר הרבה שנים ולצערנו יש לנו ניסיון רב באירועים שכאלה. אני משלב את הניסיון הרפואי שלי כפראמדיק של מד"א עם הניסיון שלי בקצין חילוץ בפיקוד העורף. אני אישית הייתי בצונאמי הגדול במזרח הרחוק וסייעתי כמה שניתן, גם ברעידת האדמה בהאיטי הייתי וגם בבורמה. לקחנו איתנו ציוד רפואי בעיקר, כלומר חומרי חבישה, תרופות, וציוד עזרה ראשונה כדי לעזור לפצועים הרבים שמסתובבים שם ברחובות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20