(new)ויקטורי
שינויים בהרגלי הפרטיות

שינויים בהרגלי הפרטיות

האם ידעת שסמארטפון האנדרואיד שלך יכול לאסוף עליך מידע גם לאחר שהורית לו להפסיק לעשות זאת? • מחקר חדש מגלה איך הדבר נעשה • ואנחנו מגלים איך אפשר באמת להפסיק את המעקב • מדור טכנולוגי חדש

 מיליארד איש - זהו מספר המשתמשים בעלי מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד נכון למאי 2017. אם אתם מחזיקים ברשותכם סמארטפון כזה – אתם חשופים יותר לסכנה.

מדי כמה חודשים נחשף מחדל חדש הנוגע למדיניות הפרטיות והמעקב של המונופולים הגדולים בעולם ההייטק: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ומיקרוסופט (שנמצאות תחת פיקוח מתמיד בכל הנוגע למדיניות הפרטיות שלהן). לא מזמן, בעקבות שורה של שערוריות בחברת פייסבוק, אמנת פרטיות חדשה אומצה על ידי האיחוד האירופי הרשמי, דבר אשר השפיע על חברות טכנולוגיות ברחבי העולם. כל חברות הענק הללו חוו בשלב זה או אחר האשמות בנושא "פרטיות המשתמש", וכלקח מהביקורות הציבוריות הן מנהלות חטיבות ייחודיות שתפקידן הבלעדי הוא לטפל בנושאים רגישים מן הסוג הזה. כעת, הענקית הגדולה מכולם, הלא היא גוגל, נמצאת שוב על המוקד.

מחקר חדש טוען כי גוגל אוספת מידע ונתוני מיקום על משתמשים במכשירי האנדרואיד גם כשאינם פעילים – זאת אומרת גם כאשר אין SIM במכשיר, ושירות ה GPS כבוי. הבעייה מתייחסת למצב שבו הלחצן "היסטוריית המיקום" נראה כבוי לכאורה לכל מעקב אפשרי אחר המיקום של המשתמש, כשלמעשה הוא רק מנטרל את המעקב עבור תכונה מסוימת אחת וגוגל ממשיכה לעקוב אחר המשתמש בשעה שהוא אינו מודע לכך. הסבר: בעוד שכיבוי התוסף "היסטוריית המיקום" יפסיק את פעילות תכונה מינורית - המודעות, הפרסומות והשירותים האחרים שענקית הטכנולוגיה מספקת עבור עסקים וחברות מסוימות עדיין יקבלו מידע אודות נתוני המיקום והגלישה של המשתמשים.

כל מכשיר אנדרואיד חדש מגיע עם מספר אפליקציות מובנות מראש של חברת גוגל (מזג אוויר, דוא"ל, מפות, דפדפן). על פניו האפליקציות האלו נראות תמימות ולא מזיקות, אך לפי החוקרים, גם אם המשתמש לא מתחבר לאפליקציות לעיל אלא רק פותח אותן - גוגל מיד אוספת עליו נתוני מיקום ומאחסנת אותם בשרתיה. לדוגמה: גוגל אוספת על המשתמש נתוני מיקום ברגע שזה פותח את האפליקציה "מפות". גם עדכוני מזג אוויר אוטומטיים מאחסנים מידע על מיקומך. אפילו חיפושים בדפדפן המובנה שאין להם בהכרח קשר למיקום (כגון "מתכון לעוגיות שוקולד") מציינים את קווי הרוחב והאורך המדויקים של המשתמש לרגל מרובע - ושומרים אותם בחשבון האישי שלו.

המידע שנחשף מעורר תגובות זעם מקיפות ממשתמשים ברחבי העולם וניתן להבין מדוע. אך במקום לזעוף ולבקר את גוגל ננסה עתה לסייע עם פיתרון.

כדי למנוע מגוגל לשמור את נתוני המיקום האישיים שלנו צריך לבטל הגדרה אחרת, כזו שאינה מתייחסת במפורש למידע על מיקום. ההגדרה נקראת "פעילויות אינטרנט ואפליקציות" ומופעלת כברירת מחדל. הגדרה זו מאחסנת מגוון רחב של סוגי מידע מאפליקציות ומאתרים של גוגל בחשבון הגוגל האישי שלך. כאשר ההגדרה מושהית היא תמנע שמירה של נתונים מכל מכשיר כלשהו לתוך החשבון שלך. אך במידה והשארת את ההגדרה פועלת וכיבית אך ורק את ההגדרה "היסטוריית המיקום" - גוגל עדין תמשיך לאסוף מידע בנוגע למיקום שלך, בשעה שאתה לא תוכל לצפות בו.

שימו לב שבעת השבתת ההגדרה "פעילויות אינטרנט ואפליקציות" אכן תמנעו מגוגל לאחסן נתוני מיקום, אך גם תמנעו מגוגל לאחסן מידע שנוצר על ידי חיפושים ופעילויות אחרות. זהו דבר שיכול להגביל את היעילות של העוזרת הקולית של גוגל בצורה מסוימת. תוכלו לראות את נתוני המיקום המאוחסנים בדף חשבון הגוגל האישי שלכם בכתובת myactivity.google.com.

כתגובה למחקר פירסמה גוגל הצהרה בלתי שגרתית: "החברה משתמשת בכמה דרכים בנתוני המיקום, אנו עושים זאת בכדי לשפר את חווית המשתמש, חלק מהאמצעים הן אכן היסטוריית מיקום, פעילויות אינטרנט ואפליקציות, וכן גם באמצעות שירותי מיקום ברמת ההתקן. גוגל מפרטת בפני המשתמשים את דרכי הפעולה של כלים אלו ומאפשרת להם לכבות ולמחוק את ההיסטוריה במידה והם בוחרים לעשות זאת".

שני מיליארד משתמשים פעילים זאת כמות אדירה של מידע, ובשנת 2018 כולנו כבר צריכים לדעת שמידע שווה כסף. והמון ממנו. המבקרים טוענים כי ההתעקשות הגורפת של גוגל על מעקב אחר מיקומי המשתמשים נובעת מהשאיפה להגדיל את ההכנסות שלה מפרסום מותאם אישית. החברה בונה ללא הרף מאגרים אדירים של מידע פרסומי מתוך נתוני מיקום של המשתמשים, וככל שתחזיק ביותר נתונים תוכל לייצר יותר רווח. לטענת גוגל, רשומות המיקום המאוחסנות ב"הפעילות שלי" משמשות למיקוד מודעות פרסום בין היתר. כלומר - עסקים וחברות שרוכשות מודעות אלו יכולים למקד מודעות למיקומים ספציפיים.

מחקרים אלה צריכים להזכיר לנו שהאינטרנט הינו כלי רב-עוצמה ואדיר ממדים, וששימוש נכון בו יכול לקדם אותנו כחברה וכפרט בדרכים שלא ידענו שקיימות עד לפני כמה שנים, אך באותה מידה הוא יכול לפעול כחרב פיפיות , ולפגוע באלמנט הבסיסי ביותר שהאדם כמה אליו מאז ומעולם - החופש.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20