(new)ויקטורי
בית המשפט הורה להרחיק את הצבועה ממודיעין לצמיתות

בית המשפט הורה להרחיק את הצבועה ממודיעין לצמיתות

עו"ד תושב רעות הגיש עתירה נגד רשות הטבע והגנים, שכעת תאלץ ללכוד את הצבועה בתוך 30 יום ולהעביר אותה לשמורת החי-בר ביוטבתה

בשנתיים האחרונות הפכה "רותי" הצבועה לסלבריטי אמיתית במודיעין וגם בכלי התקשורת הארציים, שמיהרו לעוט על הסרטונים השונים שצילמו תושבי מודיעין שפגשו אותה, ולתת להם את הכותרת המופרכת "אימה במודיעין".

קשה להאמין ש"רותי" מודעת לכך, אבל השבוע (שלישי) דנו בית המשפט המחוזי בלוד בגורלה, שככל הנראה יהיה מעבר בכפייה לאזור הדרום. בית המשפט קבע כי על רשות הטבע והגנים ללכוד את הצבועה ולהרחיקה ממודיעין, כאשר ברט"ג אמרו כי בשלב הראשון היא תועבר לשמורת החי-בר ביוטבתה, ולאחר מכן תשוחרר ככל הנראה אי שם באזור הדרום.

עניינה של הצבועה ממודיעין הגיע לבית המשפט בעקבות עתירה שהגיש תושב רעות, עו"ד דוד פורר, נגד רשות הטבע והגנים בדרישה שבית המשפט ייאלץ אותם להרחיק את הצבועה מהעיר, והפעם לצמיתות. כזכור, בחודשים ינואר ואוקטובר השנה כבר נלכדה הצבועה בידי אנשי רט"ג, והועברה בפעם הראשון לאזור פארק קנדה ובפעם השנייה רחוק יותר, עד לסביבות בית שמש. אנשי רט"ג ידעו שצבועים מסוגלים לשוב אל אזור המחייה שלהם גם ממרחק קילומטרים רבים, אולם ספק אם הם ציפו לכך שהצבועה תשוב לאזור מודיעין בתוך ימים ספורים לאחר לכידתה והעברתה.

אל בית המשפט המחוזי בלוד הגיעו ע"ד הדין פורר, שלווה בידי כפיר כהן, יו"ר וועד רובע מכבים-רעות לשעבר, אנשי רשות הטבע והגנים, וגם הווטרינר העירוני של מודיעין ועורך הדין בן שניאור שייצג את העירייה בעניין. עוד הגיעו למקום גם צוותי טלוויזיה, כתב הערוץ הראשון ויגאל מוסקו מחדשות ערוץ 2.

עו"ד הדין פורר אמר לפני הדיון לכלי התקשורת: "רט"ג לא הקדישו משאבים לתפיסת הצבועה והעברתה, ואחרי העתירה פתאום יש התעוררות בנושא". עוד סיפר פורר כי פגש את הצבועה בעצמו: "אני נתקלתי בה והיא מפחידה בצורה קיצונית. כמו כלב דוברמן, רק יותר גדולה. יש לה מלתעות מאוד חזקות ומרשימות, שמאוד מתאימות לפיצוח עצמות, ופחות מתאימות לסביבה עירונית. שמרתי על מרחק ממנה של כמה מטרים ונפרדנו כידידים בהתקלות הזו, אבל מצד שני אף אחד לא יכול להבטיח לנו שעוד התקלות כזו תסתיים בשלום".

גם כפיר כהן התראיין באותו מעמד לכלי התקשורת, ואמר בתגובה לשאלה האם צריך לירות בה במידה ולא יצליחו ללכוד אותה: "אני נגד פגיעה בבעלי חיים ולא רוצה שיפגעו בה, אבל עובדה שכבר הצליחו ללכוד אותה. יש אפשרות להרחיק אותה ללא פגיעה למקומות אחרים שיתאימו לה ולנו יותר. אי אפשר לתת לחיית טרף כזו להסתובב במרחב ציבורי בו יש ילדים וחיות מחמד".

כהן, מדובר על יוזמה פרטית שלכם כשאין מאחוריכם התאגדות של תושבי העיר, נכון?

"זו יוזמה שהתחילה עוד בתקופתי כיו"ר הרובע בקדנציה הקודמת. אנחנו כגוף עירוני לא יכולנו לעתור ולכלול את הרשות המקומית כחלק מהעתירה, ולכן דוד שהוא תושב מודאג החליט להרים את הכפפה ולעתור נגד אוזלת היד של רשות הטבע והגנים".

עד כמה שידוע לנו רט"ג התנהלו בסיפור הזה על פי הנוהל המקובל.

"הצבוע הזה חי ברדיוס מחייה של 100 קילומטר. להרחיק אותו למרחק של 15 קילומטר..כנראה שמישהו התבלבל. מי שראה את החיה הזו, הבן שלי פגש אותה כשעברה לידו במרחק כמה מטרים, זאת מפלצת. היא נכנסה לחבר טוב שלי  לחצר הבית. זה קצת מוזר שכלב של 12 קילוגרם מסתובב עם זמם וחייה כזו מתרוצצת חופשי ועוד מתלוצצים על זה. מי שראה אותו, כולל חיים ביבס עצמו, מישהו יכול לתת ערובה שהיא לא תתפוס ילד קטן שהולך עם הפודל שלו? זה טירוף להפוך את זה להלצה".

ובכל זאת, חיות בר מסתובבות בתוך העיר מאז ומתמיד.

"תנים ושועלים לא נכנסים אלינו, חזירי בר נכנסים והורסים את המדשאות אבל בורחים מבני אדם. היא לא בורחת, היא עומדת. יש גם תושבת שטיילה עם שני כלבים שנתקלה בה והצבועה נהמה עליה. מי שבעד השארתה בעיר כנראה שלא פגש אותה בעצמו, וגם נסמך יותר מדי על התייפיפות נפש. אני לא בעד לפגוע בה, אני רק אומר תרחיקו אותה".

את הדיון עצמו פתח השופט צבי דותן בתהייה מדוע בכלל הגיעו הצדדים אל בית המשפט, לאור תגובת רט"ג לעתירה בה היא הודיעה כי בכוונתה ללכוד את הצבועה ולהעבירה לדרום. עו"ד פורר ביקש מבית המשפט לתת פסק דין המחייב את רט"ג להעביר את הצבועה ממודיעין בתוך 30 יום, כאשר בסופו של דבר הוא קיבל את מבוקשו.

לאחר מכן התפתח באולם דיון בין הצדדים סביב השאלה האם אנשי רט"ג מסוגלים להתחייב לדד-ליין לביצוע המשימה, כאשר ברט"ג הסבירו כי הם עושים כל שביכולתם כדי ללכוד אותה, אולם קשה להם להתחייב לתאריך מסויים. על פי אנשי רט"ג, שלוו בידי הווטרינר הראשי שלהם, במהלך השבועות האחרונים נעשו ניסיונות שלא צלחו בינתיים ללכוד אותה. לדברי עורכת הדין של רט"ג פקחי הרשות מאתרים אותה בעזרת המשדר שהוצמד לצווארה, מניחים במקומות מסויימים פיתיונות במטרה לגרום לה להגיע לאזור באורח קבע, ולאחר מכן מנסים ללכוד אותה בעזרת מלכודות וחצי הרדמה. עוד אמרו כי רק לאחרונה נכשלו שני ניסיונות לפגוע בה באמצעות חיצי הרדמה.

כאמור, בסופו של דבר פסק השופט על פינויה של הצבועה ממודיעין בתוך 30 יום, כשלרט"ג תהיה אפשרות לבקש הארכה בת 30 יום נוספים. ביציאה מאולם בית המשפט התרחש עימות בין אנשי רט"ג לווטרינר העירוני של מודיעין, בעקבות דבריו של עורך הדין בן שניאור שייצג את העירייה, שרמז כי ברט"ג התנהלו ב"גרירת רגליים" בעניין.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21