(newsדיור מוגן 10.7.19
מכרה זהב או מערת אשליות?

מכרה זהב או מערת אשליות?

מי לא שמע על הביטקוין? • האגדות מספרות על התעשרות מהירה, המומחים מזהירים מפני שימוש פלילי • והכלכלה העולמית עוד לא הצליחה להתרגל למטבע שלמרות חוזקו, הוא לא ממש קיים • מורה נבוכים

נדיר למצוא היום מישהו שלא שמע על הביטקוין, המטבע הדיגיטלי המפורסם בעולם. לחלקנו יש חבר שמכיר חבר שרכש ביטקוין ב-2011 ומהרווח האסטרונומי שהוא גרף הוא קנה בית חוף במיאמי. אך עם כל הסיקור התקשורתי והשיח הציבורי הרחב סביב המטבע הדיגיטלי קיימת תחושה שרוב הציבור אינו יודע מה הוא באמת הביטקוין ומה הייעוד שלו. את זה ננסה לשנות בשורות הבאות.

כדי שנוכל להבין מהו בעצם הביטקוין או "המטבע המבוזר" נצטרך לצאת מנקודת המבט הקבועה שלנו ולנסות להעריך מחדש את ההבנה שלנו לגבי המונח המוכר שנקרא "כסף".

בראשית הדרך לא היה "כסף" והמסחר היה מתבצע באופן ישיר. כלומר: אם אדם היה יוצא לשוק עם עגבניות במטרה לרכוש מלפפונים, הוא היה צריך למצוא אדם אחר שמעוניין לרכוש עגבניות ולמכור את המלפפונים שלו. שיטת המסחר הזאת הייתה נהוגה ברב העולם עד שהאנושות זנחה אותה והחלה לסחור במתכת נדירה ומפורסמת – הלא היא זהב.

השימוש בזהב היה נוח בהרבה ביחס למסחר הישיר מכמה סיבות:

  1. הזהב הוא נייד ונוח להעבירו ממקום למקום לעומת פרות או בתים.
  2. הזהב הוא בעל ערך קבוע. כלומר - כל גרם זהב שאקנה הוא שווה ערך לגרם זהב שאמכור.
  3. המתכת עצמה אינה מאבדת מערכה בשל פחת. אם כבשה שנרכשה יכולה לחלות ולמות, זהב לא יכול למות. הוא אידאלי משום שאינו מתחמצן באוויר ובמים וכך הוא שומר על ערכו לאורך השנים.

עם הזמן האדם הבין שגם לזהב יש חסרונות, ולאחר תקופה ממושכת בה האדם השתמש בזהב כאמצעי המסחר המרכזי, הגיעה החלופה הפופולרית - השטרות. השטרות הם פיסות נייר שנחתמו ע"י מתווך אמין (בנקים), ושימשו ככסף שמייצג כמות מסויימת של זהב. כך כל שטר שהונפק סימל כמות מסוימת של זהב אמיתי.
השיטה הזאת נמשכה עד שנת 1971 (!) ובוטלה ע"י נשיא ארה"ב דאז ריצ'רד ניקסון. כלומר - תיאורטית כל אזרח אמריקני היה יכול לגשת לבנק ולבקש את ייצוג הזהב של הכסף שלו. מאז 1971 כל שטרות הכסף בעולם עומדים בפני עצמם ואינם מיוצגים ע"י שום דבר מלבד ערך הכסף עצמו (אם כי ארה"ב עדיין מחזיקה בזהב פיזי השקול לערך הכסף הנקוב שלה בשטרות, באותה כספת מפורסמת בפורט נוקס).

הנקודה המרכזית בשימוש של האדם בכסף היא שבסופו של דבר הכל מתבסס על אמון. הכסף המוכר לנו כיום מתקיים אך ורק על ידי האמון של האחר שהכסף שלנו שווה משהו ושהוא יוכל לעשות בו שימוש. האמון של האנשים בכסף הוא זה שמעניק לכסף את הערך שלו. לפיסת הנייר שאנחנו קוראים "שטר" אין כל ערך כשלעצמה.

הטענה נפוצה ביותר נגד הביטקוין היא שמדובר במטבע לא אמיתי ("אין מאחוריו שום דבר. הוא חסר משמעות וערך"). אבל גם הכסף שאנחנו משתמשים בו היום הוא ברובו וירטואלי. למטבעות והשטרות הפיזיים אין ערך מלבד מה שאנחנו מייחסים להם. הכל עניין של אמון.

ואם אתם מרגישים תחושת בלבול מסוימת בעת קריאת הפסקה הזאת - אתם לא לבד. זוהי פרספקטיבה לא אופיינית לרובנו להסתכל על הכסף בצורה כה מערערת.

אז אחרי שהערכנו מחדש את משמעות הכסף נשאל "מה זה בעצם ביטקוין?"

הביטקוין הוא מטבע דיגיטלי אשר נוצר ב-2009 על ידי אדם (או קבוצה של אנשים) שמכונה "סאטושי נקאמוטו". משמעותו של המונח "מטבע דיגיטלי" הוא שאין למטבע מאפיינים פיזיים והוא קיים אך ורק על גבי המחשבים עצמם. כלומר - המטבע הוא ייצוג של תוכנה.

בניגוד למטבעות הרגילים כמו הדולר או האירו שנוצרים ע"י הדפסת שטרות לא מוגבלת, הביטקוין כן מוגבל בכמות. למעשה הצפי הוא שבשנת 2040 ייפסק ייצור מטבעות הביטקוין והכמות תעמוד על 21 מיליון מטבעות.

"סאטושי נקאמוטו" פיתח את התכנה של ביטקוין כך שיש לה שתי שיטות עיקריות: יצירת כסף והחזקת כסף.
יצירת הכסף נעשית ע"י כריית מטבעות – כריית מטבעות הינה יצירת מטבעות חדשים על ידי משתמשים שתורמים את כוח החישוב של המחשבים שלהם לרשת הביטקוין.

לא כל מחשב מסוגל לייצר מטבעות דיגטליים. כאן נדרשים "סופר מחשבים" בעלי כוח עיבוד גבוה מאוד. מחשב שמצליח לייצר ביטקוין מתוגמל בכמות מסויימת של מטבעות ביטקוין חדשים. החזקת הכסף נעשית בעזרת הארנק הדיגיטלי. הארנק הוא אפליקציה הממוקמת במחשב ותפקידה לשמור את המטבעות, לסחור בהם או לקנות באמצעותם.

הרעיון מאחורי הביטקוין בפרט ושאר המטבעות המבוזרים בכלל מבוסס על טכנולוגיית "בלוקצ'יין". הרעיון מאחורי הבלוקצ'יין הוא למנוע מצב של בסיס נתונים מרכזי המנהל את העסקאות של המשתמשים ובכך להגן על המידע המשתמשים מפני תקיפה זדונית.

הבלוקצ'יין היא שרשרת דיגיטלית של נתונים המוצפנים באמצעות שילוב של מפתחות פרטיים ומפתחות ציבוריים. דבר שגורם לכך שכל עסקה בביטקוין מחייבת אימות של שאר החשבונות ברשת, לעומת מרכז מאמת אחד (חברת אשראי לדוגמה).

אחד המאפיינים המפורסמים של הביטקוין הוא היותו עצמאי ולא תלוי באף מדינה או באף גוף פיננסי כזה או אחר. הכל נוצר מתוך תוכנה מתוחכמת שמייצרת מטבעות. כך הביקוש, ההיצע וגם המחיר נקבעים בסופו של דבר על ידי ההמון. בנוסף - הביטקוין מבצע פעולות סליקה במהירות רבה בהרבה מהמערכות הפיננסיות המסורתיות.
פעולה כמו המרת מט"ח שיכולה לקחת כמה ימים תהיה מיידית דרך רשת הביטקוין.

הדעות לגבי הביטקוין חלוקות. התומכים סבורים שהאפשרות למטבע בינלאומי שנסלק במהירות ושלא תלוי באף מדינה או בנק מרכזי מבטיחה ותתרחש במוקדם או במאוחר. המתנגדים טוענים שמכיוון שהביטקוין הינו מטבע אנונימי וחסר עקבות הוא ישמש כמסד לעבריינים לביצוע פעולות כמו הלבנות הון והעלמות מס.

בין אם ייעוד הביטקוין יתממש למרות הקשיים הרגולטורים או שמטבע דיגיטלי חדש יצוץ - דבר אחד בטוח: ההתפתחויות הטכנולוגיות הרבות שמתרחשות בימינו קוראות תיגר על המערכת הפיננסית הידועה והמוכרת. הביטקוין - מתוחכם ומודרני ככל שיהיה - לא יוכל להתקיים ללא האמון הציבורי. כמו הזהב, מטבעות הנחושת ושטרות הנייר, גם הביטקוין תלוי קודם כל ויותר מכל בבני האדם.

עיריית מודיעין קיץ מודיעינ