(new)ויקטורי
למים המלוחים חוקים משלהם

למים המלוחים חוקים משלהם

בזמנן שישנתם התקיימה באילת אליפות העולם לנוער במים פתוחים • כלומר במי הים האדום עצמו • פארק המים של רעות שלח לתחרות שלושה נציגים (כשליש מנבחרת ישראל) • וגם את המאמן הלאומי אמיר עופר • עם המסקנה קשה להתווכח: עדיף שיישארו בבריכה

אחרי הג'ירו, אליפות אירופה בג'ודו וההופעה של ג'סטין ביבר, בא לשכונה אירוע נכבד נוסף. בבגד ים. אליפות העולם לנוער מים פתוחים 2018 התקיימה בשבוע שעבר כאן בארץ הקודש. זה לא קרה מעולם ולא סביר שזה יקרה שוב בקרוב. השמנא והסלתא של שחייני תבל, כלומר אלה שעדיין לא מחזיקים ברישיון נהיגה, התייצבו בחופי הים האדום כמו משלוח חדש של צוללות. בסך הכל הגיעו לאילת 300 נציגים מ-35 מדינות בהן סין, אקוואדור ואיי סיישל, לא כולל הנציגים של יס. במסגרת האליפות, שהתקיימה בין הימים חמישי ושבת, נערכו שמונה משחים: משחה 5 ק"מ לבנות ולבנים בגילאי 14- 15, משחה 7.5 ק"מ לבנות ובנים בגילאי 16- 17, משחה 10 ק"מ לבנות ובנים בגילאי 18- 19 ומשחה שליחים.

נבחרת ישראל שלחה לאירוע אחד עשר שנבחרו בשנורקל, כאשר לא פחות משלושה מהם, שחייני המועדון המקומי מפארק המים רעות. כמעט שליש! ואלה שמות: מיה אנגלנדר, מור יעקב וכליל הלוי שחו עם כחול לבן בראש, פשוטו כמשמעו, בשביל הדגל. ועם קצת, ממש טיפל'ה, ירוק בלב. בשביל הדגל של מודיעין. אגב כך, עיר העתיד נהנתה מנציגים לא רק במים, שכן אמיר עופר, מאמן המרחקים של נבחרת ישראל, נכח גם הוא באירוע.

אבל הסיפור האמיתי, ראשיתו הרבה לפני אליפות העולם לנוער 2018. הוא התחיל עוד במרץ, כשהחבר'ה המקומיים התקבלו לסגל הנבחרת, בזכות הופעה הירואית באליפות ישראל במים פתוחים. כחברי הסגל הם יצאו בקיץ למלטה, לאליפות אירופה לנוער, סיפקו הופעה הירואית נוספת, וזכו לשמור על מקומם. אליפות העולם, לפיכך, היוותה פרק נוסף באוטוביוגרפיות שהם כותבים, ואפשר לסמוך עליהם שיש להם עוד כמה מילים טובות לפני שיצטרכו לתת את הדעת על אפילוג ראוי לשמו.

נתחיל בנציגות המין הנשי: מיה אנגלנדר בת ה-16 מרעות שוחה בפארק המים מינקות ומאחוריה ניסיון עשיר במים פתוחים ובבריכה. מור יעקב בת ה-17 מבת ים הצטרפה לשורות פארק המים בפברואר השנה, וגם לה ניסיון רב במים פתוחים ובתחרויות בינ"ל בבריכה. 38 שחייניות זינקו למקצה, כאשר השתיים מיהרו תום הסיבוב הראשון להתמקם אחר כבוד בסוף הדבוקה הראשונה, במקומות 21-22. בשלב מאוחר יותר, כמתבקש על פי החוק השני של התרמודינמיקה, נפרדה הדבוקה למספר קבוצות קטנות יותר, כאשר מיה משכילה לשפר מיקום עם כל סבוב שעובר עד המקום ה-18 בסיום, בזמן של 1:36.48.

מור שמרה על מיקומה עד הסיום אך הקבוצה עימה שחתה הייתה מעט איטית יותר, והיא סיימה את המשחה במקום ה-21 עם זמן של 1:39:30. למען הסדר הטוב, זהו כנראה הזמן לציין שבמים פתוחים אין למעשה משמעות רבה במיוחד לזמנים, ועיקר החשיבות ניתנת למיקום.

נציג הבנים כליל הלוי בן ה-17מכפר אורנים שוחה מגיל צעיר בפארק המים, כאשר הוא מצטרף למעגל המים הפתוחים בשנים האחרונות בלבד ומוכיח בהם פוטנציאל גדול. אמנם כליל התחיל מהוסס מעט, כאשר בתום הסיבוב הראשון הוא התמקם במקום ה-25 עם קבוצת שחיינים איטית יחסית, אלא שאז הוא מחליט לקחת סיכון גדול ולשחות לבד, בקצב שלו. הסיכון השתלם ועם כל סיבוב שחלף הוא השכיל לשפר את מיקומו עד המקום ה- 19 בתחרות בה נטלו חלק 39 שחיינים. זמנו של כליל בסיום 1:29:49.

אמיר עופר מסכם בטעם חמוץ מתוק: "גאה בשלושתם מאד (הוא אומר עם חיוך). "כשכולם יצאו לחופש באוגוסט הם המשיכו לעבוד מאד קשה ושחו בכל שבוע מרחק של 70 ק"מ. אין הרבה אנשים שיכולים לרוץ את זה. לדעתי הם במצב גופני טוב יותר מהדירוג על הלוח ואין ספק שצריך עוד להשתפר אסטרטגית וטקטית ובכל מה שאומר להתחרות בים. אבל אין ספק ששלושתם כשרונות גדולים באתגרים אירוביים כאלו והם יכולים להגיע לטופ. חוץ מזה הם סוחבים קבוצה שלמה של שחייני בריכות לרמת אימון גבוהה מאד. הם ללא ספק הסמן הימיני קיצוני בכל מה שקשור לקשיחות מנטלית שהיא פקטור מרכזי בשחייה תחרותית".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20