(new)חווה בכפר
"זה שבנט ושקד במרחק שיחת טלפון אחת ממני - יתרון גדול לתושבי מודיעין"

"זה שבנט ושקד במרחק שיחת טלפון אחת ממני - יתרון גדול לתושבי מודיעין"

כרבע מתושביה של מודיעין הם דתיים, אך רובם אינם נוטים עוד להצבעה המסורתית לפתק של המפד"ל וממשיכתה – מפלגת הבית היהודי • אחרי שנים שבהן הנציג במועצת העיר היה מיכאל חרל"פ – עמיעד טאוב נטל את הבכורה והוא ינסה, לכל הפחות, להשיג מנדט אחד יותר מקודמו • הוא מתגאה בקשריו ההדוקים עם בכירי הממשלה • מודיע שיבקש שישה תיקים במועצה • מבהיר שלא יתרום לחילול שבת • וגם מתייחס לתחקיר ה"פרופילים הפיקטיביים": "לא נורא. עבר. העניין הזה לא התרומם"

השבוע הגיעה למודיעין שרת המשפטים איילת שקד. היא לא הגיעה לכנס בחירות גדול עם אלפי משתתפים ולא לכיכר הומה אלא בסך הכל לחוג בית בשכונת מוריה, שכלל כמה עשרות משתתפים. שקד הגיעה לכאן כי עמיעד טאוב, יו"ר הבית היהודי במודיעין, ביקש. ולא מסרבים לבקשה כזאת שבועיים לפני הבחירות.

שקד יודעת שטאוב מחובר חזק לבנט מנהיג המפלגה, אבל היא גם יודעת שהבית היהודי במודיעין היא מפלגה שחייבת לקבל דחיפה כדי להתרומם. זאת כי קיימת זליגה של קולות דתיים הצידה למפלגות שכנות: "שחר עושים חינוך" של מויש לוי, "גשר" של ברוך בוחניק. אפילו חיים ביבס נחשב מספיק "מסורתי" כדי לגרוף כאן קולות של דתיים וכמוהו אילן לבן סעדון. אם פעם האות ב' בקלפי היתה בחירה אוטומטית של מצביע חובש כיפה (או מצביעה במטפחת) – הרי שהימים האלה חלפו וכעת צריכים יורשי המפד"ל להתאמץ הרבה יותר על כל קול.

בפגישה עם תומכי  הבית היהודי אמרה להם שקד: "אני מכירה את עמיעד ואת עשייתו החברתית והציבורית שנים רבות. הוא מביא עימו המון יכולות, רוח צעירה וניסיון ואני סמוכה ובטוחה שעם הסיוע של החברים במודיעין, בממשלה ובכנסת אתם תצליחו. הגישה של עמיעד, ששילב נשים רבות לצד צעירים וחילונים בפעילות המקומית, היא גישה שאני מתחברת אליה ואני בטוחה שתביא לניצחונכם''.

שקד הוסיפה כי ''למפלגת הבית היהודי במודיעין יש את האנשים הכי טובים בעיר מודיעין לטיפול באתגרים שהעיר מתמודדת איתם. אני אסייע לעמיעד בכל נושא. אנחנו כאן בממשלה ובכנסת נהיה הגב שלכם ונתגייס להצעיד את העיר מודיעין קדימה. עם בית יהודי חזק במודיעין העיר מודיעין תצעד אל העשור הבא".

כמאתיים איש הגיעו לחוג הבית ושקד סיפקה את הסחורה שעמיעד טאוב רצה לקבל: "כל מי שהוא בעל זהות ימנית וציונית צריך להצביע עבור הבית היהודי", הודיעה שקד למשוכנעים שהקשיבו לה בנימוס. "לא חייבים להיות דתיים כדי לתמוך בבית היהודי. תראו אותי - כשעברתי מהליכוד ל'בית היהודי' קראו לי מתאבדת".

שקד חיזקה את הקשר בין השלטון המרכזי והמוניציפלי בבית היהודי כשהודיעה לתומכים: "הקשר בין מועצת העיר לשלטון המרכזי חשוב מאד. זה משמעותי מאד שמאחורי עמיעד טאוב עומדים שר החינוך ואני כשרת המשפטים ויו"ר ועדת החוקה בכנסת, וגם סגן שר הביטחון. ככה זה בפוליטיקה וככה סוגרים עניינים. לגבי הבית היהודי בעירייה - אנחנו יודעים שביבס יהיה ראש העיר כאן ואנחנו רוצים למשוך אותו לכיוון שלנו. לכן זה חשוב שלסיעה בעיר יהיה כמה שיותר כוח ולכן אנחנו צריכים כמה שיותר נציגים במועצה".

בנט עצמו זיכה את טאוב בביקור ממש לא מזמן, לרגל "הרמת הכוסית" שלו בין סניפי מפלגתו בארץ. כדי להבין על מה מדובר צריך להקשיב למה שבנט אמר בהרמת הכוסית של ראש השנה בביקורו כאן: "מודיעין היא עיר מיוחדת במינה, מודרנית ומתפתחת במהירות, המהווה מודל ליחסי דתיים חילונים ועל כן אנו רואים בנציגות שלנו בעיר חשיבות רבה. הדלתות שלי ושל חברי בממשלה ובכנסת פתוחות לכל פניה של עמיעד ושל הנציגים בעיר. אני שמח לראות כי ברשימה יש רוב משמעותי של נשים וצעירים במקומות ריאליים. זוהי הרשימה הטובה ביותר במודיעין״.

הוא התכוון לכל מילה. טאוב, אם צריך, יכול בשיחת טלפון אחת לסגור עניינים עם בנט או שקד. בשיחה שקיימנו השבוע הוא הדגיש: "זה שבנט ושקד נמצאים במרחק שיחת טלפון ממני - יתרון גדול מאד לתושבי מודיעין". לא רק בנט ושקד נמצאים בחיוג המקוצר של טאוב. גם סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן הגיע לפני כמה שבועות למודיעין, לפי הזמנתו של טאוב. השניים פירסמו לאחר הביקור כי נסקרו כפרים פלסטינים באיזור מודיעין (בלי לפרט אילו כפרים) בהקשר של זיהום אוויר. בהודעה לעיתונות כתב בן דהאן כך: "היה לי חשוב להיענות להזמנתו של עמיעד, לראות במו עיני את המפגעים והנזקים ולהנחות את המנהל האזרחי לפעול כנגדם. אני בקשר טוב עם חברי עמיעד טאוב וחשוב לי לעקוב ולפקח אחר הטיפול בנושא". וטאוב הוסיף: "למודיעין מגיע יחס רציני מגורמי הממשלה ואני שמח שקשרינו עם השלטון המרכזי מובילים לטיפול יסודי בבעיות רבות הקיימות בעיר ובפרט בנושא הטרור הסביבתי".

עמיעד, אתה היחיד במודיעין שיכול להרים טלפונים לצמרת הממשל?

"יש רק שניים כאלה - ביבס ואני. הקודקודים שלנו יושבים בממשלה ויש להם יכולת השפעה וביצוע. אם זה בהחלטות ממשלה, או בתקציבים לפרויקטים. אין את זה לאחרים. המחנה הציוני ויש עתיד יושבים באופוזיציה ומפלגה חרדית אין כאן, אז נשארנו רק הליכוד והבית היהודי".

נחזור לרגע לראש השנה ולרשימה המלאה של צמרת הבית היהודי שהגיעה לכאן כדי לתמוך בטאוב: בנט, בן דהן, ניסן סלומינסקי, שולי מועלם, מוטי יוגב, וניר אורבך.

התגייסות בכירי המפלגה מרשימה. אבל מה יצא מזה לאזרח?

״באנו לעבוד. אנחנו מביאים ערכים ואחריות על כלל תושבי העיר. בכוונתנו להוביל את תחומי החינוך והחברה בעיר, הטיפול באנשים עם מוגבלויות. אנו גם לא מתביישים ביהדותנו ובציונות ואנחנו גאים בשבת ובתנ"ך ובציונות ובדת והמסורת, ובכל בערכים שעליהם צמחנו פה בארץ. אנחנו נייצג אותם בעיר. אבל מה שחשוב הוא שהקשר שלנו עם השר ושאר חברי הממשלה והכנסת מהווה את אחד היתרונות המרכזיים של הרשימה שלנו עבור התושבים ואת אחד מהמפתחות החשובים לקידום העיר והנושאים החשובים לציבור במודיעין".

במודיעין, כמו בכל הארץ, המפלגות הדתיות המסורתיות מתפלגות. איך אתה פועל נגד זה?

"תמיד היו שתי רשימות דתיות במודיעין. אבל בניגוד לעבר, הפעם הצלחתי לאחד סביב הבית היהודי את כל הזרמים שכאן. את הספרדים ואת האשכנזים ואת הציונים ואפילו את הגרעין הקהילתי שעד היום לא הלכו איתנו".

הגרעין הקהילתי עליו מדבר טאוב הוא "אורות יצחק", שבראשו עומד הרב אלעזר בן שלמה. לאחר שהודיע על תמיכתו בבית היהודי בבחירות הקרובות שובצה אשתו יעל (אשת החינוך ומייסדת הגרעין) במקום גבוה ברשימה.

יעל, בת 36 ואם לשבעה, מתגוררת במודיעין מזה 16 שנים. היא מנהלת הפעילות של ''אורות יצחק'' ומתנדבת בארגון ''חסד מודיעין'' שמסבירה: "במשך כל שנות פעילותינו נמנענו מלהשתייך במוצהר לרשימה זו או אחרת בכדי להשאיר את הפעילות שלנו א-פוליטית. אבל עם השנים הבנו שעל מנת להשפיע ולקדם את הנושאים הקרובים ללב הציבור עלינו להיות חלק מהנהגת העיר. כשהכרתי את עמיעד במהלך ההתמודדות שלו לראשות רשימת הבית היהודי היה לי ברור שהוא ייבחר וידעתי שסוף סוף יהיה לנו שותף אמיתי שיודע גם להנהיג ולאחד את כל גווני הציבור הדתי בבית אחד, ובעיקר לעבוד ולהביא תוצאות לטובת הציבור הדתי והצרכים שלו בכל התחומים".

טאוב, בן ארבעים, נשוי לרות (עו''ד במקצועה) ואב לחמישה. הוא מכהן כמנכ''ל חברת "עט תקשורת" העוסקת ביחסי ציבור דוברות ופירסום, וגם יו''ר עמותת אופק (ע"ש בנו אופק שנפגע בעת ניתוח כשהיה תינוק) הפועלת להגברת הבטיחות בבתי החולים ומניעת רשלנות רפואית. טאוב הוא קצין במילואים ובעל תואר שני במינהל ציבורי מאונ' בר אילן.

הרזומה הציבורי שלו עשיר בכל קנה מידה: לשעבר יו"ר אגודת הסטודנטים בבר-אילן, סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית ויועץ הוועדה לזכויות הילד בכנסת. כעת הוא גם יו''ר מועצת ראשי הסניפים של מפלגת הבית היהודי. בנוסף הוא מכהן כחבר בנשיאות הוועד הפועל הציוני, נציג הצעירים בקונגרס היהודי העולמי, דירקטור ויו''ר ועדת הביקורת במינהלת ''אופק' במודיעין. ואם זה לא מספיק, הוא גם יוצר פורה:  פובליציסט ובעל טור בעיתון ''מצב הרוח'' ומחבר הספרים "מזימה" ו''אחי מיוחד'' (שנבחר עי נשיא המדינה כספר מומלץ בשבוע הספר 2018.(

המשימה שעומדת בפני טאוב אינה פשוטה. מניתוח קר של המגזר הדתי במודיעין ודפוסי הצבעתו לפי בחירות 2013 לפני חמש שנים רואים בבירור את הפילוג במגזר. אז ב-2013 קיבלה הבית היהודי בראשות מיכאל חרל"פ 2,061 קולות, בעוד מויש לוי קיבל 2,914 ורשימתו "שחר עושים חינוך" נחשבת למפלגה מעורבת. ברוך בוחניק גרף אז 1,326 קולות ועמיחי זליג (שבינתיים הצטרף ללוי) הצליח בשנת 2013  להביא 779 קולות.

עמיעד, איך תצליח לגבש את השורות בקרב הדתיים כאן ולהביא לקלפי מסה קריטית?

"עם הרבה התלהבות ועם ידיעה של התושבים מה אנחנו שווים. אנשים מכירים אותי ויודעים שבחמש השנים האחרונות אני מציל חיים בפעילות שלי בתחום מניעת רשלנות רפואית, במסגרת עמותת אופק ובמאבקים למען המתמחים. אנחנו מקיימים סדנאות בבתי חולים להגברת המודעות למניעת רשלנות רפואית וזה עובד. אני יודע שיש לי את היכולת להשפיע כאן בעיר בתחומים שאנחנו רוצים שזה חינוך ושירותים חברתיים קליטה ונוער וגמלאים".

ומצד שני יש מפלגה כמו של מויש לוי שהיא מפלגה מעורבת שנוגסת בכם. הוא חבר לעמיחי זליג שגם הוא לקח לבית היהודי הרבה קולות בפעם שעברה...

"ועדיין יש הבדל בין הבית היהודי ובין מפלגות אחרות שגם להן מצביעים חובשי כיפות".

מה ההבדל?

"שאנחנו מפלגה דתית והמפלגה הדתית הציונית היחידה בעיר, ושאנחנו לא מתפשרים על ערך השבת ורואים בשבת ערך רוחני, סוציאליסטי וחברתי ראשון במעלה. אני גאה להיות יהודי וציוני ויחד עם זאת אני חי בעיר מעורבת, אבל מי שמצפה שנקדם חוק שמוביל לחילול שבת כמו חוק המרכולים או תחבורה ציבורית בשבתות – טועה. אנחנו לא נתעסק בחילול שבת".

זו תשובתך למויש לוי שהודיע כי יתמוך בתחבורה ציבורית חלקית בשבת?

"אני לא נוהג לדבר על אחרים אלא לומר מה אני אעשה. בקשר לחברי מועצה אחרים כמו אבי אלבז: יש כאן יחסים נפלאים בין דתיים לחילונים ומי שמנסה לסכסך בינינו אלה אנשים קטנים ואני לא אתן לזה יד. אבי אלבז מוביל כאן קמפיין של שנאה. כשאני שכבתי במארבים בלבנון לא בדקתי אם אלבז דתי או לא, אבל הוא כבר עשור מחרחר כאן שנאה בין דתיים לחילוניים. עשור שלם מפלגתו לא עשתה שום דבר חיובי עבור העיר ותושביה".

לכמה מנדטים תתרגם לדעתך את ההתלהבות הזאת והעשייה שאתה מבטיח לבוחרים?

"בניגוד לאחרים לא אזרוק מספרים לאוויר. אבל אני משוכנע שנקבל מספיק מנדטים כדי שנוכל לבוא לראש העיר ולדבר איתו על תיקים שאנחנו רוצים לקבל".

אילו תיקים?

"תיק החינוך, תיק התרבות התורנית ושירותי הדת, תיק השירותים החברתיים, תיק הקליטה, תיק הנוער ותיק הגמלאים".

זה לא מעט יחסית לסיעה שיש לה שני חברים בלבד במועצה הנוכחית.

"אני מאמין שנגדל. יש לנו את האנשים המתאימים לטפל בתיקים הללו. שים לב להרכב הרשימה שלנו, כיצד בשביעיה הראשונה של מועמדים יש ארבע נשים. זה דבר חסר תקדים בבית היהודי. תראה כמה עולים חדשים ברשימה. אני עצמי רוצה להחזיק בתיק השירותים החברתיים, כדי לנצל את נסיוני ופעילותי בתחום וזה לא דמיוני בכלל".

לפני מספר חודשים פירסם העיתון "ידיעות אחרונות" תחקיר שלא ממש החמיא לך. בין השאר תיארת שם כיצד משרד יחסי הציבור שלך יצר דמות פיקטיבית בפייסבוק כדי להעביר מסרים פוליטיים ברשתות החברתיות...

"ככה זה בפוליטיקה, מחפשים ללכלך. מה שאני יכול לומר לך בעניין הוא שככל שהבית היהודי ואני מתחזקים - הלכלוכים נגדי גוברים. אני מנכ"ל של משרד תקשורת מוביל ומנהיג את המפלגה הכי ערכית במודיעין. ניסו לפגוע בי אבל לא הצליחו. אנחנו נמשיך לעשות טוב".

ובכל זאת איך התחושה שלך בעניין?

"זה לא נורא. עבר. העניין הזה לא התרומם וזהו".

מפלס המתח לקראת הבחירות עולה בקרב אנשי הבית היהודי. חלק מזה קשור לעובדה שטאוב עצמו מגדיר "אנחנו הרשימה היחידה הפעם שיש לה יו"ר חדש". המפד"ל בשעתה והבית היהודי אחריה הכירה עד כה שם אחד בלבד – מיכאל חרל"פ. משזה הפסיד בבחירות הפנימיות ופינה את הבמה, צריך להתרגל לשם חדש. המצביעים שיגיעו לקלפי יראו שם הרבה שמות מוכרים כמו חיים ביבס, אילן בן סעדון ומויש לוי. טאוב הצליח לשים את ידיו על הפתק הכי טוב בהקשר הזה: ט"ב. גם מזהה את שמו וגם כולל את הב' המיתולוגית שהולכת עם הכיפות הסרוגות מאז ומעולם.

מי שיכול לסייע לו בהקשר הזה הוא ג'וני קליין - חבר המועצה הנוכחי, שהוצב במקום הרביעי וספק אם יצליח להתברג למועצה. קליין חושב שהרשימה הפעם איכותית ביותר ובעיקר מגוונת הרבה יותר: "הרשימה מייצגת ומשקפת את כל הנושאים והתחומים שהבית היהודי מבקשת לטפל בהם. עם דגש על נשים שהן איכותיות מאד ועולים חדשים, זה התבקש שהרשימה הזאת תדע לעבוד נכון. בסופו של דבר יש בעיר 25% חובשי כיפות ו- 15% עולים חדשים".

הסיעה עברה מהפך של ממש. אתה לא פוחד מזה?

"לא. נכון שהסיעה שינתה את פניה וזה בכלל שבירת תקרת זכוכית מאד גדולה בכך שהכנסנו כל כך הרבה נשים לצמרת הרשימה וגם עולים. אצלנו הנשים תמיד  היו הקול השפוי".

ומה לגבי המהפך בתפקיד יו"ר הסיעה?

"מיכאל חרל"פ עזב את הפוליטיקה כי הוא התמנה לתפקיד שאסר עליו להיות פוליטי עוד. אבל לטעמי חרל"פ התרחק יותר מדי מהסיעה ולכן עם לכתו נוצר נתק גדול מאד בין העבר להווה בסיעה".

פרשנות: הציפיות בשמיים

יהודה גולן

בסניף הבית היהודי במודיעין יראו בתוצאה של שני מנדטים כישלון, כי זה מה שהביא חרל"פ בבחירות הקודמות # גם בנט ושקד מסתכלים על טאוב מקרוב, כי הם רוצים לשעתק את המודל המודיעיני של יחסי דתיים חילונים בכל הארץ

הבעייה הכי גדולה של עמיעד טאוב היא הנטייה היהודית המוכרת - להתפלג. במדבר התפלגנו לשניים עשר שבטים, בזרמים ייסדנו את הזרם אורתודוכסי מול קונסרבטיבי, ברבנים – מינינו אשכנזי מול ספרדי,  פרושים מול צדוקים, קהילות , עדות, כיתות, תנועות. תמיד הקפידו גם אצל החרדים וגם אצל הסרוגים שיהיו לפחות שתיים, "המזרחי" ו"הפועל המזרחי", המפד"ל וה"איחוד הלאומי", "התחיה" ועכשיו "הבית היהודי".

לכן גם טאוב, היו"ר הטרי היחיד של מפלגה בבחירות המתקרבות, חושש מחובשי כיפות שיברחו לו תחת היד למפלגות אחרות. בבחירות של שנת 2013 היה זה עמיחי זליג שהצליח "לגנוב" 780 קולות ומנע מנדט נוסף מחרל"פ. הפעם זליג חבר למויש לוי, מה שיתכן ויביא שוב לבריחת מנדט בין האצבעות. טאוב עצמו מודע לכך שהמאבק נגד הזליגה (מילה שהוא לא אוהב) אינו פשוט. גם בצד הקולט עומדים חובשי כיפות (מויש לו וברוך ובוחניק) ועוד שניים (ביבס ובן סעדון) שנתפשים כמסורתיים. ובעברית פוליטית פשוטה: גם הם אינם מוקצים בעיני הבוחר המקומי שכיפה לראשו.

במשך שנים ניסה מיכאל חרל"פ, יו"ר המפלגה הקודם, להשאיר את הבוחרים המסורתיים של המפלגה, אותם מפד"לניקים. אבל הסיעה הביאה רק שני מנדטים, שהם הרבה פחות מחלקה היחסי באוכלוסיית העיר שהיא כרבע ממנה.

טאוב מתגאה בכך שהוא הצליח לאחד את הזרמים הדתיים בעיר ובמיוחד הוא מתגאה בכך שהצליח לראשונה להביא לבית היהודי את ה"גרעין הקהילתי" שמונה כמה מאות אנשים. זהו גרעין שמנהיג הרב אלעזר בן שלמה, בעל אוריינטציה חרדית, שלא בטוח שיעשה טוב למצביעי הבית היהודי.

בסיעת הבית היהודי יודעים שאם טאוב יביא שוב רק שני מנדטים, הדבר יהיה כישלון חרוץ. הם מצפים ממנו לשפר את ההישג של חרל"פ. במקרה של כישלון יצטרך טאוב להתמודד עם האכזבה של בנט ושקד, שרואים במודיעין את המודל הראוי להתנהלות היומיומית של הציבור הדתי בישראל. זהו מודל של חיי שיתוף, סובלנות וכיבוד ההדדי בין חילונים לדתיים, שהם רוצים לשעתק לשאר חלקי הארץ.

עד כדי כך זה חשוב להם, שלמודיעין מגיעים בתדירות גבוהה מאד בכל מערכת בחירות, ולא רק, בכירי המפלגה כדי לתמוך לעודד ולבקש מציבור בוחריהם שלא לנטוש למויש לוי או חלילה לבוחניק או לביבס. השבוע היתה זו שרת המשפטים איילת שקד, שהסבירה לכמאתיים משתתפים בחוג בית ש"אנחנו  עומדים מאחורי עמיעד בכל מה שצריך". שקד ניסתה להלך על חבל בטוח כשדיברה על ערכי הציונות, והביאה את עצמה כדוגמה ל"חילונית מהליכוד שעברה לבית היהודי והשמיים לא נפלו". חובשי הכיפות המתוחכמים של שכונת בוכמן (לשעבר) לא ממש יצאו מגדרם ולא התלהבו לשמוע מחילונית על ערכי היהדות.

בשלב השאלות מהקהל הם עברו ישירות לנושאים שמציקים להם בחיי היום יום: החל מהבעיות של רכבת ישראל, דרך שריפת פסולת בכפרים שמסביב. אחר כך עברו לענייני השעה ברמה הלאומית: עונש מוות למחבלים, הפגישה עם אנגלה מרקל. והיה גם צעיר שלא התבייש לשאול אותה "איך מונעים כניסת חרדים לעיר".

שקד ניסתה להשיב: "כדאי מאד לחזק את הבית היהודי כי אז נוכל למשוך את ביבס לכיווננו".

נראה שהשקט הנפשי של עמיעד טאוב, אותו הפגין כשנבחר לראשות הסניף, התפוגג קצת לאחרונה. אולי בעיקר כשהבין שמוטלת עליו משימה לא פשוטה והיא להחזיר כמה מאות מצביעים לבית היהודי ולמנוע זליגת כמה מאות נוספים למפלגות דתיות-מסורתיות שמסביב. משימה לא פשוטה. אם הוא יצליח בה, הפרס יהיה 3-4 מנדטים במועצה.

(new)מאוחדת באנר 2