(new)חווה בכפר
"הביקוש ירד אבל המחירים ממאנים לרדת"

"הביקוש ירד אבל המחירים ממאנים לרדת"

ריח הבחירות לכנסת, שכבר עומד באוויר, משפיע ישירות על שוק הנדל"ן במודיעין • יגאל יונה ("אנגלו סכסון") מסביר את הקשר

בחודשים האחרונים שוק הנדל"ן במודיעין עמד במקום בכל הנוגע למחירי הדירות. עסקאות בוצעו מדי יום ביומו, גם אם בקצב איטי שכבר הורגלנו אליו. אבל תופעה מעניינת וייחודית למודיעין היא שלמרות ההאטה בקצב העיסקאות ומספרן היורד, רמת המחירים נותרו בעינה בסביבות הרף הגבוה שאליו הורגל שוק הנדל"ן בעיר בשנים האחרונות.

יגאל יונה, זכיין "אנגלו סכסון" במודיעין, למה זה קרה?

"אכן מחירי הנדל"ן בעיר ממאנים לרדת. למעשה, מתחולל קרב בין מוכרי הדירות לקונים על סגירת העיסקה והתוצאה בקרב כזה משתנה מעסקה לעסקה. אחת הסיבות למצב המיוחד כאן הוא שבמודיעין המוכרים ברובם המכריע הם גם הקונים (הכוונה לכל אלה המשדרגים את דירתם לדירה גדולה יותר) והם מסתכלים לרוב בכל עסקה מנקודת המבט שלהם בלבד".

כלומר, כל עוד לא מכרתי את דירתי לא אקנה חדשה ואם מכרתי במחיר גבוה אז אקנה באותו יחס גם כן?

"בדיוק. וזה תורם מאד להישארות של רמת המחירים הגבוהה. כי מי שאין לו דירה בדרך כלל ניגש למכרזי 'מחיר מטרה' ולא מתעסק בשוק הפרטי היקר במודיעין. לכן אני יכול כבר לסכם את שנת 2018 ולומר שעומדת להסתיים שנה מוזרה בענף הנדל"ן. הביקוש ירד בעקבות תוכניות הממשלה לשיווק קרקעות במסגרת 'מחיר למשתכן', אך גרף המחירים כאמור לא יורד ובהרבה מקומות גם עולה. למשל בדירות יוקרה".

מה אפשר ללמוד מזה?

"ששוקי נדל"ן מתנהגים בדרך כלל על פי ציפיות עתידיות וכיום עומד ריח של בחירות באוויר. האפשרות שהבחירות לכנסת קרבות אינה היפותטית וכאשר זה יקרה זה ישפיע על מחירי הדירות. כלל ידוע מהעבר הוא שכשהציבור מריח בחירות - מחירי הנכסים עולים".

למה בעצם?

"כי הודעה על בחירות תעצור במיידית את תוכניות הממשלה ואת פרויקט הדגל 'מחיר למשתכן', כי פרוייקטים לא מקודמים במדינה בתקופת בחירות".

ואז מה יקרה?

"כל מי שהמתין להזדמנות לזכות בהגרלה והמתין עם קניית דירה, אלה שאנחנו מכנים 'יושבי הגדרות' והקפיאו את רכישת הדירה, יגיעו להבנה ששר האוצר הבא עלול שלא להמשיך את הפרויקט, ומכאן הדרך קצרה לחזרה לצד הביקושים".

ואת זה אתה אומר על סמך ניסיון עבר?

"כן. במאי 2012, כשהועלתה הצעה לפזר את הכנסת - זינקו מחירי הדירות ב-8.7%. בספטמבר 2014 כשנתניהו התהפך והודיע על התנגדותו לתכנית 'מע"מ אפס' של יאיר לפיד - קפצו המחירים בתוך כחצי שנה בכמעט 4%. התגובות של שוק הנדל"ן בדרך כלל למאורעות והכרזות כאלה הן מהירות וחדות, הביקוש מזנק בחדות והמחירים מגיבים בהתאם".

ואיך אנחנו במודיעין במשחק הזה?

"במודיעין המספרים דמיוניים, לדוגמה להגרלה הנוכחית נרשמו יותר מ-4,000 משפחות על הזכות לרכוש 134 דירות בלבד בפרויקט האחרון לשנים הקרובות של 'מחיר מטרה'. וגם ללא קשר לבחירות, לאן יפנו שאר האלפים את צרכי המגורים שלהם? כמובן שלדירות יד שנייה המוצעות למכירה. נכון להיום עומדות כמה מאות בלבד על מדף המכירה בעיר".

(new)מאוחדת באנר 2