(new)מחלקים באמצע עמוד הבית
הריצה הקצרה של הרץ למרחקים ארוכים

הריצה הקצרה של הרץ למרחקים ארוכים

ב-2013, אחרי שנים של פעילות חברתית, קפץ שרון מעוז בהתלהבות למים הציבורים ונבחר למועצת העיר • בחמש השנים שחלפו הכל התהפך והוא עוזב את הפוליטיקה שלא על מנת לחזור • בראיון ראשון הוא מודה שהשינוי אירע באמצע הקדנציה • מזהיר את הצועדים בעקבותיו מפני הקשיים • ולסיום מצהיר: "הייתי חוזר על הכל שוב"

ההגדרה המתאימה ביותר לשרון מעוז היא "פעיל". זה נכון גם לגבי התנהלותו כאזרח פרטי (שבערך מהרגע שנכנס לגור בבניין במודיעין החל לארגן מיזמים והפגנות באיזור מגוריו, בכל נושא שאפשר להעלות על הדעת), וגם לגבי המרץ האישי שלו שאינו מאפשר לו לשבת רגע באחד במקום. ולראייה – עיסוקו העיקרי כיום הוא בהדרכת בני נוער להשתתפות בטריאתלונים. שזה לא סוג ספורט אחד אלא שלושה. ובכלל – נראה שהאיש ישן אולי שלושים-ארבעים רגע ביממה. בשאר הזמן הוא עובד על השרירים שלו או על תוכנית פעולה כלשהי בזירה החברתית.

לפני קצת יותר מחמש שנים החליט מעוז לקחת את האנרגיה הזו הלאה ולהשתלב במערכת הציבורית ממש. הוא התמודד על מקום במועצת העיר וזכה בו. ומאז – גרף הפעילות שלו רק הלך וירד. עד שנעצר כמעט לגמרי. ההחלטה על סיום הפרק הזה בחייו גמלה בו מזמן. לפני מספר חודשים גם הצהיר על כך רשמית והודיע שלא יתמודד עוד על מושב במועצה. לפני כשבועיים, כשהתקיימה ישיבת המועצה המיוחדת בה התבקש כל חבר להודיע במי הוא תומך לקראת הבחירות המתקרבות – הודיע מעוז על תמיכתו בחיים ביבס.

בכך בא הקץ על קריירה פוליטית קצרה וקצובה, שככל הנראה לימדה את מעוז את השיעור החשוב שכתב המשורר יעקב רוטבליט ופירסמו גם יהודית רביץ וגם ראש הממשלה המנוח אריאל שרון: "דברים שרואים משם לא רואים מכאן". השיחה שקיימנו מסכמת את ההרפתקה הזו בצורה ברורה, והיא יכולה לעניין גם את מי שתמך במעוז בבחירות הקודמות וגם את מי שחושב לעשות מהלך כזה בעתיד.

שרון מעוז, מהם הישגיך כחבר מועצת העיר?

"במסגרת הקדנציה האחרונה הייתי חבר בוועדת מכרזים ויו"ר וועדת ביקורת. הקפדתי להתנהל באופן ענייני ומקצועי. לשאול את השאלות הנכונות בשתי הוועדות ולהתייחס בכובד ראש לכל סוגיה שעלתה. לאחר שמוניתי כיו"ר ועדת ביקורת התמקדתי בוועדה זו. כל מבוקר שביקש להופיע בפני הוועדה זה לייחס הוגן ומכבד על מנת לאפשר לו או לה להשמיע את דבריו.

"במהלך הקדנציה, לאחר שזיהיתי את הצורך בקירוי הבריכה העירונית, בשיתוף פעולה עם חבר המועצה ברוך בוכניק וראש העיר, קידמנו נושא זה אשר בסופו של יום אפשר לתושבי מודיעין לפקוד את הבריכה לאורך כל ימות השנה ולא רק בקיץ ואף תרם למקור הכנסה לא מבוטל למנהלת אופק והעירייה.

"אני חושב שהתרומה העיקרית שלי כאיש ציבור הייתה העובדה שהתמודדתי על ראשות העיר בשנת 2013 ולמרות שהתוצאות היו ידועות מראש היותי אלטרנטיבה לראש העיר כבר אז ובמהלך כל הקדנציה כאופוזיציה. זכיתי לתמיכתם של 12%-13% מתושבי העיר שחיפשו אלטרנטיבה. זה מספר תושבים כלל לא מבוטל למתמודד ללא תמיכה מפלגתית או מקורות מימון גדולים כמו אלו שהיו לראש העיר. אני חבר המועצה היחידי שלא נגרר להצטרף לקואליציה של ראש העיר. אזכיר כי הצטרפותם לאופוזיציה של חברי המועצה ברוך בוכניק ואבי אלבז היתה רק לאחר ששהו בקואליציה".

מה תיכננת ולא הספקת לבצע כחבר מועצה?

"הבאת מקורות תעסוקה למודיעין הייתה הנושא העיקרי בו התמקדתי במערכת הבחירות האחרונה ולדעתי נותר הנושא החשוב ביותר גם כיום. מקורות תעסוקה במודיעין ישפיעו ישירות על איכות החיים של תושבי העיר, תחבורה ציבורית, הכנסות מארנונה, מקומות פנאי ובילוי והכי חשוב זמן עם המשפחה".

כיצד אתה רואה היום את המערכת העירונית לאחר שהיית חברה מבפנים?

"אחלק את זה לשניים: הפקידות העירונית, עיריית מודיעין והעומד בראשה עושים מלאכתם על הצד הטוב ביותר. הם אנשים מסורים שאוהבים את העיר ומעניקים לתושביה שירות מצויין. מועצת העיר מורכבת מאנשים עם הרבה כוונות טובות אבל ללא יכולת אמיתית להשפיע או לפקח על הנעשה בעירייה. רובם, למעט סגני ראש העיר, עושים מלאכתם בהתנדבות. המדינה לא העניקה לחבר מועצה את הכלים וגם לא את ההכשרה המתאימה להתמודד עם כל התהליכים המתקיימים בעירייה. בנוסף, ראש העיר מתנהל בצורה מאוד ריכוזית כך שגם לחברי מועצה בכירים כמו סגני ראש העיר אין יכולת השפעה אמיתית על נושאים מהותיים כגון חינוך ותחבורה ציבורית".

מהי הביקורת העיקרית שלך כלפי המערכת העירונית, ללא קשר למי שעומד בראשה?

"המערכת העירונית, הכוונה למועצה, מיישרת קו עם ראש העיר באופן מובהק וללא בקרה עצמית וביקורת. אין מי שיצביע על טעויות ותקלות. אין מי שישאל את השאלות הנכונות על מנת שהתהליכים העירוניים יתממשו באופן היעיל ביותר ובצורה מיטבית. אף אחד לא מושלם ואם לא יהיה מי שיאתגר את ראש העיר ויפקח על הנעשה - זה עלול להוביל אותנו ואת העיר למקומות לא טובים. כל ראש עיר טוב ככל שהוא יהיה חייב שתהיה עליו בקרה. זה לא קורה במודיעין".

מהי הביקורת העיקרית שלך כלפי המדיניות של ראש העיריה?

"ריכוזיות יתר וחוסר שיתוף. כל נושא נבחן באופן פוליטי מובהק. ראש העיר הוא מנהיג פוליטי. פנומן פוליטי. זה חוזקו וזה גם חולשתו".

האם בקדנציה שלך היו גם כשלונות? אם כן מהם?

"נכשלנו בהבאת מקורות תעסוקה למודיעין. אפשר למצוא הרבה סיבות מדוע זה קרה אבל העובדה היא שרוב תושבי העיר עובדים מחוץ לעיר ולזה יש השלכה ישירה על איכות החיים של כולנו. בגם תחום התחבורה הציבורית. התחבורה הציבורית במודיעין לא טובה. אם אני לא מרגיש בטוח שאוטובוס יגיע בזמן ואם הרבה יותר קל לי להקפיץ את הבת שלי ברכב במקום שתיקח אוטובוס משכונת אבני חן לשכונת הכרמים כי פעם האוטובוס מופיע ופעם לא - אז יש הרבה מה לשפר בתחום הזה".

מה היית עושה אחרת כחבר מועצה, בדיעבד?

"פחות לקחת ללב. בתחילת הקדנציה ייחסתי יותר מדי חשיבות לדברים שנכתבו או נעשו. במבט לעבר הם לא באמת השפיעו וכנראה שייחסתי להם יותר מדי חשיבות".

מהי עצתך לתושב העיר שחושב להתמודד למועצה?

"הפעילות במועצה היא סיזיפית, קשה, מתסכלת וצורכת המון זמן ותעצומות נפש. ההקרבה האישית, המשפחתית והכלכלית היא עצומה. מי שמגיע לתפקיד הזה צריך לעשות את זה מתחושת שליחות אמיתית ומוכנות להקרבה אישית מאוד גדולה".

מהי עצתך לתושב העיר שנבחר להיות חבר מועצה?

"כנ"ל. התמדה, אורך רוח, סבלנות והכי חשוב להקפיד להיות ענייני".

מהי תשובתך לטוענים כי במהלך הקדנציה שלך "נעלמת"?

"במאי 2016, מחצית הקדנציה, הקמתי את מעוז טריאתלון – מועדון טריאתלון והעצמה לילדים, נוער ובוגרים. הפרויקט הזה הפך מהר מאוד מתחביב של הדרכת חמישה ילדים לפרויקט חיים עם למעלה ממאה חמישים ספורטאים מגילאי שבע ועד מבוגרים וסגל מאמנים מסור. כשמדובר בהעצמה של ספורטאים, בעיקר ילדים, אין גבול להשקעה וגם לסיפוק. כל האנרגיות והעשייה שלי הופנו והתמקדו בפרויקט החשוב הזה שממוקד במודיעין והסביבה. כיום אנו בין המועדונים הכי גדולים בארץ. בשנה שעברה היינו המועדון השני בגודלו בטריאתלון אילת בו מתקיימת אליפות ישראל. כאשר 87 ספורטאים מהעיר ושלוש מאות מבני משפחתם הגיעו יחד לאילת לייצג בין השאר את העיר שלנו. אנו נותנים מענה מקצועי לספורטאים הישגיים מצד אחד ובית חיים ומחבק לספורטאים הזקוקים להעצמה ומסגרת חברתית תומכת. חלק ניכר מהם מוצאים במועדון את הבית שלהם. הייתי אומר אפילו המשפחה שלהם. אני חושב שהתרומה שלי היום לעיר הרבה יותר גדולה כבעלים ומאמן ב'מעוז טריאתלון' מאשר כחבר המועצה שרון מעוז".

מה אתה מאחל לחיים ביבס לקראת השנה החדשה ולקראת עוד קדנציה מובטחת?

"אני מאחל לחיים שימשיך להגשים את הייעוד שלו עם הרבה סיפוק והנאה. אני מאחל לו שישמר מפני בעלי אינטרס וחורשי רעתו".

האם לדעתך טוב לעיר מודיעין שבפועל ומזה שנים אין אופוזיציה לראש העיריה במועצת העיר?

"זה לא טוב לעיר וגם לא טוב לראש העיר. ראש עיר טוב ככל שהוא יהיה חייב אופוזיציה ומישהו שיפקח עליו, יבקר אותו ויאתגר אותו".

מי הבחירה שלך כחבר המועצה הטוב ביותר / הגרוע ביותר בקדנציה שהסתיימה?

"חברי המועצה עושים עבודתם בהתנדבות תוך מסירות, אכפתיות ואהבה אמתית לעיר. כל חבר מועצה פועל על פי צו מצפונו וראיית עולמו, כך שאינני באמת יכול לתת להם ציון או לדרג אותם. היחיד שאני מוכן לתת לו ציון זה על עצמי. עד אמצע הקדנציה פעלתי ללא לאות על מנת להוות אלטרנטיבה לראש העיר וכל זאת עם המנדט היחיד שהציבור העניק לי. השתדלתי לפעול בצורה הכי עניינית, מקצועית ומכבדת שיכלתי. מאמצע הקדנציה ואילך הייתי מעניק לעצמי ציון נמוך מאוד בשל היעדרויות רבות מישיבות המועצה וצמצום פעילותי הציבורית".

אם ייתגשמו כל חלומותיך – היכן נראה אותך בעוד עשר שנים?

"כבר הגשמתי את החלום והייעוד שלי עת הקמתי את 'מעוז טריאתלון'. אני מתכוון להמשיך ולפתח את המועדון ולהוות מרכז העצמה ומסגרת ערכית וחינוכית לילדים ולספורטאים רבים".

אתה מוזמן להזמין לעצמך שאלה כבקשתך ולהשיב עליה...

"השאלה תהיה 'האם היית עושה את כל זה שוב?' והתשובה היא: חד משמעית כן. הניסיון והחוויות שצברתי בתקופה כה ארוכה, כי התחלתי את הפעילות הציבורית בשנת 2006, חישלו אותי והפכו אותי למי שאני היום. אני מאמין שסיפור החיים שלי וההתמודדות האמיצה שלי מול ראש עיר מכהן, חזק ואהוד, גם כשהתוצאות ידועות מראש, יהוו השראה עבור מנהיגים חדשים".

עיריית מודיעין קיץ מודיעינ