(new)ויקטורי
סוף עידן ההגרלות

סוף עידן ההגרלות

יצאה לדרך ההגרלה האחרונה במודיעין במסגרת דיור בר השגה עם פתיחת ההרשמה לזכאים להגרלה במסלול "מחיר מטרה" • על הפרק - 134 דירות בשדרות החשמונאים שבונה אשדר לפי מחיר של 11,000 שקל למ"ר • אלעד שמעונוביץ: "שיווקנו בחמש שנים האחרונות 3,500 דירות מוזלות לזוגות צעירים במודיעין"

בשבוע שעבר נפתחה ההרשמה להגרלה האחרונה לעת עתה של דירות מוזלות במודיעין. מדובר בפרוייקט שכולל 134 דירות שיוגרלו לזכאים במסגרת מסלול "מחיר מטרה". הדירות ייבנו בפרוייקט של חברת אשדר בשדרות החשמונאים, סמוך למע"ר החדש.

ביום חמישי האחרון נפתחה ההרשמה להגרלה והיא תימשך עד ל-11 לאוקטובר. ב-20 לאוקטובר יפורסמו שמות הזוכים בדירות. מדובר בדירות שתימכרנה לזכאים במחיר ממוצע של 11 אלף שקל למטר מרובע. כלומר במחיר של כ-1.1 מיליון שקל לדירה בשטח של 100 מ"ר, המשמעות היא הנחה של יותר מחצי מיליון שקל ממחיר השוק, וזאת במיקום יוקרתי למדי וקרוב למע"ר החדש.

"מחיר מטרה" הוא מיזם דיור בר השגה שהחל בשנת 2014 ע"י משרד השיכון ולבסוף נבנה בשני ערים בלבד: ראש העין ומודיעין. זאת בניגוד למסלול "מחיר למשתכן" שהופעל בעשרות יישובים. השוני בין "מחיר מטרה" ל"מחיר למשתכן" (הנפוץ יותר גם במודיעין) הוא אופן התמחרות הקבלנים לגבי המכרז על הקרקע: ב"מחיר למשתכן" ההתמחרות היא גם על מחיר הקרקע וגם על מחיר הדירה לזכאים על פי מ"ר, בעוד ב"מחיר מטרה" נקבע המחיר מראש ע"י משרד השיכון (ומכאן נגזר שמו) וההתמחרות היא על הקרקע בלבד.

מכיון שמדובר בפרויקט ותיק יש מספר הבדלים מההגרלות להן אנחנו רגילים ב"מחיר למשתכן": בהגרלה הנוכחית אין למשל עדיפות של הקצאת חמישית מהדירות המוגרלות לטובת בני העיר. ההגרלה תהיה פתוחה לזכאים גם מסדרות ב' ו-ג' ולא רק מסדרה א' כפי שהיה עד היום. בנוסף לכך - בפרויקט יש דירות השמורות גם ל"משפרי דיור". כלומר לבעלי דירות, ביחס של 1:3 ("משפר דיור" אחד על כל שני "מחוסרי דיור").

פרויקט "מחיר מטרה" במודיעין כלל בכל שלביו הקודמים וכולל ההגרלה הנוכחית 524 יחידות דיור במיקום מבוקש ואטרקטיבי במיוחד במרכז העיר, לאורך שדרות החשמונאים. שש חברות בנייה זכו במגרשים שלאורך ציר החשמונאים, מבנייני דמרי ועד לתחנת הדלק "דור אלון" בכניסה לעיר.

החברה הראשונה שבנתה בפרויקט ובימים אלה מאכלסת את הדירות היא "גיא ודורון", ממש מול תחנת המשטרה המקומית. ארבע חברות נוספות כבר קיבלו היתרי בנייה וכבר נערכו ההגרלות עבור הזוכים והבנייה נמצאת בשלבים שונים. החברות הן "אזורים", "פרץ בוני הנגב", "אלמוג  כ.ד.א.י" ו"מוטקה אביב". בכל הפרויקטים יש לצד דירות במסלול "מחיר מטרה" גם דירות שנמכרות בשוק החופשי והן בעיקר דירות גן ופנטהאוזים, הנמכרים במחירים גבוהים יחסית לעומת מחירי שוק הדיור בעיר.

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ, המחזיק בתיק הצעירים ומוביל את תחום דיור בר ההשגה בעיר, מספר כי "המחיר למ"ר עבור הזכאים עומד על 11 אלף שקל, מה שנותן הנחה משמעותית של למעלה מ-600 אלף שקל ממחיר השוק".

שמעונוביץ הזכיר כי "לפני כשנתיים קיימנו כנס הסברה גדול לקראת השיווק של 'מחיר המטרה' וסייענו לזוגות צעירים רבים להנפיק תעודות זכאות מראש, איתן הם ניגשו להגרלות השונות וכך גם הפעם. ההגרלה הזו סוגרת למעשה את פרויקט 'מחיר מטרה' המצטרף לפרויקט 'מחיר למשתכן' הישן שנבנה ואוכלס בשכונת הציפורים, וכמובן לפרויקט הענק בשכונת מורשת".

כמה דירות מוזלות כבר שווקו במודיעין?

"בסך הכל שיווקנו 3,500 יחידות דיור מוזלות בעיר בחמש השנים האחרונות, כאשר מתוכן כמעט אלף זוגות צעירים תושבי העיר זכו בדירות ויוכלו לבנות את ביתם ועתידם בעיר בה הם גדלו". 

(new)שלומי תבלינים 18.5.20