(new)ויקטורי
מסתמן: מודיעין היא בירת הג'ודו של ישראל

מסתמן: מודיעין היא בירת הג'ודו של ישראל

צילום: אוהד אלחסוב

מועדוני הענק "סאקורה" ו"דרך הג'ודו" אירחו תחרויות ארציות עם מאות משתתפים כל אחת # גילי שריר מ"מיטב מודיעין" שמרה על תואר "אלופת ישראל" וסומנה רשמית כיורשת של ירדן ג'רבי # והכי חשוב: כולם מסתכלים על טוקיו 2020 וכבר מתחילים להזמין כרטיסי טיסה

 

 

 

אגדת גילי שריר קורמת עור וגידים. אם היא תגיע לטוקיו, אף אחד לא יזכור שהיא קטפה מדליית כסף באליפות אירופה עד גיל 21, כבר בגיל 17. בגיל 17 וחודשיים היא השתדרגה לכסף באליפות אירופה עד גיל 23. בגיל שבע עשרה וחצי היא כבר הגיעה שביעית לבוגרות. בקצב הזה, בגיל 19 היא תעיף באיפון את טד רינר ועד גיל 30 היא תהיה קונג פו פנדה. גרסת הג'ודו, מן הסתם.

שריר הלוהטת הרחיקה לתחרות הגרנד פרי היוקרתית בהוהוט בסין והתקררה, אבל גם מהפריג'ידר היא שלחה יד למקום השני. היחידה לעצור אותה הייתה אלילת המזל הרע. אחרי שעשתה את כל הדרך עד לגמר, ההשתתפות במעמד הסופי נמנעה ממנה עקב פציעה. אותה פציעה שהשביתה אותה לתקופה, ומנעה ממנה לקחת חלק בגרנד פרי באבו דאבי ובאליפות העולם בבאקו.

בג'ודו פציעות הן חלק מהמשחק ולוחמים עולים למזרון עם אצבעות קשורות למקל ארטיק וברכיים מולחמות לירך, אבל שריר לקחה את הזמן ואם זה היה תלוי בנו, היא הייתה נחה עוד שנתיים, עד פתיחת השנה האולימפית. שריר קמה ממיטת הטיפולים כדי לסיים טירונות, ובין פזצט"א ליום עיון היא קפצה להיכל שלמה בתל אביב לנסות ולהגן על תוארה "אלופת ישראל". כבר כמעט עשור שהיא חוזרת מהאליפות הזאת עטורת תהילה, עוד מהימים שהיא נראתה בחליפת ג'ודו כמו ביצת קינדר. אבל אשתקד הייתה הפעם הראשונה בה היא זכתה להתהדר בתואר היוקרתי והנחשב ביותר, בקטגוריה שכולם נושאים אליה עיניים, מזאטוטות שמבקשות גיבורה ועד קברניטים שצריכים לתכנן את מי הם לוקחים ליפן.

אז בינתיים היא גדולה כאן, אבל בארץ השמש העולה צריכים להתחיל לדאוג. כי ירדן ג'רבי אולי פרשה, אבל מי שמאיימת להיכנס לנעליה עלולה אפילו להרחיב אותן במידה. שריר פגשה מולה שתי מדליסטיות מאליפויות אירופה, אופק חייט ועדי גרוסמן, ושלחה אותן למקלחת. בגמר היא התייצבה מול ענבל שמש בשחזור מלהיב של גמר השנה שעברה. שמש צמאת הנקם ביקשה תיקון, אבל שריר בטח לא מחלקת מתנות. יושב ראש איגוד הג'ודו, משה פונטי, הצהיר בחגיגיות שהג'ודו צובר פופולריות ו-1,200 צופים שהגיעו לאירוע סיפקו אווירת קולוסיאום ונתנו לו גב. תשעה לוחמים שתוכננו לקחת חלק בתחרות המאסטרס שבוע לאחר מכן נמנעו מלהשתתף, אבל הם כן התפקדו ליציע וחילקו חתימות כאילו מדובר בכוכבי רוק. מי שהיה חכם חיכה בסבלנות לסוף הקרב המותח ביותר בתחרות.

שריר ראתה את השופט נותן לה וואזארי בדרך לניצחון, אבל הניקוד בוטל לאחר צפייה חוזרת במהלך VAR גרסת המזרון. היו שנשברו על פחות, אבל גילי עשויה מזהב, 2:42 בתוך תוספת הזמן ספגה שמש עונש שלישי שסידר למקומית ממזור ריפיט. מי שהכי הסתדר הוא מש"ק לוגיסטיקה, שיקבל ממנה חתימה כשהיא תזדכה על ציוד. הגרנד פרי מגיע לישראל לראשונה בהיסטוריה בעוד כחודש ומדובר בחתיכת הצהרת כוונות.

בבית הספר העירוני לג'ודו "מיטב מודיעין" יכולים לחייך אחרי האליפות הזאת. להוציא את גילי שריר, שזכתה בזהב, גם חברה למועדון, נעם ליבה, מצא את עצמו על הפודיום בסיום התחרות, כשהוא עונד בגאווה מדליית ארד על צווארו. ליבה התחרה במשקל 60 ק"ג וניצח לא פחות מחמישה קרבות, אבל הפסד כואב לאלוף ישראל, יאיר אלקין, שלח אותו להתנחם בחיק המקום השלישי הנהדר.

המאמן אייל בכר, בעל חגורה שחורה דאן 3, שמח על ההישגים: "גילי מוכיחה את עצמה פעם אחר פעם כיורשת של ירדן ג'רבי ואני צופה שבהמשך יהיו לה הישגים גדולים כאשר המטרה שכעת עומדת לנגד עינינו היא אולימפיאדת טוקיו 2020. מיטב מודיעין שלחה 11 ספורטאים לאליפות, אחת הקבוצות הגדולות, והם חזרו משם עם שתי מדליות ועוד שלושה מתחרים שהגיעו למקום החמישי. בהתחשב בעובדה שרוב המתחרים שלנו עוד יחסית צעירים, הצלחנו להגיע לתוצאות מעולות".

 

 

 

השושלות של איגור רומניצקי

אליפות גביע סאקורה 2018 התקיימה ביום שישי האחרון, בפעם השישה עשר ב-18 שנות פעילות המועדון. בתחרות השתתפו כמאה וחמישים תלמידים ותלמידות מכיתה א' ועד כיתה ח'. התלמידים התחלקו ל-18 קבוצות משקל במסגרת שלוש קבוצות גיל. צוות השופטים כלל את דוד עזריה, שופט לאומי בכיר, ואת בוגרי מועדון סאקורה עתירי הישגים, אלופי ישראל לשעבר וחברי נבחרת ישראל בג'ודו: תום רונס, נתן וידרביץ', יובל גונדה, יונתן גוטין ובועז נווה.

כמו תמיד מקפיד מנהל המועדון, ד"ר איגור רומניצקי, לקיים את התחרויות בימים שגם הג'ודוקות הדתיים יכולים להשתתף בהן. הפעם התחרות התקיימה ביום שישי בצהריים. כבר עתה ניתן לומר שניצחון בשלושה קרבות הבטיח לג'ודוקא חסר המורא את הגביע הנכסף וכי משפחת צפניה רשמה לעצמה הישג נדיר כאשר שלוש בנותיה קטפו מדליות: סנדי ואיימי גרפו זהב, בעוד ליאן הסתפקה בארד, על אף שנפגעה בידה במהלך הקרבות. אחים ואחיות שחלקו פודיום לא היוו מחזה נדיר כאשר נועם וירדן קיסוס, גיא ומייק פלדמן, שגיא ואריאל כהן, דוד וליה פוגניייבס וישי את אסף ליסיצין עשו לביתם חגיגה כפולה ומכופלת.

 

* * *

 

במדליות זהב ובגביע סאקורה זכו דן בן שחר, איתן מאור, אורי דגן, סנדי צפניה, נועם פרוקצ'ה, דוד פוגונייבץ, ורפאל נודלמן. אלון זליקוביץ', איימי צפניה, נועם קסיס, מייק פלדמן, רון אדמוני, לביא בודקוב, ישי ליסיצין, תום מנוב, אורי כהן, ואיתי נחומוביץ, ירדן קסיס, עידן רזגון ואורי עובד.

במדליות כסף זכו שניר בר זאב, נועם אלחסוב, נועם גרוגין, שלי מויאל, אוהד הראל, אורי פקין, יהל וייל, עמית שומכר, תמר אביבי, לביא קוגן, יונתן ניימן, אריאל יקיר, יותם אלקובי, יונתן לבנוב, עידן צור, ראם קבליו, רון חפץ, רוני חן, טוני מימון, ויניב ליפשיץ.

במדליות ארד זכו עזרא אייזנברג, גיא פלדמן, נועם אינוורן, שגיא כהן, אלירז חדד, יובל רוזנצוויג, ליבי פייגין, אשרת מקסימוב, איתן אפשטיין, דביר צ'נדרן, איתי נימטוס, אופיר בן עמרה, עילאי בושוייב, בן ברילוביץ', עלמה מורבצ'יק, אריאל כהן, נגה מקסימוב, אלה ברזני, אסף ליסיצין, איתן גרינברג, נתן בכר, נועם טל, ליאור ריגר, הדר ג'רסי רבינוביץ', יהב גורן, שירה בירכה, ניב זעירא, גיא גרינפלד, ליאן צפניה, דביר רזניק, הראל תשובה, רפאל לוין, אלכס טרייגר, אוהד תיתן, ליה פוגנייבס, נהוראי מלכיאל, דביר דהן, ודוד ויצמן.

איגור רומניצקי, המאמן ראשי של מועדון סאקורה, אמר בסיום התחרות: "זו הייתה תחרות טובה ואינטנסיבית ולפעמים גם ראינו הפתעות. הקרבות היו קשים, ואפילו אלופי ישראל לא תמיד הצליחו לנצח. היה לי חשוב לראות שחלק מהתלמידים, שהצטרפו למועדון רק השנה, מגיבים לתחרות כמצב לחץ באופן מכבד וייצוגי. עם כל ההפתעות - ברוב ההישגים יש הגיון רב. מי שעובד קשה, מגיע לאימונים, פעיל בתכנית חדר הכושר שלנו, מגיע לאימוני נבחרת ואפילו משתתף בנבחרת ישראל - בדרך כלל הם זוכים. אני גם שמח לראות שהעיסוק בספורט עוזר לג'ודוקות שלנו גם בבית הספר. רבים מהתלמידים שלנו לומדים בתכניות מיוחדות לתלמידים מצטיינים, ולומדים אצלנו כיצד לחלק נכון את הזמן, כיצד להשקיע לגדול ולהתפתח".

מה לגבי האחים והאחיות?

"היו אחים ואחיות רבים שהתמודדו ומרגש לראות את מספר המשפחות הגדול שהילדים והילדות שלהם מתאמנים בסאקורה. יש ממש שושלות של משפחות שלמות שכולן מתאמנות במועדון, והאחים הקטנים מגיעים אחרי הגדולים וממשיכים את המסורת".

למי אתה נותן ציון לשבח?

"לאיילה כהן, תלמידת כיתה א' שיש לה יד שבורה. איילה הוזמנה להגיע לתחרות כדי לעודד את החברים, ולמרות השבר הגיעה, ועל ההתמדה והנחישות זכתה גם במדליית זהב. אני רוצה להודות לכל המדריכים של מועדון סאקורה, שמלווים את התלמידים ומכינים אותם לתחרויות: דוד עזריה, גיא סמולנסקי ועדו רוטמן".

 

* * *

 

קודם לאליפות, כבר בשבוע שעבר, התקיימה התחרות השנייה לעונה של גביע איגוד הג'ודו בישראל. בתחרות השתתפו 400 ג'ודוקות מעשרות מועדוני ג'ודו מכל רחבי הארץ, במספר קבוצות גיל, כאשר מועדון הג'ודו המקומי סקאורה יצא את העיר במשלחת בת שבעה משתתפים, כולם בקבוצת גיל ז'-ח'. הללו עשו לביתם ולמועדונם, ביתם השני, ארבע מדליות, אחת מוזהבת ושלוש מארד.

דוד ויצמן מכיתה ז', במשקל עד 50 ק"ג, שזכה בתחרות הפותחת של גביע הג'ודו מוקדם יותר השנה, השלים דאבל עם זהב שני ברציפות. הג'ודוקא, שמתאמן ארבע פעמים בשבוע כולל בנבחרת ישראל האזורית, ממשיך להוכיח שהנחישות והדבקות משתלמים. שתי מדרגות מתחתיו, על אותו הפודיום ממש, התייצב נהוראי מלכיאל כדי לענוד ארד. דביר דהן, כיתה ח' משקל עד 60 ק"ג ותום מנוב, כיתה ז' משקל עד 38 ק"ג אספו גם הם מדליות ארד.

איגור רומניצקי סיכם: "תחרויות פתיחת העונה התקיימו השנה שבוע אחרי שבוע. מדהים לראות איך ההישגים משתנים ואיך הג'ודוקות משתפרים בכל פעם. בין המתחרים היו כאלה שלא זכו בתחרות הגולדן ליג בשבוע שעבר והגיעו השבוע חדורי מוטיבציה ואכן עשו חיל. אני גם רוצה להודות למאמן הנבחרת אלעד חביון שהכין את חברי הנבחרת לקרבות וליווה אותם בתחרות".

 

 

בית החרושת של האחים אלקיים

במועדון "דרך הג'ודו" מתאמנים כ-700 ספורטאים פעילים והמועדון הופך בהדרגה לאחד המועדונים המובילים בישראל. את הגושפנקה לכך מספקת עונת תחרויות מוצלחת במיוחד, בה נקבע רשמית ש"דרך הג'ודו" הוא המועדון ההישגי והמעוטר ביותר בישראל בגילאי ילדים.

בשבוע שעבר, במהלך חופשת חנוכה, קיימו במועדון הפועל בעמותת סחלבים את אליפות הג'ודו המסורתית של המועדון בהשתתפות 450 ספורטאים. התחרות חולקה לשלושה מחזורים. בתחילת היום הציגו ילדי הגן מגוון תרגילי ג'ודו שלמדו במהלך השנה וסיימו בקרבות אימון ביניהם. ילדי כיתות א'- ג' השתתפו ביום קרבות שבו לא נקבע מנצח ומפסיד, על מנת לחוות תחושה של תחרות מבלי לפגום בתחושת ההנאה בגילאים הצעירים. בתחרות לכיתות ד׳ עד ו׳ לקחו חלק אלופי ישראל ומדליסטים מאליפות ישראל האחרונה, ומנגד, ספורטאים צעירים, שתחרות זו היוותה עבורם ״טבילת אש״ ראשונה.

בשונה משנים קודמות, מבנה התחרות לספורטאים הבוגרים יותר נתן דגש על הישגיות וחווית התחרות אל מול קהל. הספורטאים הפגינו ג'ודו מרהיב ושפע של איפונים הוכרזו על ידי שופטים שומרי פאסון, אך לא פחות חשוב מכך, הוכיחו שהם עשויים מחומר של ספורטאים אמיתיים, עם רוח ספורטיביות ראויה להערכה לצד כבוד הדדי בהתאם לערכי הג'ודו.

עידו אלקיים, מייסד "דרך הג'ודו": "לאלה שזכו במדליות אני אומר שאפו. התקווה הגדולה שלי שהם יעשו את המאמץ הנדרש כדי לשחזר את רגעי התהילה גם בעתיד. אלה שלא זכו, עליהם לזכור שהצלחה מורכבת מעשרה אחוזים של השראה ותשעים אחוזים של הזעה. מי שיפנים זאת, יזכה ברגעי תהילה רבים בעתיד. בשם המועדון אני רוצה להודות לחנן דנציגר ולאלעד שמעונוביץ, שכיבדו אותנו בנוכחותם והם ללא ספק נותנים רוח גבית למועדון ולספורטאים הצעירים".

נעם אלקיים, מאמן ראשי במועדון: "המטרה היא להפוך את מודיעין לעיר של ג'ודו מתוך מטרה ברורה להתהדר בעתיד במדליסט אולימפי. אנחנו בדרך הנכונה. היה מרגש לראות את הספורטאים הוותיקים עוזרים לצעירים לאורך התחרות כולה, דבר שמראה ש'דרך הג'ודו' הוא לא רק מועדון אלא משפחה".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21