(newsדיור מוגן 10.7.19
המטרה: להתחיל כבר את הבנייה סוף סוף

המטרה: להתחיל כבר את הבנייה סוף סוף

זוכים בהגרלת "מחיר מטרה" בפרוייקט של חברת "מרדכי אביב" במודיעין שוקלים לתבוע את החברה על שטרם החלה בעבודות בשדרות החשמונאים ואף לא קיבלה היתר בנייה • זאת בשעה שכל הקבלנים האחרים במתחם כבר נמצאים בשלב מתקדם וחלקם אפילו סיימו • החברה: "אנו חברה יזמית ומבצעת, להבדיל מחברה קבלנית, ולכן אנו עצמנו הניזוקים העיקרים מהעיכובים" • העירייה: "החברה טרם השלימה את תנאי הסף הנדרשים להגשת בקשה להיתר. חלק מהמסמכים אותם החברה כבר הגישה אינם על פי הנהלים הנדרשים"

משרד השיכון, עיריית מודיעין וכל מי שקשור לענף הנדל"ן מתגאה מאד בפרוייקטים לדיור מוזל במודיעין, במסלולי "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה". אבל לצד הגאווה יש גם תקלות שגורמות לסיוט לעשרות משפחות, שפשוט יושבות ומחכות לדירות בידיעה שעיכובים של שנים יגרמו לכך שאת הדירה ייראו רק בעוד לא מעט שנים.

לפחות בפרוייקט אחד של מסלול "מחיר מטרה" במודיעין הדיירים מתכוונים לתבוע את חברת הבנייה על כך שבמשך יותר משלוש שנים מאז זכתה זו בקרקע במכרז של רשות מקרקעי ישראל - עד היום היא טרם השיגה את היתר הבנייה הנדרש וכמובן לא החלה כלל בעבודות.

מדובר בפרוייקט של חברת "מרדכי אביב" בשדרות החשמונאים סמוך לבנייני דמרי. ברצועת הקרקע זכו שש חברות שונות: גיא ודורון, פרץ לוזון, אשדר, אזורים, אלמוג ומרדכי אביב. אלא שבמגרש שבו זכה מוטקה אביב שעליו הוא אמור לבנות שני בניינים ובהם 118 דירות, מתוכן 89 דירות שיימכרו במחיר מוזל במסגרת "מחיר מטרה", והשאר בשוק החופשי.

בכל חמשת הפרוייקטים האחרים הבנייה בעיצומה ובחלקם אף הסתיימה ודיירים כבר מתגוררים בחלק מהדירות. אבל מה קרה מאז 2015, המועד שבו זכתה "מרדכי אביב" במגרש?

בשנת 2017 התקיימה הגרלה ונקבעו הזוכים בפרוייקט. מאז מתנהלת מסכת מתמשכת של עיכובים עד שלזוכים נמאס והם פנו לעו"ד אוהד שפק בניסיון לקדם את הפרוייקט. שפק, שמייצג קבוצה של עשרות זוכים שממתינים כבר שלוש שנים להתחלת הבנייה, אומר: "הדיירים נפגעו קשות מעליית מחירים בשוק שמסביבם. מדדי תשומות הבנייה שמתווספים לכספים ששילמו וישלמו, והמתנה ארוכה מבלי יכולת לגשת להגרלות אחרות במקומות אחרים והעיקר: חוסר ודאות מתי יזכו כבר לראות את הבניה ויוכלו לקבל סוף סוף את דירתם ולהתחיל לבנות את חייהם".

בשם הדיירים שיגר עו"ד שפק מכתב למשרד הבינוי והשיכון ובו דרישה להתערב בנעשה. לדברי עו"ד שפק "חברת מרדכי אביב התחייבה לאכלס את הפרוייקט בתוך שלוש שנים אולם עברו כבר ארבעים חודשים ועדיין אין בכלל היתר בנייה. יתרה מכך - החברה כלל לא הגישה בקשה לקבלת היתר".

בתגובה נמסר מהחברה כך: "בהמשך לטענות הדיירים בפרויקט מחיר מטרה במודיעין, בימים אלה השלימה החברה את ביצוע החפירות והחציבות (בהיקף 33 מ"ק) וכן את הדיפון הנדרש והיסודות. כמו כן, החברה עומדת להשלים בימים אלה תוכניות שנדרשו ממנה בידי חברת הפיתוח העירונית של מודיעין לצורך אישור תוכנית בקנה מידה 1:250 ועם אישורה תיסלל הדרך להגשת הבקשה להיתר. החברה עשתה ועושה כל שביכולתה על מנת לקדם את הפרויקט ובין היתר פעלה להוצאת היתרי חפירה על מנת לצמצם ככל הניתן את לוחות הזמנים ולאפשר בנייה מיידית לכשיתקבל ההיתר.

"החברה עמדה ועומדת בקשר רציף עם חברת י.ת.ב  (שהיא חברת הבקרה לפרוייקט – י.ג) וכל הגורמים הרלוונטיים ונענתה לכל בקשותיהם. היות ומ. אביב הינה חברה יזמית ומבצעת, להבדיל מחברה קבלנית, הרי שהיא עצמה הניזוקה העיקרית מהעיכובים בקבלת ההיתרים לפרויקט שנכפו עליה שלא בטובתה. מ. אביב רואה לנגד עיניה את טובת הזוכים במכרז ותמשיך ותעשה כל שבידה על מנת לסיים את הפרויקט לשביעות רצון הדיירים".

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "חברת מרדכי אביב טרם השלימה את תנאי הסף הנדרשים להגשת בקשה להיתר להקמת בניין וזאת מאחר והחברה עדיין לא הגישה את המסמכים הנדרשים למסירה לקבלת ההיתר. חלק מהמסמכים אותם החברה כבר הגישה אינם על פי הנהלים הנדרשים בהתאם לתיקון 101 לחוק תכנון ובנייה לצורך פתיחת בקשה. יש לציין כי העירייה אישרה שורת היתרים שהוגשו על פי התנאים הנדרשים, כדוגמת היתרים לעבודות עפר, תוכנית בינוי ופיתוח לרבות הקלות בבנייה וכן בקשה להעמקת חפירה אשר נמצאת בשלב סופי לקראת הוצאת היתר. יודגש כי במתחם זכו שישה יזמים. יזם אחד כבר סיים את עבודתו במקום והבניינים אותם הקים כבר מאוכלסים. כמו כן, ארבעת היזמים הנוספים כבר נמצאים בעבודות בנייה מתקדמות כאשר אחד מהם נמצא לקראת השלמתן".   

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "אנו נמצאים במעקב שוטף כל העת אחר הליכי הוצאת האישורים שבין הקבלן לרשות המקומית. עדכונים נשלחים לזוכים על ידי חברת י.ת.ב, ועדכון נוסף יישלח לזוכים כבר בימים הקרובים".

מכללת די בי איי