(new)ויקטורי
"אני אהיה ראש העיר הבא של מודיעין"

"אני אהיה ראש העיר הבא של מודיעין"

אילן בן סעדון בראיון לקראת לבחירות מסביר מדוע התנגד לפתיחת עסקים בסופי שבוע ("אמרתי שצריך לשמור על שלוות השבת, למה להרוס פה?") • מצהיר שיהיה ראש העירייה אחרי תקופת ביבס • ומעביר מסר לתושבים: "אני סומך על חוכמתם למרות כל מה שכותבים עלי, כל הכותרות וכל הפייק ניוז"

אם יש דבר אחד שמבדיל בין אילן בן סעדון למועמדים האחרים למועצת העיר שהתראיינו לעיתון זה לקראת הבחירות – הרי זו תחושתו המוצהרת כי התקשורת, ובמיוחד עיתון זה, רודפת אותו. נציגה של מפלגת העבודה הגיע לראיון יחד עם יועץ התקשורת שלו והשיחה כולה היתה אמוציונלית מאוד. הרכיב השני במסרים שהוא מעביר הוא שאינו מתחרה בחיים ביבס, אך הוא האיש המתאים להיות ראש העירייה לאחר שביבס יפנה את כסאו: "הוא ראש עיר טוב אבל לאחר לכתו אני אהיה ראש העיר של מודיעין". בן סעדון בטוח שהציבור יעניק לו את הכוח הדרוש במועצה להיות אופוזיציה חזקה לביבס: "אנחנו נפתיע ואתם תראו שנגדיל את כוחנו במועצת העיר", הוא מצהיר.

לישורת האחרונה במערכת הבחירות מגיע בן סעדון לאחר שסיעתו עברה זעזוע קשה, עם פרישתם ממנה של סגנו דן ליכטמן (שעבר לשורות המפלגה של ביבס) ושל בוריס פרלמן – שניהם חברי מועצה מכהנים מטעם "אילן למודיעין". הם הסבירו כי נטשו את בן סעדון גם בגלל שהתבקשו להתפקד למפלגת העבודה וסירבו, ובעיקר לנוכח עמדותיו של בן סעדון בכל הקשור לפתיחת עסקים בשבת. כלומר – סגירתם.

ואם לא היה די בכך, ערב השיחה עימו פירסם עוד חבר בסיעתו מוקש בעייתי: יונתן כבירי, מספר 7 ברשימה, נסע לרמאללה ונפגש עם בכירי הפתח כשהוא מצטלם ומעלה פוסט לפייסבוק כשהוא עומד וברקע דגל פלסטין שבו כל שטח מדינת ישראל צבוע בירוק. גם בסטנדרטים של מפלגת העבודה היה מדובר בסוג של פיגוע תקשורתי. בן סעדון רצה להעיף את כבירי מהסיעה אבל לא יכול היה לעשות זאת לאחר שכבר הוגשו רשימות המועמדים. הוא זעם על כבירי ואמר: "אני מתנגד ודוחה בתוקף את הפירסום של יונתן כבירי שנסע לרמאללה. פירסום זה נעשה בדף הפייסבוק הפרטי שלו ולא במסגרת אחרת. ככל שסיעתי פלורליסטית ומאחדת בין ימין ושמאל, בין חילונים לדתיים, בין תושבים ותיקים לחדשים - דעתו כחבר מפלגת העבודה איננה מקובלת עלי ועל חברי לסיעה, קל וחומר שאינה תורמת או קשורה למישור המוניציפאלי. אני אישית חבר מפלגת העבודה מתוך זהות עם ערכיה החברתיים והסוציאליים הבאים לידי ביטוי בעשייה בעיר למען צדק חברתי, שוויון ומתן הזדמנויות לכל אחד. משכך אני מצר מאד על הפירסום שלא מייצג את הסיעה".

שלום לסגן ראש העירייה אילן בן סעדון. איך אתה מסכם את הקדנציה?

"האמת שאני מסכם את הקדנציה בהתרגשות מלאה. המשימה שלי להביא את האהבה שאני סופג במשך חמש השנים האחרונות אל הקלפי. הצלחנו ליישם הרבה מאוד פרוייקטים לרווחת התושבים. רוב הדברים שאני עסוק בהם הם נושאים חברתיים ומאתגרים, אבל בכל תפקיד שקיבלנו אנחנו יכולים להיות שבעי רצון".

מה ההישגים שלכם בקדנציה?

"לאחרונה קיבלנו למשל את תיק הבריאות, שגם עם תקציב כל כך נמוך הצלחנו להגדיל אותו ולבצע את פרוייקט 'קהילה בריאה', שזוכה להצלחה רבה וקרוב לאלף איש כבר עברו את ההכשרה הזאת שתסייע להם להציל חיים במקרה הצורך. רק לאחרונה נתקלתי במקרה שבו נדרשה הכשרה בעזרה ראשונה ואני שמח שהיום באים מערים אחרות ללמוד מאיתנו איך הצלחנו לייצר מודעות כל כך רחבה לעניין במודיעין. הישגים נוספים הם בעניין בני הנוער שלנו, אותם שמנו בראש סדר העדיפויות. אני מטפל ונפגש איתם כל הזמן, בעיקר בתכנית ה'זולה' שתפקידה לאתר נערים שחווים קושי כזה או אחר. בנוסף אני גאה תמיד לומר שהרבה בזכות הפעילות שלנו הוקם כאן תיכון 'ברנקו וייס', שנותן מענה לנערים שלא הצליחו להשתלב במסגרות העיוניות הרגילות וזאת הייתה תופעה של ממש בעבר" (התיכון הוקם בשנת 2010, ע.ק.).

היו גם כישלונות במהלך הקדנציה? נושאים שלא הצלחת לקדם?

"כן. לא הצלחנו לבצע עדיין את התכנית להקמת בית ספר מקצועי בעיר שייתן מענה להרבה נערים בעיר".

על הרעיון של הקמת בית ספר מקצועי במודיעין חוזר בן סעדון מזה מספר שנים ומתעקש על כך כי בעיר קיים גם היום צורך אמיתי בכך. זאת למרות שכל אנשי המקצוע במינהל החינוך טוענים כי אין צורך כזה והנערים שהתקשו להשתלב במסגרות העיוניות הרגילות מקבלים מענה מתאים בברנקו וייס. את בן סעדון חוות הדעת של אנשי המקצוע לא משכנעת: "אז הם אומרים שאין צורך, אז מה? גם כשרצינו להקים את ברנקו וייס הם אמרו שלא צריך. אני אומר לך שבסופו של דבר אני נחשף לאותם נערים שאם אתה שם אותם בעיוני הם לא משתלבים. ברנקו וייס לא נותן לך מקצוע. ברגע שנקים אותו אתם תראו את ההפתעה והצורך האמיתי בו. רוב הציבור היה מעדיף שבמקום שהילד ילמד שלוש יחידות מתמטיקה הוא גם ייצא עם בגרות וגם עם מקצוע. יש גם הרבה מאוד תלמידים שיוצאים ללמוד מחוץ לעיר בגלל זה". (טענתו של בן סעדון לא מגובה בנתונים, גם משום שעל פי כל הנתונים הרשמיים אחוז התלמידים הלומדים מחוץ לעיר הוא מזערי. ע.ק.).

אבל ברנקו וייס פורח ומראה התקדמות בכל המדדים מדי שנה, כך שכנראה שאותם נערים כן מקבלים מענה מתאים.

"יש נערים שנמצאים בתוך המערכת ויכלו להגיע להישגים הרבה יותר טובים. אני חושב שהם יכולים להגיע ליותר. צריך להעצים אותם ולהביא אותם לצבא יותר מוכנים, להביא אותם למקום של הצלחה".

אתה חושב שמודיעין לא רוצים בית ספר מקצועי כי זה יפגע במיתוג של העיר כ"עיר הייטק"?

"ברגע שיתנו לי את המנדט להקים פה בית ספר מקצועי ואת כל הכלים, אנחנו נהפוך אותו לפנינה".

לא ענית על השאלה...

"אין לי מושג מה מונע ממנו (הכוונה לחיים ביבס, ע.ק.) ומה השיקולים. אני חושב שזה ירים את העיר וימתג אותה. עד היום לא הבנתי למה הוא מתנגד, אני יודע שיש צורך".

נושא מרכזי שבעטיו ספג בן סעדון ביקורת רבה בשנה האחרונה הוא תיק התחבורה שבו הוא מחזיק, לצד השירותים החברתיים. לא מכבר אמר הודיע חיים ביבס באופן מפורש כי לאחר הבחירות התיק יישאר בידיו ואף הוסיף: "אני מציע שבמקום שמחזיק התיק יגלגל אחריות שייקח אחריות".

למה בכלל לקחת על עצמך תיק שבו יש לך רק מה להפסיד?

"קודם כל לקחנו אותו כי ראש העיריה נתן לנו את התיק. כל מה שלקחנו אנחנו עושים על הצד הטוב ביותר. גם כאשר מאשימים אותי על מצב התחבורה הציבורית אני מסתכל על הדברים שעשינו. לקחתי את התיק לפני כשנתיים וחצי ומרגע שלקחנו אותו ראינו בו תפקיד מאתגר. מה כן עשינו? תיגברנו את הקווים בשלושים אחוז, הוספנו קווים שלא היו קודם לכן כמו לעתידים ולירושלים, ללטרון ולעיר הבה"דים, הוספנו תחנות מקורות ופסי האטה. בכל בעייה אני יוצא לשטח ועומד בתחנה עם הנוסעים. יש בעייה ארצית שחסרים אלפי נהגים וזה לא פסח על מודיעין. אם חברת 'קווים' הייתה עומדת בתנאי המכרז שלה מול משרד התחבורה, לא היינו מדברים על זה עכשיו. אנחנו מסיעים 11 אלף איש מדי יום, מוציאים 1,400 נסיעות ביום. אז נכון שיש בעיות אבל לבוא ולהאשים את אילן בן סעדון? אני הצעתי בוועדת התחבורה בכנסת להפוך את מקצוע הנהג למקצוע מועדף. גם בנושא מוניות השירות היינו אמורים להיות ב'נגלה' הראשונה והוציאו אותנו ואני לא התביישתי לתקוף את שר התחבורה בעניין. אנחנו כמעט מאה אלף תושבים ועדיין פועלים על פי מערך שמתאים לעשרים אלף. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו ואני שמח שהיו מקרים בהם ראש העירייה בא ונתן לנו רוח גבית".

בריאיון קודם לעיתון זה אמרת ש"הוצאת ל'קווים' כרטיס צהוב". איפה הכרטיס האדום?

"אני ביליתי במשרד התחבורה כמעט כל יום בכל מה שקשור לחברת 'קווים' ויצאנו יחד לשטח ועשינו בדיקות. משרד התחבורה בוחר להעלים עין בידיעה מאי ביצוע נסיעות. זה קורה גם בערים אחרות".

לפני שנה חנכתם את הרפורמה במערך התחבורה הציבורית בעיר, שלווה בגל תלונות עצום וכמה סבבי תיקונים. איך זה קורה לאחר כל כך הרבה עבודה בעניין?

"קודם כל, אנשים שכחו שהעיר היא כבר לא שתי שכונות. אנחנו כבר עשר שכונות וכל העולם עובד על פי מערך בו הכל מתנקז למקום אחד. התלוננו אלה שבאנו ולקחנו להם את השמנת, שהיו רגילים לרדת במדרגות ויש להם אוטובוס מוכן. אנחנו התאמנו את עצמנו לשטח וזה היופי. אז אומרים שהתחבורה פה היא במצב של עולם שלישי, אנחנו לא שם".

יש עמוד פייסבוק מקומי שנקרא "הקו האדום" ובשלושת החודשים האחרונים הצטברו בו מאות תלונות על הנעשה בתחבורה הציבורית.

"לא כל הדיווחים כשרים. לא היה תושב אחד שלא קיבל ממני מענה. אני יכול להראות לך סרטונים שצילמתי של אנשים שמודים לי על הטיפול. יש אנשים שקראתי להם 'פיטר פן' וזו לא בדיחה. יש שם אנשים שמאחורי הפוסט שלהם אין כלום. אוויר. פתאום לפני חודשיים הקימו פה קבוצה, פתאום מתעסקים בתחבורה. בוא, אנחנו לא עיוורים".

גל כזה עצום של תלונות וכולם פיקטיביים ובעלי מניעים נסתרים לפגוע בך?

"לא, יש בעיות בשטח".

התחרטת על הפוסט שהעלת לפייסבוק בבוקר הראשון להשבתת הרכבת בו טענת שהכל מתנהל כשורה, בזמן שבשטח החל כאוס?

"עזוב, מישהו אחר צריך להוריד לו את הראש. אני לוקח את האחריות, אבל מי שכתב מה שכתב. אני אוהב לבוא בענווה. עשינו, תמשיך הלאה. אנחנו נמצאים בשטח ואיפה שצריך לשפר נשפר. אני זה צבא של אדם אחד. אין לי סוללה של מזכירות".

בחלק מהזמן ההוא, כשהושבתו הרכבות ובאוטובוסים היה כאוס, קולך לא נשמע. למה?

"אני לא נעלמתי. אני מגיב. אפילו הבאנו פרוייקט נוסף של הקארפול של ווייז. אני עושה את המלחמה של התושבים אבל בחרתי שלא להגיב לכל אחד שכותב בפייסבוק.  אני לא יכול להיות גם פה וגם פה וגם פה".

נעלבת כשביבס אמר שהוא העביר את הטיפול ליעקב כהן בגלל כישלונך בתחום?

"לא נעלבתי, לא כשלתי. ראש העיר הוציא רק לפני שנה חוברת לרפורמה שהיה כל כך גאה בה. יש פוליטיקה לפני בחירות ואני בטוח שהוא היה מתבטא אחרת אם לא היו בחירות. עיני קדימה ואני מכבד כל החלטה. לא תשמע ממני מילה רעה על אף אחד".

כן פרסמת פוסט חריף ביותר נגד שותפך לשעבר לסיעה, דן ליכטמן, שטען שאתה יצרת פה "כאוס תחבורתי"...

"אני הצטערתי על כך. זאת הייתה נקודה בה הוא כל כך עצבן אותי ואכזב אותי. חוץ מהמקרה הזה מעולם לא כתבתי משהו שלילי על אף אחד".

אחד החיכוכים הסוערים ביותר בין בן סעדון לראש העירייה התרחש הקיץ סביב נושא חוק המרכולים ופתיחת בתי העסק בשבת. כזכור, במהלך ההצבעה על ההליכה לבג"ץ נגד שר הפנים, עזב בן סעדון בסערה את הישיבה מבלי שהצביע. מאוחר יותר אף טענו חבריו הפורשים לסיעה כי בן סעדון מנסה לסגור עסקים בשבת. בשבוע שעבר פירסם בן סעדון סרטון בפייסבוק בו הסביר כי הוא מתנגד לפעילות מסחרית בתוך השכונות בעיר, מה שלמעשה יגרום לפגיעה במעט מקומות הבילוי והמסחר הפעילים כיום בשבתות עבור הרוב החילוני בעיר.

תסביר בבקשה לבוחרי מפלגת העבודה מדוע אתה מתנגד להפעלךת עסקים בשבת.

"מה שעשה חיים בישיבה ההיא זה מיני קרקס. אני הייתי בעד הבג"ץ אבל נגד החוק. לא כל דבר זה פוליטיקה. ראש העיר בהתחלה הביא הצהרה לחייב עסקים במע"ר לפתוח בשבת ואני מצהיר שאני נגד אפליה. יש לי תפיסה חברתית ובגלל זה אני במפלגת העבודה. אמרתי שצריך לשמור על שלוות השבת, למה להרוס פה?"

אבל זה לא שיוחננוף יפתח בשבת בשכונת כרמים ומאות אנשים יגיעו לקניות ויפגעו בשלוות השבת. מדובר רק על המרכזים המסחריים.

"אני באתי לישיבה ואמרתי שאני בעד הבג"ץ כי אני לא חושב ששר כזה או אחר יכול להחליט לתושבי מודיעין מה טוב להם. העיר פתוחה ומי שרצה לפתוח פתח. היום יש את ראש העיר שלנו, מחר יבוא אחר ואני לא רוצה לתת לו את הכוח הזה. זה לא אומר לסגור את העיר. מי שפתח פתח ואנחנו לא הולכים לסגור. אני לא רוצה לתת לראש העיר את הסמכות הזאת. אתם יודעים שחייבו לפתוח בפארק ענבה?".

נשמע הגיוני שבמתחם בילוי עירוני כמו הפארק או המע"ר העסקים יהיו פתוחים בשבת...

"אבל למה לחייב? למה אתה מפלה? זה סוג של כפייה ואפליה. ברגע שאתה כופה עליהם לפתוח בשבת יצרת אפליה. תן חופש. אני נגד כפייה. מי שרוצה יפתח ומי שלא לא יפתח. יום השבת נבחר פה כיום המנוחה ואתה בא ופוגע בו".

יכול להיות שאתה מנסה לרצות את כולם? גם את החילונים וגם את הדתיים?

"מה שיפה ברשימה שלנו שאנחנו מדברים לכולם. כמו שאלחם שיפתחו בית כנסת כך אלחם שיפתחו מועדון לנוער".

לדבריך אתה "מוצף באהבת התושבים". אם זה כך למה בחרת שלא להתמודד מול ביבס על ראשות העירייה?

"תראה, אני אהיה ראש העיר הבא של מודיעין מכבים רעות ואני אומר את זה בביטחון מלא. אני מעריך את ראש העיר, גם אם יש לנו חילוקי דעות בכמה דברים. אתה עושה את הבדיקות שלך, אני חושב שהוא זוכה לאהדה. אני ממקד את הפעילות שלי במועצת העיר".

מה היעד שלך לבחירות הקרובות?

"השאיפה היא להביא כוח למועצה ואין לי כוונה להתחנן אלא לבוא ולדרוש. אני רוצה לבוא עם מספיק כוח כדי להציג את הקול האחר של התושב מתוך כוונה לקדם את הנושאים שאני מאמין בהם. אין לי ספק שבתום תקופת חיים ביבס אני אהיה ראש העיר הבא. אני מקווה שהתושבים יתנו לנו מספיק כוח ואני סומך על חוכמתם למרות כל מה שכותבים עלי, כל הכותרות וכל הפייק ניוז".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20