(new)חווה בכפר
"הדתיים מבינים שצריכים לדאוג גם לצרכים של שאר התושבים"

"הדתיים מבינים שצריכים לדאוג גם לצרכים של שאר התושבים"

מויש לוי יודע שהעיסוק בחינוך בלבד לא יביא ל"שחר עושים חינוך" ארבעה מנדטים והוא מסתער על שתי קבוצות בוחרים נוספות– הצעירים והגמלאים • לשני המגזרים האלה הוא מבטיח שלאחר הבחירות יזום חקיקה שתבטיח להם תחבורה ציבורית נגישה, כולל בשבת • וגם מסביר את האסטרטגיה שלו להגיע לכס ראש העירייה ב"יום שאחרי ביבס"

אם יש משהו שמאפיין את מערכת הבחירות הנוכחית במודיעין, הרי שהיא מהווה סוג של חזרה גנרלית למערכת הבחירות ו"שיפור עמדות" לקראת היום שבו חיים ביבס יעזוב את רחוב תלתן. בין אם הדבר יקרה בשנת 2023 ובין אם קודם לכן, כאשר יעשה את דרכו הצפויה לכנסת או לממשלה. כשהיום הזה יגיע אולי שוב את אמנון מרחב מתמודד (ראה ידיעה נפרדת) וכמובן נראה את שני הסגנים הנוכחיים - אילן בן סעדון ומויש לוי - שינסו לרשת את הראיס שסוגר עשור לשליטתו בלשכה.

שבוע אחרי שבן סעדון הסביר בראיון ש"הוא יהיה ראש העיר הבא של מודיעין" גם מויש לוי רומז לכיוון, אבל לא מוכן להתחייב חד משמעית על ניצחון ב-2023. אם כי הוא מדגיש כי יעשה הכל לכבוש את הלשכה.

אתה לא בטוח בניצחונך בעוד חמש שנים?

"אני לא אצא בהצהרות כאלה. אין לי ספק שחיים יפנה לאתגר הבא שלו בתחום הפוליטי וזה אולי הופך את הבחירות היום ליותר משמעותיות, כי זה מציב את המועמדים בנקודת זינוק למירוץ הבא. אני מאמין ביכולתי ויכול לומר שאני מתכוון להתמודד על התפקיד. אמנם לא אצהיר שאני יודע מה יהיו תוצאות הבחירות, אלא אני מאמין בעבודה קשה ומאמין שהציבור מספיק חכם כדי לבחור את מי שראוי".

למה בעצם לא התמודדת מול ביבס כבר עכשיו?

"כי אני חושב שחיים הוא ראש עיר מצויין ואדם מוכשר ובאמת יש לנו ראש עיר טוב ואין לי ספק שהוא יצליח ברמה הארצית. לכן אני מתכונן ליום שאחרי חיים, ואני ערוך ומוכן ליום שחיים יחליט ללכת לפעילות במישור הארצי. בסופו של דבר הציבור כאן מכריע מי ראש עיר טוב עבורו בדברים היום יומיים. אנחנו לא מחליטים על החזרת שטחים למשל ולכן ההצבעה היא פרסונלית ולא אידיאולוגית. לא ימין ולא שמאל, אלא ראש עיר שידאג שייאספו את האשפה בזמן ושיהיו גני ילדים ובתי ספר מצויינים".

מה דעתך על המתמודדים האחרים מולך בעוד חמש שנים, כמו אילן בן סעדון?

"אני תמיד משתדל לדבר על מה אני אעשה ולא על חברים למועצת העיר או מתמודדים אחרים. לכן אני גם אומר תמיד את מה שאני חושב בצורה הישירה ביותר וגם אם זה לא נוח לכולם. כזה אני".

אז בוא נדבר עליך. מה ההישגים שלך בקדנציה שמסתיימת עכשיו?

"ראשית בתחום החינוך, שלפני עשר שנים קיבלתי לראשונה את התיק. בעשר השנים האחרונות אחוז הזכאות לבגרות במודיעין זינק משבעים אחוז לרמה של תשעים אחוז כיום. אלה אותם תלמידים, אבל המערכת השתנתה והפכה לאיכותית יותר. אבל זה לא רק ציוני הבגרות אלא בכל התחומים הקשורים לנוער".

כמו למשל?

"בכל פרמטר של חינוך אנחנו מובילים בארץ וזה גרף שעולה משנה לשנה. פעמיים קיבלנו את פרס החינוך הארצי וזה הכל בזכות עבודה. אנחנו עם הישגים גדולים בתחום מניעת הנשירה מלימודים וגם במספר מתנדבים מקרב התלמידים, וכמובן באחוזי הגיוס וההתנדבות לקרבי. אין ספק שהבאנו את המערכת לרמה גבוהה. אלה הישגים אדירים בכל פרמטר. בכל סעיף יש גרף שעולה בקביעות. אני יודע שיש לנו צוותים חינוכיים מעולים. ראיתי מקומות רבים בארץ וראיתי מערכות חינוך במקומות אחרים ויש לי בסיסי השוואה. חד משמעית - כח האדם החינוכי כאן גבוה מאד מעל לממוצע הארצי. אי אפשר לעשות את זה לבד. זה הישג של כל המערכת, שיהיה ברור".

היו שנתיים וחצי שישבת באופוזיציה עד שחזרת לתפקיד סגן ראש העירייה...

"חזרתי אחרי שביבס החליט שתהיה רוטציה בין מיכאל חרל"פ מהבית היהודי וביני. אני מניח שביבס רצה שתהיה רוטציה כי הבית היהודי וגם שחר עושים חינוך היו עם שני מנדטים כל אחד".

כשהיית באופוזיציה שנתיים וחצי, די נעלמת מהבמה הציבורית כחבר מועצה.

"אני חמש עשרה שנה במועצה ומאד דומיננטי. מחזיק בתיק המשמעותי ביותר בעירייה וזה תיק החינוך, אבל בתקופה הזאת לא היה לי תיק וזה היה בניגוד לאופי שלי. עבדתי אז ברשת החינוך 'מיתרים' וידעתי שלא אוכל לעבוד במשרה מלאה כמחזיק תיק חינוך. לכן לא לקחתי את התיק ונשארתי באופוזיציה. ואז חיים החליט על רוטציה ובא והודיע לי שאני אקבל את תפקיד סגן ראש עיר".

איך אתה מתרגם או מתכוון לתרגם את ההצלחה בתחום החינוך לעוד פעילויות?

"את דפוס העבודה של מערכת החינוך אני מתכוון להעביר לתחומים אחרים, כי זה הצליח. לוקחים פרוייקט ולומדים אותו לפני שעושים משהו ואז מנתחים צרכים וקובעים תוכנית עבודה וככה אין הפתעות בדרך. זה עבד כשרצינו להקים את מרכז הצעירים בעיר. הסתובבתי בארץ וראיתי דוגמאות. למדנו את הנושא ואז הבאתי תוכנית לראש העיר. ככה בונים נושא".

מה למשל?

"למשל הגמלאים. זה תחום שמקבל אצלנו במפלגה עכשיו יותר ויותר דגש. היום יש במודיעין עשרה אחוז מהאוכלוסיה שהם גימלאים. אנחנו מדברים על 9,000 איש. עד היום לא הכינו תוכנית אסטרטגית לטיפול בגיל השלישי. מישהו צריך לחשב כמה מבוגרים וקשישים יהיו כאן בעוד עשר שנים, ואיך נטפל בהם. האם מתחמי הדיור המוגן יהיו מספיקים בעוד עשור? ומה קורה עם הגימלאים בתרבות הפנאי, וכמה מועדוני גימלאים נצטרך, ומה העלות הכספית..."

וזה מה שאתה רוצה להעתיק מהחינוך?

"כן, כי את לאחר התוכנית האסטרטגית שבנינו בחינוך ראינו את התוצאות הטובות, וכך אני רוצה להעביר את הנושאים האלה באותו מסלול. זה שמטפלים בתחום מסויים לא אומר שיש ראייה רחבה על הנושא. ככה בנוער וצעירים וכך בגימלאים".

איך אתה רואה את עצמך מגיע לכס ראש עירייה בעוד חמש שנים?

"כבר היום אנחנו בתוך עשרים הערים הגדולות ונגיע חד משמעית לתוך 15 הערים הגדולות בישראל. אני מגיע מהעולם המוניציפאלי, וגם כעורך דין שעסק בנדל"ן וברשויות מקומיות, שמבין את המנגנון ואת המבנה של הרשות המקומית ואיך העירייה פועלת. אין תחליף לניסיון ויש לי ניסיון עשיר. אין לי ספק שאני יכול להצליח. אם הייתי חושב לרגע שאולי אני לא יכול להצליח, לא הייתי בכלל חושב במונחים של ריצה לראשות העיר".

מה לגבי פידבק מהציבור כדי לראות לפחות מול מי אתה עומד? זה לא היה חשוב להתמודד מול ביבס כבר עכשיו? הרי יש בזה אמירה גם פוליטית לתושבים בנוסח של "הנה אני פה..."

"היום אין ספק שהרבה פעמים אנשים מתמודדים כדי למצב את עצמם כמתמודדים. זו דרך אחת. דרך שנייה היא להיות בעשייה הציבורית בצמוד לראש העיר, וכך למצב את עצמך כסגן שלומד ורוכש ניסיון. אלו שתי דרכים לגיטימיות, אני בחרתי את הדרך שמתאימה לי. אני בעד העשייה ואני רוצה לעשות יחד עם ראש העיר כל עוד הוא פה. ניקח לדוגמה את אמנון מרחב, שניסה בשיטה הראשונה ולא הצליח. לעומתו ביבס כן הצליח, כשספקטור היה ראש עיר וביבס החליף אותו. חוץ מזה יש לי תקציב מוגבל. אין מפלגה מאחורי כמו לאחרים".

מה הערכתך לגבי תוצאות הבחירות השנה?

"אני צופה שנקבל ארבעה מנדטים לפחות. בבחירות הקודמות חסרו לנו מעט קולות להשיג שלושה מנדטים והפעם עשינו עבודה עמוקה יותר, כולל פנייה לתחומים נוספים. בפעם שעברה פנינו רק לתחום החינוך והיום גם לגימלאים וגם לצעירים".

מה יהיו הדרישות שלכם מביבס במו"מ הקואליציוני?

"כמובן חינוך וכמובן תיק הגימלאים וכמובן תיק הנוער והצעירים. וגם נבנה 'תיק קהילות'".

שזה אומר מה?

"יש כאן הרבה קהילות בעיר שקמו בכל מיני תחומים. לאו דווקא בתי כנסת אלא גם שכונות. הטיפול בתחומים הקהילתיים מתפזר על הרבה תחומי עשייה. אין מינהלים שכונתיים כאן ואני רוצה לרכז הכל במסגרת קהילות ושכונות. כל זה ינוקז ל'תיק קהילות', שיטפל בנושא בצורה אחראית. אם לא יהיה מישהו שדואג למשאבים ולריכוז פעילות, זה לא יקרה פשוט כך".

ספר לנו קצת על הרשימה הנוכחית של "שחר עושים חינוך".

"בגדול אומר לך שבחרתי אנשים שיודעים לעבוד ושיש להם ניסיון מוכח בזה. במקום השני ניצבת עדי מן, שהקימה את ועד הורי גני הילדים הארצי וגם במודיעין כמובן. במקום השלישי עמיחי זליג ובמקום הרביעי אור גרינפלד שמדבר אל הצעירים. הם אנשים טובים. אלה לא קבלני קולות".

אתה גם אדם דתי ומזוהה עם הנושא. מה שמאפיין את המפלגות של חובשי הכיפות כאן הוא הפילוג. אף פעם לא קמה חזית דתית חזקה באמת במודיעין למרות שרבע מהעיר ואולי אפילו יותר דתיים...

"נכון. הציבור הדתי תמיד היה מפולג כאן. לפעמים על רקע אידיאולוגי ולפעמים לא. אני בכלל לא מאמין במפלגה דתית ולא במפלגה מגזרית. לכן 'שחר עושים חינוך' היתה תמיד מפלגה מעורבת, שמאמינה שאנחנו צריכים לייצג את הקול של האנשים שרוצים לחיות כאן ביחד. חד משמעית - אני מייצג את הדתיים והחילוניים שחיים ביחד. זו התפיסה האידיאולוגית שבבסיס המפלגה שלנו".

אז אתה עלול גם להיפגע בקלפי, הן מדתיים והן מחילוניים...

"רק בשוליים, ורק מהקיצוניים. אני יודע שמהם לא אקבל קולות, אבל באמת אלה רק שוליים. הרוב המוחלט כאן רוצים לחיות ביחד ואין כמוני יודע, כי אני חי את זה ברמה המשפחתית שלי. אשתי חילונית וילדי למדו בבית ספר מעורב. יש את האמנה של 'גביזון מידן'. הרב יעקב מידן ופרופ' רות גביזון שאמרו שאפשר לחיות ביחד. נכון שעושים ויתורים, ולכן הצבעתי בעד חוק המרכולים למשל. ראש העיר הביא הצעה מאוזנת שמקבעת את המצב בעיר. היא ממשיכה להתנהל כפי שהיתה".

תתמוך גם בתחבורה ציבורית בשבתות?

"גם בתחבורה ציבורית בשבתות, כי זה צורך של אנשים כאן. כל מה שיצטרכו מבחינת הצורך בעיר ובעיקר נוער וגימלאים - אני אהיה בעד זה".

אשאל שוב כדי להיות בטוח: אתה בעד תחבורה ציבורית בשבתות.

"אומר זאת בצורה הכי ברורה: מי שאחראי על תחום מסויים, צריך לדאוג לו לגמרי. מי שאחראי על מה שהגימלאים צריכים והצעירים צריכים - את זה הם יקבלו".

כולל אוטובוסים בשבת.

"כן. אם זה מה שהם צריכים, הם יקבלו את זה. אם הנוער יצטרך אוטובוסים בשבת למקומות בילוי, אז יהיו גם אוטובוסים בשבת, כמו שיהיו גם אוטובוסים במוצאי שבת כי לבני הנוער אין איך להגיע למקומות הבילוי".

אתה תיזום חקיקה שכזאת?

"אחרי הבחירות אני אזום כל מה שצריך לעשות בתיקים שאני אחזיק בהם. לגבי הגמלאים - נשב ונלמד את הצרכים שלהם ואם יתברר שחלק מהצורך יהיה תחבורה ציבורית, נדאג לתחבורה הציבורית. הציבור הדתי כאן בחר לחיות בעיר מעורבת והדתיים יודעים זאת. לכן צריך לדאוג לכולם, כולל הצרכים של הדתיים. הדתיים מבינים שצריכים לדאוג גם לצרכים של שאר התושבים. זה הקו שלנו".

(new)מאוחדת באנר 2